Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Καυστηρες Πετρελαιου.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    477

    Προεπιλογή Καυστηρες Πετρελαιου.

    Παιδια,Καλησπερα.Επιδη ειχα την ατυχια να προμηθευτω πετρελαιο Θερμανσης απο καποιον απατεωνα ο οποιος μαζι με το πετρελαιο με φορτωσε και με αρκετα λιτρα καμμενο λαδι,με αποτελεσμα να βουλωνει συνεχεια μπεκ του καυστηρα,ηθελα να μαθω εαν αυτα τα μπεκ καθαριζονται και με ποιο τροπο.Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    εαν πλυθει καλα με βενζινη κατι μπωρει να γινει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Βγάζεις τον καυστήρα από το λέβητα, βγάζεις την κεφαλή καύσης και μετά μπορεί να βγει το μπεκ.
    Πίσω από το μπέκ είναι βιδωμένο συνήθως ένα μικρόφιλτρο που και αυτό βουλώνει.Αλλά δύσκολα καθαρίζειΣυνημμένο Αρχείο 62947Συνημμένο Αρχείο 62948Με τόση ποσότητα βρόμας που λες όμως δύσκολα θα παραμείνει καθαρό. Άσε το λάδι να καθίσει μια μέρα(χωρίς να δουλεύει ο καυστήρας) και μετά καθάρισε ή αντικατάστησε το μπεκ. Το καλοκαίρι άδειασε το κάτω μέρος της δεξαμενής να φύγει η "μούργα".Αντικατέστησε το φίλτρο πετρελαίου με καλύτερο.Μήπως άναψες τον καυστήρα την ώρα που φόρτωνε πετρέλαιο ή αμέσως μετά(ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ).Αν έχει λάδι και ανάψει ο καυστήρας, στην καπνοδόχο θα γίνεται χαμός από κάπνια δεν μπορώ να το πιστέψω.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 28-02-16 στις 07:13

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    477

    Προεπιλογή

    Γιωργο,οπως το λες ειναι.Δεν αναβω καυστηρα αμεσως μετα το γεμισμα της δεξαμενης.Αφηνω τουλαχιστον 3-4 ωρες γιαστι την εχω παθει.Οσο για τα μουργα ειναι παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα.Να σου πω οτι μπορει να ειναι και 100 λιτρα.Τωρα τραβαω το πετρελαιο απο πανω απο την δεξαμενη, οχι απο την βανα της δεξαμενης.Αλλα ξερεις,ετσι ειναι δυσκολη η εξαερωση.Μηπως υπαρχει κανενα φιλτρο ειδικο που να κραταει τα λαδια?Εγω εχω καθαρισει μερικα παλια φιλτρα,αλλα δεν εχω δοκιμασει εαν δουλευουν.Ξερω το καλυτερο ειναι να αδειασω την δεξαμη,να την πλυνω και μετα να συνεχισω να τραβαω πετρελαιο απο κατω απο την βανα. Ξερεις μηπως ,πως ρυθμιζεται η κεφαλη καυσης.Εχω καυστηρα RIELLO.Εχει εναν τετραγωνο σιδερο που το γυριζεις με εξαρακι κλειδι. Λενε οι οδηγιες να το βαλω στη θεση τρια.Δεν εχει πουθενα ομως αριθμους.Τι γινεται τωρα?Ευχαριστω πανως για τις πληροφοριες σας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    βλεπω στον καπνοδοχο του καυστηρα μου μαυρο καπνο τι μπορει να φταει>??

    0 Not allowed! Not allowed!
    θελει υπομονη για να βρεις την βλαβη ,,,,

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    477

    Προεπιλογή

    Η καπνοδόχος είναι συνδεδεμμενη με την καπνοδοχο του κοινοχρηστου καυστηρα σε μεγαλη οικοδομη και δεν μπορω να βγαλω ακρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas-21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο,οπως το λες ειναι.Δεν αναβω καυστηρα αμεσως μετα το γεμισμα της δεξαμενης.Αφηνω τουλαχιστον 3-4 ωρες γιαστι την εχω παθει.Οσο για τα μουργα ειναι παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα.Να σου πω οτι μπορει να ειναι και 100 λιτρα.Τωρα τραβαω το πετρελαιο απο πανω απο την δεξαμενη, οχι απο την βανα της δεξαμενης.Αλλα ξερεις,ετσι ειναι δυσκολη η εξαερωση.Μηπως υπαρχει κανενα φιλτρο ειδικο που να κραταει τα λαδια?Εγω εχω καθαρισει μερικα παλια φιλτρα,αλλα δεν εχω δοκιμασει εαν δουλευουν.Ξερω το καλυτερο ειναι να αδειασω την δεξαμη,να την πλυνω και μετα να συνεχισω να τραβαω πετρελαιο απο κατω απο την βανα. Ξερεις μηπως ,πως ρυθμιζεται η κεφαλη καυσης.Εχω καυστηρα RIELLO.Εχει εναν τετραγωνο σιδερο που το γυριζεις με εξαρακι κλειδι. Λενε οι οδηγιες να το βαλω στη θεση τρια.Δεν εχει πουθενα ομως αριθμους.Τι γινεται τωρα?Ευχαριστω πανως για τις πληροφοριες σας.
    όπως αναφέρθηκε το μπεκ βγαίνει ξεβιδώνοντας το αφού βγάλεις την χοάνη του καυστήρα. Το φίλτράκι που είναι πάνω στο μπεκ αν μπορείς φύσηξε το με κομπρεσέρ αέρα από μέσα προς τα έξω. Αν δεν πειράξεις τίποτε άλλο δεν χρειάζεται ρύθμιση, απλά ξαναβιδώνεις γερά το μπεκ στη θέση του.
    Αν δεν το έχεις κάνει ήδη καθάρισε το φίλτρο στην αντλία πετρελαίου, θα είναι στουμπωμένο επίσης με κομπρεσέρ αν μπορείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Πάρε μια αντλία λαδιού Αυτή που χρησιμοποιούσαν παλιά στα βαρέλια για να βγάζουν το ελαιόλαδο. Τράβα με αυτή τη μούργα από το πάτο της δεξαμενής μέχρι να δεις καθαρό το πετρέλαιο.
    Πάνω στη σωλήνα του πετρελαίου πριν το καυστήρα υπάρχει ένα φίλτρο (νερού λέγετε) αυτό κανονικά δεν πρέπει να αφήσει και το λάδι να περάσει. Μάλλον χρειάζεσαι καλύτερο φίλτρο.
    Για να βγάλεις το μπέκ Πρώτα άνοιξε το καυστήρα Ανοίγει σαν πόρτα ΔΕΝ τον ξεβιδώνεις (τουλάχιστον στο δικό μου) Εκεί θα δεις ότι έχει μια χοάνη και στο κέντρο είναι το μπέκ, λίγο πιο πάνω είναι οι ακίδες ανάφλεξης.
    το μπέκ ξεβιδώνει Αν είναι φραγμένο μάλλον θέλει αλλαγή Πάρε ένα το ίδιο με τα νούμερα που γράφει πάνω και βίδωσε το στη παλιά θέση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    477

    Προεπιλογή

    Παιδια ,αλλαξα το μπεκ,καθαρισα την χωανη και τον λεβητα,τωρα δουλευει,αλλα ηθελα να απαλλαγω μια και καλη με αυτο το λαδι που παραμενει μεσα στην δεξαμενη. Δεν ξερω εαν υπαρχει καλυτερο φιλτρο απο αυτα . που παιρνω. Εμενα μου δινουν τα συνηθισμενα φιλτρα ,αυτα τα μικρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΖΑΧΑΡΙΑΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    πως θα απαλαγεις απο το λαδι?
    το λαδι διαλιετε στο πετρελαιο,αν ειναι μουργα τοτε ναι ειναι στον πατο της δεξαμενης.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καυστηρες Πετρελαιου.
    By kostas-21 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 02:01
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 21:23
  3. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ/ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ;
    By kontras in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 22:23
  4. γεννητρια πετρελαιου
    By apollonas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας