Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Σταθμος θερμου αερα ζητειται

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή Σταθμος θερμου αερα ζητειται

    Καλησπερα παιδια,

    Ειμαι σε φαση αναζητησης σταθμου θερμου αερα.Βλεπω οτι υπαρχει μεγαλη ποικιλια απο απλα "πιστολακια" της πλακας με ανεμιστηρακι μεχρι σταθμους με αντλια σκετους η με κολλητηρι,αποκολλησης,με preheater κλπ,ενω οι τιμες παιζουν κ αυτες σε μεγαλο ευρος.Οπως ειναι λογικο τα μαγαζια εδω το κοπανανε λιγο..Οποτε μονο ιντερνετ(?)

    Εχετε να μου προτεινετε κατι που να τιμαει τα λεφτα του?Για οικιακη χρηση το θελω,δε θα κολλαω/ξεκολλαω ολη μερα,αλλα δε θαθελα να μου μεινει κ στο χερι κ να πεταξω τα λεφτα μου για να πω οτι γλυτωσα 30-40€ καταλαβαινετε..

    Αν ειναι κατι με combo αερα+αποκολλησης ακομα καλυτερα.Αν εχει κ preheater σε δελεαστικη τιμη ειμαι ανοιχτος.

    Επισης δεκτες κ αγγελιες μτχ.

    Ευχαριστω για το χρονο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    216

    Προεπιλογή

    Εψαχνα μια οικονομικη λυση για να κανω κατι μικροεπισκευες και επεσα σε αυτα...
    T12-Digital-Soldering-Station
    desoldering-pump

    Το AOYUE 2702A+ φαινεται καλο αλλα ξεφευγουμε πολυ στα οικονομικα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή σταθμος αερα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XPHSTOS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εψαχνα μια οικονομικη λυση για να κανω κατι μικροεπισκευες και επεσα σε αυτα...
    T12-Digital-Soldering-Station
    desoldering-pump

    Το AOYUE 2702A+ φαινεται καλο αλλα ξεφευγουμε πολυ στα οικονομικα...


    καλησπέρα , εχω ενα hako 850 αμ θελεις ( εχει δουλεψει 1-2 φορές) αξιόπιστος = 95 ε αν θελεις μου στελνεις pm

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Δες λίγο στις πωλήσεις ο JOUN δίνει το AOYUE852A+.
    Έχω το ίδιο και είμαι ευχαριστημένος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Αποτι βλεπω στο site της AOYUE εχει πληθωρα σταθμων κ τιμων πχ 80ε,που απλα δεν εχει οθονη κ κουμπια μεμβρανης-τα οποια θεωρω μειονεκτημα- αλλα ροοστατες.

    Κ το σετακι απτο aliexpress συμπαθητικο για αρχαριους.Απτα ρωσικα πως βγαινει??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Καλώς σας βρήκα! Ψάχω κι εγώ βάση θερμού αέρα με budget 150€...

    Είναι για αντικατάσταση smd και reflow.

    Θα χρησιμοποιηθεί σε μητρικές, κάρτες γραφικών και κινητά αν είναι κατάλληλο...

    Δε θα δουλεύει συχνά, ίσως μια φορά τη βδομάδα το πολύ.

    Ωστόσο θα ήθελα κάτι που δε θα χαλάσει κατευθείαν ή μετά από λίγους μήνες και κάτι καλό... Η εμπειρία μου στον τομέα αυτό είναι μηδενική (πιάνονται κάτι βιντεάκια που έχω παρακολουθήσει; ), οπότε ένας λόγος παραπάνω να είναι αξιοπρεπές το εργαλείο για να μάθω πιο εύκολα και να κάνω καλύτερη δουλειά.

    Σε Αμερικανικό φόρουμ διάβασα καλά λόγια γι' αυτό http://www.xtronicusa.com/#!/X-TRONI...tion/p/9238594 αλλά απ' ό,τι κοίταξα δεν υπάρχει κάπου έξω από ΗΠΑ. Αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ. Κάτι αντίστοιχο προσβάσιμο από τη χώρα μας;*

    *και 230V προφανώς

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες.

    Το μηχάνημα που δείχνεις είναι από Κίνα.
    Αν ψάξεις στο ebay για 852D+ θα βρεις πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Με μόνο αέρα από επάνω δεν θα μπορέσεις να δουλεύεις πάντα, θα χρειαστείς και προθερμαντήρα. Εγώ δουλεύω αέρα AOYUE852Α+, προθερμαντήρα AOYUE883. Αυτά που ζητάς θα τα καλύπτεις σίγουρα, βέβαια στο θέμα προθερμαντήρα αυτός που έχω είναι τεράστιος δεν είναι για μικρά board (κινητά και tablet), όχι ότι δεν μπορείς να το βάλεις επάνω αλλά θα κάψεις τα χέρια σου, αν ασχολείσαι τόσο και με τα δύο είδη (Η/Υ & tablet-κινητά) θα πρέπει να πάρεις και μικρότερο προθερμαντήρα. Όλα τα παραπάνω θέλουν πολύ προπόνηση, αυτό γιατί εσύ θα κάνεις το 70% τις δουλειάς και το μηχάνημα το 30%. Αν σκάσεις περισσότερα από 2Κ τότε θα αρχίζουν να αλλάζουν τα ποσοστά. Το μονό σίγουρο είναι ότι μαθαίνοντας και εξασκώντας τις δυνατότητες σου τότε θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι είναι κατάλληλο για σένα και την δουλειά σου.
    Επειδή βλέπω ότι ο σταθμός έχει και κολλητήρι που μπορεί να το θες ρίξε μια ματιά εδώ, εγώ έχω ξεχωριστό σταθμό κόλλησης και θέλω ακόμα έναν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Fire Doger (28-04-16)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έριξα μια ματιά στο λινκ, επίσης βρήκα σε άλλο θέμα και αυτό:

    http://www.aoyue.eu/aoyue-soldering-...repairing.html

    Το θέμα είναι ποιο απ' όλα να διαλέξω. Δε μπορώ να καταλάβω τις μεταξύ τους διαφορές και φοβάμαι μήπως κάποια μοντέλα είναι λιγότερο αξιόπιστα από άλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    καλησπερα και απο εμενα και εγω ξεκηνησα και πηρα ενα θερμο αερα ετσι για να μαθουμε κατι οικονομικο και πηγα στον AOYUE 852Α+ αντεξε 2 μερες επιδει το πηρα απο μαγαζι της αθηνα τον πηγα πισω και δεν μπωρουσαν να τον φτιαξουν (η αντλια του αερα χαλασε) και επιδει δεν ειχαν αλλον να μου δωσουν αναγκαστικα η αμεσως επομενη λυση ηταν ο kada 852d+ που ειχαν στο μαγαζι αυτος αντεξε 1 χρονο και αυτος ''εσβησε'' απο αντλια δυστηχος το καταστημα στο οποιο το πηρα (μπωρο να πω και απο που αν δεν υπαρχει προβλημα για να μην αγορασεις απο εκει) ηταν απατεωνες τους παρακαλαω εδω και 1 χρονο να μου φερουν αντλια και με γραφουν εκει που δεν πιανει μελανι. τοτε ηθελα τον αερα για δουλεια και πηγα σε αυτον Atten AT858D μεχρι στηγμης ειμαι ικανοποιημενος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα σταθμου θερμου αερα
    By kostakisgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 12:31
  2. preheater- σταθμος θερμου αερα
    By PDK in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 00:51
  3. Σταθμος κολλησης & θερμου αερα #2
    By bchris in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 21:55
  4. Σταθμος θερμου αερα: Αντλια η ανεμιστηρακι?
    By maxmad in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 05:00
  5. ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΟΛΛΗΣΗΣ/ΘΕΡΜΟΥ ΑΕΡΑ
    By nnannos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-08, 17:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας