Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ηλεκτρική κλειδαριά vw

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή ηλεκτρική κλειδαριά vw

    To φαβε μου ( οπως λένε και η αγαπημένη φάρα ) τραβαει τα πανδηνα και αποφάσισα να του βγάλω τα ματια.

    Αφου λοιπόν σκορπισαμε ξανα μερικά λιγα λεφτα σε φρυδια μάστορες ( κατα το γνωστο γνωμικο) και αφου δεν αντεχα την γκρινια της γυναικας μου αποφάσισα να παρω τα πράγματα στα χέρια μου.

    Η ιστορια έχει ώς εξής. Το τελευταιο καιρο το αμαξι δεν κλειδωνε . Κατα το γνωστο προβλημα λυσαμε όλες τις φύσες στις πορτες και ψάξαμε κομένα ή γυμνωμένα καλώδια. Αφου εβρεθηsαν μερικά ακομα ( προσκυνώ vw ) τα τακτοποιήσαμε ( κολληση και μονωση ) και μετα μεγάλης χαρας βάλαμε τις φυσετες στις θέσεις τους. Το αποτελεσμα ομως μας εκοψε την χαρα αμεσως. Το αμαξι εξακολουθούσε να μην κλειδώνει . Αποφάσισα να κάνω κι' αλλο ψαξιμο και τώρα χρειάζομαι την βοήθεια σας.

    Σημειωτεον ότι το διαγνωστικο έδειχνε short circuit πορβλημα χωρίς φυσικά να αναφέρει κατι περισσότερο.

    Λύσαμε την μια πορτα και για μια φορά ακομα η φαβε με άφησε μακακα.



    Βρέθηκε και σε αλλο σημειο αλλα εκει δεν υπηρχαν μεταλικές επιφάνειες τριγύρω όπως επισης βρέθηκε και στην φυσετα αλλα και εκει όλα τα υπολοιπα ήταν μονωμένα.

    Εν πάσι περιπτωση πήρα αυτο


    στα χέρια μου όπου μετά του αφαιρεσα αυτο


    και μετα αυτο



    Μεταξύ μας του αφειρεσα και το μεγάλο το μοτερ αλλα δεν το τράβηξα οποτε όπου δεν υπαρχει πτώμα....!

    Το λοιπόν ειναι ότι εγώ περιμενα καποιο δύσκολο κυκλωμα αλλα εφαγα ευχάριστη εκπληξη. Το θέμα ειναι τώρα ότι θέλω να δώ αμα δουλευουν τα μοτερ και επισης αν υπάρχει τρόπος να δοκιμάσω τις διοδους...?
    Εγω φοβάμαι ολιγο να βάλω ρευμα στο μοτερ μην του κάνω ζημια . Απο την άλλη θέλω να πιστευω ότι μπορώ να βρώ τετοια μοτερ ( ο άξονα ειναι φρεζαρισμενος κατα το σύνηθες) στην περιπτωση που ήδη έχουν αχρηστευτει. κάπου σε ολοκληρο τον κόσμο.

    Επίσης μετρησα την αντισταση τους το ένα μου εβγαλε αν θυμαμαι kohm και το αλλο ohm. Η ερωτη

    Για την ιστορια στο συνεργειο μου ζητησαν αρκετα λεφτα για την επισκευή χωρίς να ειναι και σιγουροι για το αποτέλεσμα ( ολες οι κλειδαριες χ 150) . Σήμερα πρώτα ο Θεός θα πάω και στην άλλη πόρτα να δώ και εκει τι γινεται. Ειναι σημαντικο να ξέρω τι γινεται με τα μοτερ γιατι ειναι πιθανο καποιο ή κάποια να ειναι χαλασμένα, ή όχι ?

    Ελπιζω ξανα στις γνώσεις σας

    Καλημέρα σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasisxask
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω φοβάμαι ολιγο να βάλω ρευμα στο μοτερ μην του κάνω ζημια
    Έχεις κάνει φύλο και φτερό την κλειδαριά και φοβασε να βάλεις ρεύμα στο μοτερακι Βαλτου μεχρι 12 βολτ και δες αμα λειτουργεί (που πιστεύω οτι λειτουργεί) και βλεπουμε. Ford ειναι η κλειδαρια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Φυσικά στα μοτέρ δώσε 12V.
    Καθάρισε ξερά γράσσα και ξαναλίπανε όλα τα κινητά μέρη, δες αν έχει (και καθάρισε) κάποια επαφή με λαμάκια (σαν τερματικό διακόπτη).
    Τα συρματόσχοινα δουλεύουν καλά;
    Διόδους και τυχόν επαφές με το πολύμετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παιδες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να σας πώ την αλήθεια φοβουμουν καθότι ειμαι ημιμαθείς και όλοι ξέρετε τι ειναι η ημιμάθεια. Τελικά εβαλα 10v και ελαχιστα αμπερ και δουλευψαν τα μοτεράκια. Επισης ειδα στον ρουφιάνο πως τσεκάρονται οι διοδοι και ειναι και οι τρείς εντάξει ....! Τελικα για να βάλω τελος στην ημιμάθεια μου εδωσα και αναποδο ρευμα και τα μοτερ γυρισανε αναποδα. Μιλάμε για μακακα εντελώς ετσι ...!

    Ναι οι ντιζες ειναι εντάξει . Ειχε και μηχανολογικο πρόβλημα η κλειδαρια και δεν κλειδωνε ουτε με το χέρι αλλα εκει ηταν ευκολο ( ξέρετε βαριοπουλα και τετοια.) Τώρα ξηλώνω την αλλη οπου παρατήρησα ότι όταν λειπει ( εκτος φυσας ) τοτε όλο το υπολοιπο αμαξι ( 4 κλειδαριες χωρις αυτην που μετρουσα ) κλειδώνει μια χαρα.!

    Οποτε θα την ανοιξω και αυτην να κοιταξω τις διοδους και τα μοτεράκια και βλέπουμε...!

    Η κλειδαρια προς μεγάλην μου εκπληξη ειναι φορντ . Μεχρι το 2006 η seat η vw και η ford εβγαζαν σε κοινοπροαξια το αμαξι με ονομασιες Galaxy , alhambra , kai sharan. Μαλλον η φορντ ανακαλυψε με τι εταιριες εχει μπλεξει και την έκανε με ελαφρά.

    Να στε καλά παιδες θα επανέλθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    Το κομμένο καλώδιο, ίσως είναι από απόπειρα περάσματος συναγερμού από κάποιον ατζαμή ηλεκτρολόγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (03-03-16)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κομμένο καλώδιο, ίσως είναι από απόπειρα περάσματος συναγερμού από κάποιον ατζαμή ηλεκτρολόγο.
    τα καλώδια ειναι κομμένα σε όλες τις πόρτες μέσα στην ελαστική φισουνα. συνήθως κοβοταν η μονωση μετα ακουμπουσαν ή τσάκιζαν τα καλώδια και τέλος κοβοταν και αυτο. απλα εκει που ηταν αυτο το καλώδιο δεν υπηρχε κινηση οποτε μου ειχε φανει κουφό. περαν τουτου ηλεκτρολογος δεν εχει δει το αμαξι εκτος απο αυτο τον φρυδια μαστορα που το πηγα τις προάλλες και το κοιταξε με τηλεπάθεια...!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    ρε συ πάυλο αφου ξεφυσώνεις την πόρτα και δουλέυουν όλα δεν θέλει και πολύ για να καταλάβεις οτι εκεί ειναι το θέμα σου !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    τρέλα σκέτη . αυτο το εκει ψάχνω Κωνσταντινε. Εβαλα ας πούμε την κλειδαρια που δοκιμασα τα μοτερ και τις διοδους πάνω στην άλλη πορτα και η πορτα ως δια μαγειας δεν κλεινει . Τουλαχιστον κλειδώνουν οι άλλες με την φυσα κουμπωμενη.

    Εχω ψάξει για βραχυκυκλωμα έχω ψάξει για κομμένο καλώδιο τπτ απο αυτα δεν ισχυει . Το τελευταιο που θα ψαξω ειναι αν στην κλειδαρια υπάρχει μια συγκεκριμένη θέση γραναζιων για να πάρει και να δώσει σήματα που αυτο τελος φαινεται και το πιθανοτερο....!

    τουλαχιστον πλησιαζω στην πηγη...! τώρα νερο θα δούμε αν θα πιουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αφού έβγαλες τη συγκεκριμένη κλειδαριά και δουλεύει το υπόλοιπο σημαίνει οτι ΑΥΤΗ έχει το πρόβλημα
    Αν σου βραχυκύκλωναν καλώδια Βγάζοντας την κλειδαριά πάλι δεν θα δούλευε τίποτα

    και μη ξεχνάς υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Κλειδαριά αγορασα τη προηγούμενη βδομάδα με 25€ από Γερμανία.
    Το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να μετρήσεις την αντίσταση του κλειδώματος ξεκλειδωμστος. Και την εντολή feedback ότι πράγματι έκλεισε η. Κλειδαριά . όταν κλειδώσει με ένα τερματικό που χαλάει ενημερώνει ότι πράγματι έκλεισε , αν όχι ξανά ανοίγουν. Νομίζω τσαμπα ελυσες το αμάξι.


    Αυτό το καλώδιο θέλει κόπο για.να το κανείς έτσι . εγώ τα ζοριζα και όλας πάνω στη λαμαρθναβ και δεν παθεναν τίποτα.

    Όπως και να έχει κατεβαζεις το σχέδιο και μετράς στον εγκέφαλο κλειδώματος , όλα τα αλλά είναι εικασίες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρονική κλειδαριά
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-15, 20:51
  2. Τηλεχειριζόμενη κλειδαριά
    By Googlis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 22:43
  3. Ηλεκτρονική κλειδαριά
    By nikolio1 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-12, 21:01
  4. Μαγνητική κλειδαριά - ερώτηση
    By jomor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 19:38
  5. ηλεκτρονική κλειδαριά
    By Ashtaroth in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-04, 03:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας