Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: 12v και πολλα αμπερ σε ηλεκτρικο κλαρκ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    117

    Question 12v και πολλα αμπερ σε ηλεκτρικο κλαρκ

    καλησπερα σε ολους

    εχω στο μαγαζι ενα 12v ηλεκτρικο κλαρκ βιδωμενο στον τοιχο για να κατεβενω στο υπογειο,συγκεκριμενα το μοντελο ειναι αυτο https://citiboard.se/finspang/stapel...-10b-3,1458805
    το προβλημα μου ειναι οτι εχω μια μπαταρια αυτοκινητου (55αρα) και την αδειαζει γρηγορα,ενας το μετρησε και τραβαει 60αμπερ την ωρα που ανεβαινει.
    τωρα θελω να φτιαξω το υπογειο και θα χρειαστω να κατεβαινω συχνα οποτε πρεπει να κανω κατι με σταθερη αποδοση και να μην καθομαι καθε τοσο να φορτιζω μπαταριες..

    ρωτησα για να γυρισω ολο το συστημα σε 220v αλλα το κοστος περναει τα 700 ευρω.
    τωρα εκανα μια δοκιμη με την μπαταρια και ενα φορτιστη συνδεμενο επανω συνεχεια (αυτο που δινει το lidl με 20ευρω) και ειδα το εξεις: αφησα να γεμισει η μπαταρια και ο φορτιστης μπηκε στην ενδειξη full,ανεβασα το ασανσερ 4 φορες και αυτοματα ο φορτιστης γυρισε στην θεση mode οπου πρεπει να διαλεξω απο το κουμπι του πια επιλογη φορτισματος θελω πχ 6v η 12v.το θεμα ειναι ομως οτι αυτο δεν με βολευει και θα ηθελα να γινεται αυτοματα η φορτιση χωρις να επιλεγω κουμπια κτλ.δλδ να εχω συνδεμενο εναν φορτιστη 24ωρες πανω και μολις πεσει το ρευμα της μπαταριας την γεμιζει και εννοειται να σταματαει αυτοματα μολις γεμισει.

    γινεται με καποιο τροπο αυτο που θελω?
    υπαρχει αλλος τροπος να εχω σταθερω ρευμα 12v σε αυτα τα αμπερ και να ακυρωσω την μπαταρια?
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Αρχικά να σου πω ότι ο τρόπος είναι άκρως επικίνδυνος απαγορευμένος (μη επιτρεπτός) και το οτιδήποτε συμβεί σε καθιστά νομικά υπεύθυνο. Επιπλέον αν χρειάζεσαι άδειες ή περάσει επιθεώρηση υπάρχουν και πρόστιμα. Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς σε κατάλληλο συνεργείο ή να κατασκευάσεις κάτι σωστό ηλεκτρικό και νόμιμο.

    Ο φορτιστής του lidl είναι αρκετά καλός αλλά ακατάλληλος για αυτό που θέλεις. Ο φορτιστής αυτός θα θέλει αρκετές ώρες για να φορτίσει την μπαταρία. Μόλις την ξεφορτίσεις με μερικές χρήσεις μετά για ώρες δεν θα έχει φορτίο η μπαταρία. Αν φορτίζει την ώρα που το λειτουργείς πιθανόν να καεί. Για να λειτουργεί συνεχώς όσο το χρειάζεσαι χωρίς πρόβλημα χρειάζεται ένα γομάρι μετασχηματιστή (περίπου σαν αυτούς που είχαν οι παλιές ηλεκτροσυγκολλήσεις) με ανόρθωση που να δίνει τα αμπέρ που θέλεις στα 12V.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    εχω ενα τετοιο τροφοδοτικο, αν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    ενα τεχνικο που ρωτησα μου ειπε να κανω κατι τετοιο,δλδ να βαλω φορτιστη-συντηρητη 24ωρες με μια καλη 85αρα μπαταρια και οτι δεν θα παθει τπτ.
    τι αλλες επιλογες υπαρχουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Ενας φορτιστής switching 20A?

    Ένα switching supply 13.8V - 100A? Αυτά τα χρησιμοποιούν ραδιοερασιτέχνες.

    Κοίτα και κατα victron πλευρά, αλλά θα πας ~500άρικό.

    Λοιπές αλχημίες μην τις επιχηρείσεις. Είτε θα καείς -κυριολεκτικα- είτε θα μείνεις αμανατι στη μέση της διαδρομής και θα πάθεις κανα κακό, είτε θα χαλάσεις το αναβατόριο....

    ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΝΕΛΚΗΣΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΤΟΡΙΑ

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    μια άποψη για ιδέα
    μετασχηματιστή στα 900-1000W γέφυρα ανόρθωσης 120Α (εάν υπάρχει αλλιώς 2-3 παράλληλα) και έναν πυκνωτή από είδη αυτοκινήτου 1 farad
    όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά να σου πω ότι ο τρόπος είναι άκρως επικίνδυνος απαγορευμένος (μη επιτρεπτός) και το οτιδήποτε συμβεί σε καθιστά νομικά υπεύθυνο. Επιπλέον αν χρειάζεσαι άδειες ή περάσει επιθεώρηση υπάρχουν και πρόστιμα.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Οι ανελκυστήρες και τα ανυψωτικά μηχανήματα υπόκεινται σε αδειοδότηση και σε περιοδικούς ελέγχους. Αν για κάποιο λόγο η τριτοκοσμική πατέντα σου υποπέσει στην αντίληψη των αρχών, π.χ. επέμβαση πυροσβεστικής για απεγκλωβισμό, θα έχεις πρόστιμα και ποινική δίωξη.

    0 Not allowed! Not allowed!


Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο 24V in-12V out για πολλα Ampere...
    By snakepit in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-14, 21:17
  2. Μειωση βολτ και οχι αμπερ σε τροφοδοτικο!!
    By tsitourman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 08:30
  3. προβληματα πολλα πολλα(Paradox 728)
    By gibsonlp in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 18:01
  4. Κόληση για πολλά Αμπερ 12v DC
    By picdev in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 13:18
  5. κινητηρας dc 12v ...πολλα w
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-11, 21:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας