Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Εγκατάσταση συναγερμού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή Εγκατάσταση συναγερμού

    Καλημέρα συνάδελφοι. Θέλω να θέσω το εξής ερώτημα. : απο άποψη μεθοδικότητας και ταχύτερης εγκατάστασης ενός συστήματος συναγερμού, πως είναι καλύτερα να τοποθετείται ένας συναγερμός? Πρώτα εγκατάσταση κεντρου, μετά σειρήνα και έπειτα τα υπολοιπα ή απ την αρχή πιάνουμε ένα ένα δωμάτιο ξεχωριστά και καταλήγουμε στο κέντρο? Καταλαβαίνω οτι ο καθένας το κανει οπως τον βολεύει αλλα απο άποψη μεθοδικότητας μιλάω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegr77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα συνάδελφοι. Θέλω να θέσω το εξής ερώτημα. : απο άποψη μεθοδικότητας και ταχύτερης εγκατάστασης ενός συστήματος συναγερμού, πως είναι καλύτερα να τοποθετείται ένας συναγερμός? Πρώτα εγκατάσταση κεντρου, μετά σειρήνα και έπειτα τα υπολοιπα ή απ την αρχή πιάνουμε ένα ένα δωμάτιο ξεχωριστά και καταλήγουμε στο κέντρο? Καταλαβαίνω οτι ο καθένας το κανει οπως τον βολεύει αλλα απο άποψη μεθοδικότητας μιλάω.
    Εμείς που δουλεύουμε τουλάχιστον δύο άτομα ξεκινάμε πρώτα με επιμέτρηση καλωδίων και μετά ο ένας αναλαμβάνει πίνακα και ο άλλος καλωδίωση. Όταν είναι μικρή η εγκατάσταση αυτός που φτιάχνει τον πίνακα βοηθάει στο τέλος τον άλλο. Θα πρέπει να υπάρχουν όλα τα άκρα των καλωδίων στον πίνακα οπότε μετά την τοποθέτηση του κουτιού τα καλώδια ξεκινάνε να φεύγουν από το κέντρο προς τα δωμάτια. Μειονέκτημα της μεθόδου είναι ότι περισσεύουν κάποια ρεταλάκια καλωδίου αλλά τουλάχιστον εργάζονται δύο άτομα ταυτόχρονα χωρίς πολλή καθυστέρηση. Επίσης το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να βγάζουμε όλα τα ξετρυπήματα όσο γίνεται πιο γρήγορα σε όλους τους χώρους!

    Ο καθένας έχει τη μέθοδό του!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αμεση και κατατοπιστικότατη απαντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ολα φιλε μου ξεκινανε απο τον σχεδιασμο(οδευση καλωδιων-θεσεις ανιχνευτων -περιφεριακων-σειρηνας κτλ)...μετα πας σ6ην προμηθεια των υλικων και μετα στην εγκατασταση αναλογως πως βολευει σε καθε εγκατασταση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.

    Εγώ αφού κάνω την μελέτη μου, ξεκινάω με το κούμπωμα των υλικών στους τοίχους, μετά κάνω την καλωδίωση, αφου τελειώσει αυτό (που είναι κατα την γνώμη μου και το πιο δύσκολο το πέρασμα των καλωδιών) μετά κάνω τις συνδέσεις σε περιφεριακά και πίνακα, τέλος δίνω το ρεύμα και τον προγραμματισμό.

    Απλά με βολεύει έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Φίλε μου,επειδή υποψιάζομαι ότι δεν είσαι επαγγελματίας εγκαταστάτης,θα σου πώ τι κάνω αυτή τη περίοδο εγώ (σαν ιδιώτης με λίγα εργαλεία και βέβαια άσχετος απο συναγερμούς)που βάζω πρώτη φορά συναγερμό στο σπίτι μου.
    Αρχικά προσπάθησα να εξοικιωθώ με την μονάδα του συναγερμου πάνω σε ένα τραπέζι.Εκεί έφτιαξα με μικρά καλωδιάκια 2-3 ζώνες,τις προγραμάτισα για να δω πως κ αν δουλεύουν.
    Κοίταξα απο πού μπορω να περάσω τα καλωδια με τι λιγότερη δυνατή φασαρία.
    Σε κάθε καλώδιο που πέρναγα έβαζα κ λίγη χαρτοταινία στην άκρη κ πάνω της έγραφα τι είναι το κάθε μικρό καλωδιάκι(αυτο μου ήταν πολύ χρήσιμο εκεί όπου μαζεύτηκαν όλα τα καλώδια και όπως καταλαβαίνεις γινόταν χαμός).
    Σύνδεσα τις μαγνητικές παγίδες στα κουφώματα.Επειδή στο τέλος κάθε παγίδας έβαλα αντίσταση 1Ω,ο βομβητής στο πολύμετρο δεν λειτουργούσε για τσεκάρισμα.Οπότε με ένα καλώδιο απο τη μονάδα του συναγερμού που ήταν στο τραπέζι,τσέκαρα αν η παγίδα ηταν οκ(η μονάδα ηταν συνδεμένη με ένα μικρό μπάζερ για να μην κάνει πολυ θόρυβο).
    Εφ'όσον ήταν εντάξει η παγίδα,κόλαγα την αντίσταση 1Ω και τα καλωδιάκια με καλάι,και κάλυπτα την ένωση με θερμοσυστελόμενο.
    Με αυτη τη σειρά συνέχισα σε όλα τα κουφώματα.
    Όταν τελείωσα με τις παγίδες συνέχισα με τα ραντάρ(και εκεί είμαι ακόμα,καθώς ακόμα προχωράω την εγκατάσταση).
    Οταν με το καλό τελειώσω και προγραματίσω όλες τις ζώνες,θα συνδέσω κ την εξωτερική σειρήνα(τώρα την έχω ασύνδετη επείδη κάνω συνεχώς δοκιμές κ πολλές φορές βράδυ και δεν θέλω να ενοχλώ τη γειτονιά).
    Η όλη εγκατάσταση γίνεται μόνο από εμένα.Αν βέβαια ήμασταν 2 άτομα θα ήταν πολύ καλύτερα.
    Επίσης στο λέω ξανά οτι είμαι ιδιώτης και άσχετος με το θέμα,αυτός είναι ο πρώτος μου συναγερμός.Ίσως όμως (αν και εσύ είσαι ιδιώτης) σε κάτι να βοηθηθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 11-03-16 στις 12:36

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.

    Εγώ αφού κάνω την μελέτη μου, ξεκινάω με το κούμπωμα των υλικών στους τοίχους, μετά κάνω την καλωδίωση, αφου τελειώσει αυτό (που είναι κατα την γνώμη μου και το πιο δύσκολο το πέρασμα των καλωδιών) μετά κάνω τις συνδέσεις σε περιφεριακά και πίνακα, τέλος δίνω το ρεύμα και τον προγραμματισμό.

    Απλά με βολεύει έτσι.
    Γιάννη, αν το ρανταρακι ειναι να πατησει στον τοιχο θα πρεπει να το ξεβιδωσεις και να το ξαναβαλεις με τη μέθοδό σου.

    Στη σύνδεση των ανιχνευτών δουλεύω με την πλακέτα και την πλάτη στον αέρα για ευκολία στο ακριβές μέτρημα και στο βίδωμα. Μολις μετρησω απόσταση, καθαρίσω καλώδιο και συνδέσω τότε βιδώνω πλάτη και τοποθετώ και την πλακέττα.

    Συμβουλή: ΜΗΝ κόβετε ποτέ τα μη χρησιμοποιούμενα ζευγάρια!!! Κάποια στιγμή μπορει να φανούν πολύ χρησιμα!

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Οταν η εγκατασταση γινει σε χωρο χωρις καλωδιωση ειναι πολυ σημαντικη η μελετη.
    Τον χρονο που θα ξοδεψουμε στην μελετη θα τον κερδισουμε μετα στην εγκατασταση, επιπλεον επιτυγχανουμε και οικονομια στο καλωδιο υπολογιζοντας την βελτιστη διαδρομη του και την αξιοποιηση ολων των αγωγων του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Σημαντικό ειναι επίσης να συμπεριλάβουμε στην μελέτη αλλά και υλοποίηση της εγκαταστασης την μελλοντική επέκταση του συστήματος , δλδ εξτρά αγωγούς αλλά καιοδευση καλωδίωσης με σκοπό να μπορέσει να συμπεριληφθούν στο μέλλον και άλλα περιφερειακά. Ως προς την σειρα των εργασιων λογω οτι ο καθε χωρος ειναι ιδιαιτερος δεν υπαρχουν κανονες οι οποιοι πρεπει να ακολουθηθούν αυστηρά αλλά σαν βασική αρχη ειναι ο έλεγχος-τοποθετηση καλωδίωσης και τερματισμός αυτης με τα αισθητηρια-περιφερειακα και τελος η τελικη διασυνδεση του κεντρικου πινακα που περιλαμβανει και τον τελικο προγραμματισμο- ελεγχο , επιδειξη κλπ κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση Συναγερμού σε Κουφώματα
    By koslyr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 11:03
  2. Εγκατάσταση συναγερμού...;
    By Gagarin in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 16:44
  3. εγκατάσταση καλωδιώσεις συναγερμού
    By thend in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-14, 23:56
  4. Εγκατάσταση συναγερμού
    By spakas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 13:40
  5. Εγκατάσταση συναγερμού ADT
    By antxor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 12:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας