Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Blue Ring Tester Kύκλωμα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη thodoris1975
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παιδιά έχω μόνιμα 4 led αναμένα σε κατάσταση λειτουργίας τα 3 κόκκινα και το 1 κίτρινο.
    Το κύκλωμα το έχω φτιάξει σε 2 ενωμένα breadboards και τα έχω ενώσει με καλωδιάκια επάνω στα breadboards. Δεν το έκανα σε διάτρητη ή σε PCB κανονικό γιατί ήθελα πρώτα να δώ αν δουλεύει.Σε κατάσταση λειτουργίας το κύκλωμα δείχνει ότι δουλεύει δηλαδή πατάω τον διακόπτη μια φορά ανάβει το κύκλωμα με τα 4 γλεντάκια αναμένα όπως σας είπα και μετά ξαναπατάω το μπουτόν και σβήνει.Δηλαδή σβήνει με 1 μπουτόν το κύκλωμα, δεν χρειάζεται διακόπτη on/off.Σε λειτουργιά το κύκλωμα παρόλα που έχω 4 γλεντάκια μόνιμα αναμένα δείχνει ότι δουλεύει δηλαδή βάζω μικρό σε Q inductor ή μετασχηματιστή και δείχνει 1 γλεντάκι αναμένο ή 2 και όταν βάλω καλό μετασχηματιστή με πολλά Q μου ανάβουν όλα τα γλεντάκια ή μπορεί να ανάψουν τα 6 ή τα 7 ή και τα 8 .Ξέχασα να σας πω πως το κύκλωμα κάνει παλμούς που φαίνονται επάνω στα γλεντάκια δηλαδή τα γλεντάκια σε κατάσταση λειτουργίας κάνουν ένα τρέμουλο ίδιο ακριβός με το γνήσιο κύκλωμα.Το κύκλωμα αυτήν την στιγμή το έκανα με πυκνωτές κεραμικούς mkt κόκκινους που είναι γύρο στα 100 volt, δεν έβαλα monolithic πυκνωτές κεραμικούς κίτρινους.. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρολό.στο breadboard επάνω όταν χαϊδεύω τα καλώδια ή ακουμπάω κάποια καλώδια ή όταν πλησιάζω τον φορτιστή του κινητό μου δείχνει ότι κάνει κάποιο παράσιτο και μου ανάβουν τα λαμπάκια σχεδόν όλα.Το κύκλωμα έτσι όπως είναι αυτήν την στιγμή στο breadboard δείχνει ότι είναι πολύ επιρεπής σε παράσιτα από το εξωτερικό περιβάλον ή αν πλησιάσω ένα μεταλικό τσιμπιδάκι επάνω από τα Q2 και Q3 ανάβουν όλα τα λαμπάκια.Στα υλικά δεν νομίζω να έχει γίνει λάθος, έxω παρακολουθήσει όλα τα βίντεο αυτού του κυκλώματος στο youtube. σίγουρα έχουμε 2Ν3904 ΝΡΝ .
    Λέτε να το έκανα σωστά το κύκλωμα και να δουλεύει σωστά και απλά να ανάβουν τα γλεντάκια επειδή έχω παράσιτο από το breadboard ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...στη θέση του 4015 θα μπορούσε να μπει 4017 για να έχουμε ένα ακόμα LED στη μπάρα ενδείξεων (αλλά η ένδειξη θα ήταν σημείο και όχι φωτεινή μπάρα)
    Βλακεία είπα, τα προηγούμενα LED θα φαίνονται ψιλοαναμμένα οπότε ο shift register είναι προτιμότερος.

    Θοδωρή δεν φταίνε οι πυκνωτές που έβαλες. Φταίει ότι προφανώς έχεις χρησιμοποιήσει πολύ μακριά καλώδια στις συνδέσεις σου και ενδεχομένως έχεις βάλει τους πυκνωτές απόζευξης σε άσχετα σημεία. Αν βραχυκυκλώσεις την είσοδο μέτρησης σβήνει κανένα LED παραπάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... έχω 4 γλεντάκια μόνιμα αναμένα...
    Θοδωρή πρόσεχε λίγο τι γράφεις, το "αναμένα" θέλει 2 "μ"!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (17-03-16)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    επίσης τα γλεντάκια είναι μικρά γλέντια ?
    δλδ δεν συμμετέχει όλη η μπάντα αλλα μονο το κλαρίνο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη thodoris1975
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Kαλά είμαστε για τα κλαρίνα γενικότερα αλλά πάμε παρακάτω,αυτό είναι άλλο θέμα...

    Αν βραχυκυκλώσω την είσοδο μέτρησης σβήνουν όλα τα γλεντάκια (και τα κλαρίνα) δεν ανάβει τίποτα στο βραχυκύκλωμα, δηλαδή λειτουργεί σαν το κανονικό κύκλωμα τις Anatek.Επίσης πρόσεξα πως αν γεφυρώσω τα 5 με το 6 του 4069 ανάβει μονό 1 γλεντάκι σαν το κανονικό κύκλωμα συμπεριφέρεται καλά σαν να μην έχω βλάβη αλλά δεν τρεμοπαίζει το γλεντάκι είναι μόνιμα σταθερά αναμμένο.Yποψιάζομαι πως είναι παράσιτο από τα καλώδια τα πολλά αναμμένα led δηλαδή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν γεφυρώσω τα 5 με το 6 του 4069 ...
    Είσαι με τα καλά σου; Απαγορεύεται να το κάνεις αυτό!

    Εν πάσει περιπτώσει φαίνεται ότι δουλεύει σωστά, αν συμμαζέψεις τις συνδέσεις σου μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Στο θεωρητικό σχέδιο (το οποίο μπορεί να περιέχει "σφάλματα" σε σχέση με την υλοποίηση στην πλακέτα του ΚΙΤ) δεν μου αρέσει ο ρόλος της διόδου D3. Αν δεν λειτουργήσει με το δικό σου συμμάζεμα, δοκίμασε να αφαιρέσεις τη σύνδεση με τη γείωση στην είσοδο του ελεγχόμενου εξαρτήματος, όπως δείχνω παρακάτω:

    isos_sfalma.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 18-03-16 στις 20:39

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη thodoris1975
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Γιώργο αφαίρεσα τη σύνδεση με τη γείωση στην είσοδο του ελεγχόμενου εξαρτήματος όπως μου δείχνει το σχέδιο σου αλλά τότε όλα τα λαμπάκια παραμένουν σταθερά αναμμένα.Αποφάσισα να κάνω το κύκλωμα σε μια πλακέτα διάτρητη να δω πως συμπεριφέρεται με κανονικές συνδέσεις χωρίς καλώδια να αιωρούνται όπως στο breadboard.
    Μόλις θα είναι έτοιμη θα κάνω δοκιμές και θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες.Ελπίζω να λειτουργήσει σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    άλλαξε την R7 από 510 σε 2.2κ

    και εδώ η σχετική κατασκευή από KIT με σοβαρές διαφοροποιήσεις

    k7205.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη thodoris1975
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Η R7 από 510 σε 2.2κ είναι η ευαισθησία του οργάνου και τίποτε παραπάνω. Το έχω δοκιμάσει, δεν έχει διαφορά. Απλά με την 2.2Κ γίνετε λιγότερο ευαίσθητο το όργανο.Το γραφεί και η Anatek μέσα στο pdf τις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Ring Terminal
    By Achileas7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 11:06
  2. Σχεδιαστικο προγραμμα multisim blue
    By sabouras in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-14, 11:37
  3. blue ray και internet
    By teo_GR in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 19:37
  4. Antena OMB double ring
    By radioamateur in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-12, 17:16
  5. PCB annual ring...
    By Lykos1986 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-08, 22:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας