Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Ηλιακός συλλέκτης φόρτισης smartphone

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Ok Γιάννη κανένα πρόβλημα , ας μην το κουράζουμε άλλο, και απασχολούμε και τα παιδιά με τέτοια θέματα

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    εγώ διαφωνώ καθέτως ως προς την τοποθέτηση μιας τέτοιας ιδέας σε πρόχειρη κατασκευή (ίσως θα έπρεπενα σκεφτούν οι υπέυθυνοι μια νέα κατηγορία που να λέγεται Δημιουργικό Ερευνητικό Εργαστήρι ή κάτι παρόμοιο) Το θέμα του Κύρου (που διαθέτει και κύρος) ειναι οτι εδώ μας δίνει μια υπέροχη ιδέα που πιθανόν καποιο θα σκεφτού να υλοποιήσουν και να το συνεχίσουν στο εμπόριο γιατί όχι.....Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα (γιατι είμαι στην πολιτική άμυνα) να υπάρχει στα πακέτα πρώτης βοηθειας αθλητών, ψαράδων που δεν έχουν ασυρμάτους κλπ. Απλά ο Κυρος εδώ δίνει την ιδέα....αυτό που έχει σημασία είναι ποιος θα την μετεξελίξει.....εγώ θα την κάνω. Είναι κάτι που έχει δυνατότητες και αξίζει να μην υποτιμηθεί. Δεν είναι διακόσμηση καλύπτει ανάγκη....Και επειδή γνωρίζω λίγο περισσότερο τι θα πει να είσαι σε μια νησίδα ναυαγός επι 5 ημέρες εκεί να δείς τι ωραία θα ήταν να φορτίσεις ενα κινητό έστω για μια κλήση ανάγκης....
    για την ιστορία το 1989 ένα καραβάκι καικάκι απο Νέα Στήρα προς Αγια Μαρίνα εβαλε νερά στη μηχανή αρχικά και μετα πλημύρισε και εγκαταλέιφθηκε αφού πρώτα με πολύ δύναμη ο καπετάνιος το έφτασε μέχρι ένα γλαροσνήσι απο τα πολλά που είναι εκεί....βυθίστηκε ολοσχερός 5 μέτρα πριν φτάσουμε....και μείναμε 22 άτομα σε ΄΄ενα μικρό γλαρονήσι θεονήστικοι και να μας καίει ο ήλιος---το τακτικό πλοίο της γραμμής δεν περνάει απο εκει κοντα βέβαια τότε κινητά δεν είχαμε αλλά αν είχαμε αυτή η κάρτα θα ήταν χρήσιμη....Και μην πει κανείς οτι θα ήταν άχρηστη η κάρτα διοτι τα κινητά θα είχαν αχηστευθεί απο τη θάλασσα....το νερό μας έφτανε μέχρι τους μηρους γιαυτό άξιζε ο καπετάνιος και κανείς δεν τόλμησε να πει κάτι εναντίον του στη δίκη....

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ρε άγι σιγά μην κάνουν και 10 κατηγορίες κατασκευών , γιατί μπορεί αυριο εγώ να θέλω να κάνω πλεκτά και εσύ υφαντά

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    πρωτινό να μεταφερθεί στο http://www.howtofixit.gr/forum/forum.php


    ή τουλάχιστον να δημειουργηθει μια ενότητα για κατασκευές που ενώ είναι πλήρης ,αν οι συντονιστές δεν θεωρούν οτι είναι πλήρης
    να πηγαίνουν εκει, ωστε να γίνεται διάλογος τύπου δικαστηρίου για το που ανηκει η κατασκευή.

    ετσι θα ανοίξει και μια αλλη ιδιότητα για τα μελή του φορουμ,, αυτή του δικηγόρου - του δικαστή και του εκτελεστή ταυτόχρονα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Εγώ θα θέσω ακόμα ένα ερώτημα:

    Έστω ότι κάνω μια κατασκευή, κάτι αρκετά πολύπλοκο πχ, λέμε τώρα, έναν ψηφιακό παλμογράφο. Τον έχω βάλει σε ένα όμορφο και λειτουργικό κουτί και έχω φωτογραφίες από το εσωτερικό του και το εξωτερικό του που φαίνεται ο παλμογράφος μου σε λειτουργία, χωρίς άλλες λεπτομέρειες ή σχέδια.
    Που είναι σωστό να ανοίξω το θέμα; Στην Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών ή αλλού;

    Το ερώτημά μου όπως καταλαβαίνετε έχει να κάνει με το αν ο χαρακτηρισμός "ολοκληρωμένων" έχει την έννοια "που έχουν ολοκληρωθεί" ή την έννοια "πλήρους παρουσίασης με σχηματικό και κώδικα".
    Γιατί στη συγκεκριμένη ενότητα έχουμε δει και από τα δύο...




    Edit: τώρα παρατήρησα πως η περιγραφή της συγκεκριμένης ενότητας είναι "Παρουσιάστε τις φωτογραφίες και τα σχέδια των κατασκευών σας".



    (αυτό το μήνυμά μου, καθώς και τα άλλα που συζητάμε για τα topics του forum, μάλλον πρέπει να απομακρυνθούν από το παρόν νήμα του GR_KYROS και να μεταφερθούν σε κάποιο νέο στην ενότητα Site & Forum)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 20-03-16 στις 21:07
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...βυθίστηκε ολοσχερός 5 μέτρα πριν φτάσουμε....και μείναμε 22 άτομα σε ΄΄ενα μικρό γλαρονήσι θεονήστικοι και να μας καίει ο ήλιος--...Και μην πει κανείς οτι θα ήταν άχρηστη η κάρτα διοτι τα κινητά θα είχαν αχηστευθεί απο τη θάλασσα....το νερό μας έφτανε μέχρι τους μηρους γιαυτό άξιζε ο καπετάνιος και κανείς δεν τόλμησε να πει κάτι εναντίον του στη δίκη....
    Για να το διασκεδάσουμε λίγο...ΚΟΥΙΖ. Πως ενώ το νερό είναι μέχρι τους μηρούς.......το κα'ί'κι βυθίστηκε ολοσχερώς? ΟΕΟ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα θέσω ακόμα ένα ερώτημα:

    Έστω ότι κάνω μια 1) κατασκευή, κάτι αρκετά πολύπλοκο πχ, λέμε τώρα, έναν ψηφιακό παλμογράφο. Τον έχω βάλει σε ένα όμορφο και λειτουργικό κουτί και έχω φωτογραφίες από το εσωτερικό του και το εξωτερικό του που φαίνεται ο παλμογράφος μου σε λειτουργία, χωρίς άλλες λεπτομέρειες ή σχέδια.
    Που είναι σωστό να ανοίξω το θέμα; Στην Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών ή αλλού;

    Το ερώτημά μου όπως καταλαβαίνετε έχει να κάνει με το αν ο χαρακτηρισμός "ολοκληρωμένων" έχει την έννοια "που έχουν ολοκληρωθεί" ή την έννοια "πλήρους παρουσίασης με σχηματικό και κώδικα".
    Γιατί στη συγκεκριμένη ενότητα έχουμε δει και από τα δύο...

    (αυτό το μήνυμά μου, καθώς και τα άλλα που συζητάμε για τα topics του forum, μάλλον πρέπει να απομακρυνθούν από το παρόν νήμα του GR_KYROS και να μεταφερθούν σε κάποιο νέο στην ενότητα Site & Forum)
    Ξεκινάω ανάποδα. Καταρχήν το ερώτημά σου θα απαντηθεί εδώ, γιατί αφορά και τον Βαγγέλη, για την
    συγκεκριμένη κατασκευή.


    1) Κάτι σαν αυτή την κατασκευή ...
    Ασφαλώς στο "Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών". Γιατί αυτή η απορία ?. Υπήρχε περίπτωση
    να μπεί στο "Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών" ?. Αν λοιπόν αυτή η κατασκευή (εδώ) έπρεπε να μπεί
    στις ολοκληρωμένες ... τότε αυτή που να την μεταφέρω ?. Βέβαια υπάρχουν κάποιες ιδιαιτεροτητες
    προκειμένου μια κατασκευή να χαρακτηριστεί ολοκληρωμένα ... ολοκληρωμένη. Αυτές είναι :




    Ολοκληρωμένες Κατασκευές:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ex04f01.jpg Εμφανίσεις:  52 Μέγεθος:  67,5 KB

    Ολοκληρωμένες Κατασκευές ονομάζουμε αυτές που έχουν κάποιο βαθμό δυσκολίας, χωρίς βέβαια
    αυτό να αποτελεί κανόνα, αλλά κατά κύριο λόγο είναι αυτές που θα πρέπει να συνοδεύονται με τα
    σχέδια τους, τα υλικά τους (ΒΟΜ), το τυπωμένο τους κύκλωμα (PCB), και ευνοείται να υπάρχει μια
    σχετική γραπτή ανάλυση (περίπου σαν αυτή), ή έστω κάποια λόγια σχετικά με την κατασκευή τους.
    Θα πρέπει να είναι τοποθετημένες σε κουτί, πλήρως λειτουργικές, και εννοείται τελειωμένες και οχι
    σε εκκρεμότητα.
    Το κυριότερο το άφησα για το τέλος. Είναι οι φωτογραφίες. Κατασκευή χωρίς φωτό
    ... δεν υφίσταται.

    Όμως:
    Επειδή πολλά μέλη (τα περισσότερα) ενώ έχουν φτιάξει μια ωραία και αξιόλογη κατασκευή, δεν
    γράφουν τίποτα ... και μερικές φορές δεν βάζουν ούτε τα αναγκαία αρχεία της κατασκευής. Αυτό
    έχει σαν αποτέλεσμα η κατασκευή τους να φαίνεται υποδεέστερη των υπολοίπων. Κανονικά λοιπόν
    αυτές οι κατασκευές θα έπρεπε να πάνε ... στις "πρόχειρες" ?.
    Οχι βέβαια. Αν γίνει αυτό θα μείνουν
    ελάχιστες στις "ολοκληρωμένες".

    Αν δεν ενδιαφέρεται ο
    δημιουργός της κατασκευής να βάλει οτι χρειάζεται προκειμένου η κατασκευή
    του να χαρακτηριστεί υποδειγματική ... εγώ γιατί να το κάνω, ή γιατί θα πρέπει να τον "τιμωρήσω" ?.
    Είναι λοιπόν στο "χέρι" του καθενός πως θα φαίνονται οι κατασκευές του (Οχι που θα φαίνονται).




    Πρόχειρες Κατασκευές:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  48 Μέγεθος:  11,1 KB

    Πρόχειρες Κατασκευές ονομάζουμε αυτές που δεν θέλουν πάνω απο κάποια λεπτά για να ολοκληρωθούν.
    Το οτι αυτές γίνονται στο "πόδι" (που λέμε), δεν είναι απαραίτητα αρνητικό. Aυτό είναι αναπόφευκτο,
    (και μερικές φορές επιθυμητό) ειδικά δε, όταν μιλάμε για εύκολες κατασκευές που αναγκαστικά αυτές
    υλοποιούνται σε μερικά λεπτά, έχοντας ελάχιστα εξαρτήματα. Εννοείται οτι δεν είναι απαραίτητο να
    είναι τοποθετημένες σε
    κάποιο κουτί/case/rack ... etc. Επίσης στις κατασκευές αυτές, δεν μας νοιάζει
    και δεν είναι υποχρεωτικό) η ύπαρξη τυπωμένου κυκλώματος (PCB), μιας και στο κύκλωμα εφόσον η
    υλοποίησή του είναι απλή, θα μπορούσε να είναι και σε διάτρητη ή "εναέρια" συνδεσμολογία.

    Μπορούμε να βάλουμε ακόμα και κάποιες που είναι σε μερική εκκρεμότητα, οχι όμως αυτές που θα
    ξεκινήσουν απο την αρχή,
    αλλά απλά σε όσες χρειαζόμαστε μικρή ή μερική βοήθεια προκειμένου αυτές
    να ολοκληρωθούν με βοήθεια/συζήτηση
    . Το συγκεκριμένο είναι απλά ένα κίνητρο έτσι ώστε να ολοκλη-
    ρώσετε κάποιες παλιές ανολοκλήρωτες κατασκευές που έχουν μείνει χρόνια στο ράφι γιατί απλά δεν
    είχαμε τις γνώσεις/βοήθεια έτσι ώστε αυτές να αποπερατωθούν.
    Βέβαια και εδώ η χρήση φωτογραφιών
    ... είναι υποχρεωτική.


    Αυτές οι κατασκευές δεν μπορούν να μεταφερθούν στις "
    Ολοκληρωμένες", μιας και δεν πληρούν τις
    "ιδιαιτερότητες".




    Ερευνητικές/Επιστημονικές Κατασκευές
    (Δεν υπάρχει κατηγορία, απλά αναφέρθηκε)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  66 Μέγεθος:  33,6 KB

    Ερευνητικές ή Επιστημονικές Κατασκευές ονομάζουμε αυτές που κανονικά δεν έχουν σχέση/θέση
    στην κατηγορία των "Κατασκευών", μιας και αυτές είναι ακόμα στο στάδιο μελέτης (όσες είναι)
    .

    Για
    τις υπόλοιπες (... τέλος έρευνας) ισχύει οτι και για τις άλλες κατασκευές.

    Οκ αν κάποιος έχει φτιάξει ένα 3D Printer ... και τον παρουσιάσει στις "Ολοκληρωμένες", εεε δεν
    θα του ζητήσουμε και τα ρέστα αν δεν βάλει σχέδια (όπως και για τους υπόλοιπους).


    Πέρα απο αυτό να θυμάστε οτι όλες οι κατασκευές (άσχετα αν είναι στο "Ολοκληρωμένες" ή στο
    "Πρόχειρες") φαίνονται ... και είναι OnLine . Ας μην μεμψιμοιρούμε λοιπόν άδικα και άσκοπα.
    Σκοπός
    του/των Forum/s είναι ... να υπάρχουν αυτά που ψάχνουμε αποθηκευμένα με μια λογική,
    και οχι όπως βολεύει
    τον καθένα μας.

    Υ.Γ: Σαφώς και το τοπίο είναι λίγο μπερδεμένο, αλλά τουλάχιστον τα βασικά χαρακτηριστικά τα
    καταλάβαμε.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 21-03-16 στις 16:28
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (21-03-16)

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το διασκεδάσουμε λίγο...ΚΟΥΙΖ. Πως ενώ το νερό είναι μέχρι τους μηρούς.......το κα'ί'κι βυθίστηκε ολοσχερώς? ΟΕΟ!!!
    προφανώς παρασύρθηκε από τα ρεύματα σε πιο βαθιά νερά...εμείς αποβιβαστίκαμε πατώντας επάνω σε βράχια που το νερό έφτανε μέχρι τα γόνατα...όσο και το νερό που είχε το σκάφος μέχρι να το εγκαταλείψουμε..και δεν είναι προς διασκέδαση αμα το ζήσεις!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη xqtr
    Όνομα
    xxx
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    xxx
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Να επανελθουμε λιγο στην κατασκευη;...

    Ο φορτιστης, κανει για ολα τα smartphones που εχουν micro USB πχ iphone, samsung κτλ; Εχω την εντυπωση πως ορισμενα smartphones, θελουν να "βλεπουν" ταση στα καλωδια DATA +/-. Θα μπορουσε να γινει αυτο με την υπαρχουσα κατασκευη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να επανελθουμε λιγο στην κατασκευη;...

    Ο φορτιστης, κανει για ολα τα smartphones που εχουν micro USB πχ iphone, samsung κτλ; Εχω την εντυπωση πως ορισμενα smartphones, θελουν να "βλεπουν" ταση στα καλωδια DATA +/-. Θα μπορουσε να γινει αυτο με την υπαρχουσα κατασκευη;
    χωρίς τις τάσεις δεν φορτίζει καθόλου κανένα smart phone, επίσης ίσως θέλει κάποιο πρόσθετο dc dc για ελάχιστη τάση, δεν ξερω τι θα κάνει ο ρυθμιστής φόρτισης αν η τάση δεν ειναι σταθερή ή είναι χαμηλή

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Smartphone Remote Control
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 08:05
  2. Αλλαγή οθόνης smartphone
    By gatokratoras in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-15, 17:09
  3. Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;
    By panagiotis_x in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 12:17
  4. ηλιακός φορτιστής...
    By Panοs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-13, 15:44
  5. Ηλιακός??
    By picdev in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-12, 22:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας