Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ηλεκτρονικό φωτιστικό με LED και οπτικές ίνες (σαν φωτεινό λουλούδι)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικό φωτιστικό με LED και οπτικές ίνες (σαν φωτεινό λουλούδι)

    Δεδομένα:
    1) Έχουμε διαθέσιμο το ανωτέρω φωτιστικό. Λειτουργεί με 'πηγή' τριών μπαταριών 1,5V ΑΑ, σε σειρά (=4,5V), αλλά είναι και αγνώστων λοιπών ηλεκτρικών στοιχείων (ισχύς, αναγκαία ένταση λειτουργίας, κλπ). Προφανώς το κύκλωμά του αποτελείται από κάποιο ολοκληρωμένο, κάποιους πυκνωτές, κάποιες αντιστάσεις! ....Και, ίσως, και κάποιες αυτεπαγωγές...
    2) Έχουμε, επίσης, ασταθεροποίητο τροφοδοτικό 'πακάκι', το γνωστό, ισχύος 5W, με διακόπτη επιλογέα DC εξόδου: 3V, 4,5V, 6V, 7,5V, 9V, 12V, με ρεύμα 300mA.

    ......Υποψιάζομαι, ότι τροφοδοτώντας, το φωτιστικό μου, από το 'πακάκι', στην επιλογή 4,5V, το φωτιστικό μου 'υπερτροφοδοτείται'.... Οπότε:
    Ρωτάω:
    Η συνολική 'σύνθετη' αντίσταση του κυκλώματος, μπορεί να εκληφθεί, σημαντικά περισσότερο, ως ωμική;
    a) Αν δεν είναι έτσι, προφανώς χρειάζομαι ηλεκτρονική σταθεροποίηση στην έξοδο των 4,5V. Αυτό, μάλλον, δεν πρόκειται για ερώτηση, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι...
    Στην περίπτωσην ανάγκης, για σταθεροποίηση τάσης 4,5V, υπάρχει κάποιο απλό διάγραμμα/κύκλωμα σταθεροποίησης (είτε απλώς με Zener, είτε μα κάποιο 'τσιπάκι' σταθεροποίησης) (ίσως κάποιος εσωτερικός σύνδεσμος/link).
    b) Αν είναι, όμως, έτσι, μία μεταβητή αντίσταση, συνδεδεμένη σε σειρά σαν ροοστάτης (ρύθμιση έντασης), θα λειτουργήσει -τελικά- ισοδύναμα με το εάν ήταν συνδεδεμένη σε ποτενσιομετρική σύνδεση (ρύθμιση τάσης); ....Πάλι (ίσως κάποιος εσωτερικός σύνδεσμος/link)

    Ευχαριστώ προκαταβολικά, όλους σας, ακόμα και για τον χρόνο σας για την απλή ανάγνωση του προβλήματός μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένα:
    1) Έχουμε διαθέσιμο το ανωτέρω φωτιστικό. Λειτουργεί με 'πηγή' τριών μπαταριών 1,5V ΑΑ, σε σειρά (=4,5V), αλλά είναι και αγνώστων λοιπών ηλεκτρικών στοιχείων (ισχύς, αναγκαία ένταση λειτουργίας, κλπ). Προφανώς το κύκλωμά του αποτελείται από κάποιο ολοκληρωμένο, κάποιους πυκνωτές, κάποιες αντιστάσεις! ....Και, ίσως, και κάποιες αυτεπαγωγές...
    2) Έχουμε, επίσης, ασταθεροποίητο τροφοδοτικό 'πακάκι', το γνωστό, ισχύος 5W, με διακόπτη επιλογέα DC εξόδου: 3V, 4,5V, 6V, 7,5V, 9V, 12V, με ρεύμα 300mA.

    ......Υποψιάζομαι, ότι τροφοδοτώντας, το φωτιστικό μου, από το 'πακάκι', στην επιλογή 4,5V, το φωτιστικό μου 'υπερτροφοδοτείται'.... Οπότε:
    Ρωτάω:
    Η συνολική 'σύνθετη' αντίσταση του κυκλώματος, μπορεί να εκληφθεί, σημαντικά περισσότερο, ως ωμική;
    a) Αν δεν είναι έτσι, προφανώς χρειάζομαι ηλεκτρονική σταθεροποίηση στην έξοδο των 4,5V. Αυτό, μάλλον, δεν πρόκειται για ερώτηση, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι...
    Στην περίπτωσην ανάγκης, για σταθεροποίηση τάσης 4,5V, υπάρχει κάποιο απλό διάγραμμα/κύκλωμα σταθεροποίησης (είτε απλώς με Zener, είτε μα κάποιο 'τσιπάκι' σταθεροποίησης) (ίσως κάποιος εσωτερικός σύνδεσμος/link).
    b) Αν είναι, όμως, έτσι, μία μεταβητή αντίσταση, συνδεδεμένη σε σειρά σαν ροοστάτης (ρύθμιση έντασης), θα λειτουργήσει -τελικά- ισοδύναμα με το εάν ήταν συνδεδεμένη σε ποτενσιομετρική σύνδεση (ρύθμιση τάσης); ....Πάλι (ίσως κάποιος εσωτερικός σύνδεσμος/link)

    Ευχαριστώ προκαταβολικά, όλους σας, ακόμα και για τον χρόνο σας για την απλή ανάγνωση του προβλήματός μου!
    Μήπως να πήγαινες κατευθείαν σε ένα τροφοδοτικό στα 5v για να μην πεδεύεσαι?
    http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%...0/Default.aspx

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ironda19 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (17-03-16)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποψιάζομαι, ότι τροφοδοτώντας, το φωτιστικό μου, από το 'πακάκι', στην επιλογή 4,5V, το φωτιστικό μου 'υπερτροφοδοτείται'
    μέτρησες βολταζ και βρηκες οτι στη θεση 4.5 βγαζει παραπάνω;
    εαν ναι πόσο παραπάνω; δημιουργει πρόβλημα ζεσταινεται;
    μπορεις να βαλεις μερικες διόδους σε σειρα για να ρίξεις το βολταζ 0.5βολτ με καθε δίοδο

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (17-03-16)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Ρε φιλαράκια.... Νά' σαστε καλά και τόσο για τον χρόνο, όσο και για τις ιδέες σας.

    Φίλε Βαγγέλη δεν γνωρίζω, αν διάβασες αυτό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Είχα και την ατυχή, ιδιαίτεrρη αψιμαχία, με τον φίλο-μέλος Βαγγέλη-Ironda.... Του ζητώ συγγνώμη δημοσίως, αν κάπου ξεπέρασα τα όρια!....
    Όπως κι αν έχει, σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο, και την απάντηση/ανταπόκρισή σου.... Και μάλιστα, σχεδόν αμέσως!!
    Δείχνει πολύ καλή ως ιδέα... Σίγουρα το σταθεροποιημένο 0,5V -παραπάνω-, δεν θα πειράξει, όταν η δυνατότητα παροχής ρεύματος είναι 1,5Α;


    Φίλε Σπύρο, 'πατεντοειδώς' πέρασα τα καλώδια από το πακάκι, στο εσωτερικό του φωτιστικού, χτες, σχεδόν βράδυ, και πολύ βιαστικά. Όταν καταφέρω να έχω, τις οποιεσδήποτε μετρήσεις, θα τις αναρτήσω αμέσως.
    Οφείλω και σ' εσένα ένα θερμό "Ευχαριστώ!" για τον χρόνο σου, και την σχεδόν άμεση απάντηση/ανταπόκρισή σου!

    Παίδες... Και πάλι, νά' σαστε καλά, και οι δυό σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φιλαράκια.... Νά' σαστε καλά και τόσο για τον χρόνο, όσο και για τις ιδέες σας.

    Φίλε Βαγγέλη δεν γνωρίζω, αν διάβασες αυτό: Όπως κι αν έχει, σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο, και την απάντηση/ανταπόκρισή σου.... Και μάλιστα, σχεδόν αμέσως!!
    Δείχνει πολύ καλή ως ιδέα... Σίγουρα το σταθεροποιημένο 0,5V -παραπάνω-, δεν θα πειράξει, όταν η δυνατότητα παροχής ρεύματος είναι 1,5Α;


    Φίλε Σπύρο, 'πατεντοειδώς' πέρασα τα καλώδια από το πακάκι, στο εσωτερικό του φωτιστικού, χτες, σχεδόν βράδυ, και πολύ βιαστικά. Όταν καταφέρω να έχω, τις οποιεσδήποτε μετρήσεις, θα τις αναρτήσω αμέσως.
    Οφείλω και σ' εσένα ένα θερμό "Ευχαριστώ!" για τον χρόνο σου, και την σχεδόν άμεση απάντηση/ανταπόκρισή σου!

    Παίδες... Και πάλι, νά' σαστε καλά, και οι δυό σας!
    Τα διάβασα Γιώργο. Και εγώ σου οφείλω συγνώμη .
    Πόσο μικροπρεπής θα ήμουν αν απλά στεκόμουν στην μεταξύ μας αντιπαράθεση αγνοώντας ότι είχε κοινό αίτιο . Τι είναι καλύτερο για την Πατρίδα μας .
    Για την τάση των 0,5 V παραπάνω φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα . Αφού και οι καινούριες μπαταρίες έχουν ονομαστική τιμή 1,5v στην πραγματικότητα είναι 1.65v .Οπότε (3Χ1,65=4.95).Εκεί για να είσαι σίγουρος μπορείς να προσθέσεις μια δίοδο η οποία όπως έγραψε και ο Σπύρος θα ρίξει το βολταζ κατά 0,5V. Αλλά ας απαντήσουν καλύτερα οι ειδικοί του forum μιας και δεν είμαι ηλεκτρονικός .
    Πάντως κάτι τροφοδοτικά με πολλές τάσεις έχουν ένα θέμα με τις τάσεις. Συγκεκριμένα ένα silver που είχα έβαζα τον επιλογέα στα 5v και μετρούσες με πολύμετρο χωρίς φορτίο και έβγαζε τάση 7+ v .Πόση πτώση τάσης να έχει με φορτίο και δεδομένου ότι ήταν και 1Α.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ironda19 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (17-03-16)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Λοιπόν... Νεώτερα από το 'μέτωπο'!....
    Επίσης σοβαρή πληροφορία, την οποία ξέχασα, να σας δώσω, είναι ότι:
    Το φωτιστικό αγοράστηκε από πλανόδιο πωλητή, και μάλλον πρόκειται περί "Κινεζιάς" αισχρού επιπέδου (Άν βγάλει τη βδομάδα...Θαύμα! Θαύμα!)
    Διαθέτει (διέθετε ) τους εξής τρόπους λειτουργίας:
    1) Σταθερό Κόκκινο φως.
    2) Σταθερό Πράσινο φως.
    3) Σταθερό Μπλε φως και
    4) Μια σταθερή εναλλαγή των τριών χρωμάτων

    Προχτές, το βράδυ, ήταν η πρώτη λειτουργία του με το πακάκι.
    Όταν ξεκίνησε, έκανε όλους τους αρχικούς του ελέγχους (γρήγορη πρόβα όλων των τρόπων λειτουργίας)
    Αφού όλα πήγαν καλά, σταμάτησε στο 'Σταθερό Κόκκινο', το οποίο είναι και ο πρώτος 'τρόπος'.
    Κατόπιν, με κάποιο στοιχειώδες μικρό πλήκτρο, μου έδωσε πρόσβαση επιλογής κάποιου 'τρόπο'... Εννοείται και του 'τρόπου' εναλλαγής των χρωμάτων!!!

    Παρατήρησα, μία ταχύτερη (όπως το αισθάνθηκα) εναλλαγή στα χρώματα, όπως και αύξηση (επίσης προσωπική αίσθηση) του φωτισμού.
    Γι' αυτό και έγραψα/άνοιξα το Θέμα!

    Χτες, το βράδυ, που επεχείρησα να το ξαναβάλω σε λειτουργία:
    Έκανε ολόσωστα όλους τους αρχικούς ελέγχους! Σταμάτησε στο 'Σταθερό Κόκκινο'! Αλλά ό,τι, μα ό,τι και αν δοκίμασα, δεν μου έδινε πρόσβαση, με το πλήκτρο, στον 'τρόπο' εναλλαγής των χρωμάτων.
    Αντίθετα, τα 'σταθερά χρώματα' λειτούργησαν άψογα (και τα τρία).

    Υποθέτω, ότι: α) Ήταν απλώς 'η ώρα του' να τα 'φτύσει'. β) Δεν άντεξε στην υπέρταση της προχτεσινής λειτουργίας. γ) Ίσως και τα δύο μαζί. δ) Ίσως έφταιξε κάτι άλλο, κλπ

    Όπως και αν έχει, ευχαριστώ θερμά και πάλι!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Οπτικές ίνες
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-20, 01:26
  2. Φωτιστικό led
    By kwstakhs in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 10:05
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-11, 21:42
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 21:10
  5. οπτικές ίνες
    By f-50_4_ever in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-04, 10:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας