Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Εργαλεία για έλεγχο και επισκευή τροφοδοτικών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή Εργαλεία για έλεγχο και επισκευή τροφοδοτικών

    Έχω αρκετά τροφοδοτικά από PC (και άλλα) και ξεκίνησα έναν έλεγχο - επισκευή - αναβάθμιση. Η πρώτη προσπάθεια ήταν θορυβώδης και κάπνιζε λίγο. Για το λόγο αυτό είπα να οργανωθώ κάπως καλύτερα.

    Το πρώτο εργαλείο είναι αποτρεπτικό της συμφοράς. Στην ουσία είναι μια μπαλαντέζα που σε σειρά με την φάση έχει μια λάμπα πυράκτωσης. Η λάμπα μπορεί να ξεκινάει από 40W για μικρά τροφοδοτικά και να καταλήγει στα 100W για τα συνηθισμένα τροφοδοτικά από PC. Σε περίπτωση που υπάρχει σοβαρή βλάβη ή βραχυκύκλωμα αναλαμβάνει το φορτίο και σου δίνει χρόνο να κλείσεις την παροχή της τάσης. Πρόσθεσα έναν διακόπτη και μια ενδεικτική λυχνία. Όλα συναρμολογήθηκαν όμορφα σε ένα στεγανό πλαστικό κουτί διακλάδωσης κατάλληλου μεγέθους.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ProtectLoad.JPG Εμφανίσεις:  355 Μέγεθος:  33,4 KB

    Το δεύτερο εργλαλείο είναι ένα probe για εκφόρτιση ηλεκτρολυτικών πυκνωτών (η συνήθεια να τους βραχυκυκλώνουμε με το κατσαβίδι είναι πολύ ανθυγιεινή για τους ίδιους και κάπως αγχωτική για μας). Τα εξαρτήματα έχουν συναρμολογηθεί σε μια στενή διάτρητη πλακέτα και μπήκαν σε ένα κομμάτι από λάστιχο άρδευσης (αυτό είχα πρόχειρο). Ο σωλήνας σφραγίστηκε με θερμοκόλλα στις δυο άκρες. Το εργαλείο δεν έχει πολικότητα και η φωτεινότητα στα LED αρχίζει να πέφτει όταν η τάση φτάσει τα 2,7 V περίπου. Η εκφόρτιση γίνεται πάνω σε δυο αντιστάσεις 1.8 Κ / 5 W σε σειρά. Οι δίοδοι είναι 1Ν4004. Τα 5 W των αντιστάσεων είναι αρκετά εφόσον δεν το παρακάνουμε με συνεχόμενες εκφορτίσεις μεγάλων πυκνωτών.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  probe.png Εμφανίσεις:  334 Μέγεθος:  8,0 KB

    Το τρίτο εργαλείο είναι ένα τεχνητό φορτίο για τροφοδοτικά PC. Εξασφαλίζει ένα φορτίο 1 Α για τα 12 V και 0.5 Α για τα 5 V και για τα 3.3 V (περίπου). Συνδέεται στο 20 πινο κοννέκτορ και έχει και τρια λεντάκια, ένα για κάθε τάση, ως μια αρχική ένδειξη λειτουργίας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  testload.JPG Εμφανίσεις:  318 Μέγεθος:  63,4 KB

    Οι παρακάτω φωτογραφίες δείχνουν τα εργαλεία σε δράση, με ένα τροφοδοτικό από PC και ένα παλιό συμβατικό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  FrC 004b.jpg Εμφανίσεις:  399 Μέγεθος:  146,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  FrC 006b.jpg Εμφανίσεις:  379 Μέγεθος:  144,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  FrC 005b.jpg Εμφανίσεις:  364 Μέγεθος:  138,4 KB

    11 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 20-03-16 στις 22:24
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. 11 μέλη ευχαρίστησαν τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    arkoudiaris (21-03-16), GeorgeVita (21-03-16), jakektm (25-03-16), Nightkeeper (21-03-16), picdev (20-03-16), sakisr (21-03-16), SeAfasia (20-03-16), steliosb (21-03-16), street (21-03-16), tasos987 (21-03-16), tedsorvino (31-05-20)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    προτότυπη ιδέα και εφαρμογή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Έξυπνα και χρήσιμα .....ειδικά το probe ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο , φορτίο ήθελα να φτιαξω και εγώ αλλά να το κάνω με mosfet και βολτόμετρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Εγώ για τον έλεγχο των παλμοτροφοδοτικών έχω φτιάξει ένα μίνι ινβερτερ με ένα απλο γραμμικο μετασχημαστιστή 20W (οχι switching) και ένα κύκλωμα με CD4047 που με 8 V συνεχούς ρευματος (το εχω μόνιμα με 2Χ18650) στην είσοδο του κυκλώματος βγάζει 210V AC στο δευτερεύων του μετασχηματιστή. Για μορφή αν είναι ημιτονοειδες ή τετράγωνο μην με ρωτάτε δεν μπορώ να το ελέγξω. Το θέμα ειναι οτι βαζω αυτο στην είσοδο των τροφοδοτικών μου κατά τους πειραματισμους (συνηθως αλλάζω μοσφετ, ελεγκτες και πειράζω τους διαιρέτες sense τάσης εξόδου) και οχι ρεύμα δικτυου και ελεγχω χωρις κίνδυνο την εξοδο τους. Αν βραχυκυκλώνει το ινβερτερ μου το καταλαβαίνω με τη μία και απο το σφυριγμα αλλα και απο τα αμπερ συνεχους που τραβάει το κύκλωμα με CD4047.
    Σε ότι παλμοτροφοδοτικο εχω δώσει είσοδο απο το παραπάνω ινβερτερ όλα μου δουλεψαν, είτε αυτά ηταν υπολογιστή είτε μικροι φορτιστές του 5-10W.
    To κύκλωμα ειναι αυτό
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  inverter_100w_12v-220v_by_ic-4047_irf540.gif Εμφανίσεις:  217 Μέγεθος:  7,4 KB
    Αν θέλετε να φτιάξετε το παραπάνω κυκλωμα οποιοσδήποτε χαμηλης συχνοτητας μετασχηματιστής που έχει center tap εξοδο δευτερευοντος 9-15V AC (που θα μετατραπεί σε πρωτευων σε λειτουργια ινβερτερ) σας κάνει αλλά θα πρέπει να προσαρμόσετε την τάση εισόδου στο πρωτεύων ή και τις συχνότητες για να πάτε κοντα στα 220V εξοδο. Aν δεν εχετε IRF540 βαλτε IRFZ44 ή οτι ζευγάρι n-channel εχετε spare. Δεν ειναι απαιτητικο. Αν το κατασκευάσετε μην μετρήσετε με πολύμετρο την έξοδο αν δεν έχει βάλει το mov να σας κόβει πιθανά spikes γιατί θα κάψετε το πολύμετρο σας. Σας συμβουλέυω να έχετε και μονιμα ενα φορτίο στην εξοδο μια αντίσταση 47Κ σε σειρά με μια δίοδο 1n4007 και ενα κοκκινο λεντακι για να γνωριζετε και σιγουρα οτι εχετε εξοδο υψηλης τασης.
    Το κόλπο με τη λάμπα το εφαρμόζω και εγω. Το είχα πρωτοδει στο κανάλι του αγαπητου τρελιάρη ηλεκτρονικου cooldudeclem στο youtybe

    8 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 21-03-16 στις 04:16

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (21-03-16), picdev (25-03-16)

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφογοτικό πάγκου και άλλα εργαλεία
    By pointerst in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 08:59
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-12, 13:03
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 12:31
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-05, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας