Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Περι netflix

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή Περι netflix

    -Κατ' αρχήν αν δεν είμαι στη σωστή ενότητα ας με διορθώσουν οι διαχειριστές.

    -Όπως λέω και στο τίτλο ΄ενας γνωστός μου θέλει να εγγραφεί σ΄ αυτη την υπηρεσία https://www.netflix.com/gr/ και το ερώτημα είναι επαρκεί η γραμμή δικτύου εστω και αν είναι vdsl για περιεχόμενο 4Κ που όπως ισχυρίζεται μπορεί να παρέχει η υπηρεσία έχει κάποιος σχετική εμπειρία επι του θάματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Κατ' αρχήν αν δεν είμαι στη σωστή ενότητα ας με διορθώσουν οι διαχειριστές.

    -Όπως λέω και στο τίτλο ΄ενας γνωστός μου θέλει να εγγραφεί σ΄ αυτη την υπηρεσία https://www.netflix.com/gr/ και το ερώτημα είναι επαρκεί η γραμμή δικτύου εστω και αν είναι vdsl για περιεχόμενο 4Κ που όπως ισχυρίζεται μπορεί να παρέχει η υπηρεσία έχει κάποιος σχετική εμπειρία επι του θάματος?
    Καλησπέρα,

    Δεν έχω εμπειρία για τα χαρακτηριστικά που θέτεις (4Κ και vdsl) ωστόσο με γραμμή 2Μbps βλέπεις πολύ καλή ποιότητα. Μπορεί να μη είναι fullHD (αλλά HD) ή να έχει το καλύτερο χρώμα αλλά σίγουρα είναι πολύ καλό για τη δεδομένη ταχύτητα.
    H προσωπική μου εμπειρία : Με μέγιστη ταχύτητα download στα 600mb/s και αρκετά ασταθή γραμμή λόγο απόστασης-τοποθεσίας έκανα streaming σε fullHD αλλά δεν θα έλεγα ότι είχε τη καλύτερη ποιότητα για fullHD.
    Από ότι καταλαβαίνω έχουν πολύ καλή κωδικοποίηση και σε συνδιασμό με τη δυναμική αλλαγή της ποιότητας(με ελάχιστη τα 480p - υποθετω γιατί ποτέ δεν είδα χάλια εικόνα σε 22" οθόνη) δύσκολα περιμένεις να φορτώσει.
    Πολύ πιθανόν λοιπόν να σηκώνει τα 4κ η vdsl αν όχι μια καλή 24άρα.

    Πάντως δεν έχει πολλές σειρές/ταινίες και ίσως ακόμη λιγότερες σε 4Κ, που μπορεί να ναι πιο σημαντικό.
    Για όποιν θέλει να δοκιμάσει πρώτος μήνας είναι δωρεάν και ο λογαριασμός σηκώνει μέχρι 4 συσκευές(θεατές). Αν έχεις και πολλές κάρτες μπορεις να κανεις διαφορετικούς λογαριασμούς (για περισσότερους δωρεάν μήνες).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ε και γιατι δεν δεν γραφετ για τζαμπα λειτουργια demo που εχει ? και να το διαπιστωσει ? το ξαδερφακι μου ειναι 14 μιλαει φαρσι τα αγγλικα και το εκανε στο xbox 360 τζαμπα για 6 μηνες ... καταρχας δεν δειχνει υποτιτλους ( ακομα ) ....οσο για ποιοτητα ? με το ζορι 720p ... ακοομα δλδ τιποτα ... κλαφτα , καλυτερη ποιοτητα βγαζουν ip δεκτες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Για ένα γενικό μπουσουλα:
    2Mbps για καλό SD (PAL 720 * 576) 4 Mbps για σχεδόν άριστο
    ~25 Mbps για σχεδόν άριστο 720p από μετρήσεις στο media server κάποτε (mp2)
    6Mbps το "HD" της digea (mp4) / 20 Mbps σχεδόν αριστο 1080i se mp4 /
    ~20 Mbps η προτεινόμενη ταχύτητα του netflix για 4K (νομιζω παιζουν Η264), όταν παιξει Η265 θα θες περίπου το μισό bandwidth

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Παιδιά κατ΄ αρχήν ευχαριστώ για τις απαντησεις απ' ότι κατάλαβα το 4Κ μαλλον είναι όνειρο θερινής νυκτός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    πες του να εγεγραφει στο ντεμο .... τζαμπα ειναι νομιζω ακομα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Μπορείς να κάνεις εγγραφή δωρεάν για έναν μήνα και μετά αν θέλεις κάνεις την ανανέωση σου εφόσον είσαι ευχαριστημένος από την ποιότητα της εικόνας αλλά και από το περιεχόμενο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Παιδιά υπάρχει ένα πρόβλημα με τα καλώδια είναι δύσκολο να βάλει δικτυακό καλώδιο με wi-fi τι απόδοση θα έχει έστω το demo και αν τον ικανοποιεί να βάλει το δικτυακό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Περι ΟΤΕ
    By Dennis87 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 11:05
  2. Περι ZVS.
    By michaelcom in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 19:02
  3. περι αρμωνικων...!!!
    By beymakias in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-09, 15:27
  4. περι IGBT
    By lynx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-07, 18:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας