Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΜΠΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΜΠΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝ

    Πριν από κανα χρόνο κατασκεύασα ένα αυτοταλάντωτο στα μεσαία με την 504 στα 300 βολτ (με φορτίο.) Ενώ το σχέδιο ήταν καλό, το μηχάνημα δεν κατάφερε ποτέ να δουλέψει κανονικά. Τραβούσε μόνο 60 μιλλιαμπέρ και δε συντόνιζε καλά. Άλλαξα όλα τα εξαρτήματα με ίδια, μήπως κάποιο απ'αυτά ήταν ελλατωματικό. Τίποτα. Στο τέλος, πέταξα έξω το πηνίο εξόδου και σύνδεσα κατευθείαν την κεραία (μονόπολο 50 μέτρα.) Με το ζόρι τράβηξε 85 μιλλιαμπέρ και πάλι δε συντόνιζε καλά, η δε διαμόρφωση απαράδεκτη, "βρώμικη". Ξανατύλιξα και το πηνίο ταλαντώσεως (75+20 σπείρες.) Πάλι τίποτα. Δεν ακουγόταν ούτε 500 μέτρα. Ακόμα και όταν έβγαζα την κεραία, δεν κοκκίνιζε η λυχνία, ούτε τραβούσε περισσότερο ρεύμα, όπως συνήθως γίνεται. Σχεδόν καμία αντίδραση, μόνο κάτι σαν "τσιρίδα" που ακουγόταν απ'τη λυχνία. Μάλιστα, το είχα κατασκευάσει σε πλακέτα. Το βαρέθηκα και το παράτησα. Και τώρα θέλω να φτιάξω έναν κανονικό πομπό. Σκέφτηκα στην αρχή έναν τριστάδιο με 6L6-807-GU-81M, αλλά τα λεφτά είναι πολλάααα....
    Μετά σκέφτηκα να προσθέσω μια ταλάντωση στο υπάρχον μηχάνημα. Και τότε μου ήρθαν στο μυαλό οι πάμφθηνες ρώσικες λυχνίες 6P44S αντίστοιχες της 504. Και αναρωτιέμαι αν γίνεται να κάνω ένα μηχάνημα με 4 ή περισσότερες από αυτές στην έξοδο, χωρίς παράλογες τάσεις, χωρίς κιλοβολτικούς μεταβλητούς και θηρία μετασχηματιστές. Αλλά δεν έχω δει παρόμοιο σχέδιο και θέλω τη βοήθειά σας, αν γίνεται να υλοποιηθεί.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregpro : 28-03-16 στις 00:13
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Ένα παρόμοιο μηχάνημα που είδα, είναι αυτό, με άλλες λυχνίες στην έξοδο.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77913

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Εφ όσον έφταξες τον πομπό που δέν δουλεύει δείξε μας το σχέδιο και το τι έφταξες μήπως αυτός με κάποιο τρόπο διορθώνεται
    Ο άλλος που είδες είναι σχετικά πιό περίπλοκος και επικύνδινος λόγω της υψηλής τάσης

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Τι να διορθωθεί αγαπητέ Νίκο Αυτοταλαντωτο λέει στα μεσαία! !!!Ωωω τι περίεργο έχει χάλια διαμόρφωση και δεν παίζει χωρίς τα πηνία εξόδου Άσε που όταν του βάλει την κεραία στην άνοδο όλως περιεργως πάει χειρότερα

    Άστο καλυτερα φίλε Γρήγορη , μην έχουμε και τύψεις. Εξ άλλου εδώ μαλώνουν εάν μιλάνε για εκπομπές και μεσαία (Διάβασε τους κανόνες)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 28-03-16 στις 01:34

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Το ξέρω το πρόβλημα εκπομπής στα μεσαία και όχι μονο
    Την εποχή των ραδιοερασιτεχνών στα μεσαία σχεδόν όλοι ήταν αυτοταλάντωτοι
    Αλλα χρόνια

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Το σχέδιο θα το ανεβάσω πιο μετά, όταν θα μπω από pc. Δεν πρόκειται ποτέ όμως να ξανασχοληθώ με αυτοταλάντωτο. Με κούρασε και έφαγα πολλές ώρες και χρήματα για πειραματισμούς. Δεν έχω σκοπό να φτιάξω τον παραπάνω πομπό, λόγω κόστους των συγκεκριμένων λυχνιών. Δε θέλω μηχάνημα πάνω από 400 βολτ, κυρίως επειδή οι μεταβλητοί και το τσοκ κοστίζουν. Απλά έδωσα ένα παράδειγμα για το τι θέλω να φτιάξω (ένα μηχάνημα με πολλές λυχνίες στην έξοδο, χωρίς παράλογες τάσεις.) Κολλάω στο σχέδιο, όχι στην κατασκευή.
    Φίλε Παναγιώτη, γνωρίζω τους κανόνες του φόρουμ σχετικά με πομπούς και RF, αλλά βλέπω ότι τόσα χρόνια ανοίχτηκαν τόσα θέματα σχετικά, έγιναν συζητήσεις, παρουσιάστηκαν σχέδια και μηχανήματα, ακόμα και κιλοβατικά. Τώρα που ήρθε η σειρά μου να ρωτήσω....
    Όλ'αυτά ήταν σε dummy load?
    Στο κάτω κάτω, δε θέλω κιλοβατ, ούτε έχω σκοπό τις εκπομπές μέσα στην πόλη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    20160328_213305.jpgΝα το σχέδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Βλέπω ότι έχεις στο σχέδιο EL/PL 504. Πρόσεξε άλλο η EL και άλλο η PL. Η πρώτη θέλει 6,3 βολτ στα νήματα και η άλλη 28 αν θυμάμαι καλά... Αν έχεις PL και της δίνεις 6,3 βολτ είναι μια καλή αιτία για να μην ανεβάζει ρεύμα. Δεύτερον νομίζω ότι το πηνίο ταλάντωσης έχει πολλές σπείρες. Δεν ξέρω αν είναι χειροποίητο ή εμπορίου, αλλά αν πάλι θυμάμαι καλά-πέρασαν και τα χρόνια-είναι γύρω στις 60 σπείρες σε τούμπο 2-2,5 εκατοστών με λήψη στα δύο τρίτα. Επίσης δεν ξέρω άν έκανες λάθος στο σχέδιο, αλλά ο μεταβλητός στην ταλάντωση δεν είναι γειωμένος. Αν είναι λάθος το πηνίο ταλάντωσης τότε συντονίζει σε λάθος περιοχή και πιάνεις καμιά αρμονική.
    Σάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Το διόρθωσα το σχέδιο. Το ποστ #7 ας το σβήσει κάποιος συντονιστής. Στην κατασκευή έχω την EL (6,3 βολτ) όχι την PL (27 βολτ.)
    Το πηνίο ταλάντωσης που λες είναι σωστό, αλλά είναι για πιο ψηλά στα μεσαία. Εγώ ήθελα να βγαίνω πιο χαμηλά. Απ'ότι θυμάμαι, βγήκα γύρω στους 1.300 χιλιόκυκλους.20160330_162750.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάποιο δοκιμασμένο σχέδιο για αυτοταλάντωτο στα μεσαία με την el 504 εκτός από αυτό του POP 22 WATT στο δεύτερο τεύχος του περιοδικού ο "Ερασιτέχνης".Πως μπορώ να πετύχω την καλύτερη δυνατή διαμόρφωση από ένα τέτοιο μηχάνημα; Έχει κάποια μυστικά η όλη κατασκευή;

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 04-04-16 στις 04:25
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΞΟΔΟΣ ΠΟΜΠΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝ ΜΕ 4 -813
    By dvretos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 02:44
  2. ΠΟΜΠΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝ 6Χ813
    By crown in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-11, 22:37
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 10:07
  4. σχεδιο πομπου μεσαιων 10 watt
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 22:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας