Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Εντυπωσεις απο QUICK 861DW hot air station

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή Εντυπωσεις απο QUICK 861DW hot air station

    Γραφω στον τιτλο εντυπωσεις και οχι review γιατι δεν το εχω πολυ με το γραψιμο και σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κατι ολοκληρωμενο απλως μια γνωμη απο το μηχανημα.
    Στο eevblog ακουσα να γινεται μια αναφορα απο καποιον που το προτεινε αντι του αντιστοιχου Weller WHA 900.
    Ψαχνοντας βρηκα μερικους που το ειχαν δουλεψει και ολοι ειχαν να πουν τα καλυτερα.Επειδη τωρα τελευταια ο Aouye 852A+ που ειχα μου φαινοταν πλεον "λιγος" πηρα την αποφαση και το πηρα απο εδω:http://www.biall.com.pl/item,Quick-8...in,202405.html
    Eντυπωσεις:
    1 Ειναι αθορυβο. Το υπολογιζω οτι περιπου ο θορυβος του ειναι το 1/3 απο αλλους σταθμους,ενω στο τερμα εχει μεγαλυτερη παροχη αερα(οχι οτι εχει σημασια,ποτε δεν χρειαζεται να παει τερμα)
    2 ΕΧΕΙ ΓΚΑΖΙΑ!!! Ξεκολαει τα παντα απο πλακετα κανονικου μεγεθους motherboard χωρις προθερμανση και χωρις προβλημα.Εχω ξεκολλησει βυσμα παραλληλης σε τεσσερα λεπτα χωρις προβλημα.Reflow κλπ σε τσιπ 40x40 τα εχει για πλακα..
    3 Εχει ακριβεια στην θερμοκρασια γιατι εχει αισθητηριο στην μυτη,αυτο που λεει αυτο ειναι..

    Και καποια αρνητικα:
    Δεν μπορεις να το βαλεις σε standby παρα μονο αν βαλεις στην βαση του,δεν εχει δηλαδη ξεχωριστο κουμπι γιαυτη τη δουλεια.Ετσι αν το εχεις στημενο και σταθεροποιημενο εχεις θεμα..Τελικα αναγκαστηκα να "θυσιασω" μια θεση μνημης και να την βαλω στους 100 βαθμους και τερμα αερα οσο δηλ ειναι το standby οποτε παταω την μνημη αυτη και τελος.
    Η ρυθμιση θερμοκρασιας και αερα γινεται με βημα 1 και οχι 10 οποτε πρεπει να πατας αρκετη ωρα το μπουτον για να παει εκει που θελεις
    Τα ακροφυσια μπαινουν "κουμπωτα" και οχι με βιδα και καπως δυσκολα,ιδιως αν ειναι και καυτα..Ευτυχως υπαρχει στην συσκευασια ανταπτορας πανω στον οποιο μπαινουν τα ακροφυσια που ειχα ηδη και βιδωνουν οποτε τον αφηνω επανω και δεν εχω προβλημα.

    Αυτα τα ολιγα.

    Για να μην ξεχνιομαστε:Πωλειται hot air station

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 28-03-16 στις 13:31
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραφω στον τιτλο εντυπωσεις και οχι review γιατι δεν το εχω πολυ με το γραψιμο και σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κατι ολοκληρωμενο απλως μια γνωμη απο το μηχανημα.
    Στο eevblog ακουσα να γινεται μια αναφορα απο καποιον που το προτεινε αντι του αντιστοιχου Weller WHA 900.
    Ψαχνοντας βρηκα μερικους που το ειχαν δουλεψει και ολοι ειχαν να πουν τα καλυτερα.Επειδη τωρα τελευταια ο Aouye 852A+ που ειχα μου φαινοταν πλεον "λιγος" πηρα την αποφαση και το πηρα απο εδω:http://www.biall.com.pl/item,Quick-8...in,202405.html
    Eντυπωσεις:
    1 Ειναι αθορυβο. Το υπολογιζω οτι περιπου ο θορυβος του ειναι το 1/3 απο αλλους σταθμους,ενω στο τερμα εχει μεγαλυτερη παροχη αερα(οχι οτι εχει σημασια,ποτε δεν χρειαζεται να παει τερμα)
    2 ΕΧΕΙ ΓΚΑΖΙΑ!!! Ξεκολαει τα παντα απο πλακετα κανονικου μεγεθους motherboard χωρις προθερμανση και χωρις προβλημα.Εχω ξεκολλησει βυσμα παραλληλης σε τεσσερα λεπτα χωρις προβλημα.Reflow κλπ σε τσιπ 40x40 τα εχει για πλακα..
    3 Εχει ακριβεια στην θερμοκρασια γιατι εχει αισθητηριο στην μυτη,αυτο που λεει αυτο ειναι..

    Και καποια αρνητικα:
    Δεν μπορεις να το βαλεις σε standby παρα μονο αν βαλεις στην βαση του,δεν εχει δηλαδη ξεχωριστο κουμπι γιαυτη τη δουλεια.Ετσι αν το εχεις στημενο και σταθεροποιημενο εχεις θεμα..Τελικα αναγκαστηκα να "θυσιασω" μια θεση μνημης και να την βαλω στους 100 βαθμους και τερμα αερα οσο δηλ ειναι το standby οποτε παταω την μνημη αυτη και τελος.
    Η ρυθμιση θερμοκρασιας και αερα γινεται με βημα 1 και οχι 10 οποτε πρεπει να πατας αρκετη ωρα το μπουτον για να παει εκει που θελεις
    Τα ακροφυσια μπαινουν "κουμπωτα" και οχι με βιδα και καπως δυσκολα,ιδιως αν ειναι και καυτα..Ευτυχως υπαρχει στην συσκευασια ανταπτορας πανω στον οποιο μπαινουν τα ακροφυσια που ειχα ηδη και βιδωνουν οποτε τον αφηνω επανω και δεν εχω προβλημα.

    Αυτα τα ολιγα.

    Για να μην ξεχνιομαστε:Πωλειται hot air station
    Διάβασε το μάνουαλ ενδέχεται με συνδυασμό πλήκτρων να αλλάζει το βήμα ρύθμισης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Μπαα.Απλως διαβαζοντας το(μολις το πηρα) απενεργοποιησα τον ενοχλητικο ηχο που εκανε οταν ανεβαζα η κατεβαζα θερμοκρασια ή airflow.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο φίλε,καλές δουλειές να έχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Καλορίζικό Γιώργο, πόσο κόστισε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω, 330 μου κοστισε+ κατι νταβατζιλικια χρεωσεις απο το moneysafe(4%) 345 περιπου..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ο Rossmann τα λέει πολύ ποιο αναλυτικά.
    https://youtu.be/ChujyTV-HME

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Για ξαναγράψε τις εντυπώσεις σου μετά από 1,5 χρόνο χρήσης. Άξιζε τελικά η αναβάθμιση από τον προηγούμενο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Μη σου πω οτι ειναι και η καλύτερη αγορά που εχω κανει.. Κολλάς - ξεκολλάς οτιδήποτε από οποιαδήποτε πλακέτα χωρίς πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη σου πω οτι ειναι και η καλύτερη αγορά που εχω κανει.. Κολλάς - ξεκολλάς οτιδήποτε από οποιαδήποτε πλακέτα χωρίς πρόβλημα.
    Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι το απόλυτο value for money αυτη τη στιγμή στην αγορά και οι επιδόσεις του κοντραρουν στα ίσια μοντελα με 3 πλασια τιμή.. Όπως τον Fr-810 που έχω εγώ. Δυστυχώς όταν έψαχνα σταθμό δεν υπήρχε στην Ευρώπη ο Quick..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 16:52
  2. HOT AIR stand
    By picdev in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 14:19
  3. Hot air rework station
    By shoco in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-13, 00:26
  4. Αγορα φθηνού hot air station!
    By dreamer1984 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 19:36
  5. Hot Air Station
    By Aiosforos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 15:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας