Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Βοήθεια για δορυφορικά και επίγεια μαζί στο ίδιο καλώδιο(pls help)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Βοήθεια για δορυφορικά και επίγεια μαζί στο ίδιο καλώδιο(pls help)

    Καλησπέρα σε όλους παιδιά....μόλις έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα και δεν έχει πρίζα για δορυφορική κεραία.
    Για να μην πετάω καλώδια θα ήθελα να σας κάνω την κλασσική ερώτηση...πως να έχω δορυφορική και επίγεια στην πρίζα (κεραία τηλεόρασης)που έχω στο σαλόνι.
    Εχω ένα πιάτο με 2 lnb...που έπιανα astra kai hotbird....σκέφτομαι όμως να βάλω ένα μοτέρ και ένα lnb.
    Σας επισυνάπτω και μία φωτογραφία με το τι υπάρχει από ταράτσα μέχρι και την πρίζα του σαλονιού μου.
    Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσε κάποιος να κάνει και ένα σχέδιο.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Η πρίζα μέσα έχει ένα καλώδιο ή δυο; Το καλώδιο ανεβαίνει απευθείας επάνω στον ενισχυτή ή περνά από κάπου αλλού;
    Πάντως συνήθως σε παλιά εγκατάσταση δεν γίνετε να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο που ήδη υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Από την κεραία φεύγει ένα καλώδιο που καταλήγει στον ενισχυτή...από τον ενισχυτή άλλα δυο καλώδια που πιθανολογώ καταλήγουν στις πρίζες 2 διαμερισμάτων...οι πρίζες έχουν ένα βύσμα για κεραία ραδιοφώνου και ένα για κεραία τηλεόρασης...δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά μάλλον είναι μπέρδεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Πρέπει να γίνει ο έλεγχος που σου είπα.
    Σε όλο το κτήριο μόνο 2 πρίζες υπάρχουν (δεν νομίζω); Αν ναι μάλλον δεν έχεις πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Ψάξε στο internet για uhf sat combiner. Αποτελούνται από δυο κομμάτια, ένα μπαίνει στην ταράτσα και ένα στην πρίζα του διαμερίσματος.
    Φυσικά απαιτούν καλώδιο πολύ καλής ποιότητας. Δεν ξέρω αν θα σου περάσει diseqc εντολές όμως.
    Ρίξε μια ματιά σε αυτά της Spaun. Αν αυτά δεν το κάνουν, δεν το κάνει κανένα. Είναι αρκετά ακριβότερα από τα άλλα, αξίζουν όμως τα λεφτά τους με το παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από her Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να γίνει ο έλεγχος που σου είπα.
    Σε όλο το κτήριο μόνο 2 πρίζες υπάρχουν (δεν νομίζω); Αν ναι μάλλον δεν έχεις πρόβλημα.
    Σωστή παρατήρηση. Ποσά διαμερίσματα υπάρχουν; Πόσες πρίζες σε κάθε διαμέρισμα; Αν το καλώδιο σου το μοιράζεστε με αλλα διαμερίσματα, δεν μπορείς να κανείς κάτι. Αν πάλι το μοιράζεστε με άλλες πρίζες του δικού σου διαμερίσματος θα συμβιβαστείς.
    Στις παλαιότερες εγκαταστάσεις για λόγους οικονομίας τα καλώδια της τηλεόρασης τα περνούσαν "καθετα" δηλαδή αν είχες πρίζες σε 3 δωμάτια κάθε διαμερίσματος, και τα διαμερίσματα είναι όμοια, τότε το καλώδιο έφευγε από την ταράτσα/ενισχυτή και πήγαινε απο το δωμάτιο του τελευταίου ορόφου στο ίδιο δωμάτιο του από κάτω ορόφου και μετά από κάτω κτλ κτλ.
    Στις νεότερες εγκαταστάσεις και ειδικά σε ιδιόκτητα ακίνητα το κάθε καλώδιο εξυπηρετεί αποκλειστικά το κάθε διαμέρισμα, όποτε τα καλώδια πάνε οριζόντια απο δωμάτιο σε δωμάτιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.
    Τελικά το Σαββατοκύριακο είπα να κάνω ένα πείραμα με 2 combiner ένα στην ταράτσα και ένα στην πρίζα του σαλονιού χωρίς να ξέρω αν θα δουλέψει.
    Όλα πήγαν καλά και τελικά έχω δορυφορική και επίγεια σε μία πρίζα χωρίς να χρειαστεί να περάσω καλώδια εξωτερικά.
    Στο σπίτι μου μένω μοιράζονται την ίδια κεραία 2 διαμερίσματα....βέβαια το καλώδιο της τηλεόρασης δεν είναι δορυφορικό αλλά δούλεψε όπως επίσης και το μοτέρ.
    Εχω άλλο θέμα όμως τώρα....
    1) μέχρι να πάρω καινούριο receiver έχω έναν ID DIGITAL CI-20E...δεν μπορώ να βρω το user manual πουθενά στο ιντερνετ...θέλω να σβήσω τα παλιά κανάλια και να κάνω αναζήτηση από την αρχή....μην κάθομαι να τα σβήνω ένα-ένα.
    2)πως να του κάνω κάποιο update αφου δεν υποστηρίζει internet?
    3)Μήπως ξέρει κάποιο παιδί πως δουλεύουν τα προγράμματα συντονισμού δορυφορικής με κινητό android...πχ το SATFINDER..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Σπύρο το receiver ID DIGITAL CI-20E είναι αντίγραφο ή μια πιο φτωχή έκδοση της humax σειράς 5350 5400 ψάξε προς τα εκεί στο δϊαδίκτυο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά...όσο και να έψαξα για τον ID DIGITAL CI-20E δεν βρήκα τρόπο να σβήσω όλα τα κανάλια με την μία.....πρέπει να το κάνω ένα ένα...και έχει πάνω από 2500 κανάλια...τα νεύρα μου...
    θα πάθω τενοντίτιδα...ούτε κάποιο εργοστασιακό reset...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Βρέ Σπύρο σου είπα humax ψάξε στα μοντέλα που σου γράφω έχουν ακριβώς το ίδιο μενού.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο για κάμερα από τον 7ο στο υπόγειο
    By john959 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-15, 12:33
  2. Δορυφορική και επίγεια ψηφιακή λήψη
    By performer in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-13, 18:24
  3. Ερώτηση για δορυφορικό και αναλογικό σε ένα καλώδιο.
    By kavala26 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 22:32
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 23:42
  5. Θέλω βοήθεια για δορυφορικά
    By jordan t-610 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-07, 16:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας