Σελίδα 21 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21 22 23 31 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 210 από 326

Θέμα: Paradox EVO-EVO HD

  1. #201
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ.Το πρόβλημα λύθηκε κ δεν λύθηκε.Με την αναβάθμιση δεν άλλαξε κατι.Πείσμωσα όμως κ ασχολήθηκα όλο το βράδυ να βρω τι έχει.Κατ αρχήν το τοποθέτησα στη θέση του 2ου πληκτρολογιου που έχω στην κουζινοπορτα,ένα tm 50,κ έχει το ίδιο φυσακι με το tm70.Εκεί δούλεψε κανονικά το tm70.Αρα θέμα καλωδίωσης στην είσοδο που έχω κανονικά το tm70.Ελα όμως που την καλωδίωση αυτή την είχα τσεκάρει πολλές φορές.Παίρνω λοιπόν το tm50 κ το βάζω στο φυσακι της εισόδου που είχα το tm70.Κανονικα δεν πρέπει να δουλέψει,αλλα δούλεψε κανονικά. Αμέσως το βγάζω κ βάζω το tm70 κ δεν δουλεύει.Καταλήγω λοιπόν,να δουλεύουν κανονικά κ τα 2 πληκτρολόγια στην είσοδο της κουζίνας,κ μόνο το tm50 στην κυρία είσοδο.Τουλάχιστον ήξερα πλέον ότι δεν έχει ζημιά το πληκτολογιο.Το επόμενο που έκανα αφαίρεσα τα 3 τελευταία ρανταρ που προσθεσα.Ηταν DM70 συνδεδεμένα κ αυτά στο bus.Κ το πρόβλημα λύθηκε.Οποτε ή έχω πρόβλημα κ δεν φτάνει το σήμα του bus για όλα τα ραντάρ που εχω κ το tm70(είναι όλα στο bus),ή κάποιο από τα νέα ραντάρ έχει θέμα κ πειράζει το σήμα του πληκτρολογίου,ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #202
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    κανε ενα σχέδιο πως τα εχεις συνδεσει(τι καλώδιο,ποσα μετρα κλπ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #203
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αν γνωρίζω σωστά,το bus δουλεύει μέχρι 900 μέτρα για 0.22 καλώδιο.Τα μέτρα αυτά πως υπολογιζονται;Δηλ το bus θέλει 4 καλώδια.Αν ένα ραντάρ είναι 10 μέτρα από τον πίνακα αυτά είναι 4Χ10 =40 μέτρα ή μετράει το κιτρινο-πρασινο οπότε είναι 20 μέτρα;Εαν μετράνε κ τα 4 στο μέτρημα,δεν έχω συνολικά πανω απο 400m πανω στο bus.
    Καλώδιο χρησιμοποιώ παντού το κλασικό 0.22.Η σύνδεση είναι κάθε περιφερειακό με δικό του αυτόνομο καλώδιο στο bus,κ για τα 4 καλώδια.Αυτο το έκανα ώστε να έχω καλύτερη εποπτεία σε τυχόν ζημιά ή πρόβλημα καθώς κάθε 4κλωνο αντιστοιχεί σε ένα περιφερειακό.
    Από το bus του πίνακα δίνω σε 2 ρανταρ κ το tm70.Επισης δίνω με καλώδιο 0.44 στο bus μιας επέκτασης ζωνών ZX32.Κ από το bus του ZX32 δίνω με καλώδιο 0.44 σε ένα πίνακα (φωτο) που έχει 4 κλεμες (μια κοκκινη-μαυρη-κιτρινη-πρασινη).Σε αυτές τις κλεμες που έχουν πολύ χώρο,ενώνω ότι επιπλέον περιφερειακό bus προσθέτω.
    C.jpg

    Ρευμα στη μοναδα κ στην επεκταση δινω με 2 μετασχηματιστες 60w.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #204
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γνωρίζω σωστά,το bus δουλεύει μέχρι 900 μέτρα για 0.22 καλώδιο........
    Μάνο δεν είναι μόνο το μήκος του bus που πρέπει να λάβεις υπόψη σου, αλλά και το σύνολο των ma που τραβάνε τα περιφερειακά σου απο το bus.
    Για καλώδιο διατομής 4Χ0.22 το μέγιστο μήκος είναι 180 m. Η μεγαλύτερη γραμμή σου απο το bus είναι 10.0 m οπότε δεν έχεις πρόβλημα με την καλωδίωση.

    Το πρόβλημα είναι ότι έχεις βάλει πολλά περιφερειακά πάνω στο bus του πανελ και η συνολική καταναλωσή τους υπερβαίνει αυτή που μπορεί να δώσει και η οποία είναι 2000 ma.

    Υπολόγισε την συνολική κατανάλωση των περιφερειακών σου με βάσει το πινακάκι απο αυτό το λινκ

    Αν πλησιάζουν τα περιφερειακά σου την κατανάλωση των 2000 ma τότε θα πρέπει να προσθέσης ένα ακόμα τροφοδοτικό bus, το PS17 (50 ευρώ απο τον ivan), για να προσθέσης άλλα 1700 ma στο bus και να έχεις σύνολικά διαθέσιμα 3700ma.

    Eεε δεν νομίζω να τα φτάσεις ποτέ!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MAN0S (21-11-20)

  6. #205
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Γιώργο,Βασίλη σας ευχαριστώ.Λοιπόν,η κατανάλωση μου πάνω στο bus δεν ξεπερνά με τίποτα τα 1300ma.(1 zx32 - 7 dm70 - 1 nv35mx - 1 nv780 - 1 ip150 - 1 tm50 - 1 tm70.)
    Οι μαγνητικές δεν είναι στο bus κ δεν τις υπολόγισα.Μια επιπλέον τροφοδοσία για το bus την είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου όοοοταν θα ολοκληρώσω το σύστημά μου οτι μπορεί να χρειαστεί.Θα δοκιμάσω τώρα να προσθέσω ένα ένα τα ραντάρ που έχω εκτός κ θα ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #206
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν,η κατανάλωση μου πάνω στο bus δεν ξεπερνά με τίποτα τα 1300ma.(1 zx32 - 7 dm70 - 1 nv35mx - 1 nv780 - 1 ip150 - 1 tm50 - 1 tm70.)
    Παιδιά είχατε δίκιο κ σας ευχαριστω.Το bus αντέχει τις παρακατω συσκευές (1 zx32 - 5 dm70 - 1 nv35mx - 1 nv780 - 1 ip150 - 1 tm50 - 1 tm70.),δηλ 2 DΜ70 λιγοτερα από αυτά που έχω γράψει παραπάνω.Οταν αφαιρώ το κίτρινο κ πράσινο από 2 dm70,το πληκτρολογιο δουλεύει κανονικα.Μάλλον το πινακάκι με τις κλεμες που έχω φτιάξει δημιουργεί απώλειες,αλλά είναι μονόδρομος να το χρησιμοποιώ καθώς είναι πολλά τα καλώδια κ δεν χωράνε στις κλεμες της μονάδας κ της επέκτασης.
    Γιώργο,το PS25 που βλέπω ότι εχει ο Ivan είναι το ίδιο με αυτό που μου γράφεις,σωστα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #207
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    το PS25 που βλέπω ότι εχει ο Ivan είναι το ίδιο με αυτό που μου γράφεις,σωστα;
    OXI δεν είναι το ίδιο.

    To PS25 είναι επιτηρούμενο τροφοδοτικό δηλ. μέσω του bus επικοινωνεί με το panel για να σε ενημερώση με notification αν η μπαταρία ή η AC τάση παρουσιάσουν πρόβλημα

    Το PS17 είναι και αυτό επιτηρούμενο τροφοδοτικό, όπως το PS25, αλλά συχρόνως παρέχει επιπλέον ισχύ στο bus. Βλέπω στο site του δεν υπάρχει, αλλά στείλτου email και θα στο προμηθεύση.

    Επειδή βλέπω ότι το ψάχνεις, υπάρχει και άλλη λύση καλύτερη. Να πάρεις το module HUB2 https://sectronics.info/product/hub2...-bus-isolator/ Εχει πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα γιατί διαχωρίζεις το bus σε 2 ανεξάρτητα κυκλώματα και η βλάβη του ενός δεν επηρεάζει την λειτουργία του άλλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #208
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ναι το είχα δει κ το hub2,είχα διαβάσει κ το manual,τεράστιο πλεονέκτημα ότι δημιουργεί 2 υποσυστήματα που λειτουργούν ξεχωριστά αλλά κ το ότι μπορείς να προσθέσεις κ επιπλέον hub2.Δεν βρήκα στο manual όμως πουθενά πόσα ma σηκώνει η καθε γραμμή,μόνο τις αποστάσεις των καλωδίων.
    Σχετικά με το ps17 βλέπω την περιγραφή εδω:https://e-hts.gr/el/power/3578-ps17-paradox-bus.html
    Και για το ps25 : https://e-hts.gr/el/power/4380-ps17-paradox-bus.html
    και δεν βρίσκω διαφορά,γι αυτό υπέθεσα ότι είναι τα ίδια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 22-11-20 στις 14:31

  10. #209
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, συνεχίζοντας να έχω κενό χρόνο,ευγενική χορηγία της καραντίνας,όλο κ προσπαθώ να βελτιώσω το σύστημά μου.Καθώς λοιπόν είμαι στο babywear κ διορθώνω ονομασίες στις ζώνες μου το μάτι μου πέφτει τέρμα κάτω δεξιά σε μια ένδειξη που έχει γίνει κατακόκκινη.ΑUX 2.70A:Too High.Πρέπει να κάνω κάτι;Σχετίζεται με το πρόβλημα που ανέφερα στα προηγούμενα post;(συγνώμη απο τα υπόλοιπα μέλη που τις τελευταίες μέρες μονοπολω το νήμα,αλλά έχω χαθεί λίγο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #210
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    διαβσαε σελ.2 στο manual toy evo installation guide.Aναφερει ποσα ma αντεχει καθε κλαδος.

    YΓ.Ακυρο,εβλεπα το manual toy 192.Λογικα θα εχει κατι αντιστοιχο και στο HD.Υπολογιζεις καθες κλαδος,αναλογως διατομης και αποστασης την ενταση που το διαρρεει.ΜΕχρι 2Α μπορεις να τραβηξεις,αρκει να εχεις μεγαλο μετασχηματιστη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 21 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21 22 23 31 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 23:15
  2. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  3. Εγκατασταση Paradox EVO 192
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 12:34
  4. Συναγερμός Paradox Evo 192 και σειρηνα Tecnoalarm
    By spyzit in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 11:49
  5. Πρόβλημα σε laptop Compaq EVO N1020v
    By Λιάτης in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 20:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας