Σελίδα 7 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 326

Θέμα: Paradox EVO-EVO HD

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Κλήση έκανε;
    Σε ΑΤΖ ειναι παραλληλη η καλωδιωση?
    Μήπως αλλαξες τον τυπο eol σε 2k2-1k5 ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Κλήση δεν έκανε. Την καλωδίωση την έχω κάνει παράλληλα, όπως και στο video αυτό https://www.youtube.com/watch?v=h_Xflaiv6J0 αλλά σε εμένα παίζει το ανάποδο, αντί για Ζone 1, Ζone 9 και αντί για Ζone 9, Ζone 1. Εχώ μόνο μαγνητικές στις ζώνες Aleph DC-1561. Το pattern είναι το default (EOL - ZONE A - ZONE B ATZ) Paradox-1K0-1K0-2K2.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Για τηλεφωνο παρε ενα vdm paradox για να δουλεψει σωστα και οπως πρεπει.Για τον διπλασιασμο τσεκαρε στο babyware atz και παραλληλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ο προγραμματισμός έχει γίνει από το Babyware v2.43.11 και το ΑΤΖ είναι ενεργοποιημένο, έχω δοκιμάσει να το ενεργοποιήσω το ΑΤΖ και μεμονωμένα στην κάθε ζώνη με το ίδιο αποτέλεσμα. Μόνο την πρώτη φορά μου δούλεψε σωστά όταν πειραματιζόμουν με το προγραμματισμό, μετά έκανα reset γιατί είχα πειράξει διάφορα και έκτοτε λειτουργεί ανάποδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη Gloster
    Όνομα
    Ηρακλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Την πλακέτα την έχεις αγοράσει από Internet? Αν ναι από που? Μήπως είναι από Βουλγαρία? Ρωτάω γιατί τελευταία έχουν προκύψει σε εγκατάστασης προβλήματα με πλακέτες από Βουλγαρία. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο.

    Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nils287 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλήση δεν έκανε. Την καλωδίωση την έχω κάνει παράλληλα, όπως και στο video αυτό https://www.youtube.com/watch?v=h_Xflaiv6J0 αλλά σε εμένα παίζει το ανάποδο, αντί για Ζone 1, Ζone 9 και αντί για Ζone 9, Ζone 1. Εχώ μόνο μαγνητικές στις ζώνες Aleph DC-1561. Το pattern είναι το default (EOL - ZONE A - ZONE B ATZ) Paradox-1K0-1K0-2K2.
    Το video είναι παραπλανητικό γιατί δεν διευκρινίζει σε ποιά πανελ της Paradox αναφέρεται. Η Παράλληλη σύνδεση 2 ζωνών σε μία, γίνεται μόνο στα πάνελ SP και ΟΧΙ στα πανελ EVO. Επίσης στην παράλληλη σύνδεση (πάντα στα πάνελ SP) δεν μπορείς να βάλεις αντίσταση EOL.
    Ο ορθόδοξος τρόπος είναι η σύνδεση των 2 ζωνών με EOL να γίνει εν σειρά όπως στο σκαρίφημα.
    ATZ with EOL.png
    Εάν επιλέξεις σαν zone input π.χ την φυσική ζώνη 1 του πάνελ τότε η ζώνη 1 είναι αυτή που έχει την αντίσταση 1ΚΩ(πράσινη) και η ζώνη 9 είναι αυτή που έχει την αντίσταση 2.2ΚΩ
    Πριν συνδέσης την γραμμή στο πανελ θα πρέπει με ένα Ομόμετρο να κάνεις μερικούς ελέγχους.
    1. Με κλειστές και τις 2 ζώνες η αντίσταση της γραμμής πρέπει να είναι 1ΚΩ
    2. Με κλειστή την πρώτη ζώνη και ανοιχτή την άλλη η αντίσταση της γραμμής πρέπει να είναι 3.2ΚΩ
    3. Με κλειστή την δεύτερη ζώνη και ανοιχτή την πρώτη η αντίσταση της γραμμής πρέπει να είναι 2ΚΩ
    4. Με ανοιχτές και τις 2 ζώνες η αντίσταση της γραμμής πρέπει να είναι 4.2ΚΩ
    5. Με ανοιχτό κάποιο ταμπερ η αντίσταση της γραμμής πρέπει να είναι άπειρη

    Καλή Χρονιά σε όλους!!!

    Υ.Σ. Gloster, τι σημασία έχει απο που αγόρασε την πλακέτα. Προβλήματα μπορούν να βγάλουν και αν την αγοράσης απ' ευθείας απο τον Καναδά. Το ότι στην Βουλγαρία μπορείς να την αγοράσης πιό φθηνά απο ότι θα αγοράσης απο Ελλάδα ένα απλό πληκτρολόγιο είναι άλλο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gloster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πλακέτα την έχεις αγοράσει από Internet? Αν ναι από που? Μήπως είναι από Βουλγαρία? Ρωτάω γιατί τελευταία έχουν προκύψει σε εγκατάστασης προβλήματα με πλακέτες από Βουλγαρία. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο.

    Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Την πλακέτα όντως την έχω αγοράσει από internet - Βουλγαρία αλλά την είχα αγοράσει το Σεπτέμβριο του 2015 και δεν είχα ασχοληθεί γιατί είχαν προκύψει κάποια θέματα. Αλλά δεν πιστεύω να παίζει ρόλο από πού θα την αγοράσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nils287 : 31-12-16 στις 16:23

  8. #68
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Στο English manual του EVO192 v1.20 στην ενότητα 2.14 Double Zone Connections όντως δεν δείχνει τρόπο σύνδεσης για διπλασιασμό σε συνδεσμολογία παράλληλα αλλά μόνο σε σειρά, βέβαια έχει και ένα σχεδιάγραμμα που δείχνει συνδεσμολογία με EOL και είναι το σχεδιάγραμμα β€œN.C., With EOL and Tamper & Wire Fault Recognition (UL/ULC)β€œ στο οποίο χρησιμοποιεί στα δυο άκρα δυο αντιστάσεις των 500Ω.

    Η συνδεσμολογία που αναλύεις είναι σωστή και την επαλήθευσα.

    Το περίεργο είναι ότι σε συνδεσμολογία χωρίς EOL και σύνδεση παράλληλα δουλεύει στον EVO192, αλλά δουλεύει ανάποδα, αντίσταση 1ΚΩ (πράσινη) Ζώνη 9 και 2.2ΚΩ Ζώνη 1.

    1. Όταν έχεις ανοιχτή την ζώνη 1 και κλειστή την ζώνη 9 μετράς 2.2ΚΩ.
    2. Όταν έχεις κλειστή την ζώνη 1 και ανοιχτή την ζώνη 9 μετράς 1ΚΩ.
    3. Όταν έχεις κλειστή την ζώνη 1 και κλειστή την ζώνη 9 μετράς 0.69ΚΩ.



    Καλή Χρονιά να έχουμε όλοι με υγεία!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nils287 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω αγοράσει για να βάλω σπίτι μου ένα EVO192 (v.3.10) και πληκτρολόγιο TM50 (v1.32). Θα ήθελα μια βοήθεια με το προγραμματισμό του τηλεφώνου γιατί το προγραμματίζω όπως γράφει και ο georgeb1957 αλλά για κανένα λόγο δεν κάνει κλήση στο κινητό που του βάζω. Του έκανα reset και τώρα έχω προγραμματίσει μέσω Babyware v2.43.11 (αρχικά είχα δοκιμάσει με την v2.4.29 και με Winload v5.71 με τα ίδια αποτελέσματα) την ζώνη 1 με delay χωρίς EOL και έχω περάσει από το πληκτρολόγιο τις ρυθμίσεις του george1957 και της έχω τσεκάρει και μέσα από το babyware ότι τις έχει πάρει.

    Να προσθέσω ότι το panel δεν έχει πάνω του τίποτα άλλο συνδεδεμένο εκτός από την αντίσταση στο BELL για να μην μου βγάζει πρόβλημα και μια μαγνητική επαφή στην ζώνη 1. Και φυσικά έχω συνδέσει την γραμμή του τηλεφώνου στο RING και TIP και έχω πάρει έξοδο για το τηλέφωνο από το R-1 και T-1. Έχω δοκιμάσει και απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή και μετά το splitter. Το panel είναι γειωμένο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά μπαταρία δεν έχω συνδέσει γιατί δεν έχω πάρει ακόμα.

    Τα φώτα σας παρακαλώ…

    Μετά από καλύτερη μελέτη είπα να δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία για δοκιμή και τελικά δούλεψε ο τηλεφωνητής. Οι ρυθμίσεις που έκανα είναι οι παρακάτω.

    Στο BabyWare στο Reporting στην καρτέλα Global Settings, στο Phone #1 / Receiver #1, Phone #2 / Receiver #2, Phone #3 / Receiver #3 και Phone #4 / Receiver #4 έβαλα την επιλογή PAGER. Μετά στην καρτέλα Landline and GSM στα Phone #1 και Phone #2 έβαλα τον αριθμό δυο κινητών. Στο Area 1 Account # έδωσα ένα αριθμό στην τύχη π.χ. 1111. Επέλεξα το Reporting (dialer) να είναι ενεργό και το Reporting Method να είναι Landline only. Και τέλος στην καρτέλα Report Codes στο Section Alarm σε όλες τις ζώνες έβαλα στο Value τον κωδικό 13 από τον πίνακα του manual, Appendix 2: Contact ID Report Code List και το Reporting Code 130 που είναι για Burglary (πιστεύω οτιδήποτε να έβαζα σαν κωδικό θα ήταν το ίδιο, απλά πρέπει κάτι να είναι συμπληρωμένο).

    Και πλέων κάνει κλήση, αλλά μόνο στον πρώτο αριθμό και καλεί για περίπου 10 δευτερόλεπτα και μετά κλείνει και δεν ξανά προσπαθεί ούτε στον ίδιο αριθμό ούτε και στον δεύτερο αριθμό. Αυτό έτσι δουλεύει ή θέλει κάποια ρύθμιση για να κρατάει περισσότερο η προσπάθεια κλήσης. Και γιατί δεν πραγματοποιεί κλήση και στον δεύτερο αριθμό εφόσον δεν απαντά ο πρώτος αριθμός. Εγώ έκανα κάποιες δοκιμές αλλά δεν κατάφερα να αλλάξω κάτι.

    Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να χρησιμοποιήσεις οποσδήποτε ΜΟΝΟ κάποιο απο τα 5 PGM του panel.
    Για έλεγχο, πήγαινε στο babyware ανοιξε την καρτέλα του PGM5 και βάλε στο
    Activation Event
    1. Event --> 64-Status 1
    2. Range start --> 0-Armed
    3. Range end --> 3-Instant Armed
    4. Area --> All Areas

    Deactivation Event --> Disabled
    PGM Timer ---> 000 (με t=000 seconds το PGM θα μείνει ΟΝ μέχρι να αφοπλίσης τον συναγερμό)

    Δοκίμασε απο το iparadox να οπλίσης τον συναγερμό και θα δείς στο Babyware μόλις οπλίσης το PGM να γίνεται ΟΝ και όταν αφοπλίσης να γίνεταο OFF
    -----------------------------------------------------------------------------

    Επανέρχομαι ύστερα από καιρό με τις εξής παρατηρήσεις:
    - με τις παραπάνω ρυθμίσεις (event #64) μέσω iparadox αν οπλίσεις παίζει η pgm5 του πίνακα και ανάβει το led.
    - το ίδιο αν μέσω πληκτρολογίου ή keyfob οπλίσεις παίζει η pgm5 του πίνακα και ανάβει το led.

    Ενώ με event #10 & 14:
    - μέσω iparadox αν οπλίσεις δεν ανάβει το led και ανάβει μόνο αν το κάνεις χειροκίνητα.
    - αν μέσω πληκτρολογίου ή keyfob οπλίσεις παίζει η pgm5 του πίνακα και ανάβει το led.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skipper1 : 03-07-17 στις 20:51

Σελίδα 7 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 23:15
  2. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  3. Εγκατασταση Paradox EVO 192
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 12:34
  4. Συναγερμός Paradox Evo 192 και σειρηνα Tecnoalarm
    By spyzit in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 11:49
  5. Πρόβλημα σε laptop Compaq EVO N1020v
    By Λιάτης in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 20:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας