Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 321 έως 326 από 326

Θέμα: Paradox EVO-EVO HD

  1. #321
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Να ενημερώσω για μελλοντική χρήση,ότι τελικά ο συναγερμός δουλευει πλέον κανονικά.Ενας φίλος,ενός φίλου,είχε ένα φίλο που ένας φίλος του τοποθετεί συναγερμους paradox.Διαπιστωσε κ αυτος οτι ολη η πλακετα δουλευε κανονικα εκτος του bus,που "εκοβε"σαν να υπηρχαν υπερβολικα πολλα περιφεριακα ακομα κ αν ειχε μονο ενα.Του έδωσα την κεντρική μοναδα κ επισκευαστηκε,οπότε όλα καλά τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAN0S για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-11-23)

  3. #322
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Μάνο καλημέρα. Αν μπορείς να μάθεις τι επισκευη έγινε στην πλακέτα, ενημέρωσε μας γιατί μας ενδιαφέρει . Πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν στο software γιατί αν ήταν στο hardware κατά την γνώμη μου ειναι δύσκολη η επισκευή SMD πλακετών εκτός αν ήταν κάποιος φουσκωμένος ηλεκτρολυτικος πυκνωτής και έκανε "μπαμ" από μακριά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #323
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Γιώργο,όταν μου έδωσε την πλακέτα,ρώτησα τι είχε.Η απάντηση επί λέξη ηταν: "Δεν μου είπαν.Κ άλλες φορές που έχω στείλει επισκευή,επισκευάζουν,τσεκάρουν ότι δουλεύει αλλά δεν λένε τι κάνουν."
    Ρώτησα οχι για μενα,αλλα σκεπτόμενος το φόρουμ,όπου μπορεί να βοηθούσε κάποιον η λυση στην συγκεκριμένη βλάβη.
    Οπτικά με ένα usb μικροσκόπιο που έχω,δεν μπόρεσα να διακρίνω (χωρις να είμαι ειδικός βεβαια),κάποια επισκευή,οπότε το πρόβλημα software κερδίζει έδαφος.
    Αν ήταν θέμα software, ούτε το reset που εκανα πριν την επισκευη(2 φορες),δεν ελυσε το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #324
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο καλημέρα. Αν μπορείς να μάθεις τι επισκευη έγινε στην πλακέτα, ενημέρωσε μας γιατί μας ενδιαφέρει . Πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν στο software γιατί αν ήταν στο hardware κατά την γνώμη μου ειναι δύσκολη η επισκευή SMD πλακετών εκτός αν ήταν κάποιος φουσκωμένος ηλεκτρολυτικος πυκνωτής και έκανε "μπαμ" από μακριά.
    Δεν ειναι δυσκολη η επισκευη στα smd τα ηλεκτρονικα ειναι τα ιδια ανεξαρτητου μεγεθους το μονο που χρειαζεται αν και οχι παντα ειναι το σχηματικο που στους συανγερμους μαλλον ειναι δυσκολο να το εχεις
    Εκει που μπορει να δυσκολεψει η κατασταση ειναι αν εχουν καποιο custom υλικο η προγραμματισμενο ολοκληρωμενο και θελει αλλαγη ,ολα αυατ αν μιλαμε για ανεπισημο σερβις
    Στα επισημα εννοειται οτι υπαρχουν τα παντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #325
    Μέλος Το avatar του χρήστη haf
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    215

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους
    Σε νέα κατοικία που μετακομίζω θα εγκαταστήσω μόνος μου τον Paradox, το έχω ξανακάνει πριν μερικά χρόνια απλά έχω μείνει σχετικά πίσω με την τεχνολογία και τα περιφερειακά

    Πέρα από τον Paradox θα πάρω και το IP 150 και extension module,
    Παρακαλώ για τις προτάσεις σας για ασύρματο τηλεχειρισμό οπλισμού, για ραντάρ εσωτερικού χώρου και μαγνητικές επαφές/αισθητήρες θραύσεις.


    Ευχαριστώ..


    Sent from my iPad using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #326
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους
    Σε νέα κατοικία που μετακομίζω θα εγκαταστήσω μόνος μου τον Paradox, το έχω ξανακάνει πριν μερικά χρόνια απλά έχω μείνει σχετικά πίσω με την τεχνολογία και τα περιφερειακά

    Πέρα από τον Paradox θα πάρω και το IP 150 και extension module,
    Παρακαλώ για τις προτάσεις σας για ασύρματο τηλεχειρισμό οπλισμού, για ραντάρ εσωτερικού χώρου και μαγνητικές επαφές/αισθητήρες θραύσεις.


    Ευχαριστώ..


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Φίλε μου καλημέρα,

    Θα σε συμβούλευα να ξεχάσεις το IP150 και τις cloud εφαρμογές τους και να στήσεις τον συναγερμό σου με το πανελ FLEXI SP3 https://www.trikdis.com/cellular-con...els/flexi-sp3/
    Δέχεται τα πληκτρολόγια της paradox (αν έχεις και δεν θέλεις να πάνε χαμένα) και οι δυνατοτητές του είναι πάρα πολλές.
    Δές αυτό το video https://www.youtube.com/watch?v=DGr490EN3Jk

    Αν πάλι εχεις το Home Assistant μπορείς να χρησιμοποιήσεις με πανελ της paradox αντί του IP150 και της cloud εφαρμογής του την εφαρμογή PAI https://github.com/ParadoxAlarmInterface/pai

    Προσθήκη σχολίων.

    O Γιάννης (φίλος στο forum) μου ζήτησε να αναφέρω περισσότερα για το FLEXi SP3 και την συμβατότητα με τα modules της Paradox.
    Επειδή το νήμα είναι μόνο για ότι έχει σχέσει με PARADOX και για να μην αλλοιώσουμε το περιεχομενό του, θα αναφέρω συπληρωματικά ότι συνεργάζεται με τον RTX3 της PARADOX (ασύρματο πομποδέκτη 32 ζωνών) και έτσι μπορεί να δει όλα τα ασύρματα module της Paradox που είναι σε επικοινωνία με τον RTX3 όπως π.χ. μαγνητικές επαφές, ανιχνευτές κίνησης και θραύσης γυαλιού, ανιχνευτές καπνού, τηλεχειριστήρια, σειρήνες κ.λ.π
    Οποιος ενδιαφέρεται, να διαβάσει περισσότερα εδώ https://www.trikdis.com/wp-content/u...2022-09-23.pdf
    Επίσης να αναφέρω, το FLEXi SP3 με πρόσφατο update, υποστηρίζει μέχρι 64 ζώνες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 23-02-24 στις 16:23

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    haf (07-03-24)

Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 23:15
  2. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  3. Εγκατασταση Paradox EVO 192
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 12:34
  4. Συναγερμός Paradox Evo 192 και σειρηνα Tecnoalarm
    By spyzit in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 11:49
  5. Πρόβλημα σε laptop Compaq EVO N1020v
    By Λιάτης in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 20:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας