Σελίδα 32 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 22 30 31 32 33 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 311 έως 320 από 326

Θέμα: Paradox EVO-EVO HD

  1. #311
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο αν είχε χαλάσει το bus δεν θα είχες ούτε πληκτρολογιο.Το bus δε χαλάει τόσο εύκολα.Δες από το baby ware πόσες και ποιες συσκευές βλέπει στο bus.
    Ο Μάνος είπε "το BUS παρέδωσε το πνεύμα" που σημαίνει ότι δεν έχει και πληκτρολόγιο. Αλλά όπως λές το bus δεν χαλάει τόσο εύκολα. Μάλλον κάποια συσκευή που είναι πάνω στο bus προκαλεί το πρόβλημα.
    Εγώ θα αφαιρούσα απο τις κλέμες του bus (που βρίσκονται στο panel) όλα τα καλώδια και θα ένωνα μόνο το πληκτρολόγιο. Αν αυτό λειτουργούσε τότε θα έψαχνα την καλωδίωση και τις συσκευές που συνδέονται σε αυτήν (προυπόθεση: Το πληκτρολόγιο να είναι σίγουρος ότι δουλεύει και δεν έχει αυτό το πρόβλημα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #312
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Γιώργο κ Σταμάτη,Γιώργο δεν μπορώ να κάνω backup.Οταν ονομάζω το αρχείο κ πήγαινω για αποθήκευση,μου λέει ότι "δεν μπορεί να δημιουργηθεί ο φάκελος,δεν επιτρέπεται η προσβαση".Χθες βράδυ στη βιασύνη μου,αποθήκευσα από File --->Backup κ όχι από File --> Load Default file.
    Babywear έχω το 5.4.26
    Σταματη ,παράλειψη που δεν το έγραψα,ότι στο bus του πάνελ δεν έχω τίποτα συνδεδεμένο,εκτός από το hub2 κ το zx32d.
    Aπο αυτά τα δύο δίνω στο πληκτρολόγιο κ οπουδήποτε αλλού.Καποια στιγμή έβαλα στο bus μόνο το πληκτρολόγιο, κ δεν δουλεψε(συγκεκριμένα ανάβει αλλά γράφει ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την κεντρική μοναδα).Γι αυτό υπέθεσα ότι είναι το bus.Οι 8 ζώνες του πάνελ δουλεύουν κανονικά,κ οπλιζω μέσω του κινητού

    Edit, γράφαμε ταυτόχρονα Γιώργο,αυτό με τις κλεμες το έκανα,καμία διαφορά.Δεν δούλεψε ούτε 1,δυστυχώς....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #313
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Μάνο γράφαμε μαζί και δεν είχα δει την απαντησή σου. Είσαι σίγουρος ότι το πληκτρολόγιο είναι εντάξει και δεν έχει πρόβλημα;
    Πρέπει να πατήσεις File --> Save to a default file και όχι Load default file.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #314
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ναι Γιώργο έχεις δίκιο, "Save to a default file"και όχι Load default file. Το πατάω,δίνω κ όνομα αλλά δεν αφήνει να αποθηκεύσω.Πληκτρολογια έχω 2,ένα tm 50 κ ένα 70,κ στα 2 γράφει το ίδιο.Γι αυτό ήλπιζα με κάποιο reset να ξεκολλήσει.....20231023_150936.jpg

    Επίσης,αν βοηθάει,η επέκταση zx32d έχει λαμπάκι για την κατάσταση του bus.Αν θυμάμαι καλά,ανάβει πράσινο σε κανονικες συνθηκες.Τωρα είναι σε πορτοκαλι χρωμα(ακόμα κ αν δεν έχω τίποτα συνδεδεμένο πάνω της).Αλλη μια ένδειξη ότι από το πάνελ είναι το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 23-10-23 στις 15:28

  5. #315
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Το μήνυμα αυτό οφείλετε στον υπολογιστή σου. Μάλλον δεν έχεις δικαιώματα εγγραφής σε αυτόν τον δίσκο. Δοκίμασε να το γράψεις σε ένα στικάκι USB

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #316
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Για άλλη μια φορά είσαι σωστός Γιώργο.Η αποθήκευση δεν γινόταν μονο στον συγκεκριμένο φάκελο.Στους άλλους φακέλους του υπολογιστή μου γίνεται κανονικά.Δυστυχώς όμως ούτε η επαναφορά του πάνελ έκανε κάτι,οπότε μάλλον για νέο πανελ θα πάω.Το κακό είναι ότι θα πρέπει να "μπλέξω" με την Ελληνική paradox, γιατί αν θυμάμαι σωστά το ip150 είναι κλειδωμένο με το sn του panel.Οπως κ να έχει,ευχαριστώ πολύ κ εσένα κ τον stam που με βοηθήσατε....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 23-10-23 στις 20:11

  7. #317
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Δεν ισχύει αυτο που λές σχετικά με το πάντρεμα πανελ-IP150. Απο που πήρες αυτή την πληροφορία;
    Σε συμβουλεύω να μήν "μπλέξεις" με αυτούς που λές γιατί ούτε στο πανελ θα έχεις πρόσβαση.
    Αγορασέ το απο την Βουλγαρία 67ευρώ + ΦΠΑ + μεταφορικά και ξέμπλεξες!!!!!!!.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #318
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Μα φυσικά από τον Ivan θα πάρω το πάνελ.Οι ρυθμισεις που αποθηκευσα,"περνανε" κ στο απλο eno192;Διοτι τωρα εχω το eno192 HD.Οσο για τους εδω,ουτε καν το συζηταω.Για το ip150,κάπου το είχε πάρει το μάτι μου,κ μου έχει μείνει.Αλλα για να λες ότι δεν ισχύει,μάλλον δεν το θυμάμαι σωστά.Ευτυχως...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #319
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Μάνο πάρε το πληκτρολόγιο στα χέρια σου και σύνδεσε το πάνω στην κεντρική μονάδα με ένα μέτρο καλώδιο, για αρχή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #320
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Το έχω κάνει Σταμάτη.Απο τα πρώτα που έκανα.Κ το tm 50, κ το tm 70 φυσικα ξεχωριστά το καθε ένα κ μονο του στο bus του πανελ.Κ με καινούριο καλώδιο.Κ σκέτο ρανταρ bus έβαλα μόνο του.Αναβοσβηνε το λαμπάκι συνεχομενα όπως όταν του δίνουμε τροφοδοσία,αλλά η ζώνη ανοιχτή.Αν δεν είναι το bus της πλακέτας,τότε χάλασαν ταυτόχρονα όλα μου τα ρανταρ,τα πληκτρολόγια,κ τα bus module επεκτασης.Τα Aux + κ - δεν είναι,αφού κ η τάση είναι σωστή αλλά κ αφού δίνουν ρεύμα στα περιφερειακά.Το μόνο που μένει είναι το πράσινο κ κίτρινο του bus.Τελος είναι κ το λαμπάκι του bus στο zx32,που κανονικά είναι πράσινο,ενώ τώρα είναι κάτι μεταξύ κιτρινο- κόκκινου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 32 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 22 30 31 32 33 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 23:15
  2. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  3. Εγκατασταση Paradox EVO 192
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 12:34
  4. Συναγερμός Paradox Evo 192 και σειρηνα Tecnoalarm
    By spyzit in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 11:49
  5. Πρόβλημα σε laptop Compaq EVO N1020v
    By Λιάτης in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 20:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας