Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Απορία σχετικά με την συμπεριφορά του Arduino όταν τροφοδοτείται.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή Απορία σχετικά με την συμπεριφορά του Arduino όταν τροφοδοτείται.

    Καλησπέρα παιδιά. Ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό με το να πειραματίζομαι σε διάφορα module του arduino. Έχω παρατηρήσει πως όταν συνδέσω στην τροφοδοσία τον Arduino οι εξόδοι παίρνουν στιγμιαία 5V. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να με έχει δυσκολέψει με κάτι που θέλω να κάνω.
    Έχω βάλει ένα 4*4 keypad, ώστε να ελέγχω το πότε θα ανοίγει μία γκαραζόπορτα και πότε θα κλείνει με έναν κωδικό. Το θέμα είναι πως αν η έξοδος γίνεται High όποτε επανατροφοδοτείται ο arduino μετά από πιθανή διακοπή ρεύματος της ΔΕΗ, η γκαραζόπορτα θα ανοιγοκλείνει και αυτό είναι φυσικά κάτι το οποίο δεν θέλω να γίνει.
    Έχετε κάποια λύση υπόψιν σας; Ή που μπορώ να κάνω πάνω στον arduino ή οτιδήποτε άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Αν και δεν είμαι ειδικός παρατηρώ την αναφορά του προβλήματος και σε άλλα forums
    Κάποιοι ψάχνονται και με προσθήκη εντολών στον κώδικα

    Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να αποφευχθεί το φαινόμενο με κύκλωμα καθυστέρησης στην τροφοδοσία των relays

    Περίμενε και τις απόψεις των ειδικών

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Μπορω να δω τον κωδικα ή τουλαχιστον την αρχικοποιηση του Pin που οδηγει το ρελε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να αποφευχθεί το φαινόμενο με κύκλωμα καθυστέρησης στην τροφοδοσία των relays


    Δεν θελει καμια προσθηκη.Κατα 99% ειναι 1-2 γραμμες κωδικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Όταν κάνει RESET ο μικροελεγκτής όλα τα pins γίνονται στιγμιαία είσοδοι (ανεξαρτήτως του τι έχεις δηλώσει μέσα στην setup()). Έτσι λοιπόν οι είσοδοι/έξοδοι βρίσκονται ουσιαστικά "στον αέρα" (floating) και μπορεί να δώσουν οτιδήποτε...

    Βάλε pull-down αντιστάσεις (4K7 π.χ.) στα pins, ώστε κατά το RESET οτιδήποτε έχεις συνδεδεμένο να βλέπει LOW.

    Δε νομίζω να λύνεται μέσα απ'τον κώδικα αυτό το πρόβλημα, αλλά δε κόβω και τον λαιμό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ninetie για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (05-04-16)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Μαλιστα.

    Απο ποτε μια εισοδος μπορει να οδηγησει ενα ρελε ή να παρεχει τα mA που θελει το LED του Optocoupler (εαν μιλαμε για το κλασικο Module) ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Καλό θα ήταν ένα πρόχειρο ίσως σχηματικό της παρούσας συνδεσμολογίας που συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο και ίσως τις πρώτες γραμμές αρχικοποίησης του κώδικα.
    Παρ' όλα αυτά, αντίστοιχη κατασκευή που έχω δοκιμάσει σε "βαρύ" περιβάλλον (και με αρκετά απροειδοποίητα blackouts), δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα τέτοιου είδους,
    δουλεύοντας αδιάλειπτα για 3.5 χρόνια, νύχτα-μέρα προστατεύοντας ένα χώρο με εργαλεία αξίας πολλών χιλιάδων.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65825, για οποιαδήποτε βοήθεια σου χρειαστεί.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Λογικά αύριο το μεσημεράκι θα βρω χρόνο να σας στείλω σχηματικό και κώδικα.
    Εγώ τις δοκιμές μου τις έκανα με ένα buzzerακι. το οποίο ακουγόταν στην αρχή που τροφοδοτούταν το arduino, δεν είχα σκεφτεί μήπως δεν έχει αρκετό ρεύμα αυτό το φαινόμενο ώστε να τροφοδοτήσει το ρελεδάκι, ίσως εν τέλει να μην είναι πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Οι AVR κατα το reset εχουν ΟΛΑ τα Ι/Ο γυρισμενα σε ειδοσο Hi-Z.Δεν οδηγουν τιποτα !!!


    Με παλμογραφο και set-αρισμενα διαφορα pin ειτε σαν εισοδο ειτε σαν εξοδο δεν ειδα ΠΟΤΕ παλμο κατα το power-on.

    Το προλημα ειναι οτι μπερδευετε τι ειναι εισοδος και εξοδος και ποτε παιρνουν ή δινουν ρευμα.


    Arduino (Atmega) pins default to inputs, so they don't need to be explicitly declared as inputs with pinMode() when you're using them as inputs. Pins configured this way are said to be in a high-impedance state. Input pins make extremely small demands on the circuit that they are sampling, equivalent to a series resistor of 100 megohm in front of the pin.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SProg : 05-04-16 στις 21:09

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ακόμα κι αν είναι έτσι γιατί δεν τροποποιείς το σύστημα ώστε η πόρτα να ανοίγει με 0 αντί για 1;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Ο Savkok είπε κάτι πολύ σοφό (το προφανές που ξεχνάμε): Τα arduino ειναι AVR και τα Ι/Ο τους "κουλα" Όταν φτιάχναμε παλία πράματα με AVR βαζαμε latch οδηγούς στην έξοδο (βασικά ήταν MUX). H λογική ήταν: το latch κλειδώνει μέχρι το AVR να κάνει select, το watchdog να ειναι "όλα οκ" οπότε η έξοδος αλλάζει state και ξανα κλειδώνει. Έτσι αν το AVR k;anei reset ειε μονο του ειτε απο εξωτερικο watchdog οι έξοδοι δεν ανοιγοκλείναν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jakektm (06-04-16)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-12, 14:39
  2. Απορία σχετικά με arduino
    By Prithan in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 11:39
  3. Συμπεριφορά φωτοβολταικών πάνελ όταν σκιάζονται
    By nobig in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 15:32
  4. Απορία σχετικά με την υλοποιήση σε Spice
    By theoturbo in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-09, 22:23
  5. Παρατηρίσεις σχετικά με την κατασκευή του audio limiter
    By electron in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-04, 07:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας