Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Servo 6v σε 7.4

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Question Servo 6v σε 7.4

    Γειά σας Παιδια

    Πρώτα από όλα, χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή σε όλους.. Θέλω την γνώμη σας σε κάτι. κατασκευάζω ένα humanoid robot, και εχω αγοράσει 10 Servo 7.4v(max 8.4v) 35kg/cm για τα πόδια, και 12 servo 6v(max 7.2v) 15kg/cm για τα χερiα και το σώμα, λόγο διαφοράς τιμής. όμως κάτι που δεν σκέφτηκα είναι οτι ο controler παίρνει μια τάση εισόδου για τα servo. και έτσι εγώ εχω servo με διαφορετική τάση λειτουργίας.

    Λέω να μετατρέψω τα servo ώστε να λειτουργούν σε 7.4.. σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα χαρακτηριστικά ειναι τα παρακάτω. αν βάλω 2 smd διόδους 2Α σε σειρά θα πέσει η τάση στα 1.4V,άρα full φορτισμένη η lipo 8.4 θα εχω τάση στα servo 7V

    Θα ήθελα την γνώμη σας, η κάποιο άλλο τρόπο να το κάνω αυτό, με την λογική πάντα οτι εχω πολύ λίγο χωρό μέσα στα καπάκια του servo
    No. Item 5V 7.2V
    4-1 Operating speed (at no load) 0.16 sec/60° 0.14sec/60°
    4-2 Running current (at no load) 80 MA 100 MA
    4-3 Stall torque (at locked) 13.5 kg-cm, 15kg-cm
    4-4 Stall current (at locked) 1.3A 1.5A
    4-5 Idle current (at stopped) 4 MA 5 MA

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη vikiath
    Όνομα
    μιχαηλ
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    γιατί δεν το κάνεις όπως το λες; διαφορές αισθητές δεν θα έχεις άρα ποιο το πρόβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    στην σπάταλη ενεργείας. θα το κάνω με άλλο τρόπο, στης ακιδοσειρες θα κουμπώσω μια καινούρια πλακέτα με νέες ακιδοσειρες όπου η τροφοδοσία θα ειναι εξωτερική κ έτσι λύθηκε το πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Δώσε ένα ενδεικτικό σχέδιο
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδια η τάση controller και servos
    Τροφοδοτείς τα servos από αλλού
    http://www.societyofrobots.com/membe.../USB_servo.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    ναι το ξερω, εχει αλλη τροφοδοσια για τον κοντρολερ, και μια τροφοδοσια για τα σερβο, αλλα εγω θελω δυο διαφορετικες τροφοδοσιες για τα σερβο. αγορασα αυτο το κοντρολερ http://www.dfrobot.com/wiki/index.ph...SKU:DRI0029%29

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Έχει ξεχωριστές εισόδους τροφοδοσίας
    Servo Power: DC 4.8V ~ 6V
    Logic Power: DC 6V ~ 12V
    Νομίζω ότι ίσως με τα 7.4v servos έχεις θέμα και όχι με τα 6v

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    θα σου στειλω εικονα να δεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη VaGyver
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω εαν είναι σωστό να τροφοδοτείς τα servo κατευθείαν από την Lipo?
    Έχεις άποψη πόσο θα πέσει η τάση, από τα 8.4V, λόγω χρήσης άρα αποφόρτισης, πριν την φορτίσεις και συνεχίσεις να θεωρείς εργάσιμη περιοχή λειτουργίας της μπαταρίας?


    Ρωτάω γιατί εαν έχεις π.χ. 1.2V αποδεκτή πτώση (λόγω αποφόρτισης) και πάει 7.2V και μετά χάσεις και άλλα 1.4V λόγω διόδων θα φτάσεις να δίνεις 5.8V, άρα λιγότερη δύναμη από ότι υπολογίζεις. Και μήπως κάτι τέτοιο, ΑΝ ισχύει βέβαια, είναι θέμα στην κίνηση του robot. Δεν θα πρεπε να έχεις κάποιο είδος regulator σταθερής τάσης? Για να έχεις και σταθερή (όχι μέγιστη) απόδοση στη δύναμη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι έτσι θα είχες και απώλεια ενέργειας (για αυτό δεν λέω μέγιστη), λόγω πτώσης τάσης πάνω στο regulator, που συνήθως για τέτοια ρεύμα θέλει είσοδο-έξοδο τουλάχιστον 1V. αλλά και επιπλέον θεματάκια με το χώρο (λόγω ανάγκη ψύκτρας ή πηνίων).

    Και μια μικρή offttopic ερώτηση.
    Επειδή φτιάχνω και εγώ σχετική κατασκευή (robot arm με servo), ενδιαφέρομαι για servo με μεγάλη δύναμη.
    Μπορείς να μου δώσεις καμιά ιδέα από που να αγοράσω σε καλή τιμή ή τουλάχιστον κάπου που να είναι δοκιμασμένα (γιατί πήρα τρία servo 15 Kg MG996R από ebay και μου κάηκε το ένα).
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω εαν είναι σωστό να τροφοδοτείς τα servo κατευθείαν από την Lipo?
    Έχεις άποψη πόσο θα πέσει η τάση, από τα 8.4V, λόγω χρήσης άρα αποφόρτισης, πριν την φορτίσεις και συνεχίσεις να θεωρείς εργάσιμη περιοχή λειτουργίας της μπαταρίας?


    Ρωτάω γιατί εαν έχεις π.χ. 1.2V αποδεκτή πτώση (λόγω αποφόρτισης) και πάει 7.2V και μετά χάσεις και άλλα 1.4V λόγω διόδων θα φτάσεις να δίνεις 5.8V, άρα λιγότερη δύναμη από ότι υπολογίζεις. Και μήπως κάτι τέτοιο, ΑΝ ισχύει βέβαια, είναι θέμα στην κίνηση του robot. Δεν θα πρεπε να έχεις κάποιο είδος regulator σταθερής τάσης? Για να έχεις και σταθερή (όχι μέγιστη) απόδοση στη δύναμη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι έτσι θα είχες και απώλεια ενέργειας (για αυτό δεν λέω μέγιστη), λόγω πτώσης τάσης πάνω στο regulator, που συνήθως για τέτοια ρεύμα θέλει είσοδο-έξοδο τουλάχιστον 1V. αλλά και επιπλέον θεματάκια με το χώρο (λόγω ανάγκη ψύκτρας ή πηνίων).

    Και μια μικρή offttopic ερώτηση.
    Επειδή φτιάχνω και εγώ σχετική κατασκευή (robot arm με servo), ενδιαφέρομαι για servo με μεγάλη δύναμη.
    Μπορείς να μου δώσεις καμιά ιδέα από που να αγοράσω σε καλή τιμή ή τουλάχιστον κάπου που να είναι δοκιμασμένα (γιατί πήρα τρία servo 15 Kg MG996R από ebay και μου κάηκε το ένα).
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τα 6volta servo για ειναι οκ με της lipo πρεπει να τους βαλεις ενα ubec που εχει 2 επιλογες σε εξοδο τασης. 5 η 6v. Εγω εχω 12 σερβο 15kg 6v που θα παρουν τροφοδοσια απο lipo μεσο ubec 15amp και 10 35kg 7.4v που θα παρουν απευθειας απο την lipo. Απλα ο controler εχει μια εισοδο για τροφοδοσια των σερβο, ετσι θα παρουν απο εκει τα 6v τα, και τα 7.4 με μια εξτρα πλακετα που θα καρφωνει σε 10 εξοδους του κοντρολερ και θα χρησιμοποιει το signal και το gnd απο αυτον και ταση και gnd απευθειας απο την μπαταρια. Σου προτεινω αυτα τα σερβο. Rds3115
    http://www.ebay.com/itm/digital-serv...YAAOSwu4BVw5hq

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη VaGyver
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Ααα!! κατάλαβα! Σαν requlator τάσης χρησιμοποιείς τα ubec που ρυθμίζει είτε 5 ή 6V. Φθηνό και απλό.
    Οπότε μου έδωσες την απάντηση στο ερώτημα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SERVO MOTOR
    By ΤΣΑΡΟΣ in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-20, 17:39
  2. Servo PCB
    By giannhsitia in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-15, 10:50
  3. Τροφοδοσία servo
    By Mike_Lag in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-14, 13:06
  4. Servo
    By tonia87 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 21:34
  5. SERVO ΜΕ μΕ
    By giannhssdra in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-10, 02:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας