Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: βοηθεια για επιλογη κατάλληλου ενισχυτη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή βοηθεια για επιλογη κατάλληλου ενισχυτη

    Καλησπερα στην ομαδα,

    εχω δυο κτίρια πανω σε μια πλαγια (καθε κτίριο εχει 8-10 TV-δωματια) κ προσπαθω να τους δώσω τηλεοπτικο σημα .

    Να σημειώσω οτι στην περιοχή μου έχουμε ακομα αναλογικό σήμα (με ενα τοπικο αναμεταδοτη,σε πολυ κοντινη απόσταση).

    Το καλωδιο ξεκιναει απο χαμηλα προς τα ψηλα. Ετσι απο τη κεραια μου εχω εναν ενισχυτή τουμπ ανο που φτανει μεχρι το πρωτο κτιριο με ικανοποιητικο σημα κ συνεχιζει στο ισογειο του δευτερου κτιριου οπου εχω εναν δευτερο τουμπανο (4χ120dB/μV) κ τον μοιράζει σε αυτο το κτίριο .

    Το θεμα μου ειναι οτι στο δευτερο κτιριο, τα δωματια που ειναι κοντα στον ενισχυτή εχουν ενα σχετικα καλο σήμα αλλα τα τελευτεαια ανυπαρκτο σήμα.

    Αν βαλω εναν προενισχυτη ιστου θα κανω τιποτα?κ αν ναι που να τον βαλω ?στον πρωτο ενισχυτη ή στον δευτερο? επισης ποιο μοντελο μου προτεινετε γιατι μπορει ο αναμεταδοτης να ειναι κοντα αλλα η αποσταση που κανει το καλωδιο ειναι πολυ μεγαλη

    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Χρηστο καλησπερα , χωρις πεδιομετρο !! και γνωσεις δεν θα βρεις το προβλημα , μπορει να εχεις προβληματα μικρα μικρα σε πολλα σημεια τα οποια δεν μπορεις να τα δεις ετσι απλα
    αν ειναι επαγγελματικος χωρος καλο θα ειναι να το αναλαβει ενας επαγγελματιας και να εχει την ευθυνη για το αποτελεσμα

    1 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρηστο καλησπερα , χωρις πεδιομετρο !! και γνωσεις δεν θα βρεις το προβλημα , μπορει να εχεις προβληματα μικρα μικρα σε πολλα σημεια τα οποια δεν μπορεις να τα δεις ετσι απλα
    αν ειναι επαγγελματικος χωρος καλο θα ειναι να το αναλαβει ενας επαγγελματιας και να εχει την ευθυνη για το αποτελεσμα
    Φίλε Άρη χρειάζομαι πεδιομετρο για να μετρήσω την ένταση του σήματος?νόμιζα οτι το πεδιομετρο χρησιμοποιειται για ρύθμιση πιάτου....ι επειδη πιανουν κ λιγο τα χερια μου ελεγα να τσεκαρω τους διαχωριστες επειδη ειναι πολλοι κ υπαρχουν απωλειες κ να εβαζα εναν ενδιαμεσο ενισχυτη επειδη τα μετρα του καλωδιου ειναι πολλα....

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογη ενισχυτη, για ηχεια studio monitor
    By kpanos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-16, 16:13
  2. Επιλογη τελεστικου ενισχυτη
    By Marge in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 19:30
  3. Επιλογη ενισχυτη
    By basilism in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-13, 16:11
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΕΤΡΑΚΑΝΑΛΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By dannykostas in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 10:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας