Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ερώτηση για κύκλωμα που ρυθμίζεται στο να ανοιγοκλείνει ρελε

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex Xarhakos
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20

    UnHappy Ερώτηση για κύκλωμα που ρυθμίζεται στο να ανοιγοκλείνει ρυθμιζόμενα

    Καλησπέρα κυρίες και κύριοι που διαβάζετε και μελετάτε σε αυτό το πολύ ωραίο forum. Δεν είμαι ηλεκτρονικός, αν και έχω τις γνώσεις να κάνω κολλήσεις σε πλακέτες και να βρω ανταλλακτικά.
    Θέλω να κατασκευάσω ένα κυκλωματάκι που θα ρυθμίζει κάτι που φαίνεται σχετικά απλό. Έχω ένα κύκλωμα που λειτουργεί σε DC με 1,5 volt μπαταρία ΑΑ. Θέλω να παρεμβάλλω σε ένα από τα δύο καλώδια, διακόπτη, ο οποίος να ρυθμίζεται με κάποιο dimmer ας πούμε ώστε να μπορεί να ανοιγοκλείνει πολύ αργά ή πολύ γρήγορα (να επιτρέπει το ρεύμα στο κύκλωμα δηλαδή). Ας πούμε ότι ο παλμός που θα δίνει το κύκλωμα μεταφράζεται σε κλικ, θέλω με το dimmer να μπορώ να ξεκινήσω από το ένα κλικ/λεπτό και να φτάνω στα 4000 το λεπτό ας πούμε.
    Κάτι παρόμοιο με το το flasher για στρόμπο. Μόνο που θέλω να μπορεί να ανοιγοκλείνει μέχρι και 3000 - 4000 φορές το λεπτό.

    Ένας φίλος μου είπε πως ίσως με βοηθούσε κάποιο κύκλωμα με optocoupler αλλά δεν ήξερε λεπτομέρειες.
    Κανείς που να κατάλαβε τι ψάχνω;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη axenias : 20-04-16 στις 00:59

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Θες κυκλωμα που με παλμούς θα ανοιγοκλείνει το κυκλωμα σου;
    Αν ναι δες πως δουλεύει ο 555

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex Xarhakos
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Δεν με βοηθάει και πολύ αυτή η απάντηση... Δεν ξέρω αν χρειάζεται να έχει παλμούς ντε και καλά. Περιέγραψα ουσιαστικά ένα κύκλωμα που ανοιγοκλείνει διακόπτη από 1hz μέχρι πχ 3000 hz

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axenias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με βοηθάει και πολύ αυτή η απάντηση... Δεν ξέρω αν χρειάζεται να έχει παλμούς ντε και καλά. Περιέγραψα ουσιαστικά ένα κύκλωμα που ανοιγοκλείνει διακόπτη από 1hz μέχρι πχ 3000 hz
    Δεν γίνεται με ρελέ . Μπορεί να κατασκευαστεί ένα κύκλωμα που να ανοιγοκλείνει την τάση των 1.5 volt αλλά όχι με ρελέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-04-16)

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex Xarhakos
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται με ρελέ . Μπορεί να κατασκευαστεί ένα κύκλωμα που να ανοιγοκλείνει την τάση των 1.5 volt αλλά όχι με ρελέ.
    Δεν είπα ντε και καλά με ρελέ... Ίσως με optocoupler;; Πως θα μπορούσε να κατασκευαστεί το κύκλωμα που προτείνεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Το 555 είναι ένα από τα πολλά ολοκληρωμένα που μπορούν να λειτουργήσουν διακοπτικά και να οδηγήσουν απ ευθείας απ την έξοδό του το κύκλωμά σου αφού η έξοδος 3 του 555 βγάζει έως και 200ma παρ όλα αυτά θα μπορούσε να οδηγήσει ένα μικρό Mosfet είναι σχετικά πολύ εύκολο. Αν επιμένεις με opto γίνεται στην έξοδο του 555 να συνδεθεί opto. Ο βασικός ταλαντωτής όμως πρέπει να επιλεγεί μέσα από διάφορα χαρακτηριστικά όπως ποιό θα είναι το εύρος ρύθμισης,πόσο σημαντική είναι η σταθερότητα στη συχνότητα,πόσο φορτίο θα δεχτεί στην έξοδό του,που θα τοποθετηθεί....??Αυτά έχω στο μυαλό μου τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη vikiath
    Όνομα
    μιχαηλ
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    Πήγαινε σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών για να σε βοηθήσουν με κάποιο κιτ που θα υπάρχει η δες στο internet για κιτ ηλεκτρονικών υπάρχουν πολλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Θα ήταν πιο χρήσιμο να περιέγραφες το τι θέλεις να πετύχεις με αυτό που σκέφτηκες (δηλαδή το αποτέλεσμα π.χ. να αναβοσβήνει ένα LED) και γενικότερα κάποιες λεπτομέρειες από την κατασκευή σου. Έτσι θα μπορούσες να πάρεις κάποιες απαντήσεις με διαφορετική προσέγγιση από αυτό που σκέφτηκες ότι θα κάνει την δουλειά, είτε παραπομπές σε έτοιμη λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-04-16)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Τι 555 βρε αθεοφοβοι!
    Ουτε το CMOS 555 δεν δουλεύει με 1,5V

    Φιλε Alex, συχνα το να μεταποίησης μιαν υπάρχουσα συσκευη, ειναι πιο περίπλοκο απο το να την φτιάξεις απο την αρχη.

    Δωσε οπως ειπε κι ο Μάρκος, πιο πολλες πληροφοριες για την συσκευη την ιδια, για την ακρίβεια της συχνότητας που θελεις, για την αναλυση (θες πχ να μπορεις να πηγαίνεις πανω/κατω ανα Hz, ana 10, 20, 100Hz?)

    Επισης πες μας αν υπαρχει δυνατότητα να μπει κι αλλη/αλλες μπαταρίες στην συσκευη, αν τελικα χρειαστούν.

    Επισης πες μας ποσο χρονο κρατάει η υπάρχουσα μπαταρια και με ποσο χρονο θα εισουν ευχαριστημένος να κρατάει, μετα τις τροποποιήσεις που θα σου προτείνουμε...

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bchris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-04-16)

  13. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex Xarhakos
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Καλημέρα! Καταρχήν να ευχαριστήσω θερμά όλους εσάς που δαπανήσατε από τον χρόνο σας για να ασχοληθείτε με το θέμα μου γράφοντας την απάντηση σας.

    Δεύτερον θα προσπαθήσω να είμαι πιο διευκρινιστικός όπως λέει και ο bcrhis. Θέλω να ανεβαίνει η κλίμακα ανά 10 hz και να μπορεί να φτάσει μέχρι τις 3000 το πολύ. Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι αυτό το κύκλωμα θα τροφοδοτείτε από μπαταρία 1,5v αν και το θέλω να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο ενεργοβόρο. Είπα ότι θα παρεμβάλει σε κύκλωμα τάσης 1,5 v από μια μπαταρία ΑΑ. Εκεί θα κάνει την δουλειά να δίνει και να κόβει το ρεύμα της μπαταρίας. Το τι θα υπάρχει στην άκρη ποικίλει, το θέλει για πείραμα και έρευνα, μπορεί να είναι από λαμπάκι του 1,5v μέχρι μοτεράκι. Το γιατί τα θέλω να λειτουργούν με ρυθμιζόμενες διακοπές είναι το πεδίο της έρευνας μου το οποίο νομίζω δεν χρειάζεται να αναλύσω τώρα.

    Σε μια ανακεφαλαίωση περιγράφω ξανά. Έχω ένα λαμπάκι ή ένα μοτοράκι 1,5v που παίρνει ρεύμα από μια μπαταρία ΑΑ, θέλω να παρεμβληθεί ένα κύκλωμα με ανεξάρτητη πηγή τροφοδοσίας (όσο γίνεται μικρότερη κατανάλωση, ακόμα και με μπαταρίες) που να μπορεί να δίνει ρεύμα στο λαμπάκι ή το μοτοράκι με κάποιον ρυθμιστή σε εύρος συχνότητας από 0 - 3000 hz και να μπορώ να πηγαίνω πάνω κάτω ανά 10 hz.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για μπουτον και Ρελε.
    By loop in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-13, 10:08
  2. Ερώτηση για κύκλωμα ac Dimer
    By picdev in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 13:22
  3. Ερώτηση για ηλεκτρονικο κύκλωμα
    By weather1967 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 16:05
  4. Ερώτηση για συνδεσμολογια ρελε
    By haris150mw in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-05, 00:25
  5. Ερώτηση για κύκλωμα προσαρμογής
    By JOXARY in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-05, 00:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας