Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσα watt πήρες με τον ουρακοτάγκο έν τέλει;
    Με τροφοδοσία 12v και ρεύμα στο 1,5 Α το όργανο μου έδειχνε 17-18 w. Ίσως είναι λίγο αισιόδοξο και τα πραγματικά να είναι στα 16. Δεν έχει και μεγάλη σημασία για μένα αυτό. Και τι έγινε δηλαδή αν το linear βγάζει 15 ή 18. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το οδηγώ με το μικρό του αδερφάκι (RD06HVF1) που είναι 6w σε όλη του ισχύ, για να πάρω αυτά τα Watt, όταν στο datasheet βλέπω μέγιστη είσοδο 1 το πολύ 1,5w. Κάτι δεν μου πάει καλά και αυτό ψάχνω τώρα. Πάντως μου ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι ειδικός στα RF, αντιλαμβάνομαι ότι μόνο σε RF τρανζίστορ ισχύος γίνεται η κατασκευαστική παρατυπία να ενώνεται ο εκπομπός (ή η πηγή αντίστοιχα στα MOSFET) στο μεταλλικό κέλυφος αντί για τον συλλέκτη (ή την εκροή), μόνο και μόνο επειδή στα RF κυκλώματα ο εκπομπός συνήθως πάει στη γη όπως και η ψύκτρα. Έτσι δεν χρειάζεται μόνωση του συλλέκτη από την ψύκτρα που αν συνέβαινε αυτό θα εδημιουργείτο πυκνωτής από τον συλλέκτη του τρανζίστορ προς την γη. Κατά τα άλλα στο τρανζίστορ το σημείο που χρειάζεται ψύξη είναι η επαφή B-C και όχι η επαφή B-E. Άρα το datasheet είναι σωστό, απλά ο Κινέζος κατασκεύασε ένα MOSFET όπως όλα τα υπόλοιπα (με το drain στη μέση).

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (29-04-16)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Απλά ο Κινέζος ΕΒΑΠΤΙΣΕ εις Σαγκάην ποταμόν όπως ήθελε, ένα ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ (ούτε καν μοσφετ) ! ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση RDxx να έχει βγει με ΑΛΛΗ συνδεσμολογία ακριδεκτών και μάλιστα με μιά τόσο χονδροειδή αστοχία!

    3 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τροφοδοσία 12v και ρεύμα στο 1,5 Α το όργανο μου έδειχνε 17-18 w. Ίσως είναι λίγο αισιόδοξο και τα πραγματικά να είναι στα 16. Δεν έχει και μεγάλη σημασία για μένα αυτό. Και τι έγινε δηλαδή αν το linear βγάζει 15 ή 18. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το οδηγώ με το μικρό του αδερφάκι (RD06HVF1) που είναι 6w σε όλη του ισχύ, για να πάρω αυτά τα Watt, όταν στο datasheet βλέπω μέγιστη είσοδο 1 το πολύ 1,5w. Κάτι δεν μου πάει καλά και αυτό ψάχνω τώρα. Πάντως μου ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες.
    χμμμ...
    ότι το οδηγώ με το μικρό του αδερφάκι (RD06HVF1) που είναι 6w σε όλη του ισχύ, για να πάρω αυτά τα Watt
    σχηματικό μπορείς να δώσεις ή είναι ταμπού;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας