Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46

Θέμα: Κόλλα Πλαστικών

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσικό κύκλωμα TRIAC: ένα TRIAC, ένα DIAC, ένας πυκνωτής και ένα ποτενσιόμετρο (κατευθείαν στα 240V οπότε με ΠΛΑΣΤΙΚΟ άξονα καλύτερα) ....

    Αλλά μετά μετ/στης για απομόνωση έτσι, δεν χρειάζεται να φτάνει η Φάση στην μύτη του κολλητηριού...

    Αν έχεις κολλητήρι που μπαίνει κατευθείαν στην πρίζα (άρα με 240V αντίσταση), τότε ένα dimmer είναι και φθηνό (αγορά ή κατασκευή) και εύκολο (5-6 υλικά όλα κι όλα), το βάζεις ανάμεσα σε πρίζα και κολλητήρι και τέλος, που να μπλέκεις με 555, PWM και MOSFET, δεν υπάρχει λόγος κατά την γνώμη μου.
    Δηλαδή, το κύκλωμα αυτό μπαίνει πριν το πρωτεύον ή μετά το δευτερευων ;;;
    Ρωτάω γιατί τώρα ασχολούμαι με ένα διαστημόπλοιο (είμαι πολύ προχωρημένος) και έχω ξεχάσει τα απλά ...
    Άσχετα από την πλάκα δώσε καμιά τιμη αυτών των εξαρτημάτων να παίξω λίγο για να ξεμουδιάσω κιόλας από τις υψηλές μου γνώσεις !!!!
    Κρίμα πάνω που είχα μάθει να κάνω PWM με στρέφεις πίσω στα απλά που όμως τα έχω προσπεράσει αδιάβαστος !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ενώ έχω επισκευάσει κάποια τέτοια κυκλώματα (σε dimmer για φώτα και σε φτηνά τρυπάνια με ελεγχόμενες στροφές), δεν έχω φτιάξει ποτέ μου από την αρχή κάποιο για να σου προτείνω το κύκλωμα, αλλά αν το ψάξεις στο Google ή στο Youtube θα βρεις πάμπολλα κυκλώματα με τιμές, όπως σου είπα 3-4 εξαρτήματα είναι όλα κι όλα.
    Μπορείς να βάλεις TRIAC και σε χαμηλή τάση, αλλά αν πας πολύ χαμηλά θα χρειαστεί να αλλάξεις την τάση του DIAC (συνήθως ~30V) ή να το καταργήσεις τελείως τελείως και να βάλεις τρανζίστορ (πχ για 24Vac).
    Μπορείς βέβαια να ελένξεις ένα TRIAC και με χαμηλή τάση, πχ και από τάση TTL ή οποιαδήποτε άλλη, μέσω του κατάλληλου optocoupler για οδήγηση TRIAC.

    Και να ελένξεις το κολλητήρι όπως είπες με DC και PWM μπορείς φυσικά, και το κύκλωμα με 555 για μεταβλητό PWM δεν έχει πολλά παραπάνω εξαρτήματα μόνο του, απλά θα χρειαστείς διόδους/γέφυρα και πυκνωτή για εξομάλυνση, κάποιο κύκλωμα για να δώσεις μία τάση τροφοδοσίας στο 555, ενώ πιστεύω ότι με ένα dimmer που θα πάρεις με 5 ευρώ έτοιμο θα κάνεις δουλειά σε 5 λεπτά.

    edit:
    Υπάρχει και κύκλωμα εδώ: https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37107

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 08-03-19 στις 15:54

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  4. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........ αλλά αν το ψάξεις στο Google ή στο Youtube θα βρεις πάμπολλα κυκλώματα με τιμές, όπως σου είπα 3-4 εξαρτήματα είναι όλα κι όλα.
    .......
    Και να ελένξεις το κολλητήρι όπως είπες .... ενώ πιστεύω ότι με ένα dimmer που θα πάρεις με 5 ευρώ έτοιμο θα κάνεις δουλειά σε 5 λεπτά. .......
    Ευχαριστώ πολύ Γιάννη μου, άνοιξα, διάβασα αλλά μετά θυμήθηκα ότι κάθονται 2-3 ντιμμερ φωτισμού .... και νάτο :
    Dimmer.jpg
    τώρα μπορώ να βάζω όποιο απλό κολλητήρι θέλω και να μην ζεματάει στην αναμονή !!!! Εμπειρικά έχω καταλάβει ότι όταν οι μύτες παραμένουν σε υψηλή θερμοκρασία χαλάνε πιο εύκολα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-03-19)

  6. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 64268
    Δεν νομιζω να μπορει κανεις να τη βρει ευκολα ελλαδα. Γενικα στην ελλαδα οτιδηποτε πολυ χρησιμο εχω την εντυπωση δεν εισαγεται.
    Μετά τη loctite που ειναι αμιγως 2 συστατικών για πλαστικα παμε στις απλες εποξικες 2 συστατικων που κανουν καλη δουλεια σε σκληρα πλαστικα αλλα σε μαλακά οχι τοσο.
    Παντως κολλα να κανει χημικη κολληση-δεσμο στο απλο πλαστικο οπως πχ κανουν οι ειδικες κολλες με χλωροφορμιο στην κολληση πλεξιγκλας δεν νομιζω να υπαρχουν ή δεν εχουμε προσβαση σε αυτες οι απλοι θνητοι.
    Και το σκέτο χλωροφόρμιο κάνει απίστευτη δουλειά.... Όμως πρέπει να χρησιμοποιηθεί όχι απλώς (σε πολύ καλά αεριζόμενο χώρο) όπως γράφουν, αλλά σε εξωτερικό χώρο! Οι σοβαροί κίνδυνοι από την έντονη εισπνοή του είναι:
    1) Ανεξέλεγκτη λιποθυμία σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, και
    2) Καρκίνος σε περίπτωση συχνής-πυκνής χρήσης!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι στο ηλεκτρονικό εργαστήριο που μάθαινα τότε, χρησιμοποιούσαν τετραχλωράνθρακα και για κόλλημα πλαστικού σακούλας, ως προστατευτικού στο μέρος της πλακέτας που ήθελαν.
    Φυσικά ήταν εποχή τρανζίστορ πυριτίου ως οδηγό, με ένα άλλο ζευγάρι ως εξόδου σε διάταξη push-pull σε ενισχυτάκι από ραδιάκι τσέπης.
    Όμως, όπως έμαθα, από βοηθούς του Εργαστηρίου Χημείας της Σχολής, κι ο Τετραχλωράνθρακας καλή 'κουφάλα' ήταν. Παρουσίαζε τα ίδια, με πριν, απλώς σε αρκετά μικρότερο επίπεδο,
    Φυσικά εννοείται, ότι κατά τη χρήση τέτοιων ενώσεων του Χλωρίου, είτε μόνο με άνθρακα (καύσιμο), είτε με Υδρογόνο και Άνθρακα, είτε ακόμα-μόνο με Υδρογόνο και ελάχιστο άνθρακα (π.χ. μεθάνιο) έχουμε Βρώμικο (Λόγω Χλωρίου Γκαζάκι!)
    Καταλαβαίνετε τι διακινδυνεύετε αν ανάψετε τσιγάρο!!!!!!


    Αυτά τα ολίγα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #46
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Γιώργο βάζε πιο μικρά εικονίδια αν μπορείς. Όχι ότι με ενδιαφέρει αν πεθάνει κάποιος από μλκια απλά ζορίζεις όλες τις συσκευές.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Κόλλα για μαγνήτες σε βολάν μοτο
    By lepouras in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 13:35
  2. Εργαλείο κοπής πλαστικών κουτιών
    By rigas1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-13, 11:30
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 21:31
  4. θάμπωμα πλαστικών ενισχυτή
    By npfirst in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-10, 06:16
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-09, 01:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας