Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 77

Θέμα: πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    την έκπτωση 15% της δεη δεν παιρνουν όλοι, διαβαστε αναλυτικά

    http://www.alphafm.gr/archives/134330

    η έκπτωση 21% δεν κανει διακρίσεις φαντάζομαι...
    ΜΟΝΟ στους καλοπληρωτές λέει η ΔΕΗ, ΜΟΝΟ στους καλοπληρωτές λέει και η Elpedison, δεν βλέπω κάπου τη διαφορά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σωστό λοιπόν είναι να συνεχίσουμε να πληρώνουμε πιο ακριβά τη ΔΕΗ ώστε να πληρώνονται οι γνωστοί υψηλοί μισθοί, σύν τα 600 εκ ετησίως που επιδοτεί ο προϋπολογισμός τις συντάξεις των 50ρηδων της ΔΕΗ (κάπου 17.000 κρατική επιδότηση στον καθένα ετησίως, από λεφτά των φορολογουμένων), κι όχι να πληρώνουμε φτηνότερα για το ίδιο ακριβώς προϊόν και να αναπτύσσεται μία ιδιωτική αγορά.
    - Eδώ είναι η μια πλευρά του θέματος δεν έχει κανένας τα κότσια για να μην πώ τίποτα άλλο να κόψει όλα αυτά τα προνόμια , να γίνει μια καλή διαχείριση για να μπορέσει η επιχείριση (ΔΕΗ) αν όχι να βγάλει κέρδος να μην έχει ζημιά. Τωρα πάμε στην άλλη πλευρά οι ιδιώτες πάροχοι πληρώνουν στην πραγματική του αξία το δίκτυο διανομής που έχει στηθεί απο τη ΔΕΗ με λευτά των άμοιρων φορολογούμενων?

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    έχω έναν καλό πελάτη για τις διάφορες εταιρίες αυτές. γιατί δεν κάνουν μια καλή έκπτωση να πουλήσουνε ρεύμα στα Ελληνικά αλουμίνια? καταναλώνει ρεύμα όσο η μισή Πελοπόννησο. αυτός είναι πελάτης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Γιάννη, οι μεγάλοι καταναλωτές προσεγγίζουν οι ίδιοι τους ιδιώτες παρόχους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, ψάχνουν να βρούν κορόϊδο πάροχο για να συνεχίσουν να μην πληρώνουν.
    Το ζητούμενο δεν είναι να έχεις πελάτες τους μεγάλους καταναλωτές, αλλά τους καλούς πληρωτές. Ενας μεγάλος κακοπληρωτής μπορεί να σου κλείσει το μαγαζί.
    Κάποιοι από τους ιδιώτες παρόχους που σκίζονται να αυξήσουν το μερίδιο αγοράς τους, δέχονται αυτούς τους πελάτες και γράφουν ζημιές.
    Αλλοι που είναι πιό προσεκτικοί, επιλέγουν προσεκτικά τους νέους πελάτες.
    Επίσης, είναι και θέμα στόχευσης πελατολογίου, σε χαμηλή-μέση-υψηλή τάση. Αν η συγκεκριμένη εταιρεία αλουμινίου είναι μεγάλη, θα είναι στην υψηλή τάση όπου μπορεί να συμφωνήσει απ' ευθείας με τη ΔΕΗ το τιμολόγιο και να βολεύει και τους δύο, όχι μόνο από άποψη τιμής αλλά και ωραρίου ώστε να μειώνεται το κόστος παραγωγής της ΔΕΗ (σε ώρες εκτός αιχμής κλπ).
    Οι ιδιώτες πάροχοι δεν εμπλέκονται στην υψηλή τάση, και εστιάζουν σε χαμηλή και μέση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #35
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Αγγελε αν δεις τη ιστορία της συγκεκριμένης εταιρίας και διαχρονικά τα πολιτικά παιχνίδια που παιχτήκανε υπέρ της και κατά της ΔΕΗ θα καταλάβεις ότι είναι ένα μεγάλο πρόβλημα από τα αρκετά που πληρώνουμε ακριβά την ΔΕΗ μέχρι σήμερα. χοντρικά να σου πω ότι πληρώνει το ρεύμα πάρα πολύ ποιο κάτω από το κόστος παράγωγης της ΔΕΗ.
    αυτό στο λέω διότι πολλές φόρες αναφερόμαστε στον "ανταγωνισμό" αλλά τελικά διαπιστώνουμε ότι αυτός ο "ανταγωνισμός" έχει παιχτεί σε βάρος μας με πολλά παιχνίδια.
    δεν διαφωνώ να παράγει κάποιος ρεύμα και να το πουλάει ο ίδιος αλλά όταν παράγουν ρεύμα με τις ανεμογεννήτριες και το πουλάνε 15-20 λεπτά(περίπου δεν ξέρω ακριβός αλλά δεν είναι 3-4 λεπτά) και μετά αγοράζουν χοντρική ρεύμα από την ΔΕΗ με κόστος 4-5 λεπτά για να το πουλήσουν 9 και να πουν ότι πουλάνε φθηνότερα από την ΔΕΗ και ότι το παράγουν αυτοί τότε θα δούμε ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός αλλά εκμετάλλευση αυτού που όλοι έχουμε πληρώσει και πληρώνουμε.
    μου θυμίζει το ίδιο με την τηλεφωνία που με παίρνανε τηλέφωνο και μου λέγανε να σας δώσουμε εμείς ιντερνετ στο ιδιόκτητο δίκτυο μας. και όταν έλεγα θα μου τραβήξετε εσείς καλώδιο μέχρι το σπίτι μου? μου υπογράφετε χαρτί με ρήτρα ότι αν δεν πάρω την ταχύτητα που υπόσχεστε (έφτανε 6 σπίτι μου και γενικά στην περιοχή και υπόσχονταν 18 ) να με αποζημιώνετε για κάθε μέρα? ακόμα περιμένω να μου τηλεφωνήσουν
    στήσανε ανταγωνισμό σε άλλου τις πλάτες.
    αυτό δεν μου αρέσει.
    θες ανταγωνισμό? ωραία. φτιάξε τα δίκτυα σου(γραμμές καλώδια και δεν ξέρω τη άλλο) και έλα να μου πουλήσεις.
    γενικά το ξέρω ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά αλλά επειδή έχω δει πολλά τέτοια έργα που τα περισσότερα αποδείχτηκαν ωραία κόλπα και απάτες(μην ξεχνάμε πρόσφατα τα εκατομμύρια που φάγανε κάτι ενεργκα κλπ) περιμένω πρώτα πολύ να δω τη ρόλο βαράνε και αν πραγματικά αξίζει τον κόπο και μετά αποφασίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (24-01-17)

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Η διαφορά με την τηλεφωνία είναι οτι το δίκτυο δεν ανήκει πλέον στη ΔΕΗ, αλλά σε ανεξάρτητη εταιρεία (στην οποία είναι μεγαλομέτοχος και η ΔΕΗ). Η χρήση του δικτύου πληρώνεται από τον τελικό καταναλωτή (φαίνεται ξεχωριστά η χρέωση στο λογαριασμό).
    Το προϊόν είναι κοινό, η διαφορά είναι στην τιμή πώλησης που καθορίζεται από το κόστος του καθενός. Εκεί φαίνεται η διαφορά του ιδιώτη από τον σπάταλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #37
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    B
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    I
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΟΝΟ στους καλοπληρωτές λέει η ΔΕΗ, ΜΟΝΟ στους καλοπληρωτές λέει και η Elpedison, δεν βλέπω κάπου τη διαφορά
    Εγώ με nrg basic http://nrgprovider.com/programmata/idiotes γλυτώνω σχεδον καμιά 100 ευρώ το χρόνο. Δεν είναι καθολου άσχημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orloxgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ με nrg basic http://nrgprovider.com/programmata/idiotes γλυτώνω σχεδον καμιά 100 ευρώ το χρόνο. Δεν είναι καθολου άσχημα...
    Δεν μου προκύπτει εμένα αυτό το ποσό.
    Άλλωστε σχεδόν ίδιες τιμές με τη ΔΕΗ έχει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    On earth
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Εγώ θα συμφωνήσω με GiwrgosTH πως,
    τα λεφτά και τα Watt, δε βγαίνουν εύκολα...


    και ολες αυτές οι απελευθερώσεις των αγορών της ΔΕΗ, των τηλεπικοινωνιών κλπ, είναι μουσαντιένιες.
    Οχι μόνο δεν μειώνονται οι τιμές αλλά πολύς κόσμος θα μπλέξει με εταιρείες που απαντούν μόνο μεσω τηλεφωνητή!
    Εχουμε τις ακριβότερες τηλεπικοινωνίες στην Ευρώπη.
    Καμιά σοβαρή επενδυση δεν γίνεται στη χώρα διότι τους όρους και τις διαδικασίες τις επιβάλουν οι ιδιοι οι αγοραστές, οι οποιοι ουτε καν βαζουν δικά τους χρήματα, απλώς δανείζονται απο το κράτος που προηγουμένως αποροφησε τα χρεη και τους εργαζόμενους των προς ιδιωτικοποιηση κρατικών εταιρειών.
    Διστυχώς και επι ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, οι πολιτικές ΠΑΣΟΚ-ΝΔ συνεχίζονται. Οι εργολάβοι χωρίς ίδια κεφάλαια και επενδυτικό ρίσκο αγοράζουν εθνικούς δρόμους, πληρώνουμε διόδια.. όσοι πλέον κυκλοφορούν αλλά, τις οικονομικές ζημίες τις επιβαρύνεται το κράτος, δλδ ολοι εμεις που δεν κυκλοφορούμε.
    Οι κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ-ΝΔ είχαν την κοινωνική ευαισθησία να χαρίζουν στεγαστικά δανεια σε οικονομικα αδύνατους πολίτες με αποτέλεσμα να χρεωκοπήσουν οι τράπεζες.
    Κανένα σπίτι σε χέρια τραπεζίτη.
    Κανένα νοικοκυριο χωρίς ρεύμα.
    Ωραία συνθήματα και,
    επιδότηση 40 λεπτα την κβω στους παραγωγους φωτοβολταικών, και επιδοτηση στα νησιά υψηλού τουρισμού.
    Το ΔΝΤ και η Ε.Ε. γιατί δεν επεμβαινουν σε αυτά τα σκάνδαλα;
    Είναι δυνατόν να σωθεί η οικονομία της χώρας με αυτές τις πολιτικές και αυτου του είδους τους "επενδυτές";

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Πάμε πάλι. Δείτε τον πρόσφατο λογαριασμό που έλαβα από τη Volterra (επισημαίνω οτι δουλεύω σε εταιρεία του ίδιου επιχειρηματικού ομίλου).
    Είναι λογαριασμός "έναντι", γι αυτό και η αναλογία σε KWh μεταξύ κανονικού και μειωμένου τιμολογίου δεν ανταποκρίνεται και ιδιαίτερα στα πραγματικά μου δεδομένα, όπου λόγω καλής διαχείρισης η κατανάλωση στο μειωμένο ξεπερνά το 60% του συνόλου. Τέλος πάντων, έστω οτι η πραγματική μου κατανάλωση είναι όπως εμφανίζεται στον συνημμένο λογαριασμό.
    Όλες οι "ρυθμιζόμενες" χρεώσεις και χρεώσεις τρίτων (δίκτυα μεταφοράς, δημοτικά τέλη, ΕΡΤ, επιδότηση νησιών, ΑΠΕ, κλπ) είναι ίδιες για όλους τους παρόχους. Οπότε είναι άσκοπο να συζητάμε γι αυτές.
    Δείτε όμως:
    * την χαμηλή τιμή της KWh (0,075 ευρώ)
    * το μηδενικό πάγιο
    * την επιστροφή 10% λόγω έγκαιρης πληρωμής του προηγούμενου λογαριασμού
    * και συνυπολογίστε οτι σε κάθε ευρώ που εξοικονομώ γλυτώνω και τον αντίστοιχο ΦΠΑ
    Το κέρδος είναι ουσιαστικότατο σε κάθε λογαριασμό.
    Το ξαναλέω. Εχουν αλλάξει τα δεδομένα, η ΔΕΗ είναι απλώς ένας ακόμα πωλητής όπως και οι υπόλοιποι. Το δίκτυο είναι ανεξάρτητο, και το νοικιάζουν όλοι οι πάροχοι. Οι εναλλακτικοί πάροχοι έχουν χαμηλή βάση κόστους, ενώ η ΔΕΗ ταϊζει τους Φωτόπουλους.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλακτικοί πάροχοι ΔΕΗ...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-15, 16:00
  2. 3G router, πάροχος WIND και κάμερες
    By nestoras in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-14, 16:28
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-09, 12:52
  4. Θέλει ΟΤΕ η μόνο πάροχο?
    By Mousakias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-09, 16:42
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 14:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας