Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Kατασκευη PCB και stencil

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Τζαμπα πραμα Κωστα

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Κατασκευή PCB για όποιον αρέσει η δημιουργία

    Όλοι όσοι ασχολούμεθα ερασιτεχνικά με κατασκευές PCB βάζουμε το τυπωμένο χαρτί από το laser πάνω στην πλακέτα και το σιδερώνουμε. Τις περισσότερες φορές όμως όλο και κάποιες ψιλές γραμμές δεν κολούσαν καλά και αν δεν μπορούσαμε να τις διορθώσουμε με μαρκαδόρο η ίδια διαδικασία από την αρχή. Με την ψυχρή μεταφορά του τυπωμένου κυκλώματος στην πλακέτα, αυτά τα προβλήματα τελείωσαν, Τέρμα πια το σιδέρωμα.


    ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ
    1. Καθαρό ασετόν από το χρωματοπωλείο της γειτονιάς σας, 3 ευρώ το λίτρο (όχι αυτό που ξεβάφουν τα νύχια, έχει λάδι μέσα).
    2. Ένα μπουκαλάκι φωτιστικό οινόπνευμα από τα super market 1 ευρώ, το χρώμα του είναι μπλέ αλλά αν το αφήσετε μισή μέρα στον ήλιο θα γίνει διάφανο.
    3. Την επιχαλκωμένη πλακέτα
    4. Το τυπωμένο κύκλωμα που το έχουμε τυπώσει στον laser εκτυπωτή (ΟΧΙ inkjet δεν κάνει). ΠΡΟΣΟΧΗ χρησιμοποιήστε γυαλιστερό χαρτί γιατί έχει λιγότερη απορροφητικότητα και δεν θα αφήσει μουστάκια στις γραμμές του τυπωμένου.
    5. Ένα ψεκαστηράκι μικρό όπως τα αυτά για τις κολόνιες, πουλάνε στα αρωματοπωλεία ΧΟΝΤΟΣ π.χ..
    6. Συρμάτινο σφουγγαράκι σαν αυτό για τα πιάτα.
    7. Ρολλό χαρτί κουζίνας.
    8. Μία σύριγγα 10cc από το φαρμακείο.
    9. Περιντρόλ 35% από φαρμακείο.
    10.Υδροχλωρικό οξύ 6% στο κόκκινο μπουκαλάκι (καθαριστικό αλάτων)
    11. Γάντια κουζίνας
    12. Τσιμπίδα πλαστική


    ΕΚΤΕΛΕΣΗ
    Με την βοήθεια της σύριγγας, βάλτε μέσα στο ψεκαστήρι πέντε (5) μέρη από το οινόπνευμα και τεσσερα (4) μέρη από το ασετόν και κουνήστε το να ανακατευτεί. Προσοχή, η αναλογία δεν είναι απόλυτη γιατί το τόνερ σας μπορεί να διαλύεται με διαφορετικές αναλογίες. Ίσως χρειαστεί να κάνετε κάποιες δοκιμές μέχρι να επιτύχετε το καλύτερο αποτέλεσμα.
    Καθαρίστε την πλακέτα με το σύρμα για να φύγει το υλικό που την προστατεύει από την οξύδωση και μην ακουμπήσετε την καθαρή επιφάνεια με τα δακτυλά σας. Τα δάκτυλά αφήνουν λίπος. Αν καταλάθος την πιάσατε, βρέξτε λίγο χαρτί κουζίνας με οινόπνευμα και περάστε την πλακέτα και το τυπωμένο χαρτί από την μεριά του τόνερ για να καθαρίσουν από τυχόν λίπη.
    Ψεκάστε την πλακέτα από την μεριά του χαλκού αρκετά με το ψεκαστήρι και όπως είναι βρεγμένη κολλήστε το χαρτί με το τυπωμένο κύκλωμα επάνω του (η μεριά του τόνερ στον χαλκό). Πιέστε απαλά όλη την επιφάνεια του χαρτιού μέχρι να το δείτε να μουσκεύει με προσοχή χωρίς να το μετακινήσετε. Καλό θα είναι για μεγάλες πλακέτες να τις τοποθετείτε ανάμεσα σε δύο κομμάτια νοβοπάν βάζοντας και κάποιο βάρος επάνω για να κολλήσουν καλύτερα. Αφήστε την εκεί αρκετή ώρα για να στεγνώσει.

    ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΧΑΡΤΙΟΥ
    Σε ένα λεκανάκι βάλτε ζεστό νερό, όχι πολύ καυτό, και ρίξτε μέσα την πλακέτα. Όταν το χαρτί μουσκέψει αρκετά, μπορείτε να το αφαιρέσετε ξεκινώντας από μια γωνία. Το αποτέλεσμα θα σας αφήσει άφωνους. Το τέλειο τυπωμένο.


    ΑΠΟΧΑΛΚΩΣΗ
    Σε ένα λεκανάκι βάλτε πέντε (5) μέρη Υδροχλωρικό οξύ και (2) μέρη περιντρόλ. Ρίξτε μέσα την πλακέτα και φροντίστε να ανακινείτε το λεκανάκι για να μήν μένει το υγρό στάσιμο. Aφού αποχαλκωθεί ξεπλύνετε με μπόλικο νερό. Καθαρίστε το τόνερ από την πλακέτα με ασετόν και είναι έτοιμη για τρύπημα.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΛΑ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΩΡΟ. ΟΙ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΒΛΑΠΤΟΥΝ


    Αυτά και καλή επιτυχία

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kostisf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (06-05-16)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ermes
    Όνομα
    ErMeS
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Κώστα το κόστος αυτό που αναφέρεις είναι από το pcbway έτσι? και μην ξεχάσεις σε παρακαλώ να ανεβάσεις τις πλακέτες σου όταν σου έρθουν, αλήθεια πότε περίπου έρχονται;

    φίλε kostisf έχω δοκιμάσει με την μέθοδο του σιδερώματος άλλα τίποτα κάτι κάνω πάντα λάθος στην μεταφορά του κοιλώματος και είπα να δοκιμάσω με φωτοευαίσθητη και μου φανικε πιο εύκολο και από τότε αυτό κάνω, το θέμα είναι ότι θέλω πλακέτα διπλής όψης και δεν ξέρω πως να την κάνω με την φωτοευαίσθητη.

    δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αυτήν την αποχαλκωση παρα μονο τριχλωριουχο και την άλλη τη άσπρη σκόνη. την επόμενη θα δοκιμάσω και με περιντρολ απ'τη έχω διαβάσει αποχαλκωνει ποιο γρήγορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Καπως ετσι (link) ηταν εμενα οταν ηρθαν.Η φωτογραφιες δυστηχως δεν ειναι καθαρες.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα το κόστος αυτό που αναφέρεις είναι από το pcbway έτσι? και μην ξεχάσεις σε παρακαλώ να ανεβάσεις τις πλακέτες σου όταν σου έρθουν, αλήθεια πότε περίπου έρχονται;

    φίλε kostisf έχω δοκιμάσει με την μέθοδο του σιδερώματος άλλα τίποτα κάτι κάνω πάντα λάθος στην μεταφορά του κοιλώματος και είπα να δοκιμάσω με φωτοευαίσθητη και μου φανικε πιο εύκολο και από τότε αυτό κάνω, το θέμα είναι ότι θέλω πλακέτα διπλής όψης και δεν ξέρω πως να την κάνω με την φωτοευαίσθητη.

    δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αυτήν την αποχαλκωση παρα μονο τριχλωριουχο και την άλλη τη άσπρη σκόνη. την επόμενη θα δοκιμάσω και με περιντρολ απ'τη έχω διαβάσει αποχαλκωνει ποιο γρήγορα.
    Θα ετοιμάσεις τις διαφάνειες με το κύκλωμα που θέλεις και θα τις κάνεις φακελάκι με σιλοτέιπ στις τρις πλευρές και καλό κεντράρισμα στις τρύπες, θα βάλεις μέσα την πλακέτα διπλής όψης και θα την φωτίσεις. Αν δεν έχεις φωτιστικό πάνω - κάτω και το κάνεις σε δύο φάσεις θα πρέπει να προσέξεις να μην κουνηθεί η πλακέτα κατά το γύρισμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ermes
    Όνομα
    ErMeS
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    φίλε Σάββα εξαιρετικές οι πλακέτες σου απ'οσο μπορώ να κρίνω εγώ ( σαν αρχάριος), ποιος ήταν ο χρόνος παραλαβής από την ημερομηνία αποστολής των αρχείων σου?

    ευχαριστώ μάρκο, θα το προσπαθήσω με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω, και με τα VIAs τι γινετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Περιπου 10 εργασιμες νομιζω.Φυσικα μιλαμε παντα για HK post.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα το κόστος αυτό που αναφέρεις είναι από το pcbway έτσι? και μην ξεχάσεις σε παρακαλώ να ανεβάσεις τις πλακέτες σου όταν σου έρθουν, αλήθεια πότε περίπου έρχονται;

    φίλε kostisf έχω δοκιμάσει με την μέθοδο του σιδερώματος άλλα τίποτα κάτι κάνω πάντα λάθος στην μεταφορά του κοιλώματος και είπα να δοκιμάσω με φωτοευαίσθητη και μου φανικε πιο εύκολο και από τότε αυτό κάνω, το θέμα είναι ότι θέλω πλακέτα διπλής όψης και δεν ξέρω πως να την κάνω με την φωτοευαίσθητη.

    δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αυτήν την αποχαλκωση παρα μονο τριχλωριουχο και την άλλη τη άσπρη σκόνη. την επόμενη θα δοκιμάσω και με περιντρολ απ'τη έχω διαβάσει αποχαλκωνει ποιο γρήγορα.
    Φίλε ermes
    Δοκίμασε την μέθοδο που περιγράφω πιο πάνω και θα ξεχάσεις όποια άλλη μέθοδο ήξερες μέχρι τώρα. Είναι η φτηνότερη με άριστα αποτελέσματα και για πλακέτες διπλής όψης. Όλα τα πράγματα στη ζωή για να γίνουν θέλουν υπομονή, μελέτη και μετά εκτέλεση, με λίγα λόγια θέλουν ΤΡΟΠΟ και όχι ΚΟΠΟ. Για να φτιάξεις μια πλακέτα διπλής όψης με τη μέθοδο μου, πρέπει να βάλεις κάποιους οδηγούς, τρύπες ας πούμε στην πλακέτα, διαγώνια μία στη μία γωνία και μία στη άλλη. Αφού κολλήσεις το χαρτί της μιας όψης, το αφήνεις πιεσμένο για κάποια λεπτά να στεγνώσει το ασετόν και χωρίς να το αφαιρέσεις κολλάς την άλλη όψη απαλά με οδηγό τις τρύπες. Το αφήνεις ξανά υπό πίεση να στεγνώσει και η δεύτερη όψη και τότε το ρίχνεις στο λεκανάκι με το ζεστό νερό για να ξεκολλήσουν τα χαρτιά. Μετά αποχάλκωση, τρύπημα και... ΤO ΤΕΛΕΙΟ PCB!!!
    Έχω φτιάξει διπλής όψης χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορεί κάποια στιγμή να κάνω ένα βιντεάκι για να σας δείξω πόσο εύκολο είναι.
    Αυτά για τώρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    [QUOTE=ermes;765601]Κώστα το κόστος αυτό που αναφέρεις είναι από το pcbway έτσι? και μην ξεχάσεις σε παρακαλώ να ανεβάσεις τις πλακέτες σου όταν σου έρθουν, αλήθεια πότε περίπου έρχονται;

    Status
    The item (RC305479900HK) left Hong Kong for its destination on 7-May-2016

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Γεια και πάλι,
    Δεν έκανα βίντεο απλά σας δίνω μια περιγραφή για το πως εφάρμοσα εγώ αυτά που περιγράφω για την κατασκευή διπλής όψης PCB. Αφού ψέκασα την πλακέτα κόλλησα την ΠΛΕΥΡΑ Α και άφησα το ασετόν να στεγνώσει. Με ένα τρυπανάκι 0.7mm τρύπησα στην πλακέτα τις δύο τρυπίτσες που φαίνονται στους κίτρινους κύκλους. Με δύο καρφίτσες άνοιξα τις αντίστοιχες τρύπες στην ΠΛΕΥΡΑ Β του χαρτιού, ψέκασα με ασετόν και με οδηγό τις καρφίτσες εφάρμοσα το χαρτί στην πλακέτα πιέζοντάς το απαλά μέχρι να μουσκέψει. Το βελάκι είναι οδηγός για να μην κολλήσω με άλλη κατεύθυνση το χαρτί της Β πλευράς.
    Και κάτι σημαντικό. Όπως βλέπετε στην εικόνα, όσο πιο πολύ τόνερ αφήνετε να τυπωθεί στην πλακέτα τόσο γρηγορότερα θα γίνει η αποχάλκωση.
    pcb.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 23:11
  2. Ερωτηση για Eagle και stencil
    By xmaze in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 23:21
  3. KΑΤΑΣΚΕΥΗ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ
    By p.gabr in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 18:43
  4. KΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΡΟΔΟΔΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ PC
    By kilowatt in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας