Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Kατασκευη PCB και stencil

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ermes
    Όνομα
    ErMeS
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Kατασκευη PCB και stencil

    Καλησπέρα συνάδελφοι και κάλο πασχα! Σκεφτομε εδώ και μια εβδομάδα πως ήρθε ο καιρός να δοκιμάσω να φτιάξω ένα PCB από κάποια υπηρεσια κατασκευής PCB και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στις εξεις τρεις:
    1) dirtyPCBs 25$ +free sheeping
    2) seedstudio 21,90$ κόστος αποστολής;
    3) shenzhen2u 11,90$ +8,30$ κόστος αποστολής

    το κόστος από κάθε site για την ίδια πλακέτα φαίνεται στις εικόνες παρακάτω

    έχετε δοκιμάσει κάποιο από αυτά τα site για να κάνετε κάποια πλακέτα;
    εαν ναι, είναι αξιόπιστο; ποιος ο χρονος παραλαβης; το κόστος που αναφέρει ισχύει ή υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει;
    ποιο πιστεύετε οτι είναι ποιο αξιόπιστο; έχετε να προτείνετε τίποτα καλύτερο;

    Οσον άφορα το stencil ξέρετε κάποιο κατάστημα στην θεσσαλονικη που να χαράζει σε κάποια διαφάνεια για χαμηλότερο κοστος π.χ stencil.jpg

    δεκτή κάθε νέα πρόταση.
    ευχαριστώ εκ των πρότερων.
    dirtyPCBsdirtypcb.png seedstudioseedstudio.png shenzhen2u shenzhen2u.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Εδώ πρέπει να είναι πιο οικονομικά και το έχουν δοκιμάσει αρκετοί (εγώ όχι ακόμη) http://www.pcbway.com/

    Αν έχεις μικρό μέγεθος και η ποσότητα των 10 σου είναι άχρηστη https://oshpark.com/ (το δοκίμασα, άριστη ποιότητα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    ermes,περιμένω από pcbway 10 πλακέτες αν μπορείς περίμενε να τις δεις...επίσης για stencil έχει κάποιες επιλογές να αγοράσεις από εκεί.
    Η αποψή μου είναι να μην φτιάξεις μόνος σου γιατί έχει δυσκολία και εφόσον θέλεις το αποτέλεσμα να είναι ποιοτικό!
    Κοίτα εδώ:
    stencil

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Εμένα από www.micron20.com μου κάναν μεταλλικό stencil κομμένο με laser με 7 ευρώ.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ermes,περιμένω από pcbway 10 πλακέτες αν μπορείς περίμενε να τις δεις...επίσης για stencil έχει κάποιες επιλογές να αγοράσεις από εκεί.
    Η αποψή μου είναι να μην φτιάξεις μόνος σου γιατί έχει δυσκολία και εφόσον θέλεις το αποτέλεσμα να είναι ποιοτικό!
    Κοίτα εδώ:
    stencil
    Πόσο σου στοίχισαν τα μεταφορικά; Με τι θα έρθουν; courier (τελωνείο ή κάτι άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ermes
    Όνομα
    ErMeS
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, Φίλε Μάρκο το OSHpark είναι γενικά λίγο ακριβούτσικο κάνουν όμως θαυμάσιες πλακέτες θα μπορούσες παρακαλώ να ανεβάσεις Φώτο της δίκια σου πλακέτας εάν σου είναι εύκολο; και ποιο το εμβαδόν της;,
    όσον αφόρα το pcbWay απ'οτι είδα έχει γενικά τιμές όμοιες με το dirtypcb κλπ από ποιότητα όμως τι λέει;

    Κώστα, γενικά δεν επείγει η πλακέτα που θέλω να κάνω επόμενος ανυπομονώ πολύ να δω τις δικιά σου πλακέτες μπορείς μήπως να αναφέρεις κάποια χαρακτιριστηκα της παραγκελιας σου όπως χρόνος αποστολής, κόστος , διαστάσεις και ποσότητα; για να έχω μια ιδέα του πως γίνετε η διαδικασία.

    για το stencil με ενδιαφέρει κυρίως κάτι ποιο οικονομικό για αυτό και θα ήθελα κάτι σε διαφάνεια διότι κάνω γενικά αρκετά συχνά πλακετουλες διαφορετικές και δεν συμφέρει να το κάνω με αυτόν τον τρόπο λόγο χρόνου και κόστους, όταν όμως θα κάνω την πλακέτα που θα την παραγειλλω αξίζει να κάνεις μεταλλικό stencil!!!

    Ρώτησα σε καμιά 10αρια φωτοτιπαδικα και δεν ξεραν καν τι σημάνει το stencil.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ermes : 29-04-16 στις 11:25

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο σου στοίχισαν τα μεταφορικά; Με τι θα έρθουν; courier (τελωνείο ή κάτι άλλο;
    Μάρκο κοίτα το θέμα του Manolena που αφορά τον solder station με avr...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, Φίλε Μάρκο το OSHpark είναι γενικά λίγο ακριβούτσικο κάνουν όμως θαυμάσιες πλακέτες θα μπορούσες παρακαλώ να ανεβάσεις Φώτο της δίκια σου πλακέτας εάν σου είναι εύκολο; και ποιο το εμβαδόν της;,
    όσον αφόρα το pcbWay απ'οτι είδα έχει γενικά τιμές όμοιες με το dirtypcb κλπ από ποιότητα όμως τι λέει;
    Η πλακετούλα είναι πολύ μικρή 48.26x17.27 mm και είναι μετατροπή για LCD display ώστε να δέχεται κονέκτορα καλωδιοταινίας. Η τιμή ήταν περίπου 6,5 $ τελική με την αποστολή για 3 τμχ. δηλαδή μου βγήκαν περίπου 2 ευρώ η μία.

    pcb.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ermes
    Όνομα
    ErMeS
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    καλησπέρα και με συγχωρείτε για την καθυστέρηση αυτή απλός μου έτυχε ένα θεματακι με το pc.

    όσον άφορα OSHpark: έστω ότι έχω να κάνω μια πλακέτα 50*50mm για να υπολογίσω το κόστος θα πρέπει να μετατρέψω τα mm σε inch(ες) δηλαδή 50mm=1.97in επόμενος το εμβαδόν της πλακέτας σε inches^2 είναι 1,97*1,97=3,88in^2 άρα το συνολικό κόστος θα είναι 5$*3,88=19,4$ για τρεις πλακέτες 50*50;
    σωστά κατάλαβα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermes Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και με συγχωρείτε για την καθυστέρηση αυτή απλός μου έτυχε ένα θεματακι με το pc.

    όσον άφορα OSHpark: έστω ότι έχω να κάνω μια πλακέτα 50*50mm για να υπολογίσω το κόστος θα πρέπει να μετατρέψω τα mm σε inch(ες) δηλαδή 50mm=1.97in επόμενος το εμβαδόν της πλακέτας σε inches^2 είναι 1,97*1,97=3,88in^2 άρα το συνολικό κόστος θα είναι 5$*3,88=19,4$ για τρεις πλακέτες 50*50;
    σωστά κατάλαβα;
    quote.png

    αυτή είναι η τιμά για 10 κομμάτια των 50x50mm σε κόκκινο χρώμα το pcb...περιλαμβάνει και ταχυδρομικά έξοδα με hk post...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 23:11
  2. Ερωτηση για Eagle και stencil
    By xmaze in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 23:21
  3. KΑΤΑΣΚΕΥΗ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ
    By p.gabr in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 18:43
  4. KΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΡΟΔΟΔΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ PC
    By kilowatt in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας