Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Ηλεκτροπόντα διπλού ρυθμιζόμενου παλμού με Arduino/MOT/Ρελέ (λαμάκια μπαταρίας)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Ηλεκτροπόντα διπλού ρυθμιζόμενου παλμού με Arduino/MOT/Ρελέ (λαμάκια μπαταρίας)

    Καλησπέρα,

    Νέος στο forum και ψάχνοντας εδώ και κάμποσες μέρες το τμήμα κατασκευών έμαθα αρκετά χρήσιμα και νέα (για μένα) πράγματα και σας ευχαριστώ όλους γι αυτό.
    Είδα επίσης κάμποσα θέματα για ηλεκτροπόντες οπότε αναρωτήθηκα στην αρχή αν είχε νόημα να παρουσιάσω κι εγώ άλλη μια από τα ίδια, αλλά δεν είδα κάπου ολοκληρωμένη κατασκευή για ηλεκτροπόντα διπλού παλμού οπότε ίσως και να έχει νόημα και να βοηθήσει κάποιους - ειδικά όσον αφορά το πρόγραμμα ή π.χ. το υλικό και το μοντάρισμα/διάταξη των ηλεκτροδίων.

    Βασίστηκα στις πληροφορίες που δίνει αυτός εδώ ο καλός άνθρωπος: DIY battery tab resistance fine-spot welder δηλ. ξεκίνησα κλασικά από ένα μετασχηματιστή φούρνου μικροκυμάτων που του διέλυσα το δευτερεύον (με ένα σιδεροπρίονο) και τύλιξα 3 σπείρες καλώδιο ηλεκτροκόλλησης διατομής 25mm^2 το οποίο βγάζω κατευθείαν έξω από το κουτί μέχρι τα ηλεκτρόδια (χωρίς ενδιάμεσους συνδέσμους).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-04-front.jpg Εμφανίσεις:  1574 Μέγεθος:  51,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-01-parallel-config.jpg Εμφανίσεις:  1495 Μέγεθος:  63,4 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-02-up-down-config.jpg Εμφανίσεις:  1257 Μέγεθος:  50,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-03-top-level-schematic.jpg Εμφανίσεις:  1245 Μέγεθος:  82,1 KB

    Κάποιες από τις διαφορές σε σχέση με το αρχικό σχέδιο που βασίστηκα είναι:
    1. Δεν έφτιαξα την πλακέτα του τύπου αλλά μοντάρισα ένα Arduino Mini pro (5v) σε "βάση" πάνω σε μια διάτρητη πλακέτα, μαζί μετα υπόλοιπα εξαρτήματα (ρελέ, transistor, κλπ.) και καλωδίωση στο χέρι
    2. Έγραψα τον κώδικα από την αρχή προσθέτοντας διάφορα LEDάκια, ενδείξεις και έχτρα διακόπτες για ασφάλεια (ο κώδικας είναι συνημμένος στο παρόν μήνυμα, έχει πολλά σχόλια, αλλά όποιος έχει απορίες ευχαρίστως να του τις λύσω)
    3. Αντί για διακόπτη solid-state χρησιμοποίησα 2 ρελέ 12V (220V/16Α) του φούρνου μικροκυμάτων
    4. Επιτρέπω ρύθμιση μήκους και του πρώτου παλμού και του δεύτερου
    5. Χρησιμοποίησα ένα Rotary Encoder για την ρύθμιση μήκους των παλμών αντί για ποντεσιόμετρο (ο πραγματικός λόγος είναι πως είχα πάρει καμιά 20αριά από ένα Κινέζικο μαγαζί και ήθελα κάπου να τους χρησιμοποιήσω )
    6. Τα ηλεκτρόδια μου όπως και η βάση στην οποία τα βιδώνω είναι φτιαγμένα από χαλκοσωλήνα υδραυλικής χρήσης, γυαλοχαρταρισμένο, στραπατσαρισμένο στη μέγγενη και δουλεμένο με σφυρί και δουλεύουν μια χαρά!
    7. Τα ηλεκτρόδια αλλάζουν θέση εύκολα ξεβιδώνοντας 2 βίδες ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για λαμάκια μπαταρίας (και τα δύο από πάνω) αλλά και για λαμαρίνες (ένα πάνω - ένα κάτω)


    Ανακύκλωσα επίσης διάφορα έξτρα κομμάτια του φούρνου μικροκυμάτων όπως:
    • => Την λαμαρίνα του (έφτιαξα το κουτί)
    • => 2 ρελέ 12V (220V/16Α)
    • => Ένα τροφοδοτικό που δίνει διπλή έξοδο 17V DC (για τα ρελέ) / 10V DC (για το Arduino)
    • => Τα ποδαράκια του κουτιού


    Σύμφωνα με το πρωτότυπο σχέδιο οι προδιαγραφές της συσκευής (χωρίς να τις έχω μετρήσει) είναι:
    => Full power: 3v / 1100A
    => Half Power: 3v / 400A (με τη χρήση μιας αντίστασης 27Ω/50W σε σειρά με το πρωτεύον - έχω παραγγείλει μία 27Ω/100W και την περιμένω να μου έρθει).

    Διακόπτες/Λειτουργίες/Ενδείξεις που φαίνονται στην πρόσοψη:
    => ON/OFF: Γενικός διακόπτης της συσκευής (κλεμμένος από σόμπα αλογόνου 220V/16A)
    => Active: Push-On + LED, για ενεργοποίηση της συσκευής ώστε να μην πατηθεί κατά λάθος το Weld μετά το ΟΝ
    => DualPulse: Push-On + LED για ενεργοποίηση απλού / δπλού παλμού
    => Full-Power: Push-On + LED για ενεργοποίηση του Full/Half Power (δηλ. παράκαμψη ή όχι της αντίστασης των 27Ω σε σειρά με το πρωτεύον).
    => Weld: Push-On - πραγματοποίηση κόλλησης
    => Foot-Switch: Είσοδος για διακόπτη-ποδιού, όταν θέλουμε π.χ. να κολλάμε λαμαρίνες και να έχουμε και τα δύο μας χέρια ελεύθερα (δεν τον έχω φτιάξει ακόμη).

    => Pulse Length: Ρύθμιση μήκους των παλμών. Το rotary-encoder έχει και ένα push-on διακόπτη, οπότε αν πατηθεί δείχνει/ρυθμίζει το μήκος του πρώτου παλμού ενώ αν το γυρίσουμε απλά, ρυθμίζει το μήκος του 2ου (που είναι και ο πιο σημαντικός).
    Α' Παλμός: 20-95 msec σε βήματα των 5 msec
    B' Παλμός: 100-950 msec σε βήματα των 50 msec
    Παράδειγμα: Μια ένδειξη "3" για τον Α' παλμό σημαίνει 30 msec ενώ ένα "3." (με την τελεία δεκαδικού αναμένη) σημαίνει 35 msec.
    Αντίστοιχα για τον Β' παλμό ένα "5" σημαίνει 500 msec ενώ ένα "5." 550 msec.

    Κόστος κατασκευής (ότι θυμάμαι να αγόρασα):
    => Arduino mini Pro 5v: $1.52 απο τους κινέζους (alliexpress.com)
    => Φούρνος μικροκυμάτων: 10 ευρώ από το παζάρι των ρακοσυλεκτών στον Βοτανικό/Αθήνα (είχα αγοράσει και άλλους 2 και έφτιαξα μια ηλεκτροκόλληση - 2 στους 3 φούρνους δούλευαν μια χαρά)
    => Καλώδιο ηλεκτροκόλλησης διατομής 25mm^2: 3 ευρώ το μέτρο (http://www.kafkas.gr - 1.5 μέτρο είναι υπερ-αρκετό).
    => Αντίσταση 27Ω / 100W: $3.91 από τους κινέζους (alliexpress.com)
    => Διακόπτες / LED / Rotary encoder κλπ.: Φαντάζομαι καμιά 10αριά ευρώ (ίσως να λέω και πολλά).

    Σχόλια - Απορίες - Προτάσεις για βελτίωση,
    όλα ευπρόσδεκτα

    ------------------------------------------
    ΥΓ1: Ξέρω πως το σχηματικό διάγραμμα που επισυνάπτω είναι άθλιο και πολύ top-level (ίσως και να μπερδέψει κάποιους) αλλά αυτή τη στιγμή είναι το μόνο που έχω. Αν υπάρξει ενδιαφέρον μπορώ να φτιάξω ένα πιο σωστό και αναλυτικό. Επίσης μέσα στον κώδικα υπάρχουν πολλά σχόλια που βοηθάνε στην συνδεσμολογία.

    ΥΓ2: Οι έξοδοι των καλώδίων στο πίσω μέρος είναι από ξύλο στον τόρνο (δεν είχα κάτι τόσο χοντρό, οπότε το πιο εύκολο ήταν να το φτιάξω)

    ΥΓ3: Στην συνημένο κώδικα, υπάρχει και μια Library που πρέπει να εγκατασταθεί στις libraries του Arduino IDE.

    ΥΓ4: Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο άμεσα χρήσιμο αυτή τη στιγμή, θα ποστάρω και μερικές φωτο ακόμη σε επόμενο post για να φανούν πιο καλά τα μπράτσα στήριξης και πως τα γυρίζουμε από διάταξη "πάνω-κάτω" (για λαμαρίνες) σε διάταξη και τα δύο πάνω (για λαμάκια μπαταρίας).
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    23 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivosv : 07-05-16 στις 10:59

  2. 14 μέλη ευχαρίστησαν τον fivosv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alfadex (09-05-16), DiViDi (08-05-16), gcostas (08-05-16), gethag (12-05-16), leosedf (08-05-16), Lord Vek (07-05-16), manolena (07-05-16), nestoras (24-05-16), Τρελός Επιστήμονας (06-05-16), rep (06-05-16), SeAfasia (07-05-16), selectronic (07-05-16), spirakos (09-05-16), thanasisxask (08-05-16)

  3. #2
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Μπράβο Φοίβε, συγχαρητήρια για την παρουσίαση! Περιμένω και άλλα από τα πολλά που έχεις κατασκευάσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    και μερικές πιο κοντινές φωτογραφίες που μπορεί να είναι πιο χρήσιμες σε όποιον επιχειρήσει μια παρόμοια κατασκευή
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-07-arms-01.jpg Εμφανίσεις:  879 Μέγεθος:  45,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-06-top.jpg Εμφανίσεις:  732 Μέγεθος:  39,1 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-05-back.jpg Εμφανίσεις:  838 Μέγεθος:  33,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-09-arms-03.jpg Εμφανίσεις:  692 Μέγεθος:  36,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-10-arms-04.jpg Εμφανίσεις:  847 Μέγεθος:  41,9 KB

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον fivosv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Ααα! εσύ είσαι ο τρελλός επιστήμονας!
    Σ' ευχαριστώ Δημήτρη
    Μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω και άλλες κατασκευές

    ...και μερικές φωτογραφίες ακόμη από το εσωτερικό (άθλιο το ξέρω, αλλά σε γενικές γραμμές καλά μονωμένο, γειωμένο και ασφαλές)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-11-internal-01.jpg Εμφανίσεις:  671 Μέγεθος:  63,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-11-internal-02.jpg Εμφανίσεις:  1040 Μέγεθος:  51,9 KB

    και κάποια δείγματα κολήσεων σε λαμάκι μπαταρίας (δεν είχα πρόχειρο κολλημένο στοιχείο να σας δείξω) και σε λαμαρίνα 0.7mm:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-12-lamakia-battery.jpg Εμφανίσεις:  757 Μέγεθος:  34,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fv-sw-13-lamarina-0.7mm.jpg Εμφανίσεις:  690 Μέγεθος:  49,9 KB

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fivosv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχόλια - Απορίες - Προτάσεις για βελτίωση,
    όλα ευπρόσδεκτα
    Αρχικά να πω συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την κατασκευή σου
    και για να μην μείνω μόνο στα μπράβο να και μερικές παρατηρήσεις - προτάσεις:

    Στα καλώδια που βγαίνουν από το κουτί μπορείς να βάλεις στυπιοθλήπτες
    έχει ποικιλία διαστάσεων στα ηλεκτρολογικά. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  thumb_ML145_img_1.jpg Εμφανίσεις:  191 Μέγεθος:  2,5 KB

    Στα καλώδια που συνδέονται στο χαλκό καλό είναι να βάλεις κως πάλι από τα ηλεκτρολογικά ώστε να τα λύνεις πιο εύκολα γιατί τα χακλολαμάκια θέλουν τακτικά τρόχισμα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  kws-f-70-trypa-f12.jpg Εμφανίσεις:  142 Μέγεθος:  2,3 KB

    Αν μπορείς αντί για άκρα χαλκού βάλε από ορείχακλο για περισσότερη αντοχή.
    Το καλώδιο αντέχει περίπου 180Α σε συνέχεια. Οπότε τα 400Α ή 1000Α (αν μπορούν να βγούν;; ) χρειάζονται άλλο πάχος και άλλο τρόπο τυλίγματος στο μετασχηματιστή (συνήθως με φύλλο χαλκού).

    Αν θέλεις να κάνεις την πηγή (κουτί) ανεξάρτητη από την τσιμπίδα ώστε να παίρνει και διαφορετικές (είδα στις φωτογραφίες ότι αλλάζεις τα μπράτσα για διαφορετικό ποντάρισμα) υπάρχουν έξοδοι ηλεκτροσυγκολλήσεων για το κουτί που λέγονται quick plag για πολλά Αμπέρ.

    Γενικά το μηχανικό κομμάτι σηκώνει αρκετή βελτίωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά να πω συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την κατασκευή σου
    και για να μην μείνω μόνο στα μπράβο να και μερικές παρατηρήσεις - προτάσεις:
    Γειά σου Μάρκο,
    και σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τις προτάσεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα καλώδια που βγαίνουν από το κουτί μπορείς να βάλεις στυπιοθλήπτες [...]
    Έχεις δίκιο, απλά είχα μείνει με την (λανθασμένη μάλλον) εντύπωση ότι οι στυπιοθλήπτες
    χρησιμοποιούνται εκεί που θέλουμε ισχυρή στεγανοποίηση, θα το ψάξω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα καλώδια που συνδέονται στο χαλκό καλό είναι να βάλεις κως πάλι από τα ηλεκτρολογικά ώστε να τα λύνεις πιο εύκολα γιατί τα χακλολαμάκια θέλουν τακτικά τρόχισμα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  kws-f-70-trypa-f12.jpg Εμφανίσεις:  142 Μέγεθος:  2,3 KB
    Αν μπορείς αντί για άκρα χαλκού βάλε από ορείχακλο για περισσότερη αντοχή.
    Θα το κοιτάξω για τον ορείχαλκο. Με επηρέασε ο γερμανός στο αρχικό σχέδιο που για κάποιο λόγο τονίζει ότι τα χαλκολαμάκια πρέπει να είναι καθαρός χαλκός.
    Πάντως έτσι που το έχω φτιάξει το κάθε λαμάκι είναι 2 κομμάτια, οπότε αν λύσεις την τελευταία βίδα βγαίνει για τρόχισμα/αντικατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο αντέχει περίπου 180Α σε συνέχεια. Οπότε τα 400Α ή 1000Α (αν μπορούν να βγούν;; ) χρειάζονται άλλο πάχος και άλλο τρόπο τυλίγματος στο μετασχηματιστή (συνήθως με φύλλο χαλκού).
    Ναι, ούτε εγώ ξέρω αν μπορούν να βγουν τα 400Α ή τα 1000Α. Ο γερμανός στο πρωτότυπο σχέδιο λέει πως τα μέτρησε βάζοντας taps στο καλώδιο εξόδου σε μια απόσταση 20-30 cm, μετρώντας την διαφορά τάσης και υπολογίζοντας θεωρητικά την αντίσταση.
    Φαντάζομαι πως τα φύλλα χαλκού θα θέλουν μεγάλο ζόρι για να τυλιχθούν, εδώ ακόμη και το καλώδιο που χρησιμοποιησα μου έβγαλε την πίστη (στην 3η σπείρα εβαλα λάδι και το έδεσα με σύρμα για να το τραβήξω απέναντι, με σπρώξιμο δεν περνούσε με τίποτα).
    Το σημαντικό πάντως είναι πως οι κολλήσεις είναι ικανοποιητικές στο amperage που βγάζει η συσκευή και δεν υπάρχει υπερθέρμανση ούτε στα καλώδια ούτε στον πυρήνα του μετασχηματιστή ακόμη και με επαναλαμβανόμενες κολλήσεις και παλμούς 950 msec.
    Το πιο θερμό στοιχείο κατά την λειτουργία είναι τα λαμάκια μπροστά και είναι λογικό γιατί μικραίνει το πάχος.

    Εντυπωσιακό επίσης είναι πως πριν δέσω τα καλώδια εξόδου σταθερά πάνω στα μπράτσα,
    κατά τη στιγμή της κόλλησης απωθούνταν μεταξυ τους από τα 2 στα 10cm λόγω της έντασης του μαγνητικού πεδίου!
    (και δεν είναι και ελαφρά καλώδια)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να κάνεις την πηγή (κουτί) ανεξάρτητη από την τσιμπίδα ώστε να παίρνει και διαφορετικές (είδα στις φωτογραφίες ότι αλλάζεις τα μπράτσα για διαφορετικό ποντάρισμα) υπάρχουν έξοδοι ηλεκτροσυγκολλήσεων για το κουτί που λέγονται quick plag για πολλά Αμπέρ.
    Ναι, αυτό ήταν το αρχικό σχέδιο αλλά την πάτησα γιατί το κουτί μου βγήκε πολύ στενό με ελάχιστο χώρο στο πίσω μέρος, οπότε προχώρησα στην πιο απλή λύση να βγάλω να καλώδια έξω απευθείας.
    Βέβαια αυτό έχει και το πλεονέκτημα ότι έχεις μικρότερο κόστος (χωρίς plugs) και λιγότερα failure points (ένα σημείο σύνδεσης λιγότερο) και απλοποιεί κάπως την κατασκευή.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivosv : 07-05-16 στις 16:30

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Ναι, ούτε εγώ ξέρω αν μπορούν να βγουν τα 400Α ή τα 1000Α. Ο γερμανός στο πρωτότυπο σχέδιο λέει πως τα μέτρησε βάζοντας taps στο καλώδιο εξόδου σε μια απόσταση 20-30 cm, μετρώντας την διαφορά τάσης και υπολογίζοντας θεωρητικά την αντίσταση.
    Τώρα που το ξαναείδα αποκλείεται να βγάζει τέτοια ισχύ ένας μετασχηματιστής φούρνου (3V * 1100A = 3,3KW) ακόμα και αν πέφτει η τάση στα 2V (2,2ΚW). Για τέτοια ισχύ θέλεις μετασχηματιστή από παλιά (παλιά εννοώ όχι inverter) ηλεκτροσυγκόλληση ηλεκτροδίου.
    Μπορείς να μετρήσεις τα αμπέρ στο πρωτεύον και τάση π.χ. (χ Α * 220 = ισχύς κατανάλωσης) οπότε θα έχεις μια ένδειξη για την ισχύ στο δευτερεύον (μείον 15-20% απώλειες)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Με έβαλες στο τρυπάκι να κάνω κάποιες μετρήσεις...

    Είπα να μη ρισκάρω να βάλω το πολύμετρο σε σειρά (για A) με το πρωτεύον οπότε χρησιμοποίησα την μέθοδο του γερμανού που μου φαίνεται και πιο ακριβής,
    όπως την περιγράφει εδώ: Weld current measuring

    Οι μετρησεις μου δίνουν τα εξής:

    α) Τάση όταν το κύκλωμα είναι ανοιχτό (δηλ. τα ηλεκτρόδια δεν εφάπτονται): 2,65v AC

    β) Τάση σε απόσταση 0,50m πάνω στο καλώδιο του ενός ηλεκτροδίου (όταν γίνεται κόλληση): 0,38v AC
    Άρα σύμφωνα με τον τύπο από την παραπάνω μέθοδο:
    I = V * Cable Cross-Section [mm2] / (0.0175 * Length [m])
    το ρεύμα που διαρρέει το καλώδιο πρέπει να είναι:
    I = 0.38v * 25mm2 / (0.0175 * 0.50m) = 1085,7 A

    και αν θέλουμε να διασταυρώσουμε και λίγο την μέθοδο του γερμανού για να μην πηγαίνουμε στα τυφλά,
    μπορούμε εναλλακτικά να υπολογίσουμε την αντίσταση του καλωδίου 0.5m / 25mm2 με έναν resistance calculator.
    Η αντίσταση βγαίνει 0.000336 Ω οπότε (θεωρώντας πως έχουμε καθαρή ωμική αντίσταση) έχουμε
    I = V / Ω = 0.38 / 0.000336 = 1130,9 Α

    Επομένως και με τις δύο μεθόδους υπολογισμού το ρεύμα βγαίνει κοντά στα 1100Α


    ΥΓ: Αν κάποιος φτιάξει την κατασκευή και θέλει να κάνει αντίστοιχες μετρήσεις, υπάρχει το εξής trick ενσωματωμένο στο software που επισυνάπτω στο πρώτο μήνυμα:
    Αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί "Full-Power" πριν πατήσεις το "Weld" τότε αγνοείται το μήκος παλμού που έχει οριστεί
    και δίνεται πάντα ένα μακρύς παλμός 5sec στην έξοδο για να μπορούμε να κάνουμε μετρήσεις.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivosv : 08-05-16 στις 14:13

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Φοίβο και συγχαρητήρια για την κατασκευή σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fivosv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..., αλλά δεν είδα κάπου ολοκληρωμένη κατασκευή για ηλεκτροπόντα διπλού παλμού

    Βασίστηκα στις πληροφορίες που δίνει αυτός εδώ ο καλός άνθρωπος: DIY battery tab resistance fine-spot welder
    Την ειχα παρουσιάσει και εγώ την ίδια κατασκευή πριν 2,5 χρόνια
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73400

    Με την διαφορά ότι δεν είχα βάλει τις δύο σκάλες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στα καλώδια που βγαίνουν από το κουτί μπορείς να βάλεις στυπιοθλήπτες
    έχει ποικιλία διαστάσεων στα ηλεκτρολογικά. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  thumb_ML145_img_1.jpg Εμφανίσεις:  191 Μέγεθος:  2,5 KB

    Στα καλώδια που συνδέονται στο χαλκό καλό είναι να βάλεις κως πάλι από τα ηλεκτρολογικά ώστε να τα λύνεις πιο εύκολα γιατί τα χακλολαμάκια θέλουν τακτικά τρόχισμα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  kws-f-70-trypa-f12.jpg Εμφανίσεις:  142 Μέγεθος:  2,3 KB
    .
    Στυπιοθλίπτες έχω βάλει εγώ για να είναι πιο ωραία οπτικά.



    Αυτό που ήθελα να κάνω ήταν να βάλω και μια οθόνη να μου δείχνει τις διάφορες σκάλες με τους παλμούς.
    Με τους κώδικες που μου είχαν δώσει τότε τα παιδιά δεν είχα βγάλει άκρη ( δεν δούλευε) και μου έφτιαξε τον
    κώδικα ένας συνάδελφο από την δουλεία.




    Δεν έχω κόψει ακόμα την πρόσοψη για να περάσω την οθόνη, το έχω παρατήσει

    Όταν θα περάσω την οθόνη θα ανεβάσω νέο video

    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiViDi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Φοίβο και συγχαρητήρια για την κατασκευή σου
    Την ειχα παρουσιάσει και εγώ την ίδια κατασκευή πριν 2,5 χρόνια
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73400
    Καλησπέρα Δημήτρη, σ' ευχαριστώ.
    Είχα δει το παλιό θέμα της κατασκευής σου (αν δεις έχω γράψει ένα μήνυμα στο τέλος για να συνδέσω τα δύο θέματα για να μπορούν να πάρουν πληροφορίες κι απ' τα δύο όσοι επιχειρήσουν την κατασκευή).
    Το μόνο διαφορετικό εδώ στο δικό μου θέμα είναι πως προσπάθησα να δείξω μια εκδοχή στην κατασκευή/τοποθέτηση των ηλεκροδίων (που εμένα με παίδεψε) και επίσης δημοσιεύω και τον κώδικα που θα μπορούσε να είναι για κάποιον μια καλή αρχή.

    ΥΓ: Δημήτρη έχω την εντύπωση πως γνωριζόμαστε από τον χώρο της αυτόνομης κατάδυσης. Σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivosv : 08-05-16 στις 19:32

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 20:21
  2. Σύνδεση Ρελέ με Arduino
    By midakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-14, 21:35
  3. Συνδεσμολογία διπλού διακόπτη Legrand
    By Morfeasss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 13:05
  4. Υπολογισμός τάσης μπαταρίας με Arduino
    By xl_31 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 16:08
  5. Τεσλα coil με mot!
    By pizza1993 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-11, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας