Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: -Περι θερμοκόλλας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.368

    Προεπιλογή -Περι θερμοκόλλας

    -Γειά σας φίλοι φίλες της κοινότητας θέλω να κολλήσω κάποια πλαστικά στηρίγματα πλακέτας σ' ένα ραδιοφωνάκι που έχουν σπάσει όσες έχω προσπαθήσει να κολλήσω αντιστοιχα σε διάφορες συσκευές με λευκή θερμοκόλλα μετά από λίγο ξανασπάνε σαν να μην δένει καλά η θερμοκόλλα με το πλαστικό (κολλάω με λευκή πάντα) μήπως υπάρχει καμία πιο ενισχυμένη ή τέλος πάντων κάποιος τρόπος να κολλήσω καλά τα στηρίγματα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stratocaster
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Αυτή την κόλλα την έχω χρησιμοποιήσει να κολλήσω σπασμένο πλαστικό στο αυτοκίνητο και είνα αρκετά καλή.
    http://www.loctiteproducts.com/p/sg_...ing-System.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις μια εποξικη 2 συστατικων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350


    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Ανοιγεις μεγάλο θέμα με την θερμοκόλλα. Γενικα απο την εμπειρια μου εχω καταλαβει οτι εχει τοσο χαλια ιδιοτητες σαν κολλα και τοσο φτωχες προσκολλητικες ιδιοτητες σε λειες επιφανειες που περαν του να στερεωσεις κανα καλωδιο πανω σε καμια πλακετα να μην κουναει ή καλωδια σε κουτια κατασκευων ή καποιον κοννεκτορα που εχουν σπασει τα clips, δεν κανει για πολλα πραγματα και ειδικα για να κολλησεις πλαστικο σε πλαστικο ξεχασε το. Εδω οι εποξικες και παλι κολωνουν. Γενικα η θερμοκολλα για να ''πιασει'' μετριως προς καλα εκει που τη χρησιμοποιεις θελει δυνατο πιστολι πολλα watt που να την ρευστοποιει στο μεγιστο βαθμο, να βγαινει απο τη μυτη και να αχνιζει και πολυ ρευστη.

    Προσωπικα πλεον εχω σχεδον εγκαταλειψει την θερμοκολλα στις περισσοτερες εργασιες και συνηθως δουλευω εποξικη που πραγματικα ειναι κολλα με την εννοια του ορου και ας αργει να στερεοποιηθει. Δεν χαθηκε ο κοσμος μου για 20 λεπτακια που θελει για να αποκτησει μια βασικη συνοχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.368

    Προεπιλογή

    -Kατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις κάπου είχα δεί σε παλιό ραδιοκασσετόφωνο σε ανάλογη περίπτωση (σπασμένο στηριγματάκι πλακέτας περίπου 2 εκατοστά) κολλημένο με κάποιο υλικό μαύρο στο χρώμα και σε μεγάλη ποσότητα έμοιαζε με θερμοκόλλα αλλά ήταν πολύ συμπαγές και είχε κολλήσει τέλεια στο πλαστικό δεν μπόρεσα να μάθω τι ήταν αλλά είχε κάνει τέλεια τη δουλειά του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Δες εδώ. Κάνει αρκετά καλή δουλειά σε τέτοιες περιπτώσεις και είναι αρκετά φτηνό. Καμιά 30€ κάνει
    https://www.google.gr/search?num=30&...i3.KufebdChWbY

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Kατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις κάπου είχα δεί σε παλιό ραδιοκασσετόφωνο σε ανάλογη περίπτωση (σπασμένο στηριγματάκι πλακέτας περίπου 2 εκατοστά) κολλημένο με κάποιο υλικό μαύρο στο χρώμα και σε μεγάλη ποσότητα έμοιαζε με θερμοκόλλα αλλά ήταν πολύ συμπαγές και είχε κολλήσει τέλεια στο πλαστικό δεν μπόρεσα να μάθω τι ήταν αλλά είχε κάνει τέλεια τη δουλειά του.
    Δεν ξερω αν εχεις πετυχει ποτε μια κοκκινη προς μπορντω κολλα που πολλες φορες υπάρχει στης μητρικες, και χρησιμοποιειται σε σταγονες στις μητρικές για να στερεωσει συνηθως το τσιπ το bga της καρτας γραφικων. Ειναι ισχυροτατο και αν προσπαθησεις να το αφαιρεσεις κρυο καμια φορα μπορει να παρει και το πανω layer της μητρικης μαζι του. Αυτο που περιγραφεις το μαυρο το εχω πετυχει και εγω σε ΑΤΧ τροφοδοτικο να εχει στερεωσει πηνιο πανω στην πλακετα. Πραγματικα ηταν σκληρο και ειχε προσκολλησει στο πηνιο και στην πλακετα και τα ειχε κανει ενα. Μπροστα του η θερμοκολλα θυμιζε πλαστελινη. Αυτα τα υλικα που τα βρισκουμε αραγε...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Περι ZVS.
    By michaelcom in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 19:02
  2. Περι κεραιας
    By mperetas in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-16, 22:27
  3. -Περι φορτιστή
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-16, 20:05
  4. Πιστόλι Θερμοκόλλας
    By Amanteous in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-12, 09:43
  5. περι IGBT
    By lynx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-07, 18:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας