Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΙΚΑΠ RIAA

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Πετρο μπραβο !Καλος εγινε!Δοκιμασε απο τα 6,3 δυο αντιστασεις 100Ωμ/1/2βαττ στη γειωση.Μου εχει λυσει πολλα προβληματα!Με ανορθωμενο και συνεχες δεν βρηκα ακρη!Και οπως ειπε ο Μπαμπης αν γυρισεις το αλουμινιο θα μειωθει στο μισο η αποσταση των καλωδιων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Ωραία κατασκευή,ο διακόπτης on-off κακώς είναι μπροστά γιατί τα 230V κάνουν μια ωραία βόλτα μέσα στο κουτί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο για άλλη μια φορά Συγχαρητήρια για τον τρόπο κατασκευής Έχεις δείξει φοβερές κατασκευές.

    Όμως ο RIAA είναι κάτι το πολύ δύσκολο να πετύχεις για πολλούς πολλούς λόγους

    Το σχέδιο αυτό δεν είναι λάθος, ομως δεν ενδυκειται για να χρησιμοποιηθεί όπως εσύ το έχεις, γιατί έχει πολύ υψηλό Ζ OUT
    Σε αυτό πρέπει αμέσως μετά την έξοδο να προστεθεί ένα κύκλωμα ενίσχυσης ,η ακόμα και follow cathode για να το μεταφέρεις με καλώδιο στο επόμενο στάδιο.

    Και βέβαια η χρήση DC τάσης στα νήματα είναι απαραίτητη όπως και ο τρόπος που έχουν γίνει οι γειωσεις. .


    Ευχαριστω Παναγιώτη.
    Το Z OUT και το follow cathode δεν ξέρω τι είναι. Αν ειναι εύκολο, για στείλε αυτο το κύκλωμα που λες, μηπως μπορέσω και το υλοποιήσω. Το καλώδιο προς τον ενισχυτή είναι 1 μέτρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο μπραβο !Καλος εγινε!Δοκιμασε απο τα 6,3 δυο αντιστασεις 100Ωμ/1/2βαττ στη γειωση.Μου εχει λυσει πολλα προβληματα!Με ανορθωμενο και συνεχες δεν βρηκα ακρη!Και οπως ειπε ο Μπαμπης αν γυρισεις το αλουμινιο θα μειωθει στο μισο η αποσταση των καλωδιων.
    ευχαριστώ Σάκη.
    Αυτές τις αντιστάσεις τις εχω βάλει. ειναι απο κάτω. Μάλιστα τις έχω σε ολες τις κατασκευές μου. Οχι οτι το γνώριζα, απλως το αντέγραψα απο τα σχέδια της fender που εχω φτιάξει.
    Αν γυρίσω το αλουμίνιο θα έρθει μπροστα ο μετασχηματιστης και θα είναι ανάποδο. Πρέπει να μεταφερω την πλακέτα του κυκλώματος πισω και το τροφοδοτικο μπροστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!
    Δεν ξέρω πως ακούγετε, θεωρώ θα είναι οκ και αν δεν είναι θα βρεις τις βελτιώσεις που πρέπει να κάνεις, αλλά κατασκευαστικά είναι πραγματικό λουλούδι!!!
    Μπράβο σου και πάλι!

    ευχαριστώ !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CLOCKMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό το ξύλινο κουτί και περίτεχνο θα έλεγα, αλλά καλύτερα να ήταν εξ'ολοκλήρου μεταλλικό για να μη μπάζει θόρυβο από παντού.
    Τώρα που το λες, μου ήρθε στο νου η αλουμινοταινία που εχουν οι ενισχυτες κιθάρας κολλημένη στο ξύλο πισω απο τις λάμπες. θα κολήσω μια γυρω γυρω στο ξύλο εσωτερικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία κατασκευή,ο διακόπτης on-off κακώς είναι μπροστά γιατί τα 230V κάνουν μια ωραία βόλτα μέσα στο κουτί.

    Εχεις δίκιο Νικο.
    Το σκέφτηκα και γω , αλλα υπερίσχησε το design

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αν γυρίσω το αλουμίνιο θα έρθει μπροστα ο μετασχηματιστης και θα είναι ανάποδο. Πρέπει να μεταφερω την πλακέτα του κυκλώματος πισω και το τροφοδοτικο μπροστά.
    Και το πισω αλουμινιο με τα rca να κανεις μια στροφη παλι θα μικρυνει η αποσταση.
    Παντα ειναι νομος στα λαμπατα τα καλωδια ηχου να ειναι κοντα.Ειδικα σε προενισχυσεις ειναι προβλημα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biker883 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω Παναγιώτη.
    Το Z OUT και το follow cathode δεν ξέρω τι είναι. Αν είναι εύκολο, για στείλε αυτο το κύκλωμα που λες, μήπως μπορέσω και το υλοποιήσω. Το καλώδιο προς τον ενισχυτή είναι 1 μέτρο.
    Πέτρο θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλη μια λυχνία
    Ειναι λιγο δύσκολο να σου εξηγήσω όλα αυτά, με λίγα λόγια το follow cathode είναι να παίρνουμε έξοδο από κάθοδο , το σύστημα δεν προσφέρει ενίσχυση ,κατεβάζει όμως την σύνθετη αντίσταση εξόδου . Όσο χαμηλότερη είναι αυτή η τιμή τόσο δεν επηρεάζεται το καλώδιο και η γραμμή, γιαυτό εξ άλλου και προς το μεγάφωνο δεν χρειάζεται απαραιτήτως μπλενταζ

    Μπορεις όμως να βάλεις και ένα τριοδικό τμήμα της ECC-82 σε δυναμική λειτουργία με 20κ ανόδου

    Σου βάζω απλά λίγα σχέδια
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  phono-preamp-1.gif Εμφανίσεις:  208 Μέγεθος:  22,8 KB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pre_RIAA_12AU7.jpg Εμφανίσεις:  181 Μέγεθος:  26,7 KB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Tube-Phono-Preamplifier-Schematic.png Εμφανίσεις:  216 Μέγεθος:  24,9 KB


    Τελος μπορείς να δεις και κάτι δοκιμαστικό που είχα φτιάξει

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59667

    Σε αυτό χρησιμοποίησα λυχνία εξόδου μια που χει την δυνατότητα να βγάλει 5w ,να τραβάει αρκετοί ρεύμα ώστε το zout να είναι χαμηλό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 12-05-16 στις 20:49

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CLOCKMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό το ξύλινο κουτί και περίτεχνο θα έλεγα, αλλά καλύτερα να ήταν εξ'ολοκλήρου μεταλλικό για να μη μπάζει θόρυβο από παντού.



    Μια λαμαρίνα στον πάτο συνδεδεμένη με την γείωση του μηχανήματος και δεν μπάζει πουθενά θόρυβο.
    Δεν φταίει το ξύλινο κουτί για τους θορύβους. Άλλα φταίνε (καλωδιώσεις, τροφοδοσίες κλπ) και κυρίως οτι έχει ΛΑΜΠΕΣ ΑΝΤΙ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ (χούμορ χούμορ)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΣΤΕΡΕΟ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ALEMBIC F2B
    By biker883 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 10:12
  2. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ ΠΙΚΑΠ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ
    By p.gabr in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 00:30
  3. Προενισχυτης λαμπατος με 6SN7
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-11, 00:50
  4. Προενισχυτης Πικαπ-Μικροφωνου
    By Xarry in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-10, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας