Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΙΚΑΠ RIAA

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λαμαρίνα στον πάτο συνδεδεμένη με την γείωση του μηχανήματος και δεν μπάζει πουθενά θόρυβο.
    Δεν φταίει το ξύλινο κουτί για τους θορύβους. Άλλα φταίνε (καλωδιώσεις, τροφοδοσίες κλπ) και κυρίως οτι έχει ΛΑΜΠΕΣ ΑΝΤΙ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ (χούμορ χούμορ)
    Ναι αλλα αν ητανε με τρανζιστορ δε θα ειχε αυτη την οψη.
    Εχω ηδη βάλει αλουμινιο στον πατο , αλλα δεν το εχω γειώσει. θα το κάνω άμεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλη μια λυχνία
    Ειναι λιγο δύσκολο να σου εξηγήσω όλα αυτά, με λίγα λόγια το follow cathode είναι να παίρνουμε έξοδο από κάθοδο , το σύστημα δεν προσφέρει ενίσχυση ,κατεβάζει όμως την σύνθετη αντίσταση εξόδου . Όσο χαμηλότερη είναι αυτή η τιμή τόσο δεν επηρεάζεται το καλώδιο και η γραμμή, γιαυτό εξ άλλου και προς το μεγάφωνο δεν χρειάζεται απαραιτήτως μπλενταζ

    Μπορεις όμως να βάλεις και ένα τριοδικό τμήμα της ECC-82 σε δυναμική λειτουργία με 20κ ανόδου

    Σου βάζω απλά λίγα σχέδια
    Συνημμένο Αρχείο 64630

    Συνημμένο Αρχείο 64631

    Συνημμένο Αρχείο 64632


    Τελος μπορείς να δεις και κάτι δοκιμαστικό που είχα φτιάξει

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59667

    Σε αυτό χρησιμοποίησα λυχνία εξόδου μια που χει την δυνατότητα να βγάλει 5w ,να τραβάει αρκετοί ρεύμα ώστε το zout να είναι χαμηλό


    Παναγιώτη ευχαριστώ για τον κόπο ,αλλα δυστυχώς δεν κατάλαβα τίποτα. Εσυ εισαι επιστημονας.Εγω το μόνο που μπορω, είναι να φτιάξω απο την αρχή καποιο απο τα σχέδια που δειχνεις. τυφλοσουρτι.
    Θα συμβιβαστω προς το παρον με αυτο που εφτιαξα. Το οτι δουλευει και ακουω το βινυλιο ικανοποιητικα, ειναι μεγαλος αθλος για μενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biker883 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αν ητανε με τρανζιστορ δε θα ειχε αυτη την οψη.
    Εχω ηδη βάλει αλουμινιο στον πατο , αλλα δεν το εχω γειώσει. θα το κάνω άμεσα.
    Η λαμπα μου αρεσει αλλα οπτικα και μονο. Για το σαλονι μου ας πουμε ναι με χιλια. Αλλα ο ηχος της με αφηνει αδιαφορο. Εμενα προσωπικα ετσι;; δεν κατακρινω οποιον ασχολειται με λαμπες σημερα. Πχ εγω εχω φετιχ με τα φετ. Ρευματα να φανε και οι κοτες δηλαδη, να παιζω στο 0.5Ω subwoofer και να μην καταλαβαινει τιποτα ο τελικος. Αλλος γουσταρει τα διπολικα. Γουστα και βιτσια ειναι αυτα.
    Αρχικα γειωσε το αλουμινιο κατω, βαλε dc στα νηματα οπως ειπαν τα παιδια και προσοχη στα καλωδια. Οσο πιο κοντα, οσο πιο λιγα, τοσο καλυτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    αναλογα και την μουσικη που ακουει ο καθενας δημητρη...θα ηταν ιεροσυλια να ακους απο λαμπατο τραπ νταπστερ και σκυλαδικα!η λαμπα ειναι για αλλη κατηγορια...παντως εμφανισιακα η κατασκευη του φιλου τα σπαει!ειναι πανεμορφος!ωραιο design!τωρα απο ηχο αν τον ευχαριστει δικο του θεμα...ασχετο με τη κεφαλη τον λειτουργεις αγαπητε φιλε?

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναλογα και την μουσικη που ακουει ο καθενας δημητρη...θα ηταν ιεροσυλια να ακους απο λαμπατο τραπ νταπστερ και σκυλαδικα!η λαμπα ειναι για αλλη κατηγορια...παντως εμφανισιακα η κατασκευη του φιλου τα σπαει!ειναι πανεμορφος!ωραιο design!τωρα απο ηχο αν τον ευχαριστει δικο του θεμα...ασχετο με τη κεφαλη τον λειτουργεις αγαπητε φιλε?
    Τιποτα σπουδαίο. Εχω ενα technics sl-bd22 απο τα νιάτα μου, με οτι κεφαλη ειχε απ τη μανα του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πχ εγω εχω φετιχ με τα φετ. Ρευματα να φανε και οι κοτες δηλαδη, να παιζω στο 0.5Ω subwoofer και να μην καταλαβαινει τιποτα ο τελικος.
    Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα μάλλον Δημήτρη.
    Άλλο να θες το ντουπ ντουπ να σου σπάει τον εγκέφαλο στο κλαμπ και άλλο να θες να ακούσεις απλά και χαλαρά μουσική στο σαλόνι
    Στην πρώτη περίπτωση σωστά θα πας σε fet και στη δεύτερη σωστά θα πας σε λάμπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα μάλλον Δημήτρη.
    Άλλο να θες το ντουπ ντουπ να σου σπάει τον εγκέφαλο στο κλαμπ και άλλο να θες να ακούσεις απλά και χαλαρά μουσική στο σαλόνι
    Στην πρώτη περίπτωση σωστά θα πας σε fet και στη δεύτερη σωστά θα πας σε λάμπα.
    Συγκρινω με βαση τα γουστα μου και του ανθρωπου που ρωταει Γιωργο.
    Εγω θελω να ματωνουν τα αφτια μου. Ο ανθρωπος θελει τον "ζεστο ηχο" της λαμπας.
    Εγω θελω πιεση σε ολο το οικοδομικο τετραγωνο, ο αλλος θελει χαλαρη μουσικη στο σαλονι.
    Η μερα με την νυχτα δηλαδη αλλα μην κολλατε εκει περα. Δεν ειμαστε εδω για διαγωνισμο στα γουστα και τι ειναι καλυτερο τρανζιστορ, φετ, λαμπα.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΣΤΕΡΕΟ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ALEMBIC F2B
    By biker883 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 10:12
  2. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ ΠΙΚΑΠ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ
    By p.gabr in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 00:30
  3. Προενισχυτης λαμπατος με 6SN7
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-11, 00:50
  4. Προενισχυτης Πικαπ-Μικροφωνου
    By Xarry in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-10, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας