Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Επιλογή Transistor

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Επιλογή Transistor

    Καλησπέρα σε όλους

    Θέλω να φτιάξω μια κατασκευή με 3m ταινία led όπου να είναι dimmable. Θέλω να βρω λοιπόν ένα transistor όπου να μπορεί να αντέξει 50W ώστε να ελέγχο την ένταση του φωτός με PWM. Έχω κάποιος TIP120 αλλά αν έχω καταλάβει σωστά από τα datasheets δεν κάνουν (έτσι δεν είναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Τάση - ρεύμα δε μας λες.. Τι 50w; Πώς θα οδηγήσεις το τρανζίστορ, τα έχεις λύσει όλα δηλαδή; Πώς κατάλαβες ότι δε κάνει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάση - ρεύμα δε μας λες.. Τι 50w; Πώς θα οδηγήσεις το τρανζίστορ, τα έχεις λύσει όλα δηλαδή; Πώς κατάλαβες ότι δε κάνει;
    12V - 4.2A (max). To Transistor θα οδηγηθεί από μικροελεγκτή (arduino).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Λίγη θεωρία για να καταλάβεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις:

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε "κανονικά" transistors όπως τα ΤΙΡ120 (ή BJT=Bipolar Junction Transistors) που έχεις, είτε MOSFETs. Η διαφορά μεταξύ τους
    έγκειται στο ότι τα πρώτα ελέγχονται με ρεύμα ενώ τα δεύτερα με τάση στην οδήγηση.

    Η πύλη (Gate) ενός MOSFET είναι στην ουσία ένας πυκνωτής που όταν φορτιστεί με την απαραίτητη τάση, το MOSFET άγει (δηλαδή "δίνει", "κάνει" επαφή) και θα συνεχίζει να άγει
    μέχρι αυτός ο πυκνωτής να αποφορτιστεί. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως μπορείς να οδηγήσεις πολύ εύκολα ένα MOSFET αν έχεις αρκετά υψηλή τάση στην πύλη του (για αυτό και βλέπεις
    πως ατα MOSFET δεν υπάρχει αντίσταση στην οδήγηση). Πολλά απο αυτά άγουν τέλεια κατ΄ευθείαν απο τα 5V, ενώ άλλα χρειάζονται μεγαλύτερη τάση.
    Τα MOSFET έχουν ένα χαρακτηριστικό στην επαφή τους που ονομάζεται RDSon (ενεργή αντίσταση Οχετού-Πηγής, Drain-Source). Όταν άγει αυτό (το MOSFET), η αντίσταση της επαφής απο πολύ μεγάλη
    γίνεται πολύ μικρή, της τάξης των mOhm. Αυτό σημαίνει οτι οι απώλειες πάνω του θα είναι ανάλογες αυτής της αντίστασης και του ρεύματος που το διαρρέει (και μάλιστα στη δεύτερη δύναμη).

    Απο την άλλη, όταν ένα απλό BJT άγει, το ρεύμα Συλλέκτη του μπορεί να υπολογιστεί αν πολλαπλασιαστεί το ρεύμα Βάσης του επι το hFE του (η ενίσχυση ρεύματος που προσφέρει) και πρακτικά
    είναι και το ρεύμα που σε ενδιαφέρει για την οδήγηση του φορτίου σου. Αν το χρησιμοποιήσεις ως απλό διακόπτη θα πρέπει το ρεύμα βάσης επι το hFE να είναι μεγαλύτερο απο το ρεύμα φορτίου
    που θα οδηγήσεις (για να εργάζεται όπως λέμε κάτω απο τον κόρρο). Οι απώλειες σε ένα BJT είναι ανάλογες με το ρεύμα που διαρρέει το φορτίο σου.

    Για να τα μαζέψουμε με λίγα λόγια:
    • Ένα MOSFET είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση αλλά έχει μεγαλύτερες απώλειες σε μεγάλα ρεύματα οδήγησης.
    • Ένα BJT μπορεί να οδηγηθεί με χαμηλή τάση αλλά με επαρκές ρεύμα και έχει μικρότερες απώλειες.


    Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί κάτι ενδιάμεσο σε MOSFET και BJT, το λεγόμενο IGBT: οδήγηση απ' ευθείας απο 5V του Arduino και με απώλειες πολύ όμοιες με ένα BJT. Είναι, νομίζω,
    η ιδανικότερη επιλογή.

    Ενδιαφέρουσα ανάρτηση:

    http://joost.damad.be/2012/09/dimmin...osfet-and.html

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγη θεωρία για να καταλάβεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις:

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε "κανονικά" transistors όπως τα ΤΙΡ120 (ή BJT=Bipolar Junction Transistors) που έχεις, είτε MOSFETs. Η διαφορά μεταξύ τους
    έγκειται στο ότι τα πρώτα ελέγχονται με ρεύμα ενώ τα δεύτερα με τάση στην οδήγηση.

    Η πύλη (Gate) ενός MOSFET είναι στην ουσία ένας πυκνωτής που όταν φορτιστεί με την απαραίτητη τάση, το MOSFET άγει (δηλαδή "δίνει", "κάνει" επαφή) και θα συνεχίζει να άγει
    μέχρι αυτός ο πυκνωτής να αποφορτιστεί. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως μπορείς να οδηγήσεις πολύ εύκολα ένα MOSFET αν έχεις αρκετά υψηλή τάση στην πύλη του (για αυτό και βλέπεις
    πως ατα MOSFET δεν υπάρχει αντίσταση στην οδήγηση). Πολλά απο αυτά άγουν τέλεια κατ΄ευθείαν απο τα 5V, ενώ άλλα χρειάζονται μεγαλύτερη τάση.
    Τα MOSFET έχουν ένα χαρακτηριστικό στην επαφή τους που ονομάζεται RDSon (ενεργή αντίσταση Οχετού-Πηγής, Drain-Source). Όταν άγει αυτό (το MOSFET), η αντίσταση της επαφής απο πολύ μεγάλη
    γίνεται πολύ μικρή, της τάξης των mOhm. Αυτό σημαίνει οτι οι απώλειες πάνω του θα είναι ανάλογες αυτής της αντίστασης και του ρεύματος που το διαρρέει (και μάλιστα στη δεύτερη δύναμη).

    Απο την άλλη, όταν ένα απλό BJT άγει, το ρεύμα Συλλέκτη του μπορεί να υπολογιστεί αν πολλαπλασιαστεί το ρεύμα Βάσης του επι το hFE του (η ενίσχυση ρεύματος που προσφέρει) και πρακτικά
    είναι και το ρεύμα που σε ενδιαφέρει για την οδήγηση του φορτίου σου. Αν το χρησιμοποιήσεις ως απλό διακόπτη θα πρέπει το ρεύμα βάσης επι το hFE να είναι μεγαλύτερο απο το ρεύμα φορτίου
    που θα οδηγήσεις (για να εργάζεται όπως λέμε κάτω απο τον κόρρο). Οι απώλειες σε ένα BJT είναι ανάλογες με το ρεύμα που διαρρέει το φορτίο σου.

    Για να τα μαζέψουμε με λίγα λόγια:
    • Ένα MOSFET είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση αλλά έχει μεγαλύτερες απώλειες σε μεγάλα ρεύματα οδήγησης.
    • Ένα BJT μπορεί να οδηγηθεί με χαμηλή τάση αλλά με επαρκές ρεύμα και έχει μικρότερες απώλειες.


    Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί κάτι ενδιάμεσο σε MOSFET και BJT, το λεγόμενο IGBT: οδήγηση απ' ευθείας απο 5V του Arduino και με απώλειες πολύ όμοιες με ένα BJT. Είναι, νομίζω,
    η ιδανικότερη επιλογή.

    Ενδιαφέρουσα ανάρτηση:

    http://joost.damad.be/2012/09/dimmin...osfet-and.html
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτές τις πληροφορίες, μου είναι πάρα πολύ χρήσιμες! Με λίγα λόγια, αν κατάλαβα καλά στην περιπτωση που χρησιμοποιήσω το TIP120:

    Το datasheet μου λέει hfe=1000 (min). Επειδή θέλω τώρα να περνάει 5A ρεύμα (max) από το transistor, πρέπει να τροφοδοτήσω την βάση με 5mA που είναι σχετικά εύκολο με ένα arduino! Επίσης μιας και δεν θέλω να μπλέκω με ανεμιστήρες και μεγάλες ψύχτρες το TIP είναι η καλύτερη λύση μιας και έχει και τις μικρότερες απώλειες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Achileas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...στην περιπτωση που χρησιμοποιήσω το TIP120:
    Το datasheet μου λέει hfe=1000 (min). Επειδή θέλω τώρα να περνάει 5A ρεύμα (max) από το transistor, πρέπει να τροφοδοτήσω την βάση με 5mA που είναι σχετικά εύκολο με ένα arduino!
    Έτσι λοιπόν, θα υπολογίσεις την αντίσταση βάσης ώστε να λαμβάνεις αυτό το ρεύμα και στην προκείμενη είναι R=U/I, όπου U=5V, I=0.005A ==> R=1KΩ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Achileas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μιας και δεν θέλω να μπλέκω με ανεμιστήρες και μεγάλες ψύχτρες το TIP είναι η καλύτερη λύση μιας και έχει και τις μικρότερες απώλειες!
    Συνεχίζοντας το διάβασμα του datasheet, θα δείς πως η θερμοκρασία επαφής (Τj) στις μέγιστες τιμές λειτουργίας, δύναται να φτάσει τους 150 °C. Αν έχεις υπόνοιες οτι μπορεί να δουλέψει
    στα όριά του, θα πρέπει να σκεφτείς και την ψύξη του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Αχιλλέα. Θες να μας πεις πώς κατέληξες στο συμπέρασμα ότι θες ένα τρανζίστορ που να αντέχει 50W; Διότι υποψιάζομαι ότι ξεκίνησες από τώρα τα λάθη και μάλιστα σοβαρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχιλλέα. Θες να μας πεις πώς κατέληξες στο συμπέρασμα ότι θες ένα τρανζίστορ που να αντέχει 50W; Διότι υποψιάζομαι ότι ξεκίνησες από τώρα τα λάθη και μάλιστα σοβαρά.
    Σύμφωνοι! Αν δεν μου πεις όμως τι κάνω λάθος δεν θα το μάθω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Στο πώτο σου μήνυμα λες:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Achileas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να βρω λοιπόν ένα transistor όπου να μπορεί να αντέξει 50W ώστε να ελέγχο την ένταση του φωτός με PWM. Έχω κάποιος TIP120 αλλά αν έχω καταλάβει σωστά από τα datasheets δεν κάνουν
    Πώς έφτασες σε αυτά τα συμπεράσματα, θέλεις να μας πεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Το datasheet αναφέρει collector current 5A όπου είναι οριακό μιας και το τροφοδοτικό που θα βάλω θα είναι 5Α και collector current pulse 8A. Οστώσω δεν θα δουλεύει πάντα σε παλμούς (π.χ. όταν είναι στο 100% της έντασης) οπότε το μέγιστο όριο είναι το 5Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Transistor
    By kpetros in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-12, 10:17
  2. Transistor
    By Manthosvf in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-12, 17:50
  3. transistor
    By sperelos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 11:52
  4. transistor
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 12:42
  5. HF Transistor
    By Hifi in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-07, 19:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας