Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Ηλεκτροσυγκόλληση AC με 2 Μ.Ο.Τ. (Μετασχηματιστές Φούρνου Μικροκυμάτων)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Φοίβο με άρεσε η κατασκευή σου. Όπως επεσήμανε και ο Μάρκος θέλει κάποια ρύθμιση στα Αμπέρ. Αν το κάνεις αυτό θα ολοκληρωθεί η κατασκευή σου. Πάντως θέλεις μερική προπόνηση στο κόλλημα.
    Καλά κολλήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Συγχαρητήρια κ από εμένα για την κατασκευή. πάντα μία ηλεκτροκόληση είναι χρήσιμη.
    Κατά την δική μου άποψη δεν χρειάζεται ρύθμιση των Αμπέρ, καθώς είναι οριακά. Δηλαδή όταν στο 100% δίνει 70-80A, πόσο να την χαμηλώσεις ? και για ποιο λόγο; υπάρχει περίπτωση να θέλεις κάνεις ηλεκτροκόληση με λιγότερα από 70Α? Η δική μου παρατήρηση αφορά στο κόστος της κατασκευής, με λίγα χρήματα παραπάνω θα μπορούσες να πάρεις μια έτοιμη φθηνή ηλεκτροκόληση. Βέβαια δεν θα είχες την ευχαρίστηση της δημιουργίας, η οποία είναι και ανεκτίμητη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την δική μου άποψη δεν χρειάζεται ρύθμιση των Αμπέρ, καθώς είναι οριακά. Δηλαδή όταν στο 100% δίνει 70-80A, πόσο να την χαμηλώσεις ? και για ποιο λόγο; υπάρχει περίπτωση να θέλεις κάνεις ηλεκτροκόληση με λιγότερα από 70Α? Η δική μου παρατήρηση αφορά στο κόστος της κατασκευής, με λίγα χρήματα παραπάνω θα μπορούσες να πάρεις μια έτοιμη φθηνή ηλεκτροκόληση. Βέβαια δεν θα είχες την ευχαρίστηση της δημιουργίας, η οποία είναι και ανεκτίμητη.
    Δημήτρη, νομίζω τα είπες όλα και συμφωνώ απόλυτα. Δεν χρειάζεται ρύθμιση Αμπέρ σε τόσο απλή και χαμηλής ισχύος συσκευή.
    Η ουσία είναι στη χαρά της δημιουργίας, στην χρησιμότητά και την απλότητά της.

    Δίκιο έχεις και για το κόστος, με λίγα λεφτά παραπάνω μπορεί κανείς να πάρει μια έτοιμη φθηνή ηλεκτροκόλληση που θα έχει σίγουρα περισσότερες δυνατότητες (πιο ισχυρή και με δυνατότητα ρύθμισης). Το μόνο πλεονέκτημα που μπορώ να φανταστώ στην περίπτωση της κατασκευής, είναι πως επειδή είναι εξαιρετικά απλή (παντελής απουσία ηλεκτρονικών) μπορεί να επισκευαστεί εύκολα σε περίπτωση βλάβης - αν και μέχρι τώρα δείχνει να δουλεύει άριστα, έχει αποδειχθεί ανθεκτική και χωρίς υπερθερμάνσεις, ακόμη και με χρήση πολλαπλών κολλήσεων για ώρες.

    ΥΓ: Κι απ' ότι βλέπω χθες που είδα το μήνυμά σου, αντί να πατήσω thumbs-up πάτησα κατά λάθος thumbs-down και τώρα δεν μπορώ να το πάρω πίσω, συγνώμη γι αυτό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivosv : 27-08-17 στις 19:43

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. εξαρτήματα ενός φούρνου μικροκυμάτων
    By deksterr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-16, 01:31
  2. φούρνος μικροκυμάτων
    By stelef in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 17:10
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 00:51
  4. Φούρνος μικροκυμάτων...απορία
    By Erevos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-07, 13:00
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας