Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Επισκευές πως ξεκινάει κάποιος ;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή Επισκευές πως ξεκινάει κάποιος ;

    Η ερώτηση είναι ο τίτλος. Ανεπίτρεπτη για κάποιον στην ηλικία μου και για τις σπουδές που έχω κάνει.
    Έχω έναν ενισχύτη μικρής ισχύος 25-30 W οι διαστάσεις της πλακέτας ειναι μικρές οσο η παλαμη μου περίπου τα εξαρτηματα είναι ολά διακριτα μια και μιλαμε για ετος κατασκευής 2004. Το προβλημα που έχει είναι ενας βομβος αλλα δεν εχει σημασια. Σκεφτομαι να κινηθω ως εξης:

    Nα κανω ένα reverse engineering και να βγάλω το σχηματικο μετά να κάνω ανάλυση του κυκλώματος και απο κει να βρω το προβλημα. Μια αλλη επιλογη η οποια και δοκιμάστικε είναι με βαση τα χαρακτηριστηκα των ολοκληρωμενων να κανω μετρήσεις πανω σ αυτά και να δω αν οι τιμές συμπίπτουν με τις τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές των ολοκλήρωμένων. Εδω αξίζει ν ΄ αναφέρω πως μετρησα το τμημα της τροφοδοσίας με πολυμετρο. Αποκόλησα τις διοδους μετασχηματιστη πυκνωτες κλπ και ηταν μια χάρα.

    Επισής απο εργαλεια με εξαιρεση κατσαβιδια και ολα τα παρελκομενα εχω πολύμετρο κολήτηρι (μαλλον ειναι στα τελευταια η μυτη) και τρομπα των 2Ε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Βάλε μια φωτογραφία της πλακέτας με τα εξαρτήματα. Συνήθως ξεκινάμε με οπτικό έλεγχο από έμπειρο μάτι. Π.χ. όταν λες ότι όλοι οι πυκνωτές ήταν εντάξει πως προέκυψε αυτό.Είδες φούσκωμα; μέτρηση ESR; ή αλλαγή χρώματος στον πυκνωτή από υπερθέρμανση.Πόσο δούλεψε ο ενισχυτής;Με το πολύμετρο πως μέτρησες πυκνωτές και είδες ότι ήταν εντάξει;στην χωρητικότητα μόνο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Επίσης βοηθάει και το ιστορικό βλάβης.
    Αλλιώς εμβαθύνεις αν έπεσε νερό, αν έπεσε στο πάτωμα, αν είχε προβληματική τροφοδοσία αλλιώς αν δούλευε πριν 5 χρόνια και έμεινε στο ράφι και τώρα δεν δουλεύει.

    Γενικά δεν πας να βγάλεις σχηματικό γιατί μπορεί να είναι κάτι μεγάλο-πολύπλοκο, ψάχνεις αν υπάρχει από τον κατασκευαστή.
    Επίσης δεν αρχίζεις να ξεκολλάς εξαρτήματα και να τα βλέπεις γιατί πολλές φορές γίνονται ρυθμίσεις ενώ είναι συναρμολογημένο το κύκλωμα (πχ ματσάρισμα σε έναν ενισχυτή) + το ότι μπορεί να κάψεις κάτι ευαίσθητο που ίσως είναι δυσεύρετο πλέον.

    Μιλώντας γενικά, όταν ο καθένας προσεγγίζει μια επισκευή (ακόμα και οι τεχνικοί) εάν δεν είναι στο επίπεδο ώστε να διαγνώσουν - επισκευάσουν βλάβη και δεν είναι αποδεκτή η καταστροφή του αντικειμένου καλό είναι να το προωθούν σε κάποιον που γνωρίζει.

    *Τα σωστά service συνεργάζονται με άλλα καταστήματα service και ο καθένας επισκευάζει το κομμάτι του.

    Αν θέλεις να ασχοληθείς 'ερασιτεχνικά' υπάρχουν και μερικά εργαλεία (εργαλεία xmm, για ερασιτέχνη μιλάμε) να σε διευκολύνουν (transistor-ESR-κ.α. tester)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Μήπως μπορείς να περιγράψεις λίγο τον βόμβο ?
    Μήπως είναι κάτι που προέρχεται από λάθος φιλτράρισμα στην τροφοδοσία η κάτι από έλλειψη γειώσεων σε κάποιο σημείο του σήματος εισόδου?
    Ακούγεται στο 'φούλ' η σε χαμηλά ?
    Μεταβάλλεται με την ένταση του ήχου ?
    Θέλω να πιστεύω ότι μάλλον είναι κάτι το απλό

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Οσον αφορά τον βομβο είναι 2 ειδων ενα hiss που και ενας ποιο βαρυς (βρρρ) και οι δυο με το που μηδενισω την ενταση δεν ακούγονται, μόλις δυναμώσω την ένταση ακουγονται και οι δυο κσνονικα ενω η μουσικη καθολου μολις βαλω στο τερμα την ενταση αλλα και τα πριμα ακουγεται λίγο η μουσικη και πολυ δυνατα οι βομβοι. Βαζωντας το χερι μου σε σημεια που γειωνονται πχ στην ψυκτρα του ολοκληρωμενου ακουγεται λιγο παραπάνω η μουσική. Νικο πιστευω οτι μπορει να ειναι βροχος γειωσης. Αλλα η πλακετα δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Στεφανε πριν χρονια λειτουργουσε μου ειπαν ξαφνικα έπαθε ότι ανέφερα ποιο πάνω. Το παράτησαν ετσι για μερικα χρονια μεχρι που μου το δώσανε. Γιώργο οι πυκνωτες ελεγχθηκαν οπτικά και ο ενας αλλαχθηκε αν και δεν νομίζω να χρειαζόταν. Εδω αξιζει να πω ο,τι η συγκεκριμενη πλακέτα εχει πολυ σιλικόνη σε κάποια σημεία, τα καλωδια δεν ειναι σε καλη κατασταση με αποτελεσμα μερικα να κοπουν. Σκέφτομαι να αλλάξω τελείως τα καλώδια και να καθαρισω οσο μπορώ την πλακέτα διοτι έχει πιασει λεκεδες και μαλλον ειναι απ τις κολλήσεις που γιναναι και την κακη ποιοτητα αυτών σε κάποια σημεία τα οποια φένονται και στις φωτογραφίες.
    WP_20160517_22_34_07_Pro.jpgWP_20160517_22_33_42_Pro.jpgWP_20160517_22_34_46_Pro.jpgWP_20160517_22_35_26_Pro.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Στην πρωτη φωτογραφια φένονται οι εισοδοι του ήχου και οι εξοδοι που ειναι καλυμένες με σιλικονη σε ολα τα σημεία. Τα 3 καλωδια που δινουν με μπερδεψαν λιγο καθοτι το κιτρινο συνδεεται με γειωση. Οπως ειπα ποιο πανω σκεφτομαι να αλλάξω τις ειισοδους εξοδους του ενισχυτ με καινουριες συμπεριλαβανωμένων και των ολοκληρωμενων ΤDA 2030,Yg4558. Σημείωση το ολοκληρωμένο που είναι κατω απο την ψυκτρα πρεπει να δουλευει γιατι καθε φορα που συνδεω τον ενισχυτη με καποια πηγη ηχου θερμενεται κανονικα. Επισης το ενα απο τα δυο ηχεια δεν λειτουργεί καθόλου είτε το βαλω είτε το βγάλω δεν υπάρχει κάποια ανταπόκριση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αλλαξε πρωτα τα μπλενταζ που ενωνουν τις πλακεττες και μετα κανε οτι αλλο θες.Ετσι που τα βλεπω μαλλον απο εκει ξεκιναει το προβλημα!
    Αν ολες οι καλωδιωσεις ειναι σωστες και παλι εχεις βομβο τοτε ψαχνεις αλλου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Μπορεις επισης να κανεις και εναν ελεγχο για ψυχρες κολλησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σετ εργαλείων για επισκευές κινητών
    By ninolas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-16, 00:02
  2. Δεν ξεκινάει το laptop με τον SSD
    By elektronio in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 23:16
  3. Mls Destinator 4800A δεν ξεκινάει
    By tzo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 12:49
  4. Επισκευές laptop
    By kos1 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-14, 17:27
  5. Μικροελεγκτής pic δεν ξεκινάει
    By georgz in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας