Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Σχεδιασμός κατευθυνόμενης κεραίας εντοπισμού στόχου.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αγιος Γεώργιος Βέροιας Ημαθίας
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Σχεδιασμός κατευθυνόμενης κεραίας εντοπισμού στόχου.

    Αγαπητοί φίλοι,


    Είμαι αγρότης και απόφοιτος πληροφορικής. Δεν έχω γνώσεις ραδιοεπικοινωνιών, ηλεκτρονικής και ανάλυσης κυκλωμάτων. Από ηλεκτρονικά έχω διδαχθεί μόνο την ψηφιακή λογική, (πύλες, αποκωδικοποιητές, επεξεργαστές, κλπ).
    Προσπαθώ να ξεκινήσω ένα project ρομποτικής για εφαρμογές στη γεωργία.
    Ένα από τα αρχικά πράγματα που πρέπει να κάνω είναι κάποια πειράματα εντοπισμού θέσης ρομποτικού οχήματος από ένα μικρό σταθμό βάσης.
    Αρχικός σκοπός μου είναι η επίτευξη όσο το δυνατών μεγαλύτερης ακρίβειας εντοπισμού θέσης του ρομπότ σε ανοιχτό χώρο, διαστάσεων 100Χ200 μέτρων περίπου, από δύο σταθμούς βάσης ταυτόχρονα, περιμετρικά του οποίου όμως πιθανών να υπάρχουν θερμοκήπια, ή και αποθήκες με μεταλλικά πάνελ.


    Έτσι λοιπόν θα πρέπει πρώτα από όλα να κατασκευάσω έναν πομπό με την ανάλογη κεραία, ο οποίος θα τοποθετηθεί σταθερά στη μία γωνία του χωραφιού. Θα πρέπει να εκπέμπει καθαρό σήμα το πολύ μέχρι 200 μέτρα. Το ηλεκτρομαγνητικό διάγραμμα ακτινοβολίας της κεραίας του θα πρέπει να είναι όσο ποιο κατευθυνόμενο γίνεται.
    Δηλαδή να εκπέμπει σήμα μόνο μπροστά από την κεραία, αλλά πίσω της, δεξιά της και αριστερά της να μην εκπέμπεται σχεδόν τίποτε.


    Ο σκοπός μου είναι να υπάρχει ένας δέκτης εγκατεστημένος στο ρομπότ και όταν εγώ από το σταθμό βάσης γυρίζω με το χέρι την κεραία προς το ρομπότ, αυτό να λαμβάνει το σήμα εκπομπής, αν αποκλίνω έστω και μια μοίρα από το στόχο τότε το ρομπότ θα πρέπει να χάνει το σήμα του σταθμού βάσης.


    Κατέβασα το λογισμικό 4nec2, αλλά δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να χειριστώ τις παραμέτρους που απαιτεί για να πειραματιστώ με σχεδιασμό κεραίας και να βλέπω τα διαγράμματα ακτινοβολίας της.


    Άρα ξεκινώ από την επιλογή της συχνότητας εκπομπής και ισχύος σήματος που πρέπει να βρω ποια πρέπει να είναι και στην συνέχεια να προχωρήσω στον σχεδιασμό της κεραίας και του πομπού.


    Παρακαλώ πολύ αν θέλει κάποιος με ανάλογη εμπειρία ας μου πει την γνώμη του για το είδος τις κεραίας, την ισχύ και την συχνότητα σήματος που πρέπει να χρησιμοποιηθούν για μία τέτοια εφαρμογή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μήπως είναι πολύ ποιο δύσκολο από το να βάλει ένα δεκτή GPS επάνω στο ρομποτ και να σου στέλνει τα δεδομένα ασύρματα που είναι και ότι άλλο θέλεις ? χόρια ότι υπάρχουν και έτοιμα όλα αυτά τα εξαρτήματα και δεν θα μπλέξεις με το αν φταίει το κατασκευαστικό σου ή ο προγραμματισμός και θα επικεντρωθείς μόνο στο δεύτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bfarmer (21-05-16)

  4. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Δεν είναι απλό αυτό που σκέφτεσαι γιατί θα έχεις προβλήματα με ανακλάσεις του σήματος και είναι αδύνατον να πετύχεις όσο στενή δέσμη θέλεις από την κεραία.
    Πιστεύω πως το GPS επάνω στο robot είναι η πιο απλή λύση, αν φυσικά σε καλύπτει η ακρίβεια της τάξεως των 10m που παρέχει.

    Ο εντοπισμός θέσης είναι ένας αρκετά ενδιαφέρων τομέας και υπάρχουν πολλές σχετικές ερευνητικές εργασίες. Αν η ακρίβεια θέσης είναι πολύ σημαντική και δεν αρκεί το GPS, δύο άλλες λύσεις που θα σκεφτόμουν είναι:
    • παραλλαγή του active bat, η εκπομπή δηλαδή παλμών υπέρηχων από το robot οι οποίοι λαμβάνονται από τουλάχιστον 3 αισθητήρες που βρίσκονται τοποθετημένοι περιμετρικά στον χώρο και οι οποίοι υπολογίζουν τη θέση του robot με τριπλευροποίηση βάσει της χρονικής διαφοράς άφιξης του υπερήχου στους δέκτες
    • εντοπισμός μέσω υπολογιστικής όρασης (computer vision) από μια web camera, η οποία τοποθετημένη κάπου ψηλά παρακολουθεί το χώρο και εντοπίζει ένα fiducial που βρίσκεται επάνω στο robot

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bfarmer (21-05-16)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Για στενή δέσμη στην απόσταση που λες είναι οι Yagi Antenna 2.4 GHz
    http://www.zdacomm.com/images/storie...J1921-17YG.jpg
    στενότερη ακόμα δέσμη έχουν οι cantenna
    https://sites.google.com/site/kyrosp...ntenna-2-5-ghz

    αλλά και εγώ δεν κατανοώ το project σου, το GPS είναι μια σχετική λύσει, αλλά εγώ θα προσέγγιζα το θέμα με χαρτογραφικό αποτύπωμα το χώρου σε PC θα τον χώριζα σε τομείς, θα έβαζα έναν ασύρματο αισθητήρα σε κάθε τομέα........

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GR_KYROS : 21-05-16 στις 18:02

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GR_KYROS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bfarmer (21-05-16)

  8. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αγιος Γεώργιος Βέροιας Ημαθίας
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως είναι πολύ ποιο δύσκολο από το να βάλει ένα δεκτή GPS επάνω στο ρομποτ και να σου στέλνει τα δεδομένα ασύρματα που είναι και ότι άλλο θέλεις ? χόρια ότι υπάρχουν και έτοιμα όλα αυτά τα εξαρτήματα και δεν θα μπλέξεις με το αν φταίει το κατασκευαστικό σου ή ο προγραμματισμός και θα επικεντρωθείς μόνο στο δεύτερο.
    To gps έχει 5 τετραγωνικά μέτρα σφάλμα. Με τέτοια ακρίβεια δεν μπορείς να χτίσεις εφαρμογή. Δεν ξέρω για την επαναληψημότητα του. Αν αυτή τείνει στην μονάδα, τότε ίσος με μαθηματικά να διορθώνεται η θέση, αλλά μάλλον δεν παίζει κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αγιος Γεώργιος Βέροιας Ημαθίας
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    To computer vision, που μου προτείνεις, μου φαίνεται μια καλή λύση. Θα το ψάξω περαιτέρω. Αυτό που αρχικά με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να κάνω το ρομπότ (πχ όταν σέρνει από πίσω του μια φυτευτική μηχανή), να πηγαίνει απαρέγκλιτα ευθεία μπροστά και όχι το που ακριβώς (x,y) βρίσκεται. Άρα δυο πράγματα είναι ενδιαφέροντα α)διατήρηση πορείας ρομπότ σε απαρέγκλιτη ευθεία και β) η ακριβέστατη τοποθέτηση του στην αρχή κάθε ευθείας εκκίνησης της κάθε επόμενης σειράς φύτευσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Αυτό που προτείνεις γίνεται με οπτικά συστήματα, π.χ. δέσμη LED ή laser. Με ραδιοσυχνότητες γύρω στο 1-2 GHz είναι πολύ δύσκολο.

    0 Not allowed! Not allowed!


  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461


    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αγιος Γεώργιος Βέροιας Ημαθίας
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Το περιβάλλων που θα δουλεύει το ρομπότ, καθημερινά μπορεί να αλλάζει (κάθε επόμενη μέρα σε διαφορετικό χωράφι). Και θα πρέπει η λύση υλοποίησης να μην έχει (κατά το δυνατών) πολλές hardware εξαρτίσεις, διάσπαρτες στο ρομποτικό χώρο εργασίας. Για την κατασκευή της cantenna έχεις τεχνικά στοιχεία (διαγράμματα, λίστα υλικών, κλπ) που θα με βοηθήσουν να την υλοποιήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αγιος Γεώργιος Βέροιας Ημαθίας
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που προτείνεις γίνεται με οπτικά συστήματα, π.χ. δέσμη LED ή laser. Με ραδιοσυχνότητες γύρω στο 1-2 GHz είναι πολύ δύσκολο.
    Ναι και αυτό είναι μια καλή λύση. Η δέσμη laser έχει τα δικά τις προβλήματα, για να είναι χαμηλού κόστους η όλη υλοποίηση, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω απλά laser κατάδειξης. Αυτά θα πρέπει να τοποθετηθούν σε κάθε σειρά που το ρομπότ θα ακολουθήσει. Το ψάχνω....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοπλισμός εντοπισμού βλαβών
    By kougianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 08:51
  2. Σύστημα εντοπισμού σε μηχάνημα
    By ninolas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-13, 13:56
  3. Σπίθες στό δράπανο...
    By innova in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-13, 20:57
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 23:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας