Καλησπέρα σας,


Είμε καινούριος στο φόρουμ, γιαυτό παρακαλώ να με διορθώσετε με εαν εχω επιλέξη την λάθος ενότητα για το θέμα,


Θα ενδιέφερε να φτιάξω ένα ηχοσύστημα αυτοκινητου κα θα ήθελα τις γνώμες σας.


Αυτό που θελω είνε σταθερό ρεύμα, δυνατό καθαρό και ποιοτικό ήχο και ενυσχητή που να πέζει τα μεγάφωνα για ώρες χωρίς να ζορίζεται. Επίσης δεν με ενδιαφέρει και τόσο το μπάσο, θα ήθελα απλώς ενα συνοδευτικό μπάσο.


Τώρα, εχω ακούσει κάποια πράγματα και θα ηθελα να σας πω τις εντυπώσεις μου επανω σε αυτά.


Beyma 8m100 (μεγάφωνα) = εάν και δυνατά μεγάφωνα δεν παύουν να θεωρούνται για τα δικά μου γούστα τσιρίδες και εχουν ξερό ήχο.


Impact 250.2 (ενυσχητής δυκάναλος) = τον έχω ακούσει πάνω σε 8 beyma 8m100 (μεγάφωνα) και 2 beyma cp21f (tweeter) και οφείλω να πω πως τα πέζει άνετα για πολές ώρες.


Formula x 4000D (ενυσχητής μονοκάναλος) τα λόγια είνε περιτά οτι και να πω απλά εινε ο καλύτερος που εχω ακούσει ως στιγμής, οτι και να του βάλεις τα παίζει και όσο αναφορά τα ρεύματα νομιζώ πως δεν απαιτεί και πολά πολά γιαυτό και θα τον προτιμούσα.


Εγώ βασικά ειμε ενδιάμεσα σε δύο περιπτώσεις,


1) να βάλω 4 διερούμενα ηχεία για να μην τρυπήσω πόρτες κατά προτίμηση focal ( τα είχα ακούσει παλία και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η ποιότητα τους,


2) να βάλω 2 beyma cp21f και 8 ηχεία 8ιντσα (κάτι σε ποιο ποιοτικό απο τα beyma 8m100 αλα εξήσου δυνατό)


Αυτο που με προβλιματιζει εινε, ενώ τα focal εινε ποιο ποιοτικά νομιζω δεν θα πέζουν αρκετά δυνατά οσο τα beyma, και τα beyma ενώ μου αρεσει η ένταση τους με χαλάει η ποιότητα που βγάζουν. Τωρα, ή 4 δυνατά ποιοτικά διερουμενα,η 8 8ιντσα δυνατά οσο τα beyma αλλά ποιο ποιοτικά.


Και επηδή όπως σας ανέφερα θα θέλω να τα παίζω δυνατά, θα ήθελα να μου πρωτείνετε ενυσχητές και για τις δυο περιπτώσεις και σε κάτι που να κόβει τις συχνότητες μεχρι 250hz απο τα ηχεία για να μην καούνε. (Η καποια καλη πηγή που να το κανει χωρις να χρειαζετε να το κανει ο ενυσχητης)


Το budget μου δεν ξεπερνάει τα 1500€ (χωρίς μπαταρίες)
Με ενδιαφερει κυρίως σε μεταχειρισμενα πράγματα γιαυτό θα σας παρακαλούσα να μου ανέφερετε και τις τιμες.


Πολυ πιθανών τα πράγματα να μπούνε σε mercedes glk 300



Όλες οι γνώμες εινε καλοδεχούμενες.



(Με συγχωρείτε που τα ρωτάω όλα αυτά μαζί)