Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 97

Θέμα: Υποψίες για κλοπή κοινόχρηστου ηλ. ρεύματος ή διαρροή

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Το μαμήσαμε το θέμα, γυρίζοντας στα ασανσέρια. Αλλά έχω μία απορία. Οι ανελκυστήρες έχουν ένα αντίβαρο, που νομίζω οτι θα πρέπει να αντιστοιχεί σε ένα ποσοστό περίπου στο μισό του μέγιστου επιτρεπόμενου βάρους, ώστε τελικά να ψιλο-ζυγίζει η κατάσταση μεταξύ καμπίνας και αντίβαρου λαμβάνοντας υπόψη και κάποιους επιβάτες. Ετσι το ζόρι το τραβάει το συρματόσκοινο, κι όχι ο κινητήρας.
    Αρα, το μέγιστο φορτίο για τον κινητήρα πρέπει να προκύπτει όταν κατεβαίνει άδεια η καμπίνα (και ανεβαίνει το αντίβαρο), ενώ όταν κινείται με κάποιους επιβάτες είναι μέτρια η κατάσταση. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μαμήσαμε το θέμα, γυρίζοντας στα ασανσέρια. Αλλά έχω μία απορία. Οι ανελκυστήρες έχουν ένα αντίβαρο, που νομίζω οτι θα πρέπει να αντιστοιχεί σε ένα ποσοστό περίπου στο μισό του μέγιστου επιτρεπόμενου βάρους, ώστε τελικά να ψιλο-ζυγίζει η κατάσταση μεταξύ καμπίνας και αντίβαρου λαμβάνοντας υπόψη και κάποιους επιβάτες. Ετσι το ζόρι το τραβάει το συρματόσκοινο, κι όχι ο κινητήρας.
    Αρα, το μέγιστο φορτίο για τον κινητήρα πρέπει να προκύπτει όταν κατεβαίνει άδεια η καμπίνα (και ανεβαίνει το αντίβαρο), ενώ όταν κινείται με κάποιους επιβάτες είναι μέτρια η κατάσταση. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου?
    Αντίβαρο=βάρος καμπίνας +μισό ωφέλιμο φορτίο

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CitizenX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοω να δουμε λογαριασμους του δικου του σπιτιου-παρκινγκ
    Όχι να δεις τον κοινόχρηστο σαν πρώτη φάση και να πάρεις μια γνώμη ηλεκτρολόγου ίσως.
    Βασικά να δεις την κατανάλωση και γενικά ότι λέει να δεις αν τελικά είναι τόσα πολλά τα δημοτικά τέλη και ότι άλλο έχει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    CitizenX
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Τα εχω δει ολα αυτα, γιατι τα πηρα μονος μου απο τη ΔΕΗ. Οσο γραφει ο λογαριασμος, τοσο χρεωνει στα κοινοχρηστα. Απλα ψαχνουμε να βρουμε γιατι εχουμε μεγαλη καταναλωση. Ηλεκτρολογο θα φερουμε καποια στιγμη συντομα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    CitizenX
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Μιλησα με ενα γνωστο μου που τοποθετει-συντηρει ανελκυστηρες. Μου ειπε οτι για την καταναλωση θα δουμε μεγαλη διαφορα αν αλλαξουμε το "parking" του ασανσερ και παραμενει στον οροφο, αντι να κατεβαινει κατω στο υπογειο, και οτι οντως το υδραυλικο καιει ρευμα βασικα μονο στην ανοδο. Το για ποσα ατομα ειναι το ασανσερ δε παιζει τοσο μεγαλο ρολο στη διαφορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Κατά την γνώμη ας με διορθώσουν :

    1) Βρίσκεις περίπου πόσο καταναλώνουν σε αναμονή τα ασανσέρ + φώτα καμπίνας κ.λ.π.

    2) βρίσκεις τι άλλο υπάρχει και τι καταναλώνει σε αναμονή ενισχυτές κεντρική TV + κουδούνια κεντρικά + φώτα που τα έχετε συνέχεια αναμμένα ( είσοδο ...ταράτσα..υπόγειο) κ.λ.π.

    Αν πάς το βράδυ ή μεσημέρι πού οι οικοδομή "κοιμάτε" δές το ρολόι της ΔΕΗ κοινόχρηστο .
    Δες πόσες φορές γυρίζει και πόσα γυρίσματα κάνει το λεπτό (γράφει πάνω πόσα γυρίσματα είναι kw..)

    Συγκρίνεις το πραγματικό (γυρισμα ΔΕΗ ) με το τι έχεις βρεί ότι θα έπρεπε να έχεις σε αναμονή .....


    Μετά βγάζεις τα συμπεράσματα σου ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν κατάλαβα γιατί των 8 ατόμων έχει διπλάσια κατανάλωση από τον 4 ? το ότι μπορεί να σηκώσει το βάρος 8 ατόμων αν μπει μέσα ένας μόνο θα κάψει ρεύμα για 8?
    και γιατί τα υδραυλικά καίνε περισσότερο ρεύμα από τα παλιά? τα παλιά καίγανε ρεύμα και στην άνοδο και στην κάθοδο. τα υδραυλικά μόνο στην άνοδο. ακόμα και να υποθέσουμε ότι κατεβάζουν το ασανσέρ στο χαμηλότερο επίπεδο μετά από λίγη ώρα(που δεν νομίζω να είναι 1 λεπτό αλλά αρκετά περισσότερο και ανάλογα την ρύθμιση) τότε απλά θα κάψει ρεύμα όσο και το απλό(στο περίπου) με βάση το σκεπτικό ότι πρέπει να σου έρθει- έρχεται πάντα από το χαμηλότερο επίπεδο.
    Υπαρχει νομοθεσια για αυτο που λες για το χαμηλοτερο επιπεδο " το λεγομενο παρκιν" .

    Τα υδραυλικα καινε και στην ανοδο και στην κάθοδο γιατι δουλευει η αντλια τους.
    Στα μηχανικα καινε προς την μια κατεύθυνση γιατι εχουν και τα αντιβαρα και γινετε η κινηση της αλλης φορας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CitizenX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο κανει ναι. Ρυθμιζεται καθολου αυτο? Δηλαδη να μην πηγαινει στο υπογειο, αλλα στο ισογειο? Ή να πηγαινει μετα απο 3 ωρες πχ , οχι μετα απο μερικα λεπτα?
    Ειναι ανα 15λεπτα νομιζω. Θα πρεπει να μιλησεις με τον συντηρητη σου ειτε να στο απενεργοποιησει τελειως η να μιλησει με την εταιρια που εχει φτιαξει τον πινακα αν μπορουν να το προγραματισουν με αλλο χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs07g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα υδραυλικα καινε και στην ανοδο και στην κάθοδο γιατι δουλευει η αντλια τους.
    Τότε πώς γίνεται να λειτουργεί με μια μικρή 12V μπαταρία ο αυτόματος απεγκλωβισμός που κατεβάζει τον θάλαμο στο πλησιέστερο πιο χαμηλό επίπεδο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #60
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Ο απεγκλωβισμος απλα τροφοδοτει μια απο τις βαλβιδες που εχουνε την ανοιγει,χανει πιεση και σε κατεβαζει στον απο κατω οροφο.

    Δεν δουλευει ολη η αντλία αλλα ανοιγει μια βαλβιδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαρροή ρεύματος.
    By panosdim82 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 15:47
  2. Διαρροή ρεύματος
    By diamantisi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-14, 00:29
  3. Διαρροή ρεύματος σε moto
    By silver_21 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 16:50
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 13:37
  5. Κλοπή ρεύματος
    By Papas00zas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-12, 22:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας