Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: πατεντα για κυκλικο διπολο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mάριος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή πατεντα για κυκλικο διπολο

    παιδια καλησπερα. εχω ενα κυκλικο διπολο fm κατασκευης του μπουρλα το οποιο ειναι συναρμολογουμενο δηλαδη το boom και το στοιχειο του διπολου συναρμολογουνται. το boom του διπολου ειναι 1 μετρο. συμβαινει ομως το εξης. απ' οτι εχω διαβασει πρεπει το υψος του διπολου απο το εδαφος να απεχει αποσταση l του μηκους κυματος δηλαδη 3 μετρα τουλαχιστον κι εγω στην ταρατσα μου δεν μπορω να σηκωσω τοσο μεγαλο ιστο. διπλα μου ακριβως εχω μια μονοκατοικια οπου η ταρατσα της εχει πολυ χαμηλοτερο υψος απο τη δικη μου. επισης εχω μια yagi 3αρα και παλι κατασκευης του μπουρλα συναρμολουμενη και το boom της ειναι 1,6 μετρο. επειδη λοιπον δεν μπορω να σηκωσω τοσο μεγαλο ιστο σκεφτηκα το εξης, να παρω μια βαση ομπρελας τσιμεντου και να βαλω εναν ιστο 2 μετρα εκει μεσα. να συνδεσω το στοιχειο του κυκλικου διπολου στην ακρη του boom της 3αρας yagi. ετσι το κυκλικο διπολο θα εχει boom 1,6 μετρα και αυτο θα το ενωσω στον ιστο πανω πανω και θα μετακινησω τη βαση ομπρελας διπλα στο διαζωμα της ταρατσας μου ακριβως πριν τη διπλανη. επομενως το στοιχειο του κυκλικου διπολου θα αιωρειται πανω απο την διπλανη ταρατσα αλλα και το 1 μετρο του boom μιας και το υπολοιπα 0,6 μετρα θα ξεκινανε απο τη βαση ομπρελας και θα ξεπερναει το διαζωμα. ετσι και θ' απεχει το διπολο αποσταση l μιας και θα αιωρεται πανω απο την διπλανη ταρατσα και θα ειναι ουσιαστικα σαν να εχει μπει ενας νοητος ιστος πολλων μετρων απο τη διπλανη ταρατσα που θα εχει επανω το κανονικο διπολο με το boom του 1 μετρου. τωρα απο την ταρατσα μου εχω πολυ καλη οπτικη οποτε δεν χρειαζεται να σηκωσω πιο μεγαλο ιστο απο τον 2μετρο που θα εχω στη βαση ομπρελας απλα μ' ενδιαφερει το στοιχειο του διπολου ν' απεχει αποσταση l απο το εδαφος για ν' αποφυγω τις ανακλασεις. τι λετε εσεις θα δουλεψει σωστα ετσι; σας στελνω κι ενα προχειρο σχεδιο που εφτιαξα για να δειτε καλυτερα τι εννοω. σας ευχαριστω πολυ.

    χωρίς τίτλο.JPG

    υ.γ. : σκεφτομαι φυσικα και το αλλο να βαλω το κυκλικο διπολο οπως ειναι με το boom του 1 μετρου χωρις ν' αλλαξω τιποτα σ' ενα τετοιο ιστο τηλεσκοπικο αλουμινου https://www.antennashop.gr/index.php...53&product=959 και να τον βαλω μεσα στην βαση ομπρελας και να σηκωσω ετσι το διπολο στα 3,5 μετρα στην ταρατσα μου και μονο χωιρς να πιασω τη διπλανη. θελω να το σηκωσω μονο για ενα βραδυ και μετα θα το ξανακατεβασω αλλα χωρις να βαλω αντιρρηδες. θα το αντεξει για ενα βραδυ ή θα πεσει και θα εχουμε προβληματα; καλυτερα ειναι να κανω αυτο που ειπα πριν η αυτο που ειπα τωρα; ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phantom : 27-05-16 στις 23:13

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έλεγα ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί τόσο η απόσταση του δίπολου από το έδαφος. Ελάχιστα παίζει ρόλο. Αυτό που ίσως είναι πιο σημαντικό, είναι να μην υπάρχουν μεταλλικά αντικείμενα κοντά στην κεραία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mάριος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    σ' ευχαριστω πολυ. βασικα εχω αυτη τη βαση ομπρελας http://www.myseason.gr/basi-omprelas...11a0ae45c057c7 που ειναι 37 κιλα. αν βαλω τον τηλεσκοπικο ιστο αλουμινιου 3,5 μετρων που δειχνω στο link πιο πανω και σηκωσω εκει το διπολακι το κανονικο με το boom του 1 μετρου, πιστευεις πως θ' αντεξει εκει οχι για μονιμα αλλα για ενα βραδυ δηλαδη 5-6 ωρες η υπαρχει περιπτωση να πεσει απο αερα ή απο κατι αλλο; μιλαμε παντα υπο κανονικες συνθηκες ανεμων και καιρικες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phantom : 28-05-16 στις 00:43

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ' ευχαριστω πολυ. βασικα εχω αυτη τη βαση ομπρελας http://www.myseason.gr/basi-omprelas...11a0ae45c057c7 που ειναι 37 κιλα. αν βαλω τον τηλεσκοπικο ιστο αλουμινιου 3,5 μετρων που δειχνω στο link πιο πανω και σηκωσω εκει το διπολακι το κανονικο με το boom του 1 μετρου, πιστευεις πως θ' αντεξει εκει οχι για μονιμα αλλα για ενα βραδυ δηλαδη 5-6 ωρες η υπαρχει περιπτωση να πεσει απο αερα ή απο κατι αλλο; μιλαμε παντα υπο κανονικες συνθηκες ανεμων και καιρικες.
    Θα πέσει . μπορεί να είναι 37 κιλά αλλά δεν έχει ακτίνα επαφής με έδαφος / διάμετρο περιφέρειας και σε συνδυασμό με τα 3,5 μέτρα "μοχλό" έστω και αν αναφερόμαστε σε σκέτη σωλήνα , αν όχι να πέσει θα ταλαντώνεται επικίνδυνα.
    Είναι μονόδρομος οι αντιρήδες (μόλις πρόσφατα είδαμε Πανελλαδικό βίντεο στα μέσα ενημέρωσης για μια μάνα με το παιδί της σε καροτσάκι που της έπεσε στο κεφάλι μάρμαρο και την άφησε επιτόπου ) . Θα ήθελες μια τέτοια κατάσταση?
    Σιγά τις αντιρήδες , πανεύκολη υπόθεση (γιατί όμως? στο απαγορεύει το καταστατικό της οικοδομής?)

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όπως είπε και ο Πέτρος μην εμπιστεύεσαι μια τέτοια βάση. Είναι καλύτερα ιστός και κεραία να δεθεί με μια πιάστρα σε ένα στέρεο σημείο, έστω κι αν η δοκιμή σου είναι για κάποιες ώρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mάριος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παιδια. εννοειται πως δεν θελω να δημιουργηθουν προβληματα. αν δεσω τον ιστο 3,5 μετρα σ' ενα καγκελο με το διπολο πανω με δαγκανες θ' αντεξει χωρις αντιρρηδες;επισης η πατεντα που σας εδειξα πιο πανω με το boom της yagi πως σας φαινεται; βασικα θελω ν' αποφυγω τυχον ανακλασεις του σηματος και επηρεασμους λοβοδιαγραμματος γι' αυτο και σκεφτηκα αυτη την πατεντα. πιστευετε οτι θ' αντεξει εκει, εστω κι αν ο ιστος αντι για 2 μετρα ειναι 1,5;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Αν το κάνεις έτσι θα αντέξει, ωστόσο το να έχεις το τέλειο λοβοδιαγράμμα είναι λίγο δύσκολο όπως και να χει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mάριος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    electron οταν λες αν το κανω ετσι θ' αντεξει εννοεις αν καταλαβα καλα την πατεντα με το boom της yagi και τη βαση ομπρελας, σωστα; το λοβοδιαγραμμα ομως ως προς τι θα χαλασει; βασικα θ' αλλοιωθει πολυ ετσι; μηπως γνωριζεις αν το προβλημα στο λοβοδιαγραμμα θα ειναι στις περιοχες μπροστα απο το διπολο ή στις πισω;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phantom : 29-05-16 στις 22:35

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Για τη στήριξη εννοώ να πιάσεις τον ιστό με την κεραία σε σταθερό σημείο και όχι με την βάση της ομπρέλας. Ο λοβός πάντα αλλοιώνεται από διάφορα μεταλλικά αντικείμενα και τεχνητά εμπόδια που βρίσκονται κοντά στη κεραία. Απλά προσπαθούμε πάντα στο μέτρο του δυνατού να εξαλείψουμε αυτόν τον παράγοντα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mάριος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    οποτε θα δεσω τον ιστο 3,5 μετρα σε καγκελο με δαγκανες και μιας και ειναι τηλεσκοπικος θα ανεβοκατεβαζω ετσι το διπολο. τωρα για το λοβο και ν' αλλοιωθει και λιγο δεν τρεχει τιποτα. ευχαριστω πολυ παντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΑΤΕΝΤΑ ΓΙΑ ΡΟΛΟΪ
    By Papas00zas in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-13, 15:04
  2. ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ (ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ)
    By beretasg7 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-12, 04:13
  3. Διπολο για CB
    By Kostas375 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 15:54
  4. ΔΙΠΟΛΟ ΓΙΑ FM
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 20:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας