Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 65

Θέμα: Φορτιστης μπαταριας αυτοκινητου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παιδιά να ρωτήσω εγω εγκυκλοπαιδικά, οι φορτιστές μπαταριών αυτοκινήτου δουλεύουν με constant current ή constant voltage γενικά κατά τη φόρτιση?

    Υ.γ Ενημερωτικά ο φορτιστής μπαταριών αυτοκινητου του λιντλ είναι ενα σκουπίδι τουλάχιστον το περσινό μοντέλο έγινε ανταλλακτικά καθώς δεν μπορούσες να του βρεις ακρη, φορτιζε οποτε ηθελε...Φετος τον ξαναπετυχα λιντλ ηταν λιγο διαφορετικος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο ρε φίλιππε που έβαλες μια τάξη στο θέμα
    Ελπίζω να με συγχωρήσεις που εγώ φορτίζω εν σειρά διαφορετικές χωρητικότητες
    Και τί με ενδιαφέρει εμένα τί κάνεις εσύ; Αλλά μια και το κάνεις και το έχεις ψάξει πες μας σε ποια τάση σταματάει ο φορτιστής τη φόρτιση και τί τάση έχει τότε η καθεμιά από τις μπαταρίες. Πού ξέρεις, μπορεί τελικά να έχω άδικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    28,8v με 14,4v σε κάθε μπαταρία

    Πέρασα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    28,8v με 14,4v σε κάθε μπαταρία

    Πέρασα
    Αλήθεια; Εγώ λέω ότι καθώς οι μπαταρίες θα είναι σε σειρά το ρεύμα που περνάει και από τις δύο θα είναι πάντα το ίδιο. Αν το ρεύμα που δίνει ο φορτιστής είναι 6Α, τότε η μπαταρία των 75Ah θα χρειαστεί 12.5 ώρες για να γεμίσει πλήρως, ενώ αυτή των 120Ah θα χρειαστεί 20 ώρες για να γεμίσει πλήρως. Άρα λοιπόν εάν φορτιστούν όντας ενωμένες σε σειρά, 12.5 ώρες μετά την έναρξη της φόρτισης η 75Ah θα είναι ήδη γεμάτη ενώ η 120Ah θα είναι μισοφορτισμένη. Αν παρατείνεις τη διάρκεια της φόρτισης άλλες 7.5 ώρες ώστε να φορτίσει πλήρως και η 120Ah, τότε αυτόματα έχεις υπερφορτίσει την 75Ah. Κάνω κάπου λάθος; Ή θα ήταν χειρότερα να τις βάλεις παράλληλα και να τις φορτίσεις στα 12V οπότε και δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα; Και μια και απ'ότι βλέπω δεν συμφωνείς:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από την παράλληλη σύνδεση ( και την μεγάλη διαφορά χωρητικότητας) τίποτα δεν είναι λάθος και όλα επιτρέπονται στις μπαταρίες μολύβδου
    ...πες μας τί πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν φορτιστούν δύο μπαταρίες διαφορετικής χωρητικότητας ενωμένες παράλληλα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos
    Παιδιά να ρωτήσω εγω εγκυκλοπαιδικά, οι φορτιστές μπαταριών αυτοκινήτου δουλεύουν με constant current ή constant voltage γενικά κατά τη φόρτιση?
    Οι απλοί φορτιστές δουλεύουν με σταθερή τάση, αν και το "σταθερή" είναι λίγο υπερβολή.
    Οι πιό σύνθετοι συνδυάζουν και τα δύο. Ξεκινάνε με ένα στάδιο "ξυπνήματος" της μπαταρίας, περνάνε στο κυρίως στάδιο της φόρτισης με μεγάλη ένταση, και αποτελειώνουν με πιό απαλή φόρτιση η οποία γίνεται και συντήρηση όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος.
    Με constant current θα δείς φορτιστές-καροτσάκια που έχουν σε ηλεκτρολογεία, όπου θέλουν βεβιασμένη έντονη φόρτιση για σύντομο διάστημα. Και σου δείχνουν και με καμάρι οτι κοχλάζουν τα υγρά, επειδή της δίνουν πολλή ενέργεια.
    Πάντως όσο πιό πολύ διαρκεί η σιγανή φόρτιση, τόσο καλύτερα γίνεται η δουλειά. Απλά όπως αναφέρθηκε, οι μπαταρίες μολύβδου είναι γαϊδούρια και αντέχουν την κακομεταχείριση για αρκετό καιρό. Όλες βέβαια κάποτε χαλάνε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    εμένα
    7Ah και 5Ah και μου κάθονται καλά χρόνια τώρα

    Να μην σου πω τι Ah φορτίζαμε εν σειρά στο συνεργείο που δούλευα ένα φεγγάρι

    Όχι ότι είναι το σωστό, αλλά εδώ δεν είμαστε σχολείο κολλημένοι στην θεωρία
    Η πράξη έχει τις ανοχές της

    Αλλά πάλι εκτροχίασες το θέμα, μια φορά μπορείς να απαντήσεις συγκεκριμένα στον ερωτώντα και να μην βαθμολογείς όσους επιχειρούν να τον βοηθήσουν

    Αλλιώς κόφτους όλους για τον Σεπτέμβριο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα που έχεις εσύ και ορισμένοι άλλοι; Ότι αν εγώ πω πως κάνετε λάθος, αυτό για έναν περίεργο λόγο πάντα σας ενοχλεί. Και η ενόχληση χειροτερεύει όταν εξηγώ το γιατί κάνετε λάθος.

    Άρα λοιπόν παραδέχεσαι ότι αυτό που είπες για τη φόρτιση σε σειρά δεν είναι το σωστό (το βάζω εδώ με quote ώστε ακόμα κι αν κάνεις edit να μην κρύβεται):
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι είναι το σωστό, αλλά εδώ δεν είμαστε σχολείο κολλημένοι στην θεωρία
    Η πράξη έχει τις ανοχές της
    Και αφού λοιπόν παραδέχεσαι κι εσύ ότι είναι έτσι, πες μας τώρα γιατί στράβωσες που σε διόρθωσα, εκτός βέβαια αν σε ενοχλεί απλά το γεγονός ότι αυτός που το έκανε ήμουνα εγώ. Άλλη φορά λοιπόν άμα δεν σου αρέσει να σε διορθώνω, να μην προτείνεις πράγματα που ήδη ξέρεις ότι είναι λάθος.

    Και μια και σιχαίνεσαι τη θεωρία αλλά αγαπάς την πράξη, πες μας πρακτικά τί πρόβλημα υπάρχει να φορτιστούν οι μπαταρίες παράλληλα. Διότι σίγουρα στην πράξη κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει αφού πάντα η θεωρία και η πράξη πάνε αντίθετα. Διότι η πράξη από μόνη της είναι χρήσιμη, η θεωρία όμως προέκυψε, όχι για να προβλέπουμε τί θα συμβεί στην πράξη, αλλά για να έχουν και κάτι να ασχολούνται ακόμα και όσοι δεν ξέρουν να βιδώσουν μια βίδα, όπως είμαι π.χ. εγώ.

    Στο συνεργείο βάζατε και πετρέλαιο σε βενζινομηχανές για να δουλέψουν; Όχι; Πολύ κακώς δεν το κάνατε, διότι εκτός του ότι είναι πιο φτηνό από τη βενζίνη, αν βάλεις στο βενζινοκινητήρα 30% ντήζελ και 70% βενζίνη μια χαρά δουλεύει. Δεν έχει σημασία ότι έχει σχεδιαστεί να δουλεύει με βενζίνη, στην πράξη έχει ανοχές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (31-05-16)

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια!!!!!! Γιατι τσακωνεστε χωρις λογο? Γιατι βαλατε στην κουβεντα την φορτιση των 2 μπαταριων ΜΑΖΙ? ποιος ο λογος? και τσακωνεστε αδικα??

    Σας ξανακανω copy paste το προηγουμενο ποστ μου το οποιο τελικα με τον καβγα σας (αχρειαστο καβγα) μου μισο απαντησατε:


    καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση,
    ισως το ειπα λαθος. Δεν εννουσα να φορτισω τις 2 μπαταριες μαζι.
    Μια Μια τις μπαταριες εννουσα.
    Δηλαδη αν και 20-24 ωρες θα φορτισει η μπαταρια? χωρις καποιο προβλημα στον φορτιστη ή στην μπαταρια?
    Την μπαρατια των 75Ah θα θελω ενα φορτιστη γυρω στα 23Α?

    Ο λογος που ρωταω για τον 6 ή 8 Α ειναι επειδη δεν θα τον χρησημοποιω συχνα. οποτε (σπανια) χρειαστει. Δεν με πειραζι δλδ αν παρει περισσοτερη ωρα να φορτιση η μπαταρια.
    Φτανει να μην υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια ειτε ο φορτιστης ειτε η μπαταρια. Η δουλεια μου να γινει και ας παρει περισσοτερο χρονο....

    Μην τσακωνεστε για τετοια πραγματα!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Δεν θα πάθει ζημιά ούτε ο φορτιστής ούτε η μπαταρία. Απλά η φόρτιση θα πάρει περισσότερο χρόνο. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει είναι αν ο φορτιστής ελέγχει το χρόνο που διαρκεί η φόρτιση, στην περίπτωση αυτή μπορεί να σου βγάλει ένδειξη ότι η μπαταρία που του έβαλες να φορτίσει είναι χαλασμένη, ενώ εσύ απλά του έχεις βάλει μια καλή μπαταρία πολύ μεγάλης χωρητικότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να ρωτήσω εγω εγκυκλοπαιδικά, οι φορτιστές μπαταριών αυτοκινήτου δουλεύουν με constant current ή constant voltage γενικά κατά τη φόρτιση?
    Και τα δύο: Τυπικά, αρχικά Constant Current στο 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας, οπότε η τάση ανεβαίνει σιγά σιγά, και όταν προχωρήσει κάπως η φόρτιση, Constant Voltage περίπου στα 14.5V (προκειμένου για 12βολτες μπαταρίες), οπότε το ρεύμα πέφτει σιγά σιγά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φορτιστης μπαταριας μολυβδου 6v 1.3AH
    By loukast26 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-20, 16:40
  2. φορτιστης μπαταριας
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 11:13
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-11, 18:11
  4. Φορτιστης μπαταριας...
    By Billll in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-10, 23:31
  5. Φορτιστης μπαταριας
    By pavlakis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-08, 23:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας