Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 65

Θέμα: Φορτιστης μπαταριας αυτοκινητου

  1. #41
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη αν μια μπαταρία χ την βάλεις μονή της θα απορροφήσει τη ιδια ενεργεία που θα απορροφήσει είτε είναι με άλλες δέκα παραλληλες.δεν αλλάζει αυτο.θα τραβάει κάθε μια διαφορετικό ρεύμα φόρτισης .

    ναι άλλα αυτή που θα τραβάει περισσότερο ρεύμα θα προκαλεί πτώση τάσης με αποτέλεσμα η άλλη που τραβάει λιγότερο ρεύμα θα πρέπει
    να περιμένει ''την σειρά της'' μέχρι η μεγαλύτερη να φορτίσει πλήρως και να
    υπάρξει αρκετή τάση για να αρχίσει η διάφορα δυναμικού να την φορτίσει και αυτή,, όμως όταν αρχίσει να ''περισσεύει''ταση η πρώτη μπαταρία θα συνεχίσει να φορτίζει, ετσι ο φορτιστής θα κανει υπερωρίες
    χωρις ομως να φορτίζει κανονικά ούτε την μια ούτε την αλλη. Αυτο ενωει ο Δημήτρης το οτι ο φορτιστής θα δουλεύει εσαεί χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Σε παράλληλη σύνδεση, εφόσον υπάρχει ροή ενέργειας και μεταξύ των μπαταριών λόγω διαφορετικής τάσης τους (κάτι που είναι πρακτικά σίγουρο), τότε θα υπάρχουν και απώλειες ενέργειας μιάς και ο φορτιστής τελικά καλείται να "διπλοφορτίζει" ένα μέρος της συνολικής χωρητικότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Και η ενεργεια που θα πηγαινει ρε παιδια;θα αποβαλεται μεσω θερμοκρασιας απο τα καλωδια;μιλαμε για 10Α φορτιση.απωλειες μηδαμινες.τωρα για τις υπερωριες του φορτιστη δεν μπορω να το καταλάβω.αυτος θα δουλευει με μια καμπυλη ρευματος σε συναρτηση με την ταση,αν ισχύει αυτο που λετε η παραπανω ενεργεια πιυ θα αποδίδει τι γινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (31-05-16)

  5. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι καταλήξουμε όμως για σε λίγο αρχίζει η βαθμολόγηση γραπτών
    Αυτό βλέπω, σε τρώει το κεφάλι σου!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως βίδα βιδωμένη από εσένα δεν έχουμε δει
    Σε αυτό έχεις δίκιο! Διότι μόνο μια φωτογραφία κατασκευής μου έχει εμφανιστεί στο φόρουμ, και αυτή από άλλον! Στο #23 εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/show...F1%F4%DC%F1%E9
    και ναι, δεν περιέχει βίδες! Την επόμενη φορά αντί για φίσες λέω να βάλω κλέμες πλακέτας μήπως και σε πείσω... Α, και το κύκλωμα φυσικά δεν είναι σχεδίαση δικιά μου, στο Internet το βρήκα, όπως πάντα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως είσαι καθηγητής, να το ξέρουμε να αποδεχόμαστε τις παρατηρήσεις σου
    Όχι, μου το έχουν προτείνει τουλάχιστον 3 φορές αλλά αρνήθηκα (λυπήθηκα τα καημένα τα παιδιά)! Λες να το ξανασκεφτώ την επόμενη;
    Οπότε τώρα που ξέρεις πως δεν είμαι καθηγητής, νιώσε ελεύθερος να μην αποδέχεσαι τις παρατηρήσεις μου (και των υπόλοιπων μη καθηγητών βέβαια)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ίσως δεν θα συμφωνήσεις πάλι, αλλά
    Όχι δεν θα έβαζα παράλληλα 2 μπαταρίες διαφορετικών Ah
    Σε φόρτιση

    Ίσα ίσα, συμφωνώ, δεν θα έβαζες...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε φόρτιση ώσπου να φορτιστεί η μεγάλη θα μου είχε βράση την μικρή

    Αγαπητέ μου φίλε Βαγγέλη, για να σου βράσει η μικρή θα πρέπει η τάση της να ξεπεράσει τα 16V, δηλαδή η τάση και της μεγάλης επίσης να ξεπεράσει τα 16V αφού είναι παράλληλα... Άρα αν σου τις βράσει, μαζί θα σου τις βράσει, και το ίδιο θα έκανε αν ήταν και μια μπαταρία μόνη της...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός φόρτισης η μικρή θα φορτιζόταν από την μεγάλη

    Όχι
    Αυτή με τη μεγαλύτερη τάση θα φόρτιζε αυτήν με την μικρότερη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε φορτίο η μικρή δεν θα συμμετείχε ουσιαστικά, απλά θα επιβάρυνε την μεγάλη

    Όχι, θα τροφοδοτούσε κι αυτή το φορτίο
    Έτσι αν έχεις παράλληλα μια μπαταρία 40Ah και μια 5Ah το φορτίο θα λειτουργήσει παραπάνω χρόνο σαν να είχες μια μπαταρία 45Ah
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    υγ. Φίλιππε μα ουτε τον νόμο του Ωμ δεν ξερεις ?? =
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια; Εγώ λέω ότι καθώς οι μπαταρίες θα είναι σε σειρά το ρεύμα που περνάει και από τις δύο θα είναι πάντα το ίδιο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι αλλο θα ακουσουμε τελος παντων...
    Αυτό λέω κι εγώ! Τί άλλο θα ακούσουμε ακόμα! Άκου λέει το ρεύμα από δυο πράγματα ενωμένα σε σειρά είναι πάντα το ίδιο!

    Τον νόμο του Ωμ πού να τον ξέρω; Αφού κάθε φορά λέει αυτά που φαντάζεσαι εσύ, σωστά ή λάθος!

    Εάν οι μπαταρίες, όσο διαφορετικές και να είναι, ενωθούν παράλληλα, τότε έχουμε μόνο μία τάση στα άκρα τους. Εάν η μία από τις δύο είχε πριν τον παραλληλισμό μεγαλύτερη τάση, τότε αυτή θα αρχίσει να φορτίζει την άλλη πριν ακόμα τις συνδέσουμε στον φορτιστή. Ο φορτιστής τελικά θα τις φορτίσει και τις δύο πλήρως διότι θα σταματήσει όταν η τάση στην έξοδό του είναι 14.5V και επειδή οι μπαταρίες είναι παράλληλα αυτή την τάση θα έχουν τελικά και οι δύο οπότε θα καταλήξουν πλήρως φορτισμένες. Και όλα αυτά άσχετα από τη χωρητικότητα που έχει η καθεμιά ή το πόσο γερασμένη ή μισοφορτισμένη ήταν πριν. Απλά κατά τη φόρτιση το ρεύμα που θα τραβάει η κάθε μπαταρία δεν θα είναι πάντα το ίδιο, αυτό όμως δεν επηρεάζει τη διάρκεια της φόρτισης. Πού είδατε ορισμένοι ότι η φόρτιση δεν θα τελειώσει ποτέ;

    Αυτά δεν ισχύουν για την περίπτωση φόρτισης σε σειρά. Εκεί θα πρέπει οι μπαταρίες και συγκεκριμένα τα στοιχεία τους να είναι όμοια ως προς τη χωρητικότητα και την κατάσταση (γήρανση, επίπεδο φόρτισης) για να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, όπως ασφαλώς συμβαίνει στα στοιχεία που υπάρχουν μέσα σε μια μπαταρία.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 31-05-16 στις 15:37

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (01-06-16), vasilllis (31-05-16)

  7. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Like μόνο και μόνο για την υπομονή σου να απαντήσεις στις αναφορές μου με διαφορετικά λόγια ώστε να αποδείξεις ότι εσύ έχεις δίκιο

    Παραιτούμε για σήμερα γιατί είμαι και κουρασμένος


    Λεω ότι [Εκτός φόρτισης η μικρή θα φορτιζόταν από την μεγάλη]
    Λες [Όχι Αυτή με τη μεγαλύτερη τάση θα φόρτιζε αυτήν με την μικρότερη]

    Εξυπακούεται ότι η μεγάλη μπαταρία θα είχε περισσότερα Ah θα άντεχε περισσότερο ώστε με μεγαλύτερη τάση να φορτίζει την μικρή

    Έλεος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GR_KYROS : 31-05-16 στις 16:17

  8. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Άντε, καλή ξεκούραση, αύριο σε περιμένω πιο ζωντανό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Κρίμα που δεν μπορεί να μας διαφωτίσει για το θέμα μας ο Μισέλ ο Λιάπης. Κυκλοφορούσε το τουτού με πλαστές πινακίδες για να φορτίσει "τις μπαταρίες του". Αραγε σε σειρά τις είχε ή παράλληλα το Jeep?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  10. #48
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS
    μήπως είσαι καθηγητής, να το ξέρουμε να αποδεχόμαστε τις παρατηρήσεις σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όχι, μου το έχουν προτείνει τουλάχιστον 3 φορές αλλά αρνήθηκα (λυπήθηκα τα καημένα τα παιδιά)! Λες να το ξανασκεφτώ την επόμενη;
    Οπότε τώρα που ξέρεις πως δεν είμαι καθηγητής, νιώσε ελεύθερος να μην αποδέχεσαι τις παρατηρήσεις μου (και των υπόλοιπων μη καθηγητών βέβαια)
    .

    κάποιος κοινός γνωστός μας μου είπε οτι σου κάνανε πρόταση και για ψήστης σε σουβλαντζιδικο και εκει δεχτηκες την θέση !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Ωραία και αφού συμφωνήσαμε διαφωνώντας, ας κλείσουμε το θέμα εδώ, να πάμε να χαλάσουμε κάποιο άλλο
    Και να καταγράψω κάποια συμπεράσματα μήπως και σώσω τον βαθμό μου

    1. Οι μπαταρίες μολύβδου έχουν ανοχές ώστε να μπορούμε να τις κακομεταχειριστούμε λίγο
    2. αν δεν υπάρχει ανάγκη ταχείας φορτίσεως καλό είναι να την φορτίζουμε με ρεύμα 1/10 έως 1/30 της χωρητικότητάς της
    3. μπορούμε να την έχουμε σε ετοιμότητα μόνιμα στην φόρτιση με αυτόματο όριο 13,8v
    4. Μπορούμε να φορτίσουμε εν σειρά μπαταρίες με διαφορετικά Ah παρακολουθώντας την τάση σε κάθε μια , και αφαιρώντας αυτήν που έφτασε 14-15v(συνδεδεμένη στον φορτιστή)
    5. Καλά είναι να αποφεύγουμε την παράλληλη φόρτιση μπαταριών με διαφορετικά Ah (στην ανάγκη θα το έκανα)

    Φόρτιση 100% 12,6 V
    Φόρτιση 75% 12,4 V
    Φόρτιση 50% 12,2 V
    Φόρτιση 25% 12,0 V
    Φόρτιση 0 11,8 V

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Τελικα αυτο εδειξαν τα αποτελεσματα των εξετασεων; για το 4,5

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φορτιστης μπαταριας μολυβδου 6v 1.3AH
    By loukast26 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-20, 15:40
  2. φορτιστης μπαταριας
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 10:13
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-11, 17:11
  4. Φορτιστης μπαταριας...
    By Billll in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-10, 22:31
  5. Φορτιστης μπαταριας
    By pavlakis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-08, 22:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας