Σελίδα 7 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 211

Θέμα: αντιμετώπιση τσαμπατζή πελάτη

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Πάρα πολύ ωραίο το θέμα, έχω παρατηρήσει σχετικά ότι ο πελάτης είναι προκατηλημένος σχετικά με τον τεχνικό αλλά το πιο σημαντικό ξερόλας π.χ. πηγαίνεις να του εγκαταστήσεις μια τηλεόραση που αγόρασε απο το πολυκατάστημα χάνεις το χρόνο σου καις καύσιμα φθείρεις το οχημά σου και ξαφνικά βλέπεις ότι η κεραία του έχει τα χάλια της, απάντηση δεν φταίει η κεραία ΄''ξέρω εγώ'' η τηλεόραση είναι χαλασμένη θα τη πάω πίσω.

    -Βέβαια υπαρχουν και τεχνικοί που το παρακάνουν σε crt 21'' γνωστός 45 ευρώπουλα για σένα, ο ίδιος πάλι αλλαγή μιας υψίσυχνης διόδου κάπως ισχύος σε παλμοτροφοδοτικό πολυδιακόπτη παρουσία μου κανα τεταρτάκι το πολύ 25 ευρώ σκέπτομαι μήπως καλά κάνει τα παιδία του όχι μόνο δε θα πεινάσουν ποτέ αλλά κάνουν και 2 μήνες διακοπές, τι να πω εγώ δεν το κάνω αλλαγή όλων των ηλεκτρολυτικών σε τροφοδοτικό δορυφορικού δέκτη ίσως και καμια δίοδο παραλαβή και μεταφορά στο χώρο του πελάτη σύνδεση κανα εικοσάρικο το πολύ.

    -Ζόρικο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    hackertom (01-06-16)

  3. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ότι και να κάνεις, υπάρχει καχυποψία και αμυντική θέση.
    Η εικόνα σου μπορεί να εμπνέει καχυποψία η εμπιστοσύνη αντίστοιχα.
    Στην καθημερινότητα των απλών χρηστών πχ οικιακών συσκευών, έχεις να αντιμετωπίσεις την κουτοπονηριά, τα παζάρια, το χαμηλό πλέον κόστος μιας καινούριας, αλλά και την πραγματική ανάγκη του.
    Απο την άλλη το όπλο του είναι και ο παραδίπλα τεχνικός.
    Στον επαγγελματικό χώρο ναι μεν πουλάς μοναδικότητα αλλά όταν κάποιος δίνει στο προσωπικό του 25€, ότι και να του κάνεις δυσκολεύεται να δεχτεί το Χ φορές πάνω.

    Σύμπτωση: Το θέμα ήθελα να το ανοίξω την προηγούμενη εβδομάδα που ήταν εβδομάδα ξεκαθαρίσματος και σιχτιρίσματος τέτοιων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    και αλλη παραδειγμα...κανονιζω με πελατη να του βρω μια μεταχειρισμενη κεφαλη με βελονα οποιαδηποτε μαρκας και ποιοτητας...αλλαν στο θεμα χρηματων ειναι τσιγκουνης...ετσι και αλλιως εχω καβαντζα καμια 30αρια κεφαλες με βελονες κομπλε μεταχειριμενες...κοιτα το συρταρι και πεφτει το ματι μου σε μια audiotechnica που την ειχα ξυλωσει απο ενα sansui λεω κουτι θα του ερθει με το μπρικι το πικαπ του!του λεω εξαρχης 25 ευρω γιατι ειναι μεταχειρισμενη και δεν του εγγυουμαι ποσο θα κρατηει...παω την τοποθετω και στο τελος πεταει το κλασικο...20 δεν ειπαμε?ειμαστε ενταξει?να σαι καλα τωρα θα ακουω του δισκους μου που εχω χρονια να ακουσω!....

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον betacord85 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    hackertom (01-06-16)

  6. #64
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι χειρότεροι ολοι παιδιά εινα ιοι δημόσιοι. ενώ βγάζαν ( τώρα δεν ξέρω ) λεφτά με την σέσουλα ξυνοντας ο ένας τα φρυδια του άλλου οταν τους ελεγες καμια τιμή "πωπω ακριβό" και κατι τετοιες αηδιες...!βγαζαν 6 χιλιαρικα το μήνα τους ελεγα εγώ 1000 για δυο μήνες και μου λέγαν ακριβο θα το κάνουμε μονοι μας....!
    οι χειροτεροι απο όλους και οι πρώτοι στην καφρίλα οι καθηγητές.
    ειπαμε ο κοπος του αλουνου ειναι πάντα μικροτερος του δικου μας.
    Η καλύτερη δουλειά είναι ... ταλουνού !
    Και το ποιο εύκολο πράγμα είναι τα κατηγορούμε τον άλλο και να μεταφέρουμε ευθύνες.
    Είναι σαν την γκαμήλα ένα πράγμα που δεν μπορεί να δεί την καμπούρα της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #65
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    σωστα τα λεει ο Σακης. εξηγεις πεντε δεκα πραγματα, εκανα αυτο και εκεινο, το συνολικο κοστος βγαινει τοσο. παραλληλα εχεις την συσκευη στο πισω μερος και εσυ εισαι ταμειο. μολις δωσει το ρευστο, κοβεις αποδειξη και μετα εμφανιζεις την συσκευη.
    παραδειγμα: ολοι εχουμε παει στο e-shop.

    αν τυχετε σε γνωστό ή ''γνωστό'' , και σου πει ''να μωρε να στα φερω σε μια εβδομαδα κτλ'' :
    1. αν ερθει τελικα και πληρωσει, γλιτωσατε ξυστα.. οταν ξαναπατησει στο μαγαζι, κατευθειαν τα μισα προκαταβολη ειδικα απο τον συγκεκριμενο πελατη.
    2.αν δεν πληρωσει και ξανα ερθει : φιλε δεν μπορω να συνεχισω με επισκευη σου γιατι ακομα χρωσταω αυτα που μου χρωστας.
    3.αν ΔΕΝ ερθει ποτε, τοτε ειστε κερδισμενοι, αφου μαζι με αυτον δεν θα ερθουν και οι φιλοι του = λιγοτερα φεσια..


    κοστολογηση: ερχεται πχ ενα λαπτοπ που δεν αναβει. επιτοπου λετε οτι μπορει να ειναι το οτιδηποτε, κουμπι, flexcable,fet μητρικη. κοστος (π.χ.) απο 40εως 80ευρω.

    αν πει οκ, καλως. προχωρας. ''θα ενημερωθειτε για το τελικο κοστος οταν θα ειναι ετοιμο.
    αν πει ''οκ για μεχρι 50 ευρω'' τοτε λες ''οκ ξεκιναω να εντοπισω την βλαβη, ελαχιστη χρεωση υπαρχει 15ευρω, ''
    πληρωνεις και μετα κοβεις παραστατικο παραλαβης προς ελεγχο και επισκευη
    αυτος που δεν θα πληρωσει , εκει σταματαει, και πολυ καλα κανει.

    μια αλλη πολυ καλη λυση ειναι η εξης: παραλαβη ειτε μεσω του καταστηματος ειτε μεσω ιντερνετ με μεταφορικη.
    παραδοση με μεταφορικη, αντικαταβολη ή με καταθεση paypal.
    σε ΟΛΕΣ τις επισκευες, προσθετεις μεταφορικα. πχ . βγαινει 50; λες 55 συνολικο κοστος και παραδοση στο σπιτι.



    Γενικα , στην εταιρια σας, δεν ειστε πελατες. ψυχολογιστε, ζητηστε προκαταβολες, αν δειτε οτι χρειάζεται πληρωθητε για εναν καθαρισμο τηλεκτροντρολ 2ευρω αν το ατομο που το εχει δεν θα σας βοηθησει ποτε. Δεν ειναι εγωιστικο, αλλα γιατι να βοηθησετε καποιον , αν το ενστικτο σας λεει οτι αυτος ισως σας θαψει μια μερα.
    Τσαμπανταν χαρη εχω κανει σε 2 ατομα ολο και ολο. Ποτε δεν ξαναηρθαν.
    Απο αυτους που πηρα εστω 2ευρω για μια βλακεια, μου εφεραν δουλειες αβερτα. εκτιμησαν οτι τους χρεωσα για την ωρα που εφαγα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #66
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .παω την τοποθετω και στο τελος πεταει το κλασικο...20 δεν ειπαμε?ειμαστε ενταξει?να σαι καλα τωρα θα ακουω του δισκους μου που εχω χρονια να ακουσω!....
    ωραια.
    α.την επομενη φορα στον συγκεκριμενο θα πεις +5-10 ευρω απο το κανονικο.
    β.αν στο φερει σε ενα μηνα, τον ξαναχρεωνεις 10-15ευρω γιατι ειχατε πει 25 και οχι 20.

    αν ειστε σωστοι τεχνικοι, και επαγγελματιες, μην φοβαστε οτι θα σας φυγει πελατης.
    οι πελατες μπορει να ψαχνουν φθηνα,αλλα πολλοι απο αυτους, φοβουνται το φθηνα. μπορει να ειστε ευχαρηστιμενοι πχ με 25 ευρω για μια συσκευη που κοστιχει 300.

    ΑΛΛΆ:
    1.ο πελατης αναρωτιεται ''σε μπακαλικο το πηγα;''
    2. την στιγμη που εχετε στο εργαστηριο σας συσκευη αξιας 300 ευρω, και παιρνετε 25ευρω, υπολογιστε και μια στραβη στις 20 συσκευες, οπου θα αναγκαστειτε για δικο σας λαθος, να πληρωσετε για μια βλαβη (πχ σας ηρθε λαπτοπ με προβλημα στο dc jack, και καταλαθος σπασατε την οθονη)

    προσεξτε: αλλο φθηνη επισκευη, και αλλο φθηνοδουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    δεν υπαρχει επμενη φορα για τους τσαμπατζηδες πανε σε αλλον τεχνικο...εννοιτε οτι σε συσκευη που κανει 300 το πελτη τον προσεχω και φυσικα και εκεινος...λεμε για τους τσμαπτζηδες jake οι τσμαπτζηδες ειναι οι κλασικοι ξερολες...οπως ο αλλος σκαει μυτη με μια samsung στο χερι και μου λεει ειδα στο youtube οτι αλλαζουν τα καπασιτορς...δεν ξερω πραγματικα...δηλαδη η κουτοπονηρια παντου ομως

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Το θέμα από τους τζαμπατζήδες ξέφυγε στην κοστολόγηση μιας επισκευής.
    Το θέμα της κοστολόγησης είναι πολύ δύσκολο να καλουπωθεί και να βγει τιμοκατάλογος. Δεν έχουν όλοι οι τεχνικοί τις ίδιες παραμέτρους κόστους, την ίδια τεχνική κατάρτιση, την ίδια καθετοποίηση στις επισκευές, οπότε δεν μπορούν να έχουν και τις ίδιες χρεώσεις. Οι πελάτες φέρουν μεγάλο μέρος της ευθύνης, στην προσπάθεια να κάνουν οικονομική (ή τζάμπα) επισκευή πολλές φορές καταλήγουν να το πληρώνουν ακριβά.

    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι το επάγγελμα του τεχνικού μαραζώνει και αργοπεθαίνει (το ανοίγω λίγο παραπάνω το θέμα). Ο λόγος είναι ότι οι πολυενθικές και η οικονομία γενικά πάει προς τις συσκευές μιας χρήσης. Οι τηλεοράσεις για παράδειγμα, πλέον εξελίσσονται με τέτοιο ρυθμό και οι παλιές απαξιώνονται τόσο γρήγορα που όταν σου χαλάσει η παλιά εκτός εγγύησης δεν αξίζει να την επισκευάσεις. Τα κινητά το ίδιο και οι λοιπές συσκευές πάνω κάτω το ίδιο. Ακόμη και σε μηχανήματα που αξίζει η επισκευή το πιο πιθανό είναι να γίνεται με αλλαγή πλακέτας δηλαδή ακόμα και από ένα αδαή περί τα ηλεκτρονικά.
    Αν δεν ήταν η κρίση στην Ελλάδα να δώσει λίγη ώθηση στην επισκευή, λόγω έλλειψης για αντικατάσταση, θα ήταν ακόμη πιο περιορισμένος ο κλάδος.

    'Όταν μπήκαμε στη σχολή ηλεκτρονικών πιστεύαμε ότι θα σπουδάσουμε το επάγγελμα του μέλλοντος. Τώρα πλέον πιστεύω ότι η ηλεκτρονική είναι το επάγγελμα του παρελθόντος με εξαίρεση το κομμάτι της σχεδίασης παραγωγής κυκλωμάτων ή συσκευών που ακόνη έχει μέλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #69
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    μπαμπη κανε το πιο απλο: πχ σου λεει ειδα οτι αλλαζουν τους πυκνωτες , το παιζει εξυπνος , οτι γνωριζει την βλαβη.
    οκ, και εγω τους ξερω τους πυκνωτες φιλε πελατη, οποτε σε χρεωνω 20 ευρω για το ξεκουμπωμα,την αλλαγη,και το κουμπωμα.
    το αν θα επισκευαστει η οχι δεν με ενδιαφερει, αφου σαν πελατης μου λες με λιγα λογια ''αλλαξε τους πυκνωτες'' και οχι ''εχει χαλασει, χρειαζεται επισκευη''

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Το καλυτερο παντως το ειπε ο Σακης.μπορει σαν τεχνικοι να ειστε/ειμαστε καλοι,στην ρητορικη πασχίζουμε.
    Στα περισσότερα παντως εμεις τους μαθαινουμε τους πελατες να συμπεριφέρονται με αυτο τον τροπο.αν φοβασαι μην χασεις τον πελατη που απο 40€ σου δινει 20 και θελει να του την πας και σπιτι η καποιον που παιρνει την συσκευη και εξαφανιζεται, τι να πω .οπως καποιος ανεφερε ,στα μεγαλα πολυμαγαζα τετοιες μαγκιες δεν κανουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 7 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιμετώπιση μαγνητικών πεδιων
    By giwrgos9 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 10:02
  2. Αντιμετώπιση θορύβου σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό
    By nocturnal in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 22:00
  3. Γελάστε με Ηλεκτρολόγο και πελάτη ....
    By JIM_6146B in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 09:56
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 14:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας