Σελίδα 1 από 22 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 211

Θέμα: αντιμετώπιση τσαμπατζή πελάτη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή αντιμετώπιση τσαμπατζή πελάτη

    καλησπερα στην παρεα!οσοι συναδελφοι τεχνικοι απο το φορουμ γνωριζουν οτι απο τις αρχες του χρονου εργαζομαι(ξανα) σε καταστημα που επισκευαζει ηλεκτρονικες και ηλεκτρικες συσκευες...θα μου πεις που το προβλημα μπαμπη εεε?ο τσαμπατζης πελατης...ναι και ομως ειδικα τον τελευταιο μηνα εχουν τοσο θρασσος που εκτος απο τα παζαρια που κανουν εχουν παρει συσκευες και δεν εχουν πληρωσει...αλλα υπαρχει και αλλο προβλημα...και τσαμπατζηδες γνωστοι και φιλοι...θα μου πεις ξερουν οτι εισαι φιλοτιμος(μια λεξη που υπαρχει μονο στην ελληνικη γλωσσα και δεν υπαρχει μεταφραση)αρα σε βρισκουν χαζο και σου φερνουν ολες τις γ@μημενες συσκυες απο τους αλλου τεχνικους που εχουν παει για να τις φτιαξεις εσυ τσαμπα επειδη εισαι φιλος και γνωστος τους...και με ανταλαγμα?καλα την εφτιαξες ρε θυριο!μπραβο εισαι κορυφη!ναι αλλα ο μαστορας για να συντηρηθει θελει και λεφτα σωστα?τι κανουμε αγαπητοι συναδελφοι?τι τεχνικη να ακολουθησω?ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Μια καλή λύση.. Δε παραδίδεις συσκευή αν δε πληρωθεί πρώτα..

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    μακαρι να ηταν ετσι βασιλη..αρχιζουν τις γνωστες δικαιολογιες οτι ακομα δεν εχω πληρωθει και πως θα δω το βραδυ τηλεοραση και δεν εχω αλλη συντροφια σπιτι και αλλες τετοιες πιπ@ς...εχει τυχει και ενας πελατης που καπου στιις 10 φορες μου λεει οτι θα μπει σε χειρουργειο και οτι δεν του εχου βαλει λεφτα στην τραπεζα(συνταξη)και ενω καθε μηνα παιρνει 1200 ευρω συνταξη...τι να πω δεν ξερω...και με του φιλους και τους γνωστους που ειναι χειροτεροι τι κανω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Το βερεσέ πρέπει να πεθάνει Μπάμπη. Δυστυχώς εμείς οι ίδιοι το συντηρούμε.. Έχεις λεφτά, θα δεις tv. Δεν έχεις, κοίτα τα αστέρια. Να μου έλεγες για κάποιο ιατρικό μηχάνημα που ίσως να κρέμοταν η ζωή του άλλου απο εκεί ναι να βοηθήσεις. Να ξέρεις οτι ο άλλος είναι φερεγγυος και θα σε πληρώσει σε ένα χψ διάστημα ναι (με επιφύλαξη). Αλλα για tv, dvd κλπ.. https://www.youtube.com/watch?v=e7RNLv3trF0
    Με τους φίλους τώρα και τους συγγενείς είναι λεπτό το θέμα αλήθεια είναι.. Αλλά και εκεί στο χέρι σου είναι. Μην αφήνεις περιθώρια εξ αρχής.

    4 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Κοίταξε για να επισκευαστεί θέλει αυτά τα ανταλλακτικά που κάνουν τόσα ευρώ.Πριν συνεχίσω συνεχίσω πρέπει να αγοράσω τα ανταλλακτικά.ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ αν δεν δώσει τουλάχιστο κάτι συμβολικό
    Να τα βάλω από τη τσέπη μου δεν γίνεται γιατί είναι δύσκολοι καιροί, capital control, εισαγωγές βερεσέ δεν γίνονται πια κ.λ.π. Αρχίζεις και εσύ να κλαίγεσαι εφορεία προείσπραξη φόρου.................Έτσι βλέπεις και την πρόθεση του πελάτη αν δεν θέλει να δώσει ούτε ένα μέρος του ποσού τότε δεν έχει διάθεση να πληρώσει τίποτα.Και όσο το φέσι μεγαλώνει................Άκουσα από φίλο και για μια νέα κατηγορία πελατών που μαζεύουν από ανακύκλωση και τα πάνε για επισκευή και δεν πληρώνουν τίποτα.Γιαυτό σε ότι πάει για ανακύκλωση από σέρβις που δεν επισκευάζεται κάποιοι τεχνίτες βάζουν ένα είδος εσωτερική υπογραφής ώστε αν τους ξανάρθει να μην το ακουμπήσουν.Και μάλιστα στην ίδια γειτονιά του ξανάρχονται δικές του συσκευές από ανακύκλωση.

    9 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 30-05-16 στις 07:51

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (31-05-16), johnpats (30-05-16)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Γενικά στην Ελλάδα το ελευθερο επάγγελμα και η παροχή υπηρεσιών ειναι δύσκολα πράγματα . Το πρώτο ειναι ότι πρεπει να γινεις σκληρός και ακαρδος. Και στα φρύδια σου άν ο αλλος δεν εχει να δει τηλεοραση κτλ. οπως στα φρυδια του ουσιαστικά άν εσύ δεν έχεις να φάς.

    Νομίζω ότι θα σκληρύνεις εκ των πραγμάτων οποτε σε κάποια φάση δεν θα φευγει ουτε κουνουπι χωρις να τα ακουμπήσει. Βοηθάει πολύ αν κοβεις και παραστατικά. Και φυσικά ότι προείπαν να παιρνεις προκαταβολή τον μισο σου τον κόπο και τα ανταλλακτικά. Ετσι μένει και λιγοτερο υπολοιπο οποτε του έρχεται πιο γλυκά του αλλου....!

    Τώρα δυστηχως ο Ελληνας δεν αλλαζει οποτε αν δεν αλλαξεις εσύ πάει για φούντο η εργασια σου.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Η λύση του προβλήματος είναι εύκολη. Θα βάλεις μία χρέωση 15 ευρώ, ή ότι ποσό κρίνεις εσύ, με προείσπραξη για την εξέταση του μηχανήματος (βάλε και μια ταμπέλα εκτύπωση στο μαγαζί που να το γράφει).
    Εφόσον η συσκευή γίνει από το τελικό ποσό αφαιρείς το ποσό που προείσπραξες. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν γίνει είτε με υπαιτιότητα του πελάτη (ασύμφορο) κρατάς τα 15 για την δουλειά σου.
    Αυτό θα διώξει όλους τους τσαμπατζήδες αφενός αλλά και από κάποιες συσκευές που βγαίνουν ασύμφορες και σου λένε από το τηλέφωνο πέτα την έχεις εισπράξει ήδη την αποζημίωση του χρόνου σου.


    Άκουσα από φίλο και για μια νέα κατηγορία πελατών που μαζεύουν από ανακύκλωση και τα πάνε για επισκευή και δεν πληρώνουν τίποτα
    Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ και μάλιστα μετά τη επισκευή τα πουλάνε για λίγα ευρώ. Ουσιαστικά πουλάνε την δουλειά σου, κάτι σαν νταβατζής ένα πράμα. Επιπλέον το άκουσα για άτομα που δεν έχουν και την ανάγκη για τα λίγα ευρώ δηλαδή περίπου σαν hobby.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Πονεμενη ιστορια....30+ χρονια εχω φαει πολλααααα φεσια ..και δεν παιζει τιποτα απο "συμπεριφορες κι αντιμετωπισεις".
    Σκληραδες και νταηλικια δεν μετρανε γιατι θα χανεις και καλους πελατες.
    Αυτος που θα σου ριξει το μπαταχτσιλικι θα στο ριξει...δεν τη γλυτωνεις.
    Γιωργο #IRF αυτο που λες με τους "ανακυκλωτες" ισχυει σε μεγαλο βαθμο πλεον.
    Μια λυση ειναι (αμα γνωριζεις οτι θα φας φεσι) ουτε που να κοιταξεις τη συσκευη.Αραδιαζεις ενα σωρο "βλαβες" και του λες "ασυμφορη επισκευη" .Σε περιπτωση που η βλαβη ειναι ευκολη,την φτιαχνεις ...δυσκολη
    ....
    κανα 5-6 φορες πηρα το αιμα μου πισω .."πληρωθηκα σε ειδος" απο τις συζυγους τους (..κι ενα στραμπουληγμενο ποδι απο πτωση μπαλκονιου...)

    5 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    1. Ορίζεις ελάχιστη χρέωση για όλες τις επισκευές για την οποία ενημερώνεις κατά την παραλαβή, όπως περίπου το περιγράφει ο Μάρκος παραπάνω.
    Έχε υπόψη ότι για να φτάσεις στο σημείο να δώσεις προϋπολογισμό για μία επισκευή θα πρέπει να κάνεις όλη την διαδικασία διάγνωσης και σε μερικές περιπτώσεις θα πρέπει να την επισκευάσεις για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει και άλλο πρόβλημα ή άλλη βαθύτερη αιτία που προκαλεί το πρόβλημα. Αν ο πελάτης αρνηθεί θα πρέπει να καταλάβει ότι όλος αυτός ο χρόνος ενασχόλησης έχει κόστος.

    2. Βοηθάει πολύ αν ΔΕΝ είσαι μόνος σου στην επιχείρηση. Αν εσύ είσαι ο τεχνικός προσπάθησε να μην ανακατεύεσαι με το οικονομικό μέρος. Αφού έχεις ορίσει κόστος εργασίας και ανταλλακτικών άφησε την δουλειά της ενημέρωσης / παράδοσης / είσπραξης σε κάποιον άλλο. Το ύφος όλων πρέπει να είναι τέτοιο που να δίνει την εντύπωση στον πελάτη ότι η διαδικασία είναι ίδια και "απαράβατη" όλους. Να φαίνεται δηλαδή ότι δεν είναι στο χέρι σου να κάνεις "χατήρια".

    3. Κάποτε, ένας συγγενής μου που ΔΕΝ ήταν τζαμπατζής, επέμενε να με πληρώσει για την κεραία που είχα βάλει στο σπίτι του τα διπλάσια απ' όσα του ζήτησα. Εγώ είχα ζητήσει μόνο το κόστος των υλικών και το ίδιο έκανα σε όλους τους συγγενείς και φίλους μου.
    Το επιχείρημά του ήταν το εξής:
    "Οι συγγενείς και οι φίλοι σου που σε ξέρουν, ξέρουν ότι θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για αυτούς. Επίσης αυτοί που σε εκτιμούν και σε εμπιστεύονται θέλουν το καλύτερο για εσένα και την δουλειά σου ώστε να μπορείς να τους εξυπηρετήσεις με τον ίδιο τρόπο και στο μέλλον. Αν αυτοί δεν καταλαβαίνουν ότι πρέπει να σε πληρώσουν καλά, πως περιμένεις να το καταλάβουν αυτό οι άγνωστοι πελάτες σου?"

    8 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (31-05-16), street (30-05-16)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανα 5-6 φορες πηρα το αιμα μου πισω .."πληρωθηκα σε ειδος" απο τις συζυγους τους (..κι ενα στραμπουληγμενο ποδι απο πτωση μπαλκονιου...)
    ΘΕΟΥΛΗΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 22 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιμετώπιση μαγνητικών πεδιων
    By giwrgos9 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 10:02
  2. Αντιμετώπιση θορύβου σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό
    By nocturnal in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 22:00
  3. Γελάστε με Ηλεκτρολόγο και πελάτη ....
    By JIM_6146B in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 09:56
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 14:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας