Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46

Θέμα: ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑΣ ΑΠΟ PCBWAY

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω το 7.7.0 (32-bit σε Windows 32-bit).
    Ποια ακριβώς βήματα πρέπει να κάνω για να φτιάξω τα αρχεία που χρειάζονται;
    File->Cam processor?
    Και μετά;
    Και πρέπει να βγουν 9 αρχεία όπως στο zip που ανέβασες εσύ Μάρκο;
    Για την πρώτη ερώτηση σε παραπέμπω στο blog μου https://diyelectronics-gr.blogspot.gr όπου έχω αναρτήσει ένα tutorial για το πως να κάνεις αρχεία gerber από EAGLE για παραγωγή πλακέτας στην Κίνα.
    Δεν ξέρω αν αποτελεί διαφήμιση για το blog μου αλλά είναι κρίμα τα τα γράφω ξανά όλα αυτά.

    Ο αριθμός των αρχείων δεν είναι σταθερός. Κάθε ένα αρχείο ανταποκρίνεται σε μία εργασία. Π.χ. ένα αρχείο είναι για silkscreen top και ένα για silkscreen bottom, αλλά στην συγκεκριμένη πλακέτα δεν υπάρχει τίποτε στο silkscreen bottom οπότε έχει παραληφθεί το αρχείο αυτό. Άλλη ένα αρχείο δίνει το που να μπει κόλλα για SMD υλικά. Και αυτό το αρχείο είναι άχρηστο αφού είναι χρήσιμο μόνο για συγκόλληση SMD σε αυτόματη μηχανή, οπότε παραλήφθηκε και αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panoss (07-05-18)

  3. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη καλημέρα,
    Πείραξα λίγο το αρχείο σου, κούνησα ελαφρά τον ένα κονέκτορα και τις δύο αντιστάσεις δεξιά (180Κ η μία σχεδόν έβγαινε έξω από την πλακέτα) καθώς επίσης άλλαξα τις θέσεις των ονομάτων για να διαβάζονται (έπεφταν το ένα πάνω στο άλλο).
    Έκανα εξαγωγή σε gerber και τα αρχεία τα έλεγξα online (δες φωτο από το τι θα παραχθεί από τα gerber) Αν είσαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα μπορείς να στείλεις το prototype1.zip.
    Συνημμένο Αρχείο 73690 Συνημμένο Αρχείο 73691
    Συνημμένο Αρχείο 73692


    Σαν παρατήρηση για την πλακέτα σου, εγώ θα μετακινούσα λίγο τα υλικά από τις γωνίες και θα έβαζα τρύπες για στήριξη.
    Χιλια ευχαριστω. Αυτο θα στειλω μαλλον. Τελικο κοστος 11 ευρω με απλο ταχυδρομειο για 10 πλακετες δεν μπορεσα να βρω καπου αλλου φθηνοτερα. Στο seedstudio τελικο κοστος βγαινει περιπου 15 ευρω.
    Αυτές οι οριζοντιες γραμμες που φαινονται στο bottom copper ειναι bug? γιατι και σε μενα τα εμφανιζει και σε διαφορα online gerber viewers

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χιλια ευχαριστω. Αυτο θα στειλω μαλλον. Τελικο κοστος 11 ευρω με απλο ταχυδρομειο για 10 πλακετες δεν μπορεσα να βρω καπου αλλου φθηνοτερα. Στο seedstudio τελικο κοστος βγαινει περιπου 15 ευρω.
    Αυτές οι οριζοντιες γραμμες που φαινονται στο bottom copper ειναι bug? γιατι και σε μενα τα εμφανιζει και σε διαφορα online gerber viewers
    Έλεγξε το καλά πρώτα (τις εικόνες σε σχέση με μια δική σου εκτύπωση) γιατί έχεις νεώτερη version από εμένα και υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες (που δεν ξέρω αν επιρρέασαν το αποτέλεσμα).

    Οι οριζόντιες γραμμές είναι bug εμφάνισης στο μόνιτορ. Πολλές φορές εμφανίζονται και στα PDF αρχεία με το τυπωμένο αλλά όταν μεγενθύνεις πολύ ή τυπώσεις χάνονται. Προφανώς τα γεμάτα κομμάτια τα παράγει με παράλληλες γραμμές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγξε το καλά πρώτα (τις εικόνες σε σχέση με μια δική σου εκτύπωση) γιατί έχεις νεώτερη version από εμένα και υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες (που δεν ξέρω αν επιρρέασαν το αποτέλεσμα).

    Οι οριζόντιες γραμμές είναι bug εμφάνισης στο μόνιτορ. Πολλές φορές εμφανίζονται και στα PDF αρχεία με το τυπωμένο αλλά όταν μεγενθύνεις πολύ ή τυπώσεις χάνονται. Προφανώς τα γεμάτα κομμάτια τα παράγει με παράλληλες γραμμές.
    Οντως μου εμφανιζονται και στα pdf αλλα σε μενα που τα επεξεργάζομαι πριν την τελικη εκτυπωση με το GIMP με καποιο περιεργο τροπο βγαινουν αν ειναι μεγαλη η πλακετα και στην εκτυπωση. Παντα αντιπαρερχομαι το συγκεκριμενο προβλημα αυξανοντας υπερβολικά την ανάλυση του PDF σε τιμες οπως πχ 5000χ4000 οποτε με καποιο περιεργο τροπο ετσι οι οριζοντιες γραμμες εξαφανιζονται ή πλεον γινονται τοσο μικρες που ειναι μη ορατες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως μου εμφανιζονται και στα pdf αλλα σε μενα που τα επεξεργάζομαι πριν την τελικη εκτυπωση με το GIMP με καποιο περιεργο τροπο βγαινουν αν ειναι μεγαλη η πλακετα και στην εκτυπωση. Παντα αντιπαρερχομαι το συγκεκριμενο προβλημα αυξανοντας υπερβολικά την ανάλυση του PDF σε τιμες οπως πχ 5000χ4000 οποτε με καποιο περιεργο τροπο ετσι οι οριζοντιες γραμμες εξαφανιζονται ή πλεον γινονται τοσο μικρες που ειναι μη ορατες.
    Νομίζω με τα PDF τζάμπα κουράζεσαι με την ανάλυση, δοκίμασε να τα τυπώσεις κανονικά χωρίς επεξεργασία όπως βγαίνουν από το EAGLE ακόμη και αν φαίνονται οι λευκές γραμμές, το πιθανότερο είναι ότι στην εκτύπωση δεν θα υπάρχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω με τα PDF τζάμπα κουράζεσαι με την ανάλυση, δοκίμασε να τα τυπώσεις κανονικά χωρίς επεξεργασία όπως βγαίνουν από το EAGLE ακόμη και αν φαίνονται οι λευκές γραμμές, το πιθανότερο είναι ότι στην εκτύπωση δεν θα υπάρχουν.
    O λογος που μπηκα στη διαδικασια της επεξεργασιας με GIMP ειναι οτι χρησιμοποιω την αρνητικη μεθοδο εμφανισης οποτε πρεπει να μετατρεψω το pdf σε negative συν οτι εχει και μια επιλογη που κανει εξομαλυνση ακμων που στα δικα μου ματια εχει θετικα αποτελεσμα στο τελικο αποτελεσμα στο ριζοχαρτο που τυπωνω.

    Να αναφέρω οτι μου απαντησαν απο το pcbway οτι πρεπει να χρησιμοποιησω το online εργαλειο μετατροπης των gerber αλλα γενικοτερα η απαντηση τους απο τα συμφραζομενα μου κανει οτι δεν πολυασχοληθηκαν με την ερωτηση που τους εκανα οποτε θα τους στειλω το zip που μου εστειλες εδω Μάρκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουπόνι PcbWay
    By Fire Doger in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-17, 16:40
  2. Παραγγελια Πλακετες απο ιντερνετ
    By katmadas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 21:34
  3. παραγγελια απο tele.gr?
    By Nemmesis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 01:08
  4. Παραγγελια απο εξωτερικο.
    By dal_kos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-06, 23:16
  5. Παραγγελια samples απο maxim
    By ta03 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-05, 22:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας