Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Βιβλιο μετασχηματιστων

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Ξετυλίγεις σύρμα(δυο τρεις σπείρες κάθε φορά) και μετράς με πολύμετρο τι τάση βγάζει(εννοείται δεν έχεις κόψει αυτό που είναι ξετυλιγμένο ώστε να μπορείς να ξανατυλίξεις αν χρειαστεί) Αυτό φυσικά αν έχεις πρόσβαση και στα δύο πηνία 15-0-15.Για 2μμ 15 βολτ είναι εύκολο γιατί έχεις λίγες σπείρες στο δευτερεύον.Η μέτρηση τάσης γίνεται μεταξύ ξετυλιγμένης άκρης και της άλλης που είναι στην αρχή του πηνίου.Μόλις βγάλεις τρεις σπείρες π.χ. καταλαβαίνεις πόσες πρέπει να βγάλεις μετά μονομιάς από την λιγότερη τάση που έχεις.Π.χ. βγάζω 3 σπείρες και αντί για 15 βολτ βλέπω ότι μου βγάζει 14.Σημαίνει περίπου 3 σπείρες ένα βόλτ. Αφού θέλω να μειώσω κατά 9 βόλτ ακόμα βγάζω συνολικά 27 σπείρες.Μετά ίσως θέλει λίγο τύλιγμα για να φέρεις στο 6,3.Φυσικά ο μετασχηματιστής αυτός θα έχει υψηλότερο ρεύμα πρωτεύοντος όταν δεν έχεις συνδέσει τίποτα στο δευτερεύον από έναν εξαρχής κατασκευασμένο για 6,3

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 03-06-16 στις 07:08

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Βρήκα αυτόν τον υπολογισμό πιστεύω να σε ενδιαφέρει.
    O υπολογισμός των σπειρών του δευτερεύοντος γίνεται από τον τύπο :
    L σπείρες x Volt =10000/0,044 x Hz x SN x Weber
    Όπου
    0,044 = Σταθερός αριθμός
    Hz = Συχνότητα
    SN = Εμβαδόν του πυρήνα σε τετραγωνικά mm
    Weber = Τιμή από τον πίνακα αν δεν το γνωρίζουμε βάζουμε 1,15.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    συγνωμη ειναι καμια παλια καλη τρισκαλη η απο τις καινουργιες τις μαπα βυθιζομενου πυρινα ? ετσι την πατησα πριν καμια 15αρια χρονια οταν μου καηκε μια κα'ιζερ χαλκου και ενας κοπανος εδω μου λεει δεν μπορω να στην τηληξω φιλε ..ακομα την κλεω. πχ δες εδωhttp://moterkampitis.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    351

    Προεπιλογή

    ειναι απο τις παλιες με της σκαλες(με διακοπτη) ειχε καει και παλιοτερα και ξανα τωρα.Ηταν του πατερα μου και τωρα λεω να την αναλαβω εγω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    ωραια αξιζει τον κοπω η ρωτας σε κανεναν περιελιξα για τιμη ,και 2ον οτι και να κανεις μην βιαστης. Α και ενα βιντεακι αφιερωμενο απο εμενα https://www.youtube.com/watch?v=s6NyTprQCBI

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη ειναι καμια παλια καλη τρισκαλη η απο τις καινουργιες τις μαπα βυθιζομενου πυρινα ? ετσι την πατησα πριν καμια 15αρια χρονια οταν μου καηκε μια κα'ιζερ χαλκου και ενας κοπανος εδω μου λεει δεν μπορω να στην τηληξω φιλε ..ακομα την κλεω. πχ δες εδωhttp://moterkampitis.gr
    Νεκτάριε οι καλές είναι αυτές με βυθιζόμενο πυρήνα και οι μάπα είναι οι αυτές με το διακόπτη. Παλιές είναι και οι δύο. Με τον βυθιζόμενο πυρήνα έχει πραγματική συνεχόμενη ρύθμιση των αμπέρ, πολύ σημαντικό για να κολλήσεις σωστά μέταλλα διαφόρων παχών. Η ρύθμιση με τρεις σκάλες είναι υποτυπώδης.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liferange Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι απο τις παλιες με της σκαλες(με διακοπτη) ειχε καει και παλιοτερα και ξανα τωρα.Ηταν του πατερα μου και τωρα λεω να την αναλαβω εγω
    Εφόσον είναι το πρωτεύων με λήψεις, το ζύγισμα του χαλκού δεν μπορεί να γίνει, θα πρέπει να μετρηθούν οι σπείρες. Υπάρχει βέβαια περίπτωση να μην ξετυλίγονται οι παλιές σπείρες λόγω κολλήματος μεταξύ τους, οπότε καλύτερα να την δώσεις σε κάποιο που κάνει την δουλειά ο οποίος το πιθανότερο είναι να γνωρίζει και πόσες σπείρες να τυλίξει χωρίς να χρειάζεται να μετρήσει τις παλιές.

    Για να μην καίγεται συνέχεια μπορείς να προσαρμόσεις ένα θερμικό 110-130 οC να ακουμπάει πάνω στα τυλίγματα και να κόβει όταν υπερθερμένεται. Επίσης αν δεν έχει ήδη πρόσθεσε μέσα ένα ανεμιστήρα 220V, αν δεν έχει πολύ χώρο μέσα βάλε έναν πλακέ σαν αυτούς που έχουν οι υπολογιστές αλλά μεγαλύτερο και 220V. Το καλύτερο είναι να τα έχει και τα 2. Ο ανεμιστήρας βοηθάει ώστε να δουλεύεις περισσότερη ώρα μέχρι να κόψει το θερμικό και μετά να κρυώνει πιο γρήγορα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παιδια μπηκα να ανοιξω νεο θεμα αλλα μιας και βρηκα ενα τοσο σχετικό είπα να ρωτήσω εδω. Ψαχνω ει δυνατον κατανοητες σημειωσεις είτε βιβλιογραφια για το θεμα του τυλίγματος μετασχηματιστων υψηλων συχνοτητων. Με τις σωστες εξισωσεις που να ζητανε και στοιχεια απο το datasheet του μετασχηματιστη που χρησιμοποιεις (εγω εχω εναν ΕΕ35 που σιγουρα μπορει να παραξει πανω απο 90W αν οδηγηθει σωστα).
    Προσφατα πραγματοποιησα ενα σημαντικό για μενα πείραμα με αυτο το κύκλωμα παλμοτροδοτικού και θεωρω οτι πετυχε σε γενικες γραμμες. Δουλεψε με την πρώτη δηλαδη ηρθαν τασεις στο δευτερευων αλλα με ελλειπή ισχυ. Υποτιθεται θα εβγαζε 30V 3A αλλα στην καλυτερη περιπτωση στους πειραματισμους μου ειχα πτώση τασης απο τα 32V στα 18V με 1.5Α...
    Πειραματιστικα με διαφορες ρυθμισεις συχνοτητας, εκαψα 10 τρανζίστορ και 5 οπτοζευκτες και τελικα κατεληξα οτι φταιει ο μετασχηματιστης μου που τυλιχτηκε με το χερι προχειρα (και με αγχος) και επισης θεωρω οτι οι επιλογες του συντακτη του κυκλωματος σε σχεση με σπειρες παχη συρματος και συχνοτητες λειτουργιας ειναι εντελως λανθασμενες καθως και στα σχολια αντιστοιχο προβλημα ελλειπους ισχυος εχουν και αλλοι.

    Βρηκα διαφορα pdf πριν ψαξω αλλα εχω μπερδευτει γιατι υπαρχουν διαφοροι τυποι αναλογα την τοπολογια. Εμενα υποθετω αυτη η τοπολογια ειναι σαν ενα flyback μονού τρανζιστορ αλλα δεν κανω ανυψωση αλλα υποβιβασμο τασης? Εδω ειναι το μπερδεμα...Τελος παντων δεν ψαχνω ετοιμη τροφη. Ειμαι διατεθειμενος να διαβασω αλλα δεν ξερω τι ακριβως να ψαξω. Χθες καταπιαστηκα απο μια σειρα εξισωσεων και τελικα καταλαβα οτι αφορουν αντιστροφη διαταξη αυξησης τασης σε inverter.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 25-10-16 στις 14:04

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Πού είναι το κύκλωμα που υποψιάζεσαι ότι είναι flyback;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού είναι το κύκλωμα που υποψιάζεσαι ότι είναι flyback;
    http://2.bp.blogspot.com/-n1f3pYDMbv...%2Bcircuit.png
    Εχω βαλει και λινκ απο αρθρο στην απαντηση μου παραπανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ναι, είναι flyback. Γιατί ασχολείστε όμως με αυτοταλαντούμενα; Αν βάζατε ένα controller στο σύστημα θα ορίζατε εσείς τη συχνότητα (προσοχή στα χαρακτηριστικά του φερρίτη που θα βάλετε - δεν δουλεύουν όλοι σε οποιαδήποτε συχνότητα), οπότε γνωρίζοντας τους χρόνους on και off του διακόπτη ισχύος αυτόματα μπορείτε να υπολογίσετε την αυτεπαγωγή που πρέπει να έχει το πρωτεύον ανάλογα με την ισχύ που θέλετε να πάρετε, οπότε με βάση τα στοιχεία του πυρήνα που θα βάλετε (AL), μπορείτε να υπολογίσετε αριθμό σπειρών πρωτεύοντος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βερνικι μετασχηματιστων
    By lynx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-23, 19:03
  2. κατασκευη μετασχηματιστων υψηλης τασης
    By vikiath in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 22:54
  3. Αναγνωριση Μετασχηματιστων
    By nocturnal in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 15:55
  4. μονωση ακροδεκτων μετασχηματιστων
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 00:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας