Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Βιβλιο μετασχηματιστων

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι flyback. Γιατί ασχολείστε όμως με αυτοταλαντούμενα; Αν βάζατε ένα controller στο σύστημα θα ορίζατε εσείς τη συχνότητα (προσοχή στα χαρακτηριστικά του φερρίτη που θα βάλετε - δεν δουλεύουν όλοι σε οποιαδήποτε συχνότητα), οπότε γνωρίζοντας τους χρόνους on και off του διακόπτη ισχύος αυτόματα μπορείτε να υπολογίσετε την αυτεπαγωγή που πρέπει να έχει το πρωτεύον ανάλογα με την ισχύ που θέλετε να πάρετε, οπότε με βάση τα στοιχεία του πυρήνα που θα βάλετε (AL), μπορείτε να υπολογίσετε αριθμό σπειρών πρωτεύοντος.
    Πειραματίστηκα με τον ίδιο μετασχηματιστή με controller tny280pn και παλι δεν περνω ουτε 20w εξοδο. Σχεδον μου εδωσε οτι ακριβως πηρα και με το αυτοταλαντουμενο. Για αυτο συμπεραινω οτι μαλλον φταιει ο μετασχηματιστης. Αυτο ακριβως που λες στην απαντησου σου ψαχνω. Τι σωστες εξισωσεις για τη συγκεκριμενη τοπολογια βασει του datasheet του φερριτη ΕΕ35 που εχω (για τοπολογια οριστικα flyback οπως με κατατοπισες) για να ξετυλιξω το φερριτη και να το ξανατυλιξω ορθα. Εφοσον δω μια εξοδο της προκοπης που δε θα μου λεει οτι μεσα στο μετασχηματιστη γινεται ενας αχταρμας απο κακο τυλιγμα και κακη αποδοση θα προχωρησω και σε αλλη τοπολογια με ir2153.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 25-10-16 στις 15:34

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι το τύλιγμα δεν έχει σχέση μόνο με τον πυρήνα του φερρίτη, αλλά πάνω απ' όλα με το κύκλωμα. Εσύ τύλιξες ένα μετασχηματιστή με ένα συγκεκριμένο τρόπο και μετά άρχισες να τον δοκιμάζεις ως είχε σε διάφορα κυκλώματα περιμένοντας να γίνει το θαύμα. Δεν πάει έτσι.

    Λες ότι έχεις ένα φερρίτη ΕΕ35. Αυτό είναι το μέγεθός του. Το υλικό του ποιο είναι (π.χ. 3C90); Γνωρίζοντας το υλικό και το μέγεθος ανοίγεις το datasheet και βλέπεις το AL του πυρήνα σου, τις συχνότητες στις οποίες μπορεί να δουλέψει το υλικό του, και πόση ισχύ μπορείς να αναμένεις ότι θα πάρεις σε κάθε συχνότητα. Τώρα πρέπει να διαλέξεις τη συχνότητα στην οποία θα δουλεύει το σύστημα. Όσο πιο μεγάλη είναι αυτή τόσο πιο μεγάλη θα είναι και η ισχύς εξόδου όμως τα διακοπτικά εξαρτήματα θα πρέπει να είναι πολύ γρήγορα ώστε η ισχύς που θα χάνεται πάνω τους να είναι περιορισμένη, και αντίστροφα. Θα κάνεις δηλαδή έναν συμβιβασμό. Φυσικά η συχνότητα στην οποία θα καταλήξεις θα πρέπει να είναι μέσα στα όρια του φερρίτη αλλά και του controller που θα χρησιμοποιήσεις. Στη συνέχεια θα δεις ποιο θα είναι το ton max που θα έχεις. Αυτός είναι ο χρόνος στον οποίο θα αποθηκευτεί ενέργεια στον πυρήνα η οποία θα καλύψει τις ανάγκες της εξόδου για χρόνο μιας ολόκληρης περιόδου (και όχι μόνο για χρόνο toff). Δηλαδή η ενέργεια αυτή διαιρούμενη με το χρόνο της περιόδου (= το αντίστροφο της συχνότητας που διάλεξες πριν) θα είναι η μέγιστη ισχύς εξόδου που θα πάρεις (θα υπάρχουν και κάποιες απώλειες βέβαια). Η ενέργεια αυτή θα είναι E = L * I2 / 2, όπου L η αυτεπαγωγή του πρωτεύοντος του μ/ς και I το ρεύμα που διαρρέει το πρωτεύον τη στιγμή που το διακοπτικό στοιχείο ισχύος γυρνάει από on σε off. Πόσο θα είναι αυτό το ρεύμα; Τη στιγμή που το διακοπτικό στοιχείο γύρισε από off σε on εφάρμοσε τη συνεχή τάση τροφοδοσίας στα άκρα του πρωτεύοντος. Άρα, από το πρωτεύον άρχισε να περνάει ένα γραμμικά αυξανόμενο ρεύμα το οποίο διαρκεί χρόνο ton (δηλαδή όσο άγει το διακοπτικό στοιχείο) και συνεπώς η τελική του τιμή είναι I = V * ton / L, όπου V η τάση τροφοδοσίας (π.χ. ανορθωμένο δίκτυο = 325VDC), ton ο χρόνος αγωγής του διακοπτικού στοιχείου, και L η αυτεπαγωγή του πρωτεύοντος του μ/ς. Άρα έχεις δυο σχέσεις με αγνώστους τα L και I, τις λύνεις και βρίσκεις το απαιτούμενο L για το πρωτεύον. Η πραγματική αυτεπαγωγή μπορεί να είναι μεγαλύτερη από αυτήν που βρήκες αλλά οπωσδήποτε όχι μικρότερη. Οπότε τώρα ξέρεις τί αυτεπαγωγή πρέπει να έχει το πρωτεύον. Γνωρίζοντας και το AL του φερρίτη που θα χρησιμοποιήσεις, μπορείς να υπολογίσεις τον απαιτούμενο αριθμό σπειρών για το πρωτεύον. Προσοχή, η αυτεπαγωγή είναι ανάλογη του τετραγώνου του πλήθους των σπειρών.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για τις πληροφορίες και τις γνώσεις. Εν γνωσει μου δούλεψα τον ιδιο μετασχηματιστη και με την τοπολογία με το τρανζιστορ και με το tny280pn γιατι ειναι παρεμφερη εκτός φυσικά της συχνοτητας λειτουργιας που εκει ειναι και η τεραστια διαφορα (το tny δουλευει στα 100khz περιπου ενω το αυτοταλαντουμενο χαμηλοτερα). Εννοειται δεν περιμενα ενας μετασχηματιστης να δουλευει παντου αλλα πολύ ορθά μου το επισημαίνεις


    b201421282444772.jpg32v 3 amp smps circuit (1).png

    Για την ακριβεια εγω ποτε δεν εβαλα tl431 για regulation του αυτοταλαντουμενου, την εκανα οπως στην τοπολογια με tny280 με ζενερ 30V.


    Δυστυχως δεν μπορω να γνωριζω απο τι υλικο ειναι ο δικος μου φερριτης δεν αναγραφει κατι πανω. θα δω μηπως κανω καποιον συμβιβασμο με καποιες μέσες τιμες που θα βρω εδω και εκει...Χιλια ευχαριστω για τον κοπο σου να μου απαντησεις πραγματικά.
    Σιγουρα θα εφαρμοσω τους τυπους που μου εδωσες και σιγουρα θα εχω ερωτηματα αλλα δεν τα παραταω ετσι ευκολα! Ηδη ξετυλιξα το μετασχηματιστη και ετοιμαζομαι για ποιο ορθολογικο τυλιγμα βασει αυτου που θελω (24V 4A DIY)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 25-10-16 στις 17:41

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη dpa2007
    Όνομα
    Δημος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liferange Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας προσφατα καηκε ενας μετασχηματιστης ηλεκτροκόλλησης(χαλκου) και θελω να του αλλαξω τυλιγμα.Υπαρχει καποιο βιβλιο-σημειωσεις ελληνικο κατα προτιμησει που να εξηγει ολα αυτα που χρειαζομαι?(υπολογισμος σπειρων κτλ)

    πρεπει να ειναι πανω απο 6 kva

    ευχαριστώ
    Δες μήπως αυτό σου κάνει
    http://www.eugenfound.edu.gr/frontof...3703&cnode=431

    http://www.eugenfound.edu.gr/appdata...f/e_i00014.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Βερνικι μετασχηματιστων
    By lynx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-23, 19:03
  2. κατασκευη μετασχηματιστων υψηλης τασης
    By vikiath in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 22:54
  3. Αναγνωριση Μετασχηματιστων
    By nocturnal in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 15:55
  4. μονωση ακροδεκτων μετασχηματιστων
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 00:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας