Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Ρατσισμός της google youtube έναντι της Ελλάδας ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή Ρατσισμός της google youtube έναντι της Ελλάδας ή κάτι άλλο;

    Φίλοι του φόρουμ γεια σας και πάλι,
    Παρατήρησα κάτι σχετικά με τον ρατσισμό της google ως προς Ελλάδα και ταυτόχρονα
    μου ήρθε μια πληροφορία και θέλω να μάθω αν μπορεί κάποιος να την διασταυρώσει.

    Η πληροφορία λέει ότι η google φιλτράρει τα αποτελέσματα από Ελλάδα προς το εξωτερικό σε θέματα youtube.

    Αυτό σημαίνει ότι τα βίντεο που γίνονται Ελλάδα, μπαίνουν σε χαμηλότερη κατάταξη για εμφάνιση στο εξωτερικό.
    Π.χ έκανα ένα βίντεο με Italo disco mix που κανονικά θα έπρεπε να είχε χιλιάδες views, να έχει μόνο 140!

    Το αντίστοιχο αν το έκανε ένας από Αμερική, θα είχε τουλάχιστον μερικές χιλιάδες!
    Αν κάνω λάθος πέστε μου να το καταλάβω.

    Εκφέρω προσωπική γνώμη φυσικά αλλά έχω και παραδείγματα για να το στηρίξω το επιχείρημα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    ψάξε να βρεις τον τρόπο σε τι δίνει προτεραιότητα.... ότι κάνει θεωρώ σιγουρο οτι το λέει επίσημα...
    νομίζω όσοι πιο πολλοί βλάπουν τα βίντεο σου τόσο πιο σημαντικά τα θεωρεί το youtube και τόσο πιο ψηλά το βάζει στην κατάταξη... και είναι θεμιτό αφού κάποιος που θέλει να δει ένα βιντεο θέλει να δει τα "καλύτερα" και ο πιο εύκολος τρόπος για να διακριθεί κάποιο βίντεο είναι πόσοι το έχουν δει....

    Επίσης να είσαι σίγουρος οτι κάποιοι έχουν πληρώσει για να πάνε πιο ψηλά στην κατάταξη... γνωστός μου που ανεβαζει προσωπικά βίντεο μουσικής... και ειναι "λίγο ψώνιο" μου χει πει οτι πληρώνει για να τον βάζει πιο ψηλά το youtube... όπως μου χε πει τους δινει ένα 30 ευρω κάθε φορά που ανεβάζει κάτι... και συμπλήρωσε.... μέχρι 30 ευρώ δεν έχει πρόβλημα να δώσει....
    Ψάξε να δεις τι πρέπει να κάνεις για να πηγαίνει πιο ψηλά στην κατάταξη (πιθανόν λέξεις κλειδιά... πιθανόν κοινοποίηση στο facebook ώστε να τα δουν φίλοι σου και να ανέβεις σε χτυπήματα...)!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Το επιπεδο των θεατών είναι τέτοιο που δεν αξιζει να αγχωνεσαι. Αν κανεις views εχει να κανει με το αν εισαι κοπέλα και αν φοράς βαθυ ντεκολτε πιο πολύ, ενω απο την εμπειρία μου στα βιντεο περι ηλεκτρονικών που έχω ποστάρει ενω περιμενα να σχολιασουν τα λεγομενα μου, μου εκαναν παρατηρηση για την ποιοτητα της καμερας και μου εβαλαν χερακι κατω...
    Ο αλλος εβαλε βιντεο να τρακαρει η κοπέλα του με την παπια και πηρε 10000000 σε μια βδομαδα...Προσωπικα δεν τα παιρνω βαρια τη καρδία πλέον. Ανεβαζω βιντεο για τα 10-20 ατομα ανα τον κοσμο που θα τα βρουν χρησιμα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Γνωρίζεις την εταιρεία για βίντεο Metacafe.com; Αυτή πλήρωνε κάποτε για τα βίντεο. Ο πρώην αστυνόμος Kipkay έβγαλε κοντά στα 85000$ ενώ ένας Ρώσος με κάτι κόλπα με τράπουλα πάνω από 100.000$. Μετά το μπουμ στο χρηματιστήριο σταμάτησε να πληρώνει.
    Ανέβασα ένα βίντεο το οποίο έγινε viral και αν δεν γίνονταν το κρας με το χρηματιστήριο στην Αμερική, ακόμη θα έπαιρνα λεφτά από αυτό. Μετά πήρε τα σκήπτρα η άτιμη η γκουγκλ και όλα τα βίντεο της 1ης τα ανέβασαν εκεί. Αυτό που αναφέρεις πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο από που θα το ανεβάσεις αλλά τι φίλτρα URL έχει βάλει η ακατανόμαστη για την Ελλάδα.
    Το ίδιο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ για Κύπρο και τα βίντεο τους απευθύνονται σε όλον το κόσμο.
    Έχω πολλά παραδείγματα δικά μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Θεμα χτυπηματων ειναι. Αμα δεν μπαινει κοσμος να τα βλεπει, η youtube τα θεωρει ασημαντα. Μην κανετε θεωριες συνωμωσιας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ασχετο εχεις ξανακανει τετοιο mix και εχεις παρει περισσοτερα χτυπηματα?ειναι και θεμα γουστου ο αλλος που ζει στην ιαπωνια στην αυστραλια αμερικη δεν ακουει italo disco...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Εμένα δεν μου ακούγεται παράλογο όταν βγαίνει ένα video από μια χώρα που δεν έχει επίσημη γλώσσα τα αγγλικά να μην εμφανίζεται ψηλά στους υπόλοιπους.
    Αν για παράδειγμα ένας Κινέζος βγάλει ένα βίντεο στα Κινέζικα με συνηθισμένο όνομα και έχει 100κ views απ' την Κίνα λογικό είναι να μην στο εμφανίσει.
    Πέρα απ' τα views γενικά πιστεύω χρειάζεσαι και international views για να καταλάβει το youtube ότι απευθύνεσαι σε όλο τον κόσμο και όχι μόνο στους Έλληνες.
    Facebook, blog κλπ βοηθάνε στην προώθησή του. Και αν αποκτήσει μια αρχική φήμη το κανάλι σου μετά θα τα βγάζει και στα προτεινόμενα ανάλογα με τι άλλα video έχουν δει όσοι έχουν δει το δικό σου κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Το θεμα γλωσσα παιζει σημαντικο ρολο στις θεασεις και ακομα περισσοτερο ποσες λεξεις κλειδι θα βαλεις ετσι ωστε να βρισκουν το βιντεο σου ακομα κι αν ζητανε κατι ασχετο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Απαντώ με επιχειρήματα:
    Δείτε αυτό το βίντεο που έκανα πριν πολλά χρόνια όταν μάθαινα.
    http://www.metacafe.com/watch/983803...o_your_42_pla/
    Αυτό το βίντεο έκανε 231000 εμφανίσεις και κέρδισα συνολικά 867$
    Μετά το πήρε (χωρίς έγκριση μου) ένας και το έβαλε στο google youtube και μαζεύει εμφανίσεις.
    Έξυπνα βίντεο με κόλπα έκαναν πολλοί Έλληνες που ήταν στην αγγλική γλώσσα και απευθύνονται σε χομπίστες κλπ.
    Αποτέλεσμα: Μερικές χιλιάδες εμφανίσεις. Το αντίστοιχου περιεχομένου βίντεο προερχόμενο από Αμερική θα είχε περισσότερες γιατί δεν φιλτράρεται από την google youtube.
    Θα μου πεις, μπορείς να κάνεις κάτι; Μάλλον όχι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    αρα εχεις τσαντιστει επειδη τωρα δεν παιζουν πολλα views και δεν παιρνεις ετσι $???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 20:00
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 18:52
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 18:39
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 20:13
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 18:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας