Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Τη βοηθεια σας για φωτοβολταικο ομιλου

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    genesis ευχαριστουμε για τις απαντησεις, με τα ηδη υπαρχοντα πως μπορουμε να το στησουμε καλυτερα 12v η 24v ? (υπαρχει και 3ο πανελ ιδιο εαν χρειαστουμε ) ολα ειναι αγορασμενα σε πολυ χαμηλες τιμες και καποια με δωρεες μας απομενει ο inverter υπαρχει να μας προτεινετε καποιον οικονομικο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Εφόσον είναι πιθανό ο ρυθμιστής φόρτισης να ΜΗΝ είναι ΜΡΡΤ, είναι μονόδρομος να γίνει 24βολτο το σύστημα γιατί απλά στα 12V θα χάνεται μεγάλη ποσότητα ενέργειας από τα Φ/Β.
    Για τον ίδιο λόγο θα πρέπει τα Φ/Β να συνδεσμολογηθούν παράλληλα και όχι εν σειρά.
    Για τον inverter, που δεν έχει αποκτηθεί ακόμη, θεωρώ ότι αυτός που δείχνεις είναι κακή επιλογή και πρέπει να πάτε σε ένα επώνυμο μηχάνημα μικρότερης ισχύος και 24βολτο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Πως βγαλατε το συμπερασμα οτι δεν ειναι MPPT ? δηλαδη εαν ειναι MPPT το συστημα μπορει να γινει και 12v ? οριστε αλλο ενα καταστημα που εχουν τον ιδιο http://sunenergy.skroutzstore.gr/p.R...0A.915775.html
    γι αυτο ζητησαμε μια βοηθεια απο τους γνωστες του αντικειμενου εαν ειναι να λεμε πιθανον,ισως κλπ δεν θα βγαλουμε ακρη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Aγαπητε μου.ΤΟ γραφει επανω στα τεχνικα χαρακτηριστικα οτι ειναι mppt+pwm.Παρτο αυγο και κουρευτο.Δεν μπορει να ξερει σε καθε ειδος τι ρολο βαραει.Αν και σας το εξηγησε οτι φαινεται κακης ποιοτητας.Οριστε ενα αξιοπιστο ποιοτικο http://www.fotoenergon.gr/mppt-victr...f=bestprice.gr

    ΥΓ.Επειδη μου φαινεται 'καπως' η παρατηρηση σας οτι δεν βγαζετε ακρη,ειμαι σιγουρος οτι θα βρειτε αξιοπιστους και ικανους συναδελφους να σας κανουν μια μελετη ωστε να μπορεσετε να κανετε 'δουλεια".

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Δεν είναι η πρώτη φορά που ένα μηχάνημα αυτής της κατηγορίας, προερχόμενο από Κίνα μεριά, λέει ότι είναι κάτι και αποδεικνύεται ότι ΔΕΝ είναι τελικά.
    Έχει συμβεί πάλι ακριβώς ίδια περίπτωση με ρυθμιστή που έγραφε παντού ότι ήταν ΜΡΡΤ ενώ τελικά δεν ήταν...και ενοοείται φυσικά ότι είχε τιμή "κελεπούρι" όπως αυτό που έχεις.
    Αν έχεις καταλάβει την διαφορά PWM - MPPT θα σου κάνει πιθανόν και εσένα εντύπωση που γράφει στα χαρακτηριστικά του "ΜΡΡΤ+PWM".
    Είναι σαν να λες για ένα αυτοκίνητο ότι είναι "Turbo + Ατμοσφαιρικό"....
    Μπορεί να είναι απλώς ένα τυπογραφικό λάθος που εκ παραδρομής αντιγράφουν στα χαρακτηριστικά του χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει, εγώ όμως δεν μπορώ να το ξέρω αυτό χωρίς να έχω δει το μηχάνημα από κοντά.
    Στο επόμενο μηχάνημα γιατί δεν έχουν κάνει το ίδιο "λάθος"?...http://sunenergy.skroutzstore.gr/p.RYTHMISTIS-FORTISIS-MPPT-48V-40A-2000W.1089042.html

    Για να το ξεκαθαρίσουμε αυτό, μια καλή ιδέα είναι να το συνδεσμολογήσεις πρόχειρα με ένα από τα Φ/Β και μία 12βολτη μπαταρία και να δεις αν το ρεύμα φόρτισης της 12βολτης μπαταρίας θα είναι μεγαλύτερο από το ρεύμα που θα δίνει το 30βολτο Φ/Β. Μπορείς?

    Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι είναι ΜΡΡΤ, βλέπω ότι η μέγιστη τάση στην είσοδό του είναι 48Voc και αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ μπορεί να δεχθεί τα Φ/Β συνδεδεμένα σε σειρά. Θα πρέπει να συνδεσμολογηθούν υποχρεωτικά παράλληλα.
    Εκεί θα υπάρχει το ενδεχόμενο που γράφω στο #4 αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Τα 2 πάνελ συνδέθηκαν έν σειρά 24v και δείτε στη φωτό τον ρυθμιστή


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. διοδος σε φωτοβολταικο βοηθεια!!!!!!!!!!
    By sk1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-12, 22:14
  2. Κυκλωμα για ρυθμιση φορτισης μπαταριας απο φωτοβολταικο.!! Βοηθεια.!
    By Mixalis xania in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 17:58
  3. Θελω την βοηθεια σας για 1 θεμα
    By Dober in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 09:44
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-07, 02:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας