Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: σχεδιο για 3d printer που δεν απαιτει 3d εκτυπωμένα κομματια

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Εγω φιλε μου νομιζω οτι εχεις ...ξεφυγει λιγο.
    Φτιαξε κατι πιο ταπεινό για αρχη και σιγα-σιγα θα προχωρήσει μονο του το πραμα.

    Εφαγες μια ήττα με τον DIY παλμογραφο. Δεν σου έφτασε?

    Μην με παρεξηγήσεις, δεν στα λεω απο κακια, αλλα σε βλεπω να πελαγοδρομεις με βάρκα την ελπίδα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bchris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    finos (07-06-16)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά όλα τα σχεδια απο όλους του γνωστους εκτυπωτες υπάρχουν στο διαδύκτιο καθότι ειναι ανοικτή κοινότητα. ο prusa ειανι απο τους πιο ευκολους να φτιάξεις . όταν ψωνιζεις απο κάποιυ κάτι σου ειχα γράψει και στο αλλο ποστ το κάνεις για την υποστήριξη. οι κινέζοι πωλητες νομιζουν ότι η λέξη υποστήριξη ειναι φαγητο που δεν τρώγεται. Δεν υπάρχει κάνενας λόγος να ψωνισεις απο αυτους.

    τον προυσα τον φτιάχνεις πολύ ευκολα εδώ. Νομίζω ότι ο Θανάσης έχει ένα προυσα που τον βελτιώνει με σκελετο απο αλουμινιο . οποτε αμέσως αμέσως έχεις βρει τα σχέδια τα οποια τα δίνεις σε ένα μαραγκαδικο και στα κόβουν...!
    στο λινκ που έχω παραθέσει υπάρχουν τα σχέδια για όλους . επισης στο thingiverse υπάρχουν απειροι εκτυπωτες με πολύ επεξηγιματικότητα. Εγώ το μονο που συνιστώ ειναι να πάρεις πλακετα duet .
    πια η διαφορα του mega (ramps 1.4 ) και του duε(duet) ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω φιλε μου νομιζω οτι εχεις ...ξεφυγει λιγο.
    Φτιαξε κατι πιο ταπεινό για αρχη και σιγα-σιγα θα προχωρήσει μονο του το πραμα.

    Εφαγες μια ήττα με τον DIY παλμογραφο. Δεν σου έφτασε?

    Μην με παρεξηγήσεις, δεν στα λεω απο κακια, αλλα σε βλεπω να πελαγοδρομεις με βάρκα την ελπίδα.
    λες ε;
    κατσε να τελειώσει το τροφοδοτικό....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή να περνάει η ώρα..!

    το duet ειναι ένα παρα πολύ εξελιγμένο ramps + αρντουινο ντουο το οποιο έιναι μια επιπλεον πλακέτα που συνδεεται πάνω σε arduino . υπάρχουν εδω μέσα διαφοροι με ραμπς [( για να μην μας πιάνει ο γυαλάκιας) και να θυμομαστε και τον παλιο κακο φινο.....] οι οποιοι ειμαι σιγουρος ότι εκτυπώνουν πολύ καλύτερα απο μένα. εγω με την πιο εκελιγμένη πλακέτα μου πήρε ένα χρόνο και ακομα γκαβός ειμαι στις εκτυπώσεις. εν πάσι περιπτώση η διαφορα ειναι αρκετή αλλα πιστεψε με σε περιπτωση που προχωρήσεις θα σου εξοικονομίσει πολύ χρόνο....!

    ότι αλλο θες εδώ εισαστε....!

    υγ: πελαγοδρόμισης. αν πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο οπως του λογου μου τότε πραγματικά ειναι δύσκολο hobby πιο δύσκολο απο το αλλο το ιπταμενο που ε΄χεις. αν ομως οχι η χαρα της δημιουργίας και η δημιουργια αυτουσια ( αυτο που λειπει απο όλους μας και φτασαμε εδώ που ειμαστε) ειναι τρομερο πράγμα και ανταμειβει κυρίως πνευματικα. πληροφορία υπάρχει πολύ στο νετ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 07-06-16 στις 23:09

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή δουλειά. Ασφαλώς η χαρά της αναζήτησης και της δημιουργίας είναι αυτή που μας δίνει ώθηση να προχωράμε παρά τις όποιες δυσκολίες.
    Αλήθεια, το τραπέζι πως το θερμαίνεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, το τραπέζι πως το θερμαίνεις;
    αν η ερώτηση σου ειναι γενική υπάρχουν τρεις τροποι για τρεις τσέπες. Εγω φυσικά εχω επιλέξει τον πιο καρμιρικο...! Υπάρχουν επιπεδες θερμαντικές αντιστάσεις 12v και 24v οι οποιες περνουν εντολές ή/και τροφοδοσία απο τις πλακέτες που αναφέρθηκαν. τα 12v ειναι πολύ φθηνα αλλα δυστηχώς πολυ αδύναμα και αργα. τα 24v ακριβότερα αλλα πανε σε περισσότερα Watt οποτε πιο δυνατα και ταχύτερα και τέλος άν το αντέχει η τσέπη σου υπάρχουν και πολλά watt τα οποια ομως ειναι εναλλασόμενο και ειναι το καλύτερο απο όλα καθότι και πολύ δυνατα και ταχύτατα αλλα επίσης δεν επιβαρύνουν την πλακέτα με τοσα αμπερ.!

    Εγω ας πούμε για να γυρισουμε στο θέμα μας ειπα τις προάλλες σε αλητη μηχανοβιο... οτι θα με ενδιέφερε να παραλάβω μια τέτοια απο καποιον που έχει χαλκο για εκτυπωση στο σπιτι του.

    στο τέλος ειναι και το σχεδιο του τυπωμένου οποτε άν κάποιος γουσταρει αν ανταλάξει μπύρες εγώ ευχαριστως να πιω μαι τετοια πλακέτα.....!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 22:36
  2. πλαστικα κομματια PVC
    By billtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-09, 14:42
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-09, 00:21
  4. που μπορω να βρω αυτο το σχεδιο ;
    By dj kostas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 18:59
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 22:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας