Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: γειωση πλακετας υψησυχνων σηματων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή γειωση πλακετας υψησυχνων σηματων

    Γεια σας,

    Κανω νεο θεμα διοτι ειχε ξεφυγει απο τον τιτλο το προβλημα σχετικα με τρανζιστορ πλακετας και το προβλημα ειναι η γειωση πλακετας η οποία δεχεται υψησυχνα σηματα περιπου 5us αρνητικοι παλμοι υψους μερικων mv.

    εκανα δυο πλακετες να δουλευεουν μαζι, να δεχονται η καθε μια ξεχωριστα σηματα απο δεκτες. Η μονη διαφορα της μια απο την αλλη ειναι οτι στην μια συνδεω την ταση 12v και εκει υπαρχει ενα κυκλωμα παραγωγης αρνητικης τασης μεσω του MC34063 και μια θετικη ταση με τον L7805.

    Σκεφτομαι να ξεκινησω να κολλαω ενα τριτο pcb που εχω και να δω διαφορες.

    τι θα μπορουσα να κανω για να δω διαφορες? πιστευω ειναι η γειωση γιατι εχω χιλιοαλλαξει τα τρανζιστορς και αλλαξα και τους δεκτες και βασικα μου δουλεψε και η αλλη σε καποια φαση αλλα οταν την τροφοδοτησα μονη της βεβαια οχι για πολυ, ξεκινησα να συνδεω και την αλλη και καπου χαλασε.

    τωρα υπαρχει μια καθυστερηση σηματος στην μια κατα 250us και με θορυβο στα 0v που στην καλη παιρνω χωρις θορυβο στα 0v τελειως ευθεια γραμμη .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Οταν συνδεω την γειωση του δεκτη στο κυκλωμα μου "τρωει" το σημα , εξαφανιζεται.
    Οταν δε παλι πιανω την γειωση του δεκτη που ειναι ασυνδετη"στον αερα" με το χερι μου αυξανονται οι εισερχομενοι παλμοι στο σημειο ελεγχου στην παλκετα μετρώντας τους με παλμογραφο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη China
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Θα μας βοηθούσε περισσότερο αν μας έλεγες τι είδους κύκλωμα είναι και σε τι συχνότητες λειτουργεί. Πάντως γενικά να ξέρεις ότι σε υψίσυχνα κυκλώματα δεν αφήνεις την γείωση ασύνδετη και ότι το MC34063 είναι switching converter, που σημαίνει ότι πιθανότατα θα έχεις θόρυβο λόγω "θορυβώδους" τροφοδοσίας. Δοκίμασες να τροφοδοτήσεις το κύκλωμα από γραμμικό τροφοδοτικό;

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον China για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (09-06-16)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από China Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μας βοηθούσε περισσότερο αν μας έλεγες τι είδους κύκλωμα είναι και σε τι συχνότητες λειτουργεί. Πάντως γενικά να ξέρεις ότι σε υψίσυχνα κυκλώματα δεν αφήνεις την γείωση ασύνδετη και ότι το MC34063 είναι switching converter, που σημαίνει ότι πιθανότατα θα έχεις θόρυβο λόγω "θορυβώδους" τροφοδοσίας. Δοκίμασες να τροφοδοτήσεις το κύκλωμα από γραμμικό τροφοδοτικό;
    παιρνω αρνητικους παλμους ταξεως 5us περιπου. Εχω τροφοδοτησει με ενα αλλο τροφοδοτικο δεν ξερω τι ειναι μου το κατασκευασε ενας ηλεκτρονικος παιρνει 220v και βγαζει 4 τασεις +/-12v & +/-24v ειχε τα ιδια αποτελεσματα ως αναφορα τον θορυβο - τις κυματωσεις που επαιρνα στον παλμογραφο αλλα το βασικο ειναι οτι υπαρχει καποιο θεμα συνδεσμολογιας και καπου στις συνδεσεις των γειωσεων. η υψηλη ταση που χρειαζεται ο δεκτης ειναι κατασκευασμενος με βαση το CCFL inverter royal inverter λεγεται καπως ετσι. Συνδεοντας την "γειωση" το αλλο ακρο της εξοδου του τροφοδοτικου τρωει το σημα.

    σε καποια φαση εβγαζε παλμους που φαινονται στον παλμογραφο της φωτο σοσο φαινεται δηλαδη, χωρις κυματωσεις

    πως να τα συνδεσω?

    G8RPI CCFL BASED HV SUPPLY.pdfIMG_20160418_223327.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. εξετασεις ραδιοερασιτεχνων
    By dimitrisk45 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 02:09
  2. συχνοτητες....καφενεια....ραδιοερασιτεχνων!!!!!!
    By pfount in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 13:26
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 12:34
  4. εξετασεις ραδιοερασιτεχνων
    By Killo_Watt in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-10, 21:09
  5. εξεταση ραδιοερασιτεχνων 2008
    By kimon in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 16:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας