Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Πρόβλημα με συναγερμό σπιτιου IDS

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ματούλα
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Πρόβλημα με συναγερμό σπιτιου IDS

    Καλησπέρα.
    Εχω εγκαταστήσει εδώ και 1μιση χρόνο τον παραπάνω συναγερμό μεσω της Atlas και απο την πρώτη μέρα ενεργοποίησης εχω το εξής πρόβλημα. Η παγίδα εισόδου δεν ενεργοποιείται όταν ανοίγει η πόρτα, δλδ την ανοίγεις και δεν χτυπάει (ή δεν μετράει αντιστροφα, οταν ερχομαι απο έξω). Φαίνεται σαν κλειστή η πόρτα δλδ ενώ είναι ανοιχτή.
    Αυτό ειχε γίνει απο την αρχη, τους φώναξα το είδαν 3 διαφορετικοι απο την εταιρεία, ο ένας μου είπε φταίει η υγρασία, ο άλλος απλά αλλαξε την παγίδα, ο τρίτος μου πε οτι φταίει η πόρτα που εχει μεταλλικό πλαίσιο πανω στο οποίο πιάνει η παγίδα και μαγνητίζεται και δεν την βλέπει η μονάδα σωστά. Αυτό μου φαίνεται κάπως λογικό να συμβαίνει, το θέμα ειναι τί λυση υπάρχει.

    Επίσης να σας πω οτι δεν εχω ρανταρ μεσα στο σπίτι δυστυχώς. Αυτό ήταν συμβουλή του ηλεκτρολόγου που ανέλαβε τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού οταν ανακαινίστηκε και πρότεινε να μην κανω και αλλα γαζώματα στους τοίχους γιατί είναι παλιο αρκετα.

    Αναγκάστηκα και εβαλα μπάρα σιδερένια απο μέσα να ειμαστε τουλάχιστον καπως ασφαλείς. Αλλά όταν λείπουμε?

    Υπάρχει κάποια ιδέα? Αν δεν λυθέι το πρόβλημα μπορώ να βάλω κανένα ασύρματο ραντάρ ή δεν γίνεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Gloster
    Όνομα
    Ηρακλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Καταρχάς δοκίμασε να κόψεις το ένα καλώδιο από την μαγνητική, και πες μας αν σου δείχνει ότι η ζώνη είναι ανοιχτή.

    Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ματούλα
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν μπορώ να το κανω αυτό, γιατί δεν μου βγάζει την ζώνη μονίμως λαθος. Μια το κάνει μια δεν το κανει. δλδ μπορεί να ανοίξω την πόρτα και να την δει και μετά απο 1 ώρα να την ξανανοίξω και να την βλέπει κλειστή. Είναι κουλό.
    Σμρ πχ μπήκα και δεν αρχισε να μετράει. Ελεος. και προχτες το βράδυ γύρισα και ανοιξα και αντί να μετράει, αρχισε να βαράει ο συναγερμός, δλδ το εξέλαβε σαν παραβίαση, eνω ήταν σε quick away mode.
    Ασε που αν κοψω καλωδιο μετα θα πρεπει αμεσα να αντικαταστήσω την παγίδα, πραγμα που δεν μπορω φυσικά να κάνω.
    Επίσης περιμένω απο την εταιρεία να με καλεσουν για ραντεβού με τεχνικό (πάλι) αν και δεν νομίζω να βγάλουμε ακρη ουτε αυτή τη φορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Τι πορτα ειναι;θωρακισμενη,ξυλινη η αλουμινενια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarte Εμφάνιση μηνυμάτων
    . και προχτες το βράδυ γύρισα και ανοιξα και αντί να μετράει, αρχισε να βαράει ο συναγερμός, δλδ το εξέλαβε σαν παραβίαση, eνω ήταν σε quick away mode.
    Αυτό είναι κάτι που δέν θα μπορούσε κανονικά να γίνει απο ελλατωματική παγίδα.

    Μήπως τελικά το πρόβλημα το έχει ο πίνακας του συναγερμού?

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ματούλα
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πορτα ειναι;θωρακισμενη,ξυλινη η αλουμινενια;
    Είναι απλή πόρτα ασφαλείας, αλουμινένια απο μέσα φαντάζομαι. Εχει ενα λεπτό μεταλλικό πλαίσιο γύρω γύρω στην πόρτα, πάνω στο οποίο καθεται η μαγνητική επαφη΄.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dog80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κάτι που δέν θα μπορούσε κανονικά να γίνει απο ελλατωματική παγίδα.
    Μήπως τελικά το πρόβλημα το έχει ο πίνακας του συναγερμού?
    Οι τεχνικοι τους που εχουν ερθει μέχρι στιγμής (Τρεις) δεν εχουν κοιτάξει καθόλου πίνακα. Ασχολήθηκαν μόνο με την παγίδα και μου είπαν οτι μπορει να φταίει η υγρασία στην ατμόσφαιρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Η επαφη ειναι χωνευτη η εξωτερικη.Αν ειναι χωνευτη ενδεχεται περιξ της επαφης ( 1 εκ) να βρισκεται καμια βιδα και να κανει τη ζημια.Το αλλο ενδεχομενο αν ειναι εξωτερικη να εχει χρησιμοποιεισει βιδες που μαγνητιζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Εχω εγκαταστήσει εδώ και 1μιση χρόνο τον παραπάνω συναγερμό μεσω της Atlas και απο την πρώτη μέρα ενεργοποίησης εχω το εξής πρόβλημα. Η παγίδα εισόδου δεν ενεργοποιείται όταν ανοίγει η πόρτα, δλδ την ανοίγεις και δεν χτυπάει (ή δεν μετράει αντιστροφα, οταν ερχομαι απο έξω). Φαίνεται σαν κλειστή η πόρτα δλδ ενώ είναι ανοιχτή.
    Αυτό ειχε γίνει απο την αρχη, τους φώναξα το είδαν 3 διαφορετικοι απο την εταιρεία, ο ένας μου είπε φταίει η υγρασία, ο άλλος απλά αλλαξε την παγίδα, ο τρίτος μου πε οτι φταίει η πόρτα που εχει μεταλλικό πλαίσιο πανω στο οποίο πιάνει η παγίδα και μαγνητίζεται και δεν την βλέπει η μονάδα σωστά. Αυτό μου φαίνεται κάπως λογικό να συμβαίνει, το θέμα ειναι τί λυση υπάρχει.

    Επίσης να σας πω οτι δεν εχω ρανταρ μεσα στο σπίτι δυστυχώς. Αυτό ήταν συμβουλή του ηλεκτρολόγου που ανέλαβε τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού οταν ανακαινίστηκε και πρότεινε να μην κανω και αλλα γαζώματα στους τοίχους γιατί είναι παλιο αρκετα.

    Αναγκάστηκα και εβαλα μπάρα σιδερένια απο μέσα να ειμαστε τουλάχιστον καπως ασφαλείς. Αλλά όταν λείπουμε?

    Υπάρχει κάποια ιδέα? Αν δεν λυθέι το πρόβλημα μπορώ να βάλω κανένα ασύρματο ραντάρ ή δεν γίνεται?
    αν δεν βρεθει το αιτιο δεν πας παρακατω....εγω θα εκανα το εξης απλο στην περιπτωση σου..
    θα εξασφαλιζα οτι η πλακετα δουλευει σωστα και μετα θα εψαχνα το επομενο κομματι του παζλ..
    για να δεις αν δουλευει σωστα η πλακετα αποσυνδεεις τα καλωδια που φευγουν για την μαγνητκη επαφη και τερματιζεις επι τοπου την ζωνη και την τριγκαρεις προκειμενου να δεις αν υπαρχει αμμεση ανταποκριση...
    αν οντως δουλευει σωστα τοτε πας στο αμεσως επομενο που ειναι το καλωδιο...και μετα πας στην μαγνητικη
    αν θελεις μπορεις να αποσυνδεσεις την σειρηνα η να της κανεις ενα bypass ωστε να μην τριγκαρεται συνεχως και ενοχλεις τους γειτονες αν και αυτο δεν ειναι απαραιτητο για την ζωνη εισοδου...
    δεν ξερω τι ειδους τεχνικοι ερχονται για τις βλαβες σου αλλα ετσι δουλεια δεν γινεται

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη geo1973
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    Σωστος σπυρο.
    αν ισχυε αυτο που σου ειπε ο τριτος θα επρεπε να σου συμβαινει ακριβωςς το αντιθετο.δηλαδη να τραβαει το μαγνητισμο το μεταλο και να μην πιανει η μαγνητικη...τοτε θα ειχες συναγερμους ανευ λογου και αιτιας...πιο πολυ σαν διαροη στο καλωδιο μου κανει..
    σε καθε περιπτωση πρεπει να ακολουθηθει η διαδικασια που ειπε ο σπυρος.
    αφου βεβαιωθεις πως δε φταιει η μοναδα, τοτε πας στα περαιτερω.
    οχι εσυ.οι "τεχνικοι" που ερχονται.
    και αν σου πουν παλι για υγρασιες, μεταλα και λοιπες μπουρδες πες τους οτι δεν εγινε σωστη επιλογη υλικων, οι τεχνικοι δεν ξερουν τη δουλεια τους, και απειλησε τους πως αν γινει διαρηξη χωρις να χτυπησει ο συναγερμος θα κινηθεις νομικα εναντιον τους.
    αυτο παλι με τον ηλεκτρολογο δε το καταλαβα.αφου σου εριξε καλωδια για παγιδες δε μπορουσε να ριξει ενα πανω απο την πορτα που λογικα βλεπει σαλονι?
    οι συναδελφοι "συναγερματζηδες" δε μπορουσαν να σου βρουν μια λυση εκμεταλευομενοι την υπαρχουσα καλωδιωση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Πάντως το να ελεγχθεί αν δουλεύει σωστά η παγίδα είναι πολύ απλό με ένα πολύμετρο.

    1) Ρυθμίζουμε το πολύμετρο για μέτρηση αντίστασης
    2) Συνδέουμε το μαύρο probe του πολύμετρου σε κάποιο αρνητικό σημείο του πίνακα, πχ πάνω στο αρνητικό της μπαταρίας.
    3) Βγάζουμε το καλώδιο της παγίδας απο την κλέμα της ζώνης και το συνδέουμε στο κόκκινο probe του πολύμετρου
    4) Βάζουμε κάποιον να μας ανοιγοκλείνει την πόρτα

    Θα πρέπει με κλειστή την πόρτα να βγάζει πολύ μικρή αντίσταση, κάτω των 10 Ohm (εκτός και αν η τερματική αντίσταση έχει μπεί απο την πλευρά της παγίδας, οπότε θα πρέπει να βλέπουμε την τιμή της τερματικής αντίστασης). Με ανοιχτή την πόρτα πρέπει να δείχνει άπειρη αντίσταση.

    Οι τιμές πρέπει να είναι σταθερές και να μήν πάιζουν πάνω-κάτω.

    Έχω εγκαταστήσει μαγνητικές επαφές σε όλων των ειδών τις μεταλλικές πόρτες (αλουμινίου, σιδερένιες κτλ) και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Μπορεί η συγκεκριμένη να είναι ελατωματική και να θέλει αντικατάσταση, πάντως βρίσκω λίγο απίθανο να φταίει η πόρτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με συναγερμό rp 296
    By katsandr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-15, 00:19
  2. Πρόβλημα με συναγερμό
    By monaco in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 10:44
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 15:00
  4. Πρόβλημα με συναγερμό opel
    By adiavastos.274 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-11, 07:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας