Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Σύνδεση laptop σε πρίζα χωρίς γείωση - επιλογές

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Λοιπόν...αρκετοί φορτιστές laptop δεν έχουν κάν γείωση (έχουν διπολικά φίς)... βλέπε turbo-x φορτιστές και πολλοί άλλοι π.χ. samsung, κάτι πιο παλιά lenovo... επίσης και αρκετές τηλεοράσεις με smps psu...EMI που σκοτώνει δλδ...
    Από την άλλη επίσης έχω δεί με τα μάτια μου και ακούσει ηλεκτρολόγο μηχανικό να λέει σε ιδιοκτήτη αφού το πάτωμα είναι ξύλινο τότε οκ δεν θέλεις σούκο στα δωμάτια με το πάτωμα...τα συμπεράσματα δικά σας...
    Τώρα αν θέλεις να τρέχεις οκ τρέχεις...αν θές να αλλάξεις σπίτι οκ αλλάζεις...αν θέλεις να μετρήσεις ΕΜΙ αν προσφερθεί κανείς και πιστεύει ότι αξίζει τον κόπο do it!!!
    ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΡΙΖΕΣ ΚΑΙ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΑ CHARGERS ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dovegroup για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-06-16)

  3. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα laptop όσο έχει σωστή μπαταρία ( όχι χαλασμένη δηλαδή... ) και δεν είναι βγαλμένη δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα με το ηλεκτρικό δίκτυο, γιατί πολύ απλά λειτουργεί πάντα με την μπαταρία. Αυτό που λένε ότι πρέπει να βγάζεις τη μπαταρία για να την προστατέψεις όταν δουλεύεις μόνο με το ρεύμα είναι παραμύθι και ναι θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα χωρίς τη γείωση. Οι σύγχρονες μπαταρίες στα laptop έχουν εξελιγμένα ηλεκτρονικά κυκλώματα φόρτισης ώστε να μην επηρεάζονται από συνεχές φορτίσεις - αποφορτίσεις. Για τις άλλες συσκευές δεν μπορώ να απαντήσω, δεν γνωρίζω. Κράτα την μπαταρία περασμένη στο laptop και μη μασάς!
    Από ότι βλέπω στο quora η μπαταρία δεν παρεμβάλλεται στην ροή του ρεύματος, παρά μόνο όταν είναι εκτός πρίζας το laptop:


    "The way the power chain works is, the total adapter current is divided into 2 paths - one going to your system and one going to the battery. The system load is given first priority, it takes how much ever current it needs, and the remaining goes to charge the battery".

    Επομένως δεν νομίζω να προσφέρει κάποια προστασία η ύπαρξή της.


    Για το EMI, κι εμένα διαισθητικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να προκαλεί φθορά στα κυκλώματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aypnos : 12-06-16 στις 14:39

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικό του laptop δεν λειτουργεί διαφορετικά αν υπάρχει μπαταρία ή όχι ώστε χωρίς γείωση και χωρίς μπαταρία να κινδυνεύει ο υπολογιστής, αλλά χωρίς γείωση και ταυτόχρονα με μπαταρία, όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Παροχή από μετρητή σε οικία χωρίς γείωση!
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-17, 15:12
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 15:28
  3. καλώδιο από μοτέρ τέντας χωρίς γείωση
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-12, 14:30
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-12, 00:26
  5. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-11, 10:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας